:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,659
Активни 563
Страници 10,562
За един ден 1,302,066
Онлайн

Социалните мрежи бълват посредственост

Днес лесно се става “интелектуалец” и проповедник – поддържаш блог, твориш денонощно статуси. Лесно се става и жертва
Карикатура: Христо Комарницки.
"Фейсбук" не измести площада като място за протести. Но стана място за агитация.
В средата на миналия век Ерих Фром вижда надежда в меките корици. Те, смята той, ще свалят цената на книгите и ще улеснят популяризирането на идеи за по-човечно и справедливо общество. Фром разглежда книгите с меки корици като достъпен, масов и евтин канал за разпространение на ценности, който би заобиколил враждебните традиционни медии.

60 години по-късно традиционните медии наистина са заобиколени, но не чрез меки корици, а екран, клавиатура, мишка. Интернет създаде революция в комуникацията и всеки жител на планетата получи възможност да контактува с всички. В социалните мрежи човек хипотетично може да каже нещо на 7 милиарда, както и



да чуе мнението на 7 милиарда гласа



Това и изключителен триумф на достъпността, тъй като от виртуалното пространство може да черпим необятна информация, съответно имаме и алтернативи за информиран избор. Пътят на човечеството в хилядолетната му история е непрестанен стремеж към свобода и права, от тази гледна точка интернет е благородна технология, която ги доставя в огромни количества.

Но дали този триумф носи човечност, справедливост, култура? Той път към щастието ли е? Защо Фром не говори с надежда за революция в електронното общуване (нали не си мислите, че не е могъл да го предвиди), а все пак за книги? Отговора го дава той, а и не само - пълноценност, идейност, човешко развитие могат да се постигнат единствено чрез уединение. "То е необходимо преди всичко, за да може човек да се съвземе и освободи от непрекъснатия шум на хорското бъбрене и вмешателство, което



пречи на собствените умствени процеси



Ако всички лични данни се преобразуват в публични, преживяванията ще започнат да стават повърхностни и сходни". Естествено, уединението, осмислянето, автономията на избора, черпенето на информация и превръщането й в знание може да стане най-вече чрез досег с книгата. Хартиена! Миналата година британски (и не само) учени констатираха, че хората по-лесно запомнят, натрупват и възпроизвеждат информация след контакт с традиционна прелиствана книга, вместо с цифрова.

Но да оставим прелестта на хартиената книга, предполагаща благотворно уединение, тишина и се съсредоточим върху социалните мрежи, форумите. Те са динамични, разпространяват многопосочна информация и обратно - хвърлят човек в "шума на бъбренето и вмешателството". Няма спор, че тази среда, непозволяваща уединение и продължително осмисляне, все пак разпространява творчество, таланти, инакомислие срещу властта, добри идеи, които иначе не биха намерили живот. Но има и негативи, уж известни, които лицемерно се премълчават в публичния дебат заради страх да не би изразителят им да бъде обвинен в недемократичност.

Отрицателните следствия са много, последните седмици българското общество стана свидетел на някои от тях. Най-напред виртуалната мрежа е



прекрасна среда за манипулации,



лъжи, разпространението на които често дори е неволно. Стотици небивалици се написаха за ползата и вредата от АЕЦ "Белене". Десетки политически интервюта и цитати циркулират в социалните мрежи като актуални, а всъщност са дадени преди години, в други условия и контекст. Ако един проверява истинността им, други девет машинално формират мнение. Какви ти идеи, справедливост, истина в тази среда? Набеденият човек, оня от поговорката, който трябва да доказва, че няма сестра, в днешно време не е жертва на клюката от ухо на ухо, на вестник, на сплетните в заводския и партиен колектив. Той е жертва на статус в "Фейсбук" или съобщение във форумите.

Трябва да бъде отбелязано и все по войнстващото безкултурие, низки страсти, липсата на елементарни морални стойности в социалните мрежи. "Фейсбук" и



форумите приличат на Париж след революцията,



когато отхвърлянето на стария ред е ознаменувано с разгул. Пример е нападението на Ахмед Доган. Какъвто и да е той, каквито е злини да е направил, екшънът би възбудил у нормалния умен човек най-напред боязън, смирение, мълчание. Вместо това на мига видяхме злоба, ярост, присмех, изстреляни словесно с агресия, наподобяваща ритниците по Октай Енимехмедов.

