:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,349,210
Активни 217
Страници 7,814
За един ден 1,302,066

Експерти: Проваля се стратегията на ЕС за икономически растеж

Банковите сектори са слаби, трудовите пазари не са гъвкави, не се инвестира в човешкия капитал, алармира доклад, изготвен за финансовите министри на съюза
СНИМККА: ЕПА/БГНЕС
Германската канцлерка Ангела Меркел и британският й колега Дейвид Камерън влизат в залата за преговори в правителствената резиденция на 70 км северно от Берлин. Меркел настоя Великобритания да предприеме мерки за по-стриктен контрол над териториите си, използвани от богатите за укриване на данъци.
Стратегията на ЕС за икономически растеж е провал, показва проучване на базирания в Брюксел авторитетен икономически неправителствен институт Брюгел, изработено по поръчка на финансовите министри на ЕС. Изводите му били приети като основа за разговорите на неформалната им среща в Дъблин в петък и събота.

"Голяма част от Европа страда от порочен кръг между слабото подобряване на производителността, проточеното намаляване на задлъжнялостта, слабите банкови сектори и изкривените цени. Тази комбинация допринася за отслабване на икономическия растеж и заплашва да се превърне в самозахранваща се стагнация, отблъскваща инвеститорите. Мрачната картина изисква решителни политически действия далеч отвъд това, което се прави в момента", гласи докладът.

След 2007 г. производителността в Европа намалява, трудовите пазари не са гъвкави и реагират мудно на икономическия цикъл, не се инвестира достатъчно в човешки капитал и изследвания, а икономиката е насочена повече към имитации, отколкото към нововъведения. Прекалено много се разчиташе на добре установили се фирми в традиционни индустрии, а в някои страни на бума в строителството, което обаче е с ниска производителност.

В доклада се препоръчва лидерите да се фокусират върху кредитирането, инвестициите и създаването на условия за растеж. За целта Европа се нуждае от напълно функциониращ финансов сектор, което може да се постигне, ако банките признаят, че имат натрупани лоши дългове и правителствата помогнат за оздравяването им. Близо една четвърт от банките продължават да са на държавни помощи.

Друг начин за раздвижване на икономиките е да се субсидират от държавата кредити за дребни и средни предприятия, защото банките се въздържат да им отпускат заеми.

Германската канцлерка Ангела Меркел е поискала от британския премиер Дейвид Камерън страната му да контролира териториите си, използвани от богатите в Европа като данъчни оазиси, съобщи британският в. "Обзървър". Двамата разговаряха в Берлин в петък и събота. През последните седмици германската общественост бе скандализирана от разкритията, че германци използват тези територии, като примерно островите Джърси и Гърнси, за да избегнат плащането на данъци в страната си. Британски правителствен говорител заяви, че Дейвид Камерън силно желае Великобритания и други страни "да покажат глобално лидерство чрез приемането на конкретни действия срещу укриването на данъци". Източници от обкръжението му твърдят, че той е първият премиер, който поставя въпроса за тези територии, за да се разбере как те се използват за избягването на данъците.

Германия спря банковия съюз в ЕС, предадоха медиите след съботната среща на финансовите министри от общността. Германският финансов министър Волфганг Шойбле заяви, че за ликвидирането на закъсали банки, което е ключов елемент от плана за банковия съюз, ще трябва да се промени и съюзният Лисабонски договор. Промяната обаче изисква одобрение на всички държави членки, което в някои от тях минава през референдум. Това на практика ще забави завършването на плана за стабилизиране на еврото.

26
1708
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
14 Април 2013 19:41
Натисни тук
"Статистиката не е обнадеждаваща. Ако преди 30 години производството на 15-те страни от тогавашния ЕС е било с 15% по-голямо от това в САЩ, то през 2017 г. за същите тези държави то вероятно ще е със 17% по-малко."
14 Април 2013 21:27
Производство на какво? На виртуални балони, деривати и всякакви услуги?
14 Април 2013 21:34
На каквото и да е производство. УСА излиза от кризата, а ЕС още е в началото и.
14 Април 2013 21:36
На каквото и да е производство.

14 Април 2013 21:57
...Друг начин за раздвижване на икономиките е да се субсидират от държавата кредити за дребни и средни предприятия, защото банките се въздържат да им отпускат заеми...

Те това се отнася за България.
14 Април 2013 22:48
Бабче, пак си прекалила с Колата и пуканките.
14 Април 2013 23:22
На всяко смислено мнение, отклоняващо се от правилната партийна линия и, недай Боже(!), даващо за пример отвъд океана, се излиза с невероятно тежкия довод за колата и пуканките
14 Април 2013 23:39
докато през последните години в САЩ се появиха, Гугъл, Фейсбук, Групон(даващи нови бизнес модели и работни места) и още няколко подобни фирми, в ЕС се появиха стандартите за правите краставици и щастливите кокошки.
14 Април 2013 23:55
"и щастливите кокошки."
И прасета
15 Април 2013 00:05
Натисни тук
"Eвропейският съюз, такъв какъвто го познаваме, вече не съществува. Въпросът не е в това какъв ще стане съюзът, въпросът е, че този ЕС, в който влязохме, вече го няма. …извън съюза няма розова перспектива за България,
Страната ни е толкова малка, че не може да води протекционистка политика. Освен това социалният проблем в България се решава главно с пари, които идват от хора, работещи навън."
РезЮме: ЕС се разпада на части, а БГ няма добра перспектива нито като член на ЕС, нито вън от него.
15 Април 2013 00:08
От същата статия:
"Ще завърша с една белгийска поговорка, която много обичам: "Когато си отидат отвратените, остават отвратителните".
От България си отидоха (емигрираха безвъзвратно) около 1.5 млн отвратени. Какво остана?
15 Април 2013 00:25
В доклада се препоръчва лидерите да се фокусират върху кредитирането, инвестициите и създаването на условия за растеж. За целта Европа се нуждае от напълно функциониращ финансов сектор, което може да се постигне, ако банките признаят, че имат натрупани лоши дългове и правителствата помогнат за оздравяването им. Близо една четвърт от банките продължават да са на държавни помощи.




Как да им помогнат държавите, като банките са се превърнали в машини за трупане на лоши дългове. Те просто са вече на изкуствено дишане. Трябва да се промени характерът на дейността им и принципите на работа. Същото е и с държавните бюджети. Симбиозата между частен бизнес и подкупни държавни чиновници е достигнала до невиждани нива за източване на държавните бюджети и прехвърляне на парите в частни сметки в офшорните банки. Никой вече не може да вкара толкова пари в държавния бюджет, колкото могат да бъдат изкрадени. И никоя държава не може да налее толкова пари в частните банки, които да не могат да бъдат изкрадени. Същата сума пари, която се намира в офшорни банки на името на частни лица, със същата сума пари са задлъжняли държавните бюджети и в счетоводните баланси на банките. Паричният ресурс е в ръцете на мошеници, които се разпореждат безконтролно с него и естествено в своя лична полза, това е главният проблем на днешната криза.
15 Април 2013 00:27
УСА излиза от кризата, а ЕС още е в началото и.




Иска ми се да е така, но не виждам нищо съществено да е направено.
15 Април 2013 00:29
Страната ни е толкова малка, че не може да води протекционистка политика.




А опитвала ли се е?
15 Април 2013 00:59
Доколкото знам, слава Богу, никой в България не се е опитвал да води протекционистична политика. Такава политика могат да водят само огромни страни. По някои изчисления от преди около 15 години, една страна трябва да има минимум 150 - 200 милиона население, за да помисли да си разреши такъв лукс. Искат се много допълнителни условия. Реално никой не го прави.
15 Април 2013 01:00
Сгреших, Сев. Корея го прави.
15 Април 2013 01:53
Натисни тук
"Според Шойбле страната, където се намира изпадналата в затруднение банка, първа трябва да влее капитал в нея,(ако има откъде)) преди да се отпусне пряка помощ от Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ)."
Така де, ЕС, ама всеки си гледа кесийката. Няма само немците да плащат , я!
15 Април 2013 02:07
Натисни тук
"...катастрофичният сценарий е разпад на еврозоната и неминуем след нея разпад на ЕС. Това коренно и относително бързо ще промени структурата на глобалната среда, в която действат българските стопански субекти. Ще се развият скоротечни процеси на разпад на търговски и бизнес връзки, изчезване на пазари, силно стесняване на кредита, като е много вероятно заразата отвън да се пренесе в българската финансова система със съответен натиск върху паричния режим. Като острота и размер подобна криза за България със сигурност ще е съизмерима с тази от средата на 90-те."
Абе не слушате вие баба ви Яга какво ви хортува. СЕГА‌ и хората го казуват.
15 Април 2013 02:11
В същата статия:
"безредие, колапс на съответни единични институции, държавен колапс, имплозия на демокрацията – военна хунта и т.н."
Е, тук авторът много се е изсилил. Каква военна хунта, какви 5 лева: кой от дебелогъзите полковници и генерали има дупе да направи такова нещо. За това се искат патриотични и смели офицери. Де ги?
15 Април 2013 03:43
Група къркани капитани мое да свършат работата .
15 Април 2013 06:39
До този момент никоя държава не е излезла от кризата.
15 Април 2013 07:50
За целта Европа се нуждае от напълно функциониращ финансов сектор, което може да се постигне, ако банките признаят, че имат натрупани лоши дългове и правителствата помогнат за оздравяването им. Близо една четвърт от банките продължават да са на държавни помощи.


Пак лошата държава трябва да спасява добрите частници, които не могат да съществуват без да надуват кредитния балон.
15 Април 2013 09:56
Понякога ми е жал за такива като Бабавияга... толкова българоненавистничество, толкова злоба, толкова еврофобия и човекомразие в едно емигрантче-еничарче...
Честно казано не знам как се получава така. Доста колеги и приятели имам, които потърсиха щастието си извън България. И роднини такива имам. Всички те са успяха да подредят живота си в различни страни от Европа и Америка... и всички те си останаха Българи, обичаха и обичат България, радват се на успехите и ги е яд на провалите на малката ни страна... и не, това не са този тип емигранти, които се затварят в българската диаспора и си създават една малка България, като общуват само с българи (сърби, румънци, балканци) и пазаруват в турски магазини. Говора за образовани и напълно интегрирани на новото място успели хора, космополити, но останали Българи!
Но чувал съм (по разкази на очевидци, лично не познавам такъв) а и във форума виждаме, че има и една трета порода емигранти, а именно емигрант-еничар! Не ми е много ясен психологическият механизъм, който ги движи, но според мен в основата му има някакво съмнение в правилността на избора, подтиснати угризения и някаква извратена форма на носталгия... От там идва и цялото себедоказване за "по-добрата част от народа която била избягала" и цялото отрицание на всичко което са напуснали и което сега ТРЯБВА да мразят (честно казано не се сещам защо)!
Не познавам лично нито едно еничарче (малък процент са), за да го напия на някой празник, да му пускам разкъртващи песни от неговата младост и да го разпитам какво чувства и защо... защото понякога ги съжалявам.
15 Април 2013 15:01
Доси,
15 Април 2013 15:33
Добро утро?

Колко време им трябва на тия министри да го осъзнаят това?
15 Април 2013 17:01
Доси, когато имам нужда от лйубител - психолог, ти ще си първия към който ще се обърна.
Едно време са убивали вестоносците ако носят лоши вести. Ти предлагаш да продължим така ли? Аз най-малко съм виновен, че нищо хубаво не може да се каже за положението на България. Някой да ме обори с факти?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД