Китай и Исландия подписаха споразумение за свободна търговия. Това е важно събитие, на което си струва да се обърне внимание.
Това е първото подписано между Китай и европейска държава споразумение за свободна търговия, което дава насоки и пример в изграждането на китайско-европейските отношения в новата епоха.
Второ, то показва, че разликите в територията, населението, историята, културата и в нивото на развитие между две страни не са пречка за развитието на двустранните отношения. Китай и Исландия са разделени от огромни разстояния, различията им по площ, икономически мащаб, брой на населението, социална система, история и култура са съвсем очевидни. Това, че две толкова различни страни могат да постигнат споразумение за свободна търговия, несъмнено е един успешен пример в развитието на международните отношения в новата епоха.
Трето, то показва, че либерализирането и улесняването на търговията и инвестициите е единственият правилен път за възстановяване на световната икономика. В настоящия момент възстановяването все още е изправено пред множество несигурни фактори. Икономиката на ЕС и Еврозоната също е в продължителен застой. Историята показва, че колкото по-сложно е икономическото положение, толкова по-необходимо е да се отхвърли протекционизма в търговията и инвестициите и да се премахнат бариерите. В епохата на икономическа глобализация да бъдем открити към външния свят означава именно да създадем още повече възможности за собственото си развитие. Китай и Исландия чрез своите реални действия показаха откритост и увереност в себе си и народите на двете страни ще могат чрез реалните ползи от двустранното търговско-икономическо сътрудничество да усетят, че тази откритост и увереност в себе си са правилни.
Четвърто, споразумението показва, че само чрез съвместно и взаимнополезно сътрудничество могат да бъдат открити повече пътища за преодоляване на кризата и трудностите. След настъпването на световната финансова криза Китай подаде ръка на изпитващите затруднения европейски държави. Чрез подписването на споразумение за валутен суап и при подкрепата на Международния валутен фонд Китай не само стимулира бързото и здраво развитие на китайско-исландските връзки, но и положи основата за подписване на двустранно споразумение за свободна търговия. Така се разкриха още по-широки хоризонти за развитие на търговско-икономическото сътрудничество между двете страни.
Аз често чувам българските ни приятели да казват, че България е разположена на важен търговски коридор, че е "източната врата на Европа" и притежава много благоприятни условия за развитие на взаимнополезно сътрудничество с Китай. Според статистиката на китайската страна търговията между Китай и България за 2012 г. възлиза на 1.895 млрд. долара и бележи ръст от 29.4% в сравнение с предходната година, което значително превишава ръста на външната търговията на България през същия период. Особено впечатляващ тук е фактът, че вносът на Китай от България се е увеличил с 83%. За 2012 г. китайските инвестиции в България са се увеличили с нови 22.37 млн. долара, като общата им стойност достигна 104 млн. долара. Това показва, че мащабите на търговията между двете страни непрекъснато се увеличават, а структурата й се усъвършенства. Практическото сътрудничество между Китай и България е с добри тенденции за развитие. Подписването на споразумение за свободна търговия между Китай и Исландия би трябвало да даде още повече нови идеи за развитието на китайско-българските търговски и икономически връзки. Като посланик на Китай в България, аз бих искал заедно с всички съответни структури от българска страна да положим общи усилия и съвместно да изведем двустранните връзки в "скоростната лента" на развитие.
|
|