Възпитателният ефект на социалните мрежи е спорен, още по-рисковано е и придобиването на качествено знание. В тях всеки може да е авторитет, учител, проповедник. Но със съмнителни и непроверими достойнства. В дискусия във "Фейсбук" например мъж, упражняващ престижна интелектуална професия, очевидно и със знания в някакви области, уверяваше хилядите си читатели, че в България не е имало петвековно робство, страната ни била васал на Турция. Разговорът бе част от модерната дискусия за начина на живот на българите след 1396 г. Трябва да се отбележи, че независимо дали българският народ е бил под робство или не, васал няма как да е бил. Васалитет има само при наличие на държавно устройство и това се знае от всеки шестокласник с успех над 3, но очевидно не от въпросния фейсбук проповедник. България не е имала държава в този период. Давам този малък пример, защото той онагледява как във виртуалната комуникация се произнасят неща, които са толкова нелепи, че е



смешно, жалко и обидно да тръгнеш да ги опровергаваш



А всъщност хиляди "авторитети" творят милиони глупости всекидневно за далеч по-важни и труднопроверими теми. Формират псевдознание у милиони хора. Преживяванията на интернет аудиторията стават подобни на описаните от Фром - "повърхностни и сходни". В първите дни след протестите срещу тока във Варна например социалните мрежи, копирани автоматично от сайтове, изобилстваха от "информация": "Шок и ужас, полицията разпръсна демонстрантите, въоръжена с палки, щитове...". А как биха изглеждали нещата, ако бе добавена другата част от картинката: "Полицията разпръсна демонстрантите, след като те за пореден път опитаха незаконно да блокират Аспаруховия мост, ултраси хвърляха бомбички в множеството, а към униформените постоянно летяха викове: "Еничари, смешници"?

Много хора приемат социалните мрежи като контрапункт на телевизията. И наистина, при тях сам търсиш източници, приемаш информация, даваш... Но дали те са алтернатива или просто по-модерно нейно продължение? Герой на Селинджър казва иронично за жена си: "Чете театралната страница във вестника и гледа телевизия до ослепяване - следователно е интелектуалка!". Действието се развива във времето, когато телевизията е нова технология и се смята, че внася прекрасни революционни промени в комуникацията. Днес, след доста десетилетия, можем пак да кажем иронично: Интелектуалецът стои до ослепяване в интернет, твори статуси и поддържа блог.

Далеч съм от мисълта, че правото на изразяване, на свободна комуникация, на търсене и разпространяване на информация, осигурявани от интернет, трябват да бъдат ограничавани. Нека всеки ги използва както си иска. Думата ми е, че не винаги водят до човечност и култура. В повечето случаи до обратното. Това е разговор не за правата, които безспорно следва да притежаваме, а за продукта, който се получава при упражняването им.
25
5384
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
06 Май 2013 18:54
Светът е голям и посредственост дебне отвсякъде
http://rennie.blog.bg/

А форумът на преводаческите агенции към Петиция срещу новите изисквания на МВнР е направо цунами от посредственост:
1. Истерията с т.нар. нови изисквания към преводаческите агенции е елементарна измамническа схема
2. И малките, и големите агенции еднакво усърдно подкрепят остарялата нормативна уредба (Правилника за легализациите, заверките и преводите),
административния произвол на МВнР (сключването на фиктивни договори по чл. 2а, ал. 2 от Правилника), подчиненото положение на преводачите
спрямо агенциите и най-вече - ограбването на потребителите на преводачески услуги с двойно и тройно събиране на такса за т.нар.
"заверка на подписа на преводача", отменена още преди няколко години.
http://www.peticiq.com/forum/32093/start/9375#9397


06 Май 2013 19:00
А всъщност хиляди "авторитети" творят милиони глупости всекидневно за далеч по-важни и труднопроверими теми. Формират псевдознание у милиони хора.

