Бисер Троянов е съдия в наказателната колегия на Върховния касационен съд. От 12 години е член и говорител на ЦИК.
- Г-н Троянов, от всички изявления на ЦИК става ясно, че най-големият проблем пред комисията е фактът, че изборите ще са предсрочни, което намали значително периода за тяхната подготовка. Особено предвид последните промени в Изборния кодекс. Ще успеете ли все пак да се справите с всичко, което трябва да се свърши?
- Предизвикателството пред ЦИК беше едновременно да подготвяме изборите за народни представители и да структурираме собствената си администрация. С последните изменения на Изборния кодекс ЦИК стана юридическо лице. Необходимо бе тя да изгради своя собствена администрация - главен секретар, главен счетоводител и т.н. Това наложи да се действа бързо, но все пак приоритет е подготовката на изборния процес. До този момент смея да твърдя, че няма законов срок, който ние да не сме спазили.
- Какво представлява обучението на РИК, което предстои да бъде проведено?
- Това е традиционна дейност на ЦИК. Представители на комисията се срещат с РИК, представители на областната администрация, на териториалното звено на ГРАО, секретарите на всички общини, които се числят към съответния избирателен район, полицията, фирмата преброител и т.н. На тези обучения се разясняват задълженията на РИК, взаимодействието с ЦИК и СИК и т.н.
- А секционните комисии подлежат ли на обучение?
- Всяка РИК обучава СИК по общини.
- Как върви процесът по снабдяването на секционните комисии с ксерокси?
- Нямаме притеснения към този момент. Всяка една СИК ще бъде оборудвана с ксерокс. Обществената поръчка на МС предвижда доставката на повече от 12 000 машини, които да обезпечат работата на комисиите в страната и чужбина.
- Значи най-вероятно няма да се налага един ксерокс да обикаля няколко комисии, както бе записано в едно от решенията на ЦИК?
- Надяваме се да не се стига до приложение на този текст, който важи само за случаите, в които не всички СИК в една сграда са снабдени с копирни машини.
- Защо ЦИК отказва упорито да публикува кода на софтуера, с който "Информационно обслужване" ще отчита резултатите от изборите - не само в изборния ден, но дори и след него?
- Ангажимент на ЦИК е да обезпечи сигурността в изборния процес, правилното отчитане на данните от гласуването и правилното преброяване на гласа на всеки един български гласоподавател. Наша е отговорността да не създаваме предпоставки, за да се застраши тази сигурност. Това е водещият ни мотив да не разкриваме т.нар. сорс код на компютърната система. До този момент никога не е имало такава практика. Освен това с последните изменения в Изборния кодекс публичността в работата на ЦИК и РИК се подобри значително. Предвидена е възможността да бъдат сканирани секционните протоколи и да бъдат качени на интернет страницата на съответната РИК. Тези протоколи съдържат числовите данни от гласуването. Всеки може да види тези данни. Публикуването ще почне веднага след края на гласуването. Отчитането на гласовете и преобразуването им в мандати се извършва въз основа на методиката на ЦИК, която също е публикувана. Притесняваме се от възможни упреци към ЦИК, ако наистина отворим този код.
- Друга критика е, че в тази методология има текст, според който за неуредените случаи ЦИК ще излиза с решение. Според някои този текст дава възможност на комисията да преценява коя партия ще получи мандат и коя не?
- Този параграф е стандартен текст, който съществуваше и на минали избори. Той е една застраховка за всеки случай. Досега не се е налагало да се възползваме от този текст.
- Какво ще бъде заплащането на секционните комисии? Ще бъдат ли те достатъчно мотивирани, за да работят качествено?
- За тези избори за заплащането на РИК и СИК са предвидени 6 120 000 лв. Възнагражденията на РИК вече са определени, те са месечни. Предстои ние да определим и възнагражденията на СИК за изборния ден. Предварителните нагласи са възнагражденията на СИК да бъдат между 40 и 50 лв. Преди бяха между 28 и 36 лв. Тогава бюджетът за възнаграждения беше 4 млн. лв.
- Отдавна се твърди, че купуването на гласове вече не е насочено само към избирателите, а и към секционните комисии. До вас достигали ли са такива данни?
- Секционните комисии все пак се предлагат от парламентарно представените партии и коалиции. А и в крайна сметка купуването на гласове се инициира от участниците в изборния процес, а именно политическите партии. Ефектите от това явление могат да бъдат в значителна степен намалени чрез повишаване на избирателната активност.
- Какво е вашето отношение към т.нар. активна регистрация, чрез която да се актуализират избирателните списъци? Това беше една идея, която се обсъждаше по време на приемането на изборния кодекс, но в крайна сметка не беше възприета.
- Моят опит показва, че за всеки един избор се правят промени в изборното законодателство и се предвиждат неща, които да предизвикат сериозни притеснения. Понякога се правят и експерименти, които впоследствие се оказва, че не са особено удачни. Такова например беше машинното гласуване, въведено пред 2009 г. То беше само за 9 секции, но тогава платихме доста значителна сума пари за тяхното оборудване. Към подобни предложения като активната регистрация трябва да подходим твърде предпазливо. В нашата страна е утвърдена практиката избирателите да се вписват служебно в списъците. Освен това винаги ще има хора, които ще решат да гласуват в самия изборен ден и искат всичко да направят тогава. Това може да забави гласуването. В момента всеки един избирател е вписан в списъка от администрацията и негово право е да прецени дали да гласува или не. Но във всички случаи той не трябва да прави нищо допълнително. При една активна регистрация ще бъдат необходими допълнителни действия в зависимост от самата регламентация.
- Възможно е и партиите да спомогнат активната регистрация на твърдите си избиратели, защото самите те ще имат интерес от това.
- Така или иначе въпросът с онези, които ще се колебаят до последния момент, остава.
- А какво е вашето отношение към т.нар. преференциално гласуване?
- Преференциалното гласуване на парламентарни избори първоначално беше заложено в Изборния кодекс, но впоследствие отпадна. Понякога се избързва с усъвършенстването на нормативната база, особено като се има предвид, че нашата изборна администрация не е професионална. Секционните комисии се съставят въз основа на партийни предложения. Това прави изборната администрация в най-ниското ниво, където се броят бюлетините, недостатъчно готова, за да поеме по-сложно отчитане на гласовете. Преференциите биха могли да създадат допълнителни затруднения за тях. Няма еднозначно решение на този проблем.
|
|