Агенция "Митници" отне ключов лиценз на един от основните играчи на пазара на горива - търговеца "ЛУКойл България". Заради нарушения на акцизното законодателство и липсата на измервателни уреди компанията губи лиценза за данъчен склад за основния тръбопровод, доставящ горива от рафинерията в Бургас до София. Статута си на данъчен склад губят и свързаните с магистралната тръба 6 петролни бази - в Карнобат, Стара Загора, Пловдив, Ветрен, Ихтиман и Илиянци. Компанията трябва да замрази доставките и търговията с горива в тях, а митниците започват пълна ревизия на наличностите. Замразяването на базите заради отнетия лиценз може да доведе до затруднения с доставките на горива от "ЛУКойл България".
Ситуацията силно напомня на събитията от по-миналата година, когато заради немонтирани датчици Агенция "Митници" взе лиценза на производителя "ЛУКойл Нефтохим" за пристанище Росенец.
Монтирането на измервателни уреди по основния продуктопровод от Бургас до база "Илиянци" и по разклоненията му към нефтохранилищата бе предвидено миналата година в допълнение към наредбата за специфичните изисквания за контрола върху акцизните стоки. Наредбата визира точките на контрол, в които трябва да бъдат поставени датчици, които в реално време да подават данни в митниците за постъпващите и излизащите горива. Срокът изтече на 31 март, а митнически проверки, извършени в складовите бази в периода 9 -12 април, установили, че изискванията не са изпълнени.
Според официалното прессъобщение на митниците част от монтираните уреди за измерване на количествата изобщо не работят, а други са включени, но не изпълняват това, за което са сложени - да предават информация към митниците. Изцяло неработещи са се оказали нивомерите в две от проверените петролни бази. В една от тях са установени и отклонения от тръбата, даващи възможности за заобикаляне на сензорите. В други две от базите уредите работят, без да предават данни към митниците. И при тях са открити тръбни "деривации". Повторна проверка на 18 и 19 април в една от базите установила, че монтираните уреди не отговарят на нормативните изисквания, и отново открила тръбни отклонения. Заради всички тези разкрития Агенция "Митници" е решила да отнеме лиценза на "ЛУКойл България" за продуктопровода и свързаните с него петролни бази.
Санкцията засяга сериозна част от складовата мрежа на "ЛУКойл България". От митниците разясниха, че след отнемането на лиценза фирмата на практика няма право да въвежда или да извежда горива от тези бази, докато нарушенията не бъдат прекратени. Предстои описване на съхраняваните горива, а компанията съответно трябва да плати акциза на всички количества - тъй като отнемането на лиценза означава, че се губи режимът на данъчен склад. Акцизните задължения вероятно са за милиони левове.
Временното затваряне на базите може да доведе до затруднения с доставките в цялата страна, защото извън тези 6 стратегически пункта "ЛУКойл България" разполага само с още 7 алтернативни петролни склада. От друга страна, тръбопроводът не е единствен път за доставка и за пренос на горивата може да се ползват авто- и жп цистерни.
Вчера от "ЛУКойл" обвиниха митниците в административен произвол. В официално прессъобщение компанията признава, че не е изпълнила изискванията на наредбата, но причината е, че се налагат "сериозни по обем капиталовложения и почти невъзможни срокове за въвеждане в експлоатация на исканите допълнителни устройства".
Решението на митниците за отнемане на лиценза вече е връчено на компанията и се изпълнява, но то подлежи на обжалване. Възможно е компанията да поиска спиране на изпълнението - както вече се случи с подобно решение от 2011 г., когато заради немонтирани датчици Агенция "Митници" взе лиценза на "ЛУКойл Нефтохим" за нефтопристанище Росенец. Тогава съдът прецени, че отнемането на лиценза ще навреди сериозно на компанията и на обществения интерес. Делото за Росенец в крайна сметка приключи със споразумение за 18-месечна отсрочка за "ЛУКойл Нефтохим" за монтажа на уредите. Срокът изтича на 1 юни, но миналата седмица избухна скандал, след като се оказа, че по искане на компанията бургаски митничари са свалили пломбите на монтирани вече датчици и е имало неотчетено движение на нефтопродукти. Шефът на агенцията Ваньо Танов уволни виновните митничари, а заради установените нарушения ще бъде преразгледан издаденият на 11 април акт за съответствие на пристанището с акцизното законодателство. От "ЛУКойл България" обявиха, че Танов води "кръстоносен поход" срещу фирмата. Според пресслужбата на компанията милионите, вложени в електронната връзка, не давали резултат, а Агенция "Митници" е "безпомощна да се възползва от скъпата техника". Всъщност благодарение на модерната си система централното управление на митниците в София засече, че някой вади от строя датчици в Бургас.
РЕАКЦИИ
Търговският директор на "Петрол" Иван Костадинов обясни пред "Сега", че "бензин има, колкото е нужно. Ние не се притесняваме от отнетия лиценз, тъй като не доставяме от "ЛУКойл". Той посочи, че компанията му разчита на внос от Испания, Италия, Румъния, Турция и Гърция.
"Шел" също снабдява мрежата си от различни доставчици и затова директорката Камелия Славейкова не вижда проблеми в краткосрочен план заради затварянето на хранилища на "ЛУКойл". От ОМВ не дадоха становище по въпроса в рамките на работния ден.
|
|