А официозните медии не.
За манипулации па отнюдь!
06 Май 2013 19:33
Този текст трябва да се чете единствено на хартиен носител.
06 Май 2013 19:43
ДИЯН БОЖИДАРОВ и останлите шестокластници-тройкаджии, требе да знаят, че до 1908г., княжество България е трибутарно на Османската империя по волята на Руската империя. Чак след това е обявена Независимостта на България, ставаме Царство и спираме да плащаме васален данък на султана.
06 Май 2013 20:37
Мани, ами и робство не е имало, на практика. Робът няма собственост-той самият е собственост.
Аве само професионалните журналя са интелектуалци. Сия статия е показателна.
Темата отдавна е разглеждана, а там най-високото постижение е на Зюмбюлев, нарекъл интернет пописващите хейтъри, влечуги зад компютъра]Натисни тук
Тук работата е за смех.
06 Май 2013 20:55
Борба срещу конкуренцията?
Защо все по-малко хора вярват на официозните медии, а приемат написаното в интернет като истина? Спорна, но истина?
Нима блогъри и форумци са виновни, че има джурналя и журналисти?
Кой интернет субект би си позволил магистрално поведение, подобно на Кеворкян?
А дали се осъзнава, че интернет субектите изразяват най-вече собствено мнение - а не поръки на чорбаджиите, корпорациите, рекламодателите? /Говоря за истинските блогъри и форумци. За съжаление, продажничеството, характеризиращо медиите, навлиза и в интернет. Но все още изказващите се там могат да опонират на купените амбразурчици. Докато в официозните медии "неподходящите" материали изчезват в кошчето - "не отговарят на редакционната политика".
И, между другото, защо все повече журналисти се появяват в блогове, сайтове, форуми с никове? Защо бягат духовно от медиите? Защо се опитват да са други /истински?/ под ник?
Социалните мрежи са масови. Масовостта наистина бълва посредственост. Но тази посредственост се утаява - най-вече поради критичността на другите участници. Така изчезват медии - спад на тиража, на слушатели, на зрители, на реклами...
Което е много важно - медия без финансова подкрепа няма как да съществува. А интернет формите на изява успяват. Което май е дразнещо...
Ако един сайт има няколко хиляди оригинални посещения дневно - дали не е конкуренция на поне местни и регионални медии?
И дали официозни журналисти ще задържат дълго вниманието на публиката, ако слязат от екран, изчезнат от ефира, напуснат вестника?
Посредствеността, впрочем, не е лошо нещо - тя е изява, стандарт, възможност на средно ниво. Така - за 3 или 4.
Нима официозните медии публикуват винаги все материали, заслужаващи 5 или 6?
Изобщо - има много проблеми в социалните мрежи. Лично аз не участвам никъде, освен в този форум. Но не смятам, че е заради някаква посредственост. Има я - вижте "Спорт 1", примерно. Но този сайт се списва от уж професионални журналисти. Които все повече свалят нивото му...
Така че - животът е сложен, проблемите /и в интернет/ са много, умният човек никога няма да каже твърдо "да" или "не". Самоувереността е качество на друг вид хора...
----------------
Блогът на Генек

06 Май 2013 20:55
Има решение. Нарича се цензура.
Помня как раздел на ЦК се занимаваше с идеологическата борба и спираше всичко вредно. Заглушаваха се вражески радиостанции защото лъжат. Чета (не знам верно ли е) че напр в Иран Интернет се контролира.
06 Май 2013 21:15
... пълноценност, идейност, човешко развитие могат да се постигнат единствено чрез уединение. "То е необходимо преди всичко, за да може човек да се съвземе и освободи от непрекъснатия шум на хорското бъбрене и вмешателство, което пречи на собствените умствени процеси. Ако всички лични данни се преобразуват в публични, преживяванията ще започнат да стават повърхностни и сходни".


"Непрекъснатият шум" претоварва съзнанието. И точно това го прави да е уязвимо на манипулация. Оттам нататък напълно контролирани и целево насочени умствени процеси се възприемат като ... собствени, автентични и автономни. Сходството и повърхностността на преживяванията пък, от своя страна, създават възможности за синхронизация, самоорганизация и масовизация на ефектите. Така, относително бързо и без загуба на контрол, при висока ефикасност и ефективност, личностното манипулиране става групово. С всички произтичащи от това (автокаталитични) ефекти на мащаба.
06 Май 2013 21:36
Мдааа...
Този път съм на абсолютно същото мнение като Фирмин.

___
Дали греша или въпросният интелектуалец се казва Златко Енев ?
06 Май 2013 21:50
я как това другарите сте много навътре с манипулациите
06 Май 2013 21:59
Естествено, уединението, осмислянето, автономията на избора, черпенето на информация и превръщането й в знание може да стане най-вече чрез досег с книгата. Хартиена! Миналата година британски (и не само) учени констатираха, че хората по-лесно запомнят, натрупват и възпроизвеждат информация след контакт с традиционна прелиствана книга, вместо с цифрова.


А когато се появила традиционната прелиствана (по-точно развивана и навивана, тогава) книга, тогавашните интелектуалци забелязали, че хората по-лесно запомнят, натрупват и възпроизвеждат информация след контакт с говорещ източник, вместо с книга. Нормално, колкото по-трудно е възпроизвеждането, толкова повече човек се старае да разчита на себе си. Тогавашните хора, предполагам, също така са ходели и тичали доста по-леко и бързо от днешните, ма едва ли са се придвижвали по-бързо. Форумите, особено политическите и интелетуалските, както и социалните мрежи, са един вид виртуални кръчми, от там не се черпи информация за света, поне сериозните хора не го правят. Сериозните хора, обаче, също използват нета в своите канали за комуникация. Това, че ония, другите, не се интересуват от тях, както и че на книга с меки корици те четат Агата Кристи, както и че достъпното образование не е родило всеобщо образовани и грамотни хора само показва, че си има хора за всичко...
06 Май 2013 22:12
А всъщност хиляди "авторитети" творят милиони глупости всекидневно за далеч по-важни и труднопроверими теми. Формират псевдознание у милиони хора.

И ние така мислим от години, ама я го кажи отдоле
06 Май 2013 22:14
Има решение. Нарича се цензура.
Помня как раздел на ЦК се занимаваше с идеологическата борба и спираше всичко вредно. Заглушаваха се вражески радиостанции защото лъжат. Чета (не знам верно ли е) че напр в Иран Интернет се контролира.
В Иран ли? А тука не се ли контролира?! Аз лично съм гонен от всички социални мрежи, в които съм писал, без да съм нарушавал с нищо етичните норми и правила. Във Фейсбук даже ми блокираха профила и то само защото съм привърженик на Атака, казаха ми го явно някои комуноидни елементи, заканиха се, че ще го направят и го направиха. Явно комуноидите са навсякъде, на всеки километър. Във форума на Сега също съм наказван многократно, без да съм предупреждаван и без обяснения и което е най-парадоксално, обикновено аз съм потърпевшият за обидите на другите. Каква по-явна политическа цензура може да има?!
06 Май 2013 22:18
Firmin
06 Май 2013 21:15
Плълно единодушие по въпроса.
06 Май 2013 22:26
Така е, менят се времената. Преди появата на интернет, читателите можеха да си кажат мнението чрез писане писма до съответната редакция, като мнението им по изключение виждаше бял свят, при това редактирано. Мъка, мъка... Някои психолози казват, че хората имат вродено желание да властват над другите.
06 Май 2013 22:30
Firmin,
07 Май 2013 07:32
Фирмин описва деветосептемврийска манифестация.
И верно така си беше.
07 Май 2013 07:59
По-голяма посредственост от тази на нашата т.нар "интелигенция" няма.
За последните 3 строя, тя дежурно заемаше мястото на послушковците (долу ниско, до задното ляво краче на трона), където имаше мед, пасти, малко стъпкани и наплюти, но ядливи.
Да не кажем за апартаменти преди двайсетина години какви неща се сваляха, подаваха и отваряха.
Всичко това - обратнопропорционално на каква да е активност срещу властимащите, даже обратното - щом и Стоичков стана някакъв доктор на кауза.На такава интелигенция, верно и Ицо Мамата може да и е доктор на каузите.
07 Май 2013 08:54
Намаляват възможностите на такива като Божков да манипулират хората. Затова е този смешен плач срещу социалните мрежи. Такива като него, неособено умни журналисти от Бургас, как иначе ще блеснат да пишат и за култура, и за митници, и за каквото им скимне.
07 Май 2013 14:22
Няма по-голямо потвърждение за правотата на автора Диян Божидаров, повтарям - Диян Божидаров, че социалните мрежи, а ифорумите под статиите, бълват простотии, от малоумното мнение на megalo преди мен. Журналистът Божков не работи в този вестник от години.
07 Май 2013 14:56
Проблемът е само един: чукчите са много.
07 Май 2013 15:34
Аз пък да задам един простичък въпрос:
Кога един вълк е по-щастлив - когато седи пред една агнешка пържолка или когато седи сред океан от удушени агнета? И съответно - в кой случай ще излезе по-сит и по-доволен?...
07 Май 2013 16:44
Поредната реакционна статия срещу свободата на словото. Интернет дава трибуна на всеки за пръв път може би в човешката цивилизация. Книги, вестници, списания, телевизия, радио, дават трибуна само на единици. Никакво значение няма, че някои говорели глупости. От гледна точка на свободата важното е, че свободата е материализирана за всеки. Без интернет всеки притежава свобода на словото, но само единици имат достъп до микрофон и средствата за масово осведомяване. А това е формална свобода, която за нищо не ти служи. Разликата между свободите на онзи, който няма достъп до микрофон, ефир или страниците на вестника и онзи който има, е от земята до небето. Интернет дава възможност на хората да кажат нещо и да бъдат чути от широка аудитория, което изравнява възможностите на обикновените хора с тези на професионалните информатори. А това обезценява професията на професионалния информатор. Често пъти показва пред публиката голото му дупе. И затова е нормално точно от тази професия да се поведе борбата срещу свободата на словото, станала възможна след интернет. Няма значение колко проучвания ще покажат, че българските журналисти са зависими от работодателите си и не са свободни да пишат каквото си искат, че са превърнати в пропагандатори, а не в независима мисъл. Те ще продължат да се вземат насериозно и като важни личности, и да се имат за източници на истината. Дори в този вестник изключително рядко читателите са единодушни, че някой журналист е написал нещо съществено. Обикновено писанията им се разнищват от критики или не привличат вниманието. Както и да е, хорицата просто си пазят хляба и искат само те да осведомяват. Не искат гражданите едни други да се осведомяват, още по-малко да ги критикуват за некомпетентни, поръчкови или пристрастни статии.
07 Май 2013 19:47
Съвсем точни наблюдения на Диян Божидаров,
А също и на Фирмин,
Масовостта без изисквания във всяка дейност води до опошляване и снижаване на качеството, а не обратното. От памтивека знанието във всяка дейност е било част от сакралното познание, пазено в тайна и споделяно с посветени. Съответно винаги са се спазвали правилата на дълго чиракуване и тежки изпити за достигане до майсторство.
Сегашната култура на участието без подготовка и усилие води единствено до всепозволеност, долнопробие и цунами от глупост.
Достатъчно е да се прегледа коя да е колонка дори в този най-издигнат в интелектуално отношение форум. За други злачни места във виртуалното пространство да не говорим.
И нека не се бръщолеви за свобода на изразяване или изказване на мнение. Гюбрето от идиотщини и кретенизми, с който е заливан всеки читател на форумите и блоговете, е далеч по-вредно и от най-долната манипулация. Защото е автентично.
Депрофесионализацията, опошляването, драстичното снижаване на равнището във всички сфери на духовността и социалния диалог са резултат най-вече от въздействието на медиите, на демократизираните от интернет медии. Тепърва ще има да осъзнаваме щетите от всичко това. И няма да е преди да са нанесени колосални вреди. Тоест не много скоро.
07 Май 2013 21:01
Тути, . Кх, кх -
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД