:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,732
Активни 921
Страници 2,662
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Звездата е още тук

Калин Донков
Като си заминаваше от късната зимна ваканция за своята далечна чужбина, синът ми Драган ми остави съвсем тънка книжка: щяла да ми бъде интересна. "Обещай да я видиш" - каза, и аз обещах. "Видях" я за една вечер и веднага включих скайпа да поговорим. Но беше късно, компютърът му беше угасен. А сега вече мисля, че той няма нужда от моя коментар, нито пък текстът в книгата е бил създаден някой да го коментира. Сигурно е смятал, че тези страници ще ме зарадват, както всеки път се радвам, когато някой е потвърдил хубавото, което съм смятал, че се крие в него.

С професор Елисавета Сотирова разговаряхме по-скоро инцидентно, но винаги много "съдържателно" по времето, когато Драган учеше в НАТФИЗ. "Децата" от класа му я боготворяха, а аз бях просто респектиран: знам, че не умея да говоря - нито гладко, нито умно, нито образно. С писането вярвам, че се справям понякога, но инак приказката ми никога не се "лее", запъвам се, мънкам и се изчервявам. Завиждам и днес на колеги и приятели, които постигнаха това изкуство - някои от тях преподават в университета, могат да говорят с часове, мисълта и речта им текат свързано, не губят нишката и дори си позволяват с нея някакво увлекателно "везмо". Това, както вече ви изповядах, никога не стана моята стихия, а Сотирова беше професор именно по говора, по изкуството да се избират и обменят думите, да се издигат до върха на своето предназначение. Това беше и специалността в академията, която тя топлеше под крилото си и чрез която мечтаеше да опитоми и облагороди културната и политическата среда през новия век: "публична реч". Дано се вразуми и подреди някак всеобщият говорен безпорядък, който разделя хората, идеите им, чувствата, вместо да ги свързва. Дано се издигне и улесни протичането на доброто и вечното, на новото и модерното, на справедливото, най-после, в едно време на прекъснати и разрушени връзки и пътища.



Висотата и невъзможността,



с които подобна мисия бе белязана в суматохата на промените, ми помагаха да видя необикновения аристократизъм, който тази жена влагаше в своя труд. В години, в които езикът на омразата се настаняваше в обществото като за десетилетия напред, като завинаги, тя вярваше в божественото предназначение на речта да служи за споделяне и за спояване. Делото й беше обвързано повече с бъдещето, имаше и своите опори в средите на европейското театрално общество, както и в световното театрално наследство, на което беше изумителен познавач. Беше европеец дълго преди да се развихри бурно декларираният устрем към Европа. Човек с изумителна мярка за ценностите, с критерии за изкуство, които не се нащърбяваха дори от това, че животът й протичаше сред начинаещи.

Сега, три години след смъртта й, тази книга, "Животът като игра", ме стъписа. "Вкамени" би била точната дума, ако не беше тъй картинна. Такива книги, лични, тръпно интимни, са като светлина от далечни звезди. Звездата отдавна е угаснала, а светлината й още пътува към нас, свети в телескопите и в тъмните ни прозорци, озарява нашето небе. Избързах да се попитам защо й е било на професор Елисавета Сотирова при нейната ерудиция и високи мерки за изкуство да посяга към перото за такъв рискован литературен опит.



Въпросът ми отпадна още в първите страници:



това не е суетно белетристично приключение, това е опит да се задържат в пространството един образ, едни чувства, едно щастие и дори една загуба. Силата на тази книга идва от невероятното чувство за мяра, с което е изпълнена тази бездруго сантиментална, страстна художествена задача.

"Ренесансовите човеци - пише в тази книга - са си го представяли (света - б.а.) къде по-просто и по-подредено. В крайна сметка и по-здравословно за човешката ни ограниченост. И са превръщали в гордост терзанията на съзнанието и паметта си... Гордост за това, че сме единствени на земята едновременно животни и не-животни. Едната ни половина е от същата кал, от която са другите твари. Другата ни половина е ангелска. А ангелите са безплътност, чиста мисъл, светлина. Не изпитват глад и жажда, болката на съвкупяването. Но затова пък не познават и удоволствието, сладостта на удовлетворената жажда, па макар и за капка вода. Капан ли е това, мъдрост ли, промисъл?"

За Елисавета Сотирова



това е ключът към образа на съпруга й -



единствен герой на тази книга. Мъж с труден, но красив живот, с бляскаво чувство за справедливост, едновременно ироничен и свенлив, хаплив и добросърдечен, "наивен и непрактичен", предан и безкомпромисен - мъжът на нейното сърце. Син, жертва и рицар на своето грубо време. Мъж, за когото честта и щедростта са начин на живот. Тя разказва за всичко това без патос, без сълза и мелодрама. Разказва с овладени чувства - и любовта, и възхищението, и мъката туптят в тази книга дълбоко, без фалцет. Интимният пласт на живота им е загатнат и премерен. Затова пък артистично се разполагат приятелите на любимия мъж - те са фонът, средата, но и мярката за неговия образ. Когато я затваряш, ти вече се питаш: наистина ли не си познавал този човек, софийския адвокат Паскал Лазаров? И защо!

Поисках да раздам от тази книга на неколцина приятели - не я намерих. Продава ли се още, продавана ли е въобще? Да я раздам - защото не се чувствам годен да я разкажа, не се поддава. Да видят как може нежно и гордо перото да изпълни любовния дълг. А също и да припомня за тази жена, която храбро се опитваше да облагороди и да разбуди българската реч за нейното свещено предназначение - да свързва, да вдъхновява, да води. Да го споменем това днес, когато тази реч като никога досега през нашия живот е потъпкана и унизена, както никога до днес е превърната в грубо сечиво на демагогията, на лъжата, на чудовищната злоупотреба с истината. И да добавим още малко вяра в своето поприще: все пак светлината на отдавна изгаснали звезди шества из нощите - колкото и дълбоки да са те. А когато светлината е тук - звездата също...

40
7023
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
11 Април 2013 20:08
Бачо калине, ако е вярно че свитостта ли, свенливостта ли твоя, е обратно пропорционална на писаната ти реч, трябваше да си ням!
11 Април 2013 20:36
.
11 Април 2013 21:05
действително, дали може все още да се намери тази книга?
11 Април 2013 21:14
Тук се продава и не е отбелязано да е изчерпана:

Натисни тук
11 Април 2013 21:17
Първо за ескиза на Донков: прекрасно написан, както почти винаги. Особено ми хареса "угасеният" компютър и "угасналата" звезда. Не знам дали е станало неволно повторение, ако да, още по-добре, неволността в литературата е най-ценното й съкровище.

Второ: има ли някакъв шанс, макар минимален, колегите форумци да спрат просташкото фамилиарничене с публицистите? Откъде се навъдиха тия "Бачи", "Бате" и "Джимо" просто не мога да разбера?!? Ми тъпо е!!! Байгън от комплекси.
11 Април 2013 21:17
Докторе:
Благодаря
11 Април 2013 21:28
... Беше европеец дълго преди да се развихри бурно декларираният устрем към Европа...

Мдаа. Това сме българите. Създателите на първата европейска цивилизация и държава в Европа.
11 Април 2013 21:28
.
11 Април 2013 21:29
Protobulgarin
11 Апр 2013 21:17

Второ: има ли някакъв шанс, макар минимален, колегите форумци да спрат просташкото фамилиарничене с публицистите? Откъде се навъдиха тия "Бачи", "Бате" и "Джимо" просто не мога да разбера?!? Ми тъпо е!!! Байгън от комплекси.


Ех, ако можеше и личните им имена да са с главна буква...
11 Април 2013 21:53
http://www.youtube.com/watch?v=s3qDnPzHFuo
Калин Донков
11 Април 2013 22:10
.
11 Април 2013 22:19
Думите отлитат,
писаното остава ...
11 Април 2013 22:43
предназначение на речта да служи за споделяне и за спояване.

Тъй, тъй Калине. Майстор си на словото! Но все пак си мисля, че писаната реч трябва да споява източна и западна България също. И след като ония говеда след 9.9 посегнаха на речта българска и направиха якането единствената книжовна форма сега се забелязва, че начетените люде (от колонкарите на СЕГА изключая Денков) упорито пренебрегват и то на 100 % "тоя/оня/даже" за сметка на "този/онзи/дори". За съжаление и ти Майсторе. Толкова ли ни е богат езикът, че да си трепаме думите, а?
11 Април 2013 22:45
- ти, като търсиш главната буква, виждаш ли какъв хубав комплимент е направил(а) idproxima на автора?


Не бих си позволила да обсъждам толкова красиво и интимно споделяне. Не бих правила комплименти на достоен човек, той няма нужда от такива. Позволих си коментара само от уважение към Автора.

Вчера си мислих /по темата за г-н Рангел Вълчанов/ за интелигентните хора, не за интелектуалците, дето манифестират по телевизиите. Как могат да говорят, дори и без глас. Как всички /не само в този форум/ казват, че те били абдикирали. Не, не са! Мисля, че "публиката" не се интересува от мнението им.
11 Април 2013 22:49
.
11 Април 2013 23:00
"Добави", "добави мнение" и накрая няма удивителен знак.
11 Април 2013 23:05
.
11 Април 2013 23:10
И да добавим още малко вяра в своето поприще: все пак светлината на отдавна изгаснали звезди шества из нощите - колкото и дълбоки да са те. А когато светлината е тук - звездата също...




Колкото по-дълбоки са нощите, толкова по-ярка е светлината.
Тя, звездната светлина, шества и през деня, но ние не можем да я забележим, заслепени от своето Слънце.

Но пък и всяка загаснала звезда някога е била Слънце за някого.
11 Април 2013 23:16
.
11 Април 2013 23:19
При никакви обстоятелства не бих се обърнала към автора с обръщението "Калине".
Времената се менят, а с тях и контекста на думите.
11 Април 2013 23:20
маргаритка2
2013-04-11 23:10:23
Тя, звездната светлина, шества и през деня, но ние не можем да я забележим, заслепени от своето Слънце.
Но пък и всяка загаснала звезда някога е била Слънце за някого.



Възхищавам се на езоповския Ви език!


11 Април 2013 23:21

И друг път съм го казвала - винаги ме разтройва.

Дано да го четат и счетоводители.
11 Април 2013 23:24
.
11 Април 2013 23:26
.
11 Април 2013 23:43

Добре, че не се написах маргаритка0.

/"Това нула ли е или "о"?" /
11 Април 2013 23:49
.
12 Април 2013 01:35


http://www.youtube.com/watch?v=KIBcbVipt6E
12 Април 2013 02:11
.
12 Април 2013 06:48
Само -
--------------------------
Блогът на Генек
12 Април 2013 07:27
Спокойно маргаритка3, четат го.
12 Април 2013 09:11
Ми тъпо е!!! Байгън от комплекси.

Хеле под Джимовите статии, направо е като желе. И като непече лятоска, капе по обувките.
12 Април 2013 09:19
Г-н Донков,
от думите Ви струи светлина и надежда!
Благодаря Ви!
12 Април 2013 11:43
Такива поетични творби - както книгата, така и статията за нея, някак "не се връзват" с дивашките времена, в които живеем... за най-голямо съжаление, драги авторе ! Починът ти да облагородиш тази освинена от години атмосфера (тотално чалгирана ) е благороден и похвален, но едва ли ще постигне целта си, и то точно когато почва предизборната кампания за поредните избори - менте, от които нищо не зависи, за да се излезе от помийната яма, в която е натикана България (зависи от кукловодите, които ги дирижират и редят пасианса ). Все пак - за добрата статия !
12 Април 2013 12:14
Марсик, не расстраивайся.

Жить и верить - это замечательно.
Перед нами - небывалые пути:
Утверждают космонавты и мечтатели,
Что на Марсе будут яблони цвести.

Хорошо, когда с тобой товарищи,
Всю вселенную проехать и пройти.
Звёзды встретятся с Землёю расцветающей,
И на Марсе будут яблони цвести.

Я со звёздами сдружилась дальними,
Не волнуйся обо мне и не грусти.
Покидая нашу Землю, обещали мы,
Что на Марсе будут яблони цвести!

1963


12 Април 2013 12:19
За Автора
Звездите са още тук! Стига да не сме ослепели от глупост!......
12 Април 2013 12:22


В.Высоцкий "Звезды"

Мне этот бой не забыть нипочем, -
Смертью пропитан воздух.
А с небосвода бесшумным дождем
Падали звезды.

Вот снова упала, и я загадал -
Выйти живым из боя!
Так свою жизнь я поспешно связал
С глупой звездою.

Нам говорили: "Нужна высота!"
И "Не жалеть патроны!"
Вон покатилась вторая звезда -
Вам на погоны.

Я уж решил - миновала беда,
И удалось отвертеться...
С неба скатилась шальная звезда
Прямо под сердце.

Звезд этих в небе - что рыбы в прудах,
Хватит на всех с лихвою.
Если б не насмерть - ходил бы тогда
Тоже героем.

Я бы звезду эту сыну отдал, -
Просто на память...
В небе висит, пропадает звезда -
Некуда падать.

Июль 1964

12 Април 2013 12:24
Дорис Много подходящо, а е и деня на космонавтиката.
12 Април 2013 12:34
Послушайте!

Ведь, если звезды зажигают -
значит — это кому-нибудь нужно?
Значит — кто-то хочет, чтобы они были?
Значит — кто-то называет эти плевочки
жемчужиной?
И, надрываясь
в метелях полуденной пыли,
врывается к богу,
боится, что опоздал,
плачет,
целует ему жилистую руку,
просит -
чтоб обязательно была звезда! -
клянется -
не перенесет эту беззвездную муку!
А после
ходит тревожный,
но спокойный наружно.
Говорит кому-то:
"Ведь теперь тебе ничего?
Не страшно?
Да?!"

Послушайте!
Ведь, если звезды
зажигают -
значит — это кому-нибудь нужно?
Значит — это необходимо,
чтобы каждый вечер
над крышами
загоралась хоть одна звезда?!

1914

Маяковский!
12 Април 2013 13:45
.
12 Април 2013 17:20
За автора
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД