Стратегията на ЕС за икономически растеж е провал, показва проучване на базирания в Брюксел авторитетен икономически неправителствен институт Брюгел, изработено по поръчка на финансовите министри на ЕС. Изводите му били приети като основа за разговорите на неформалната им среща в Дъблин в петък и събота.
"Голяма част от Европа страда от порочен кръг между слабото подобряване на производителността, проточеното намаляване на задлъжнялостта, слабите банкови сектори и изкривените цени. Тази комбинация допринася за отслабване на икономическия растеж и заплашва да се превърне в самозахранваща се стагнация, отблъскваща инвеститорите. Мрачната картина изисква решителни политически действия далеч отвъд това, което се прави в момента", гласи докладът.
След 2007 г. производителността в Европа намалява, трудовите пазари не са гъвкави и реагират мудно на икономическия цикъл, не се инвестира достатъчно в човешки капитал и изследвания, а икономиката е насочена повече към имитации, отколкото към нововъведения. Прекалено много се разчиташе на добре установили се фирми в традиционни индустрии, а в някои страни на бума в строителството, което обаче е с ниска производителност.
В доклада се препоръчва лидерите да се фокусират върху кредитирането, инвестициите и създаването на условия за растеж. За целта Европа се нуждае от напълно функциониращ финансов сектор, което може да се постигне, ако банките признаят, че имат натрупани лоши дългове и правителствата помогнат за оздравяването им. Близо една четвърт от банките продължават да са на държавни помощи.
Друг начин за раздвижване на икономиките е да се субсидират от държавата кредити за дребни и средни предприятия, защото банките се въздържат да им отпускат заеми.
Германската канцлерка Ангела Меркел е поискала от британския премиер Дейвид Камерън страната му да контролира териториите си, използвани от богатите в Европа като данъчни оазиси, съобщи британският в. "Обзървър". Двамата разговаряха в Берлин в петък и събота. През последните седмици германската общественост бе скандализирана от разкритията, че германци използват тези територии, като примерно островите Джърси и Гърнси, за да избегнат плащането на данъци в страната си. Британски правителствен говорител заяви, че Дейвид Камерън силно желае Великобритания и други страни "да покажат глобално лидерство чрез приемането на конкретни действия срещу укриването на данъци". Източници от обкръжението му твърдят, че той е първият премиер, който поставя въпроса за тези територии, за да се разбере как те се използват за избягването на данъците.
Германия спря банковия съюз в ЕС, предадоха медиите след съботната среща на финансовите министри от общността. Германският финансов министър Волфганг Шойбле заяви, че за ликвидирането на закъсали банки, което е ключов елемент от плана за банковия съюз, ще трябва да се промени и съюзният Лисабонски договор. Промяната обаче изисква одобрение на всички държави членки, което в някои от тях минава през референдум. Това на практика ще забави завършването на плана за стабилизиране на еврото.