:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,960,157
Активни 551
Страници 19,000
За един ден 1,302,066
БЪДЕЩЕ

Рояци летящи роботи и бактерии ще строят градовете на бъдещето

Микроорганизми ще заздравяват бетона и тръбите, а архитектурата ще стане по-близка до това, което наблюдаваме в живота на растенията
Снимка: www.onelab.org
Сградите ще бъдат опаковани в леки и прозрачни обвивки, подобни на хриле, които ще могат да се отварят и затварят в зависимост от качеството на въздуха и ще позволят на постройките да дишат.
Тъй като учените правят гигантски крачки в роботиката, в природните строителни материали и новите методи на строителство, нашата градска архитектура може да придобие съвсем други очертания, които рязко ще се различават от неподвижните конструкции, с които сме свикнали.

Като сложни екосистеми градовете се сблъскват с огромния натиск да търсят оптимална ефективност с минимално въздействие върху окръжаващия ни свят с неговите ограничени ресурси. Докато архитектурата, градоустройството и устойчивостта се опитват да се справят с огромните нужди от средства и с отлива от градовете, има признаци, че едно по-дълбоко течение на биологията си пробива път в градската среда.

Има открития в такива сфери като допълнителното производството, синтетичната биология и роящата се роботика, подсказващи бъдещи сценарии, при които сградите ще бъдат проектирани с използването на хранилища от биологични шаблони и ще бъдат строени с биосинтетични материали,



способни да чувстват и да се приспособяват към условията



В самото строителство ще се използват бактериални принтери и рояци от механични сглобяеми устройства.

Голяма част от модерното строителство, на което сме свидетели, започва своя живот в софтуера CAD. Инженери от компанията Autodesk Research, работещи в лабораторията по био/нано/програмирана материя, създават инструменти за моделиране на микроскопичния свят. Проектът Cyborg («Киборг») помага на изследователите да имитират атомното и молекулярното взаимодействие, за да създадат платформи за програмирано проектиране. Наскоро Autodesk Research обедини усилията си с фирма Organovo, която проектира работни биопринтери, способни да създават живи тъкани. Такова партньорство разширява възможностите от молекулярно проектиране до създаването на биоматериали, което позволява да се създават бързо образци във всичко - от фармацевтиката до наномашините.

Проектът "Киборг" позволява да се проучва по-дълбоко биомимикрията чрез прецизна обработка на материята и веществата. Дейвид Бенджамин и колегите му от Лабораторията за жива архитектура към Колумбийския университет изучават начините за обединяване на биологията с архитектурата. Последната им работа изследва бактериалното производство - генетичната модификация на бактериите за създаването на трайни и здрави материали. Вглеждайки се в бъдещето, където ще се проектират колонии от бактерии за масово производство на нови материали, те виждат сгради, загърнати в безшевна и чувствителна биоелектронна опаковка.

Преминавайки от молекулярното принтиране към масовото производство, роботоконструкторът Енрико Дини е изготвил триизмерен принтер, който е достатъчно голям, за да принтира къщи от пясък. Сега Дини заедно с Европейската космическа агенция изследва как да отправи принтера си на Луната, за да може от лунната почва да се изгради обитаема база. И макар реализацията на тази идея засега да е далечна, забележителното е да се покаже как мисълта - и парите - я развиват до мащаба на триизмерното принтиране извън офиса.

Докато принтерите обединяват нови материали и създават по-големи неща, друг подход в строителството е



съсредоточен върху програмирането на груповата динамика



Както при коралите, пчелните кошери и термитните колонии, налице е ефектът, възникващ от координирането на голям брой прости фактори и средства към сложни цели. В Харвард се осъществява проектът Robobees, чиято цел е изучаването на микроскопичната роботика, безжична система от датчици и композитни съставки, позволяваща да се създадат роботи насекоми, които се държат като рояк пчели. Участниците в проекта виждат бъдеще, в което "управлявани и живи, подвижни роботи насекоми" ще бъдат използвани в селскостопанското производство, в спасителните операции и (разбира се) във военното разузнаване. Следвайки примера на термитите по изграждане на могили, проектът TERMES разработва роботизирана строителна система на роене. Колективът работи за създаването на взаимодействащи си роботи, които строят неща, по-големи от самите тях, и създават правила, лежащи в основата на появата на автономни разпръснати популации.

Майк Рубинщайн ръководи друга харвардска лаборатория - Kilobot, създаваща "икономична система от роботи, които могат да се катерят и да демонстрират колективни действия". Неговата лаборатория заедно с други учени като Нанси Линч от Масачузетския технологичен институт полага основите за създаването на асинхронни мрежи за разпределение и координация на множеството елементи и вещества, известни като рояща се роботизация.

Всички тези проекти съзряват в лабораториите на университети и компании, но напълно възможно е да има много други проекти, реализирани по целия свят в гаражи, работилници и други места от групи ентуасиасти. Всички те обединяват ефективността и опазването на природните системи чрез сближаването на биологията и изчислителните операции. Като се вглеждаме в нишките на химическия алгоритъм, производството на бактерии, роящата се роботика и като съпоставим всичко това с нашия ресурсен дефицит, с разрушаването на околната среда и безопасността за хората, ние може да разработваме



интригуващи сценарии за бъдещето



Ако изхождаме от сценария за линейно развитие, в следващото десетилетие ние ще наблюдаваме устойчив прогрес в молекулярното моделиране, водещ до пробиви в проектирането на бактерии, наносистеми, а също в хибридизацията на органични и неорганични материали. Развиващият се софтуер на алгоритмична химия и синтетична биология ще започне да се шаблонизира, което ще позволи по-добро сътрудничество между хранилищата от модели за биосинтетично проектиране. Триизмерните принтери ще се развиват, за да отговарят на производствените изискванията за обем и количество. Приложението на тези принтери в такива сфери като ремонта, ликвидирането на последиците от стихийни бедствия и дистанционните инженерни проекти ще даде тласък на по-нататъшното им развитие.

След десетина години границите между биологията и технологиите ще започнат да падат. На равнище атом наносистемите ще съединяват органичните и неорганичните структури, а биолозите ще започнат да проектират елементарни клетъчни компютри и бактериални принтери. На макроравнище роящите се роботи ще станат по-съвършени



с неотклонното навлизане на биофизиологията в тяхната механика



Тласък в напредъка им ще дадат леките сензорни датчици и правилата, които лежат в основата на самостоятелността и взаимодействието на различни системи и вещества.

Отвъд хоризонта този сценарий ще означава по-голямо свързване на биосистемите с компютърните разчети за развитието на градския живот. Бактериите ще бъдат проектирани така, че да въздействат върху конкретен материал - например върху остаряващия бетон. Те ще променят старите материали с бактериално лепило. Други бактерии ще изпълняват сходна функция чрез модернизирането на старите тръби и износените покритията на слънчевите батерии. В екосистемите ще бъдат задействани протоклетъчни компютри, които ще разпознават химическите свойства на материалите и ще ги предават в отдалечени панели. Вани с бактерии ще изпомпват горива, протеинови източници и вода. Архитектите на бъдещето ще започнат да моделират системи, чиито конструкции ще се вграждат в биошаблони, намирайки решение на ресурсната зависимост чрез планиране на екосистеми в имитационна окръжаваща среда. Техните конструкции ще използват отзивчиви метаматериали, за да придадат чувствителност и приспособимост на биометричните окачени фасади и за създаването на замазки и покрития, които ще се огъват и свиват, ще откриват и закриват пори в зависимост от състоянието на окръжаващата среда. Флотилии от роящи се строители ще сглобяват специално скеле, което ще направлява бактериите, специализирани в изграждането на каркасите на сградите, тяхната съдова система, а също на кожата, чрез която спомагателни рояци ще прокарват електрическите, водопроводните и други инсталации. Принтери ще започнат да бълват климатици, уреди, приспособления и мебелировка от приспособяващи се материали. Архитектурата ще загуби твърдостта и неподвижността си, ще стане по-мека, по-гъвкава и по-близка до това, което наблюдаваме в живота на растенията.

Тези скици са само предположение как нещата ще се развиват въз основа на сегашните тенденции. Но устойчивото сближаване на биологията и компютърните изчисления неизбежно ще насочва нашите ръце към по-близка връзка с природните системи. Точното проектиране на програмирани материали и на стабилна обкръжаваща среда за имитация, както и бързото създаване на прототипи ще доведат до възникването на напълно нови материали за изграждането на утрешния ден на света.

www. Co.EXIST
Архитектурата ще се слее с природата.

Енрико Дини с модул, изграден от гигантския триизмерен принтер (отзад).

 Енрико Дини с модул, изграден от гигантския триизмерен принтер (отзад).


 Крис Аркънбърг
СНИМКА: www. ecobuildingpulse
Дейвид Бенджамин и колегите му от Лабораторията за жива архитектура към Колумбийския университет изучават начините за обединяване на биологията с архитектурата.
Снимка: www.lne.eu
Бактериите ще бъдат програмирани така, че да заякват бетона и да ремонтират тръбите.
25
3787
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
14 Май 2013 07:46
"Гигантски" крачки в роботиката учените правят от некви си 50 години. А, работата си е се там къде беше, т.е. в светлото бъдеще. Света отчаяно има нужда от нови технологии, но от 50г такива няма. Е, много народ е убеден че смартофона е нова технология, но по-същество това си е добрия стар комп, само дето е свит по обем милиони пъти за последните 50г. Но, като се има предвид че сигурно половината инженери по света работят в областа на електрониката, и там са наляти /и се наливат/ несметни пари, резултата е повече от скромен. Т.е. таблетите станха по-ефтини от картофите, но картофите и тока станаха лукс. ООН препоръчва да се набляга на насекомите за храна.
14 Май 2013 08:41
РуменС, .

Май френд Крис, пич, такава възторжена техноложка боза не бях чела от незапомненото време на най-върлата съветска "научна" фантастика. Очарователно бъдеще. Ще има режим на въздуха, "дихотека"... В затлачените периоди на дефицит, нанобактерии ще дишат наличния въздух вместо нас и ще издишат амонячни пари и множество бойно-отровни "диоксиди", щото добрите стари двуокиси изчезнаха с комунизма... Малкото наличен кислород в газосферата ще ни се подава в специално сгъстено до консистенция на малеби състояние . Знайно е, че хипероксидацията на организма предизвиква щастливо буйство, виж "От Земята до Луната" на древния /от 19 век/ учен Жул Верн. И това е благородна цел!

И пр., и пр., ще се набляга на инфузорийния шпионаж и мощни военни подразделения - например вместо добрата стара пехота, мотострелкови части или спецназ.

Дихотека и винаги победоносни войни, войни, войни - ТОВА е лелеяното и обетовано бъдеще. Ще бъдем щастливи! Ще бъдем. Вечният карък България ще се препозиционира някак уж по-изгодно и на междузвездната военно-стратегическа карта /виж съвременния визионер Р. Плевнелиев/. Amen!


14 Май 2013 10:27
Да!
Точно това ми минава и на мен през ума в последно време! Писна ми от тия остарели мъртви закрепостени конструкции, трябва да се измислят нови домове, подвижни и живи.
А че в последните 50 години нямало усъвършенстване ... направо нямам думи, само оня ден мислех за цимента, който лепи плочките и те падат, и новите материали, що се ядосвах на едни плочки на път и ми казаха, че щом са лепени преди толкова време, са със стария цимент, затова така...или пък някакви обезмаслители за стотинки, които чистят мазнини с едно минаване на гъбата, за разлика от старото търкане и жулене с пясък преди 50 години.
Да оставим интернета. Да оставим мобилните...човечеството не може дастрои до безкрай тухли и панел и после да оставя след себе си рушащи се грозни градове.
Отдавна го мисля, но за сефте го чета.
14 Май 2013 11:19
е извънземните некфа по-добра технология за лепене на плочки немат ли?
14 Май 2013 11:23
Извънземните, рожбе, отдавна не си лепят плочки, а живеят в градове като описаните, когато изобщо използват сгради.
Чети и мисли, преди да задаваш глупави въпроси.
14 Май 2013 11:40
RumenS, ти кво искаш, тая година да измислат машина за телепортиране, догодина за анихилиране, 2015 за пътуване във времето... Ми така до 2030-2040 година ще дойде края на света, щото на следващите нема да им е интересно да живеят.
14 Май 2013 13:12
...Но, като се има предвид че сигурно половината инженери по света работят в областа на електрониката, и там са наляти /и се наливат/ несметни пари, резултата е повече от скромен...

Румба, отчайващо си далеч от истината, пич:
Първо - в хай-тека ВЕЧЕ НЯМА инженери! Има в енергетиката, минното дело, производството, чат пат в строителството. ВСЕ ОЩЕ! В хай-тека останаха само проджект, продажби, маркетинг и прочее МЕНИДЖЪРИ с тлъстти заплати и още по-тлъсти бонуси, които хал хабер си нямат накъде тече тока, хеле па от закона на Ом.
Второ - парите в хай-тека ВИНАГИ са били оборотни, венчър-капитал, самите фирми винаги са били на ръба на оцеляването. Гиганти като Епъл и АйБиЕм са просто конюктурно, удобно за финасовите кръгове място за лапание на пари и мъдочесание на мениджърите от т.1.
Трето - инженерите ИМЕННО в областта на електрониката направихме някои "дребни" нещица като Интернет, РС-то и всичко, кето превърна света в Глобално Село. И то само за две десетилетия. Благодарение на която технология имаш възможност да ни хулиш публично.
И последно - и без това сме на изчезване - остави ни поне на мира да садим зеленчуци в двора и да си спомняме за добрите стари времена, когато финасовата олигархия не бе превзела света и макар и малко - имаше пари и за технологии и на инженерите не се гледаше като на някакви жалки прошляци с претенции.
Щото това, което ви чака е банка на всеки ъгъл, чип в г@за, идиокрация и Биг Брато. Производството и бъдещето ще се случат след Големия Ресет и Големия Бой и Еб@н, когато на човечеството ще му доди акъла, че с пръдня боя не става.
След около две-три столетия.
За оцелелите...
14 Май 2013 13:37
Да, спор няма направихте интернета, за което благодаря /не си представям живота без достъпа до всякаква информация която дава интернет/. 90% от хората ползват интернета само за филми и общуване, т.е. верно имаме глобално село. И файдата от това е .... ???? Живота в цял свят стана по-тежък, това е факт. Кризата се дължи именно на това че няма растеж. Растеж на пазарите като обем е вече невъзможен, щото няма на къде. Нужен е растеж на технологиите, но такъв фактически няма, вложените пари вече не се връщат, ако няма ръст на пазара. Разбира се, публиката може да бъде още малко будалкана с таблети и телефони и приказки за роботи, но факта е че с енергията, храната, здравеопазването и изобщо с качеството на живота навсякъде става по-зле. И, това опровергава всякакви приказки как някакви нови технологии ще докарат светло бъдеще. Не защото не могат, а защото ги няма тези нови технологии.
ПП Хай-тека плаща на най-мислещите хора, имах колеги дето отидоха по чужбина още в началото на демокрацията и там си останаха. Щото добър инженер става и да конструира машини и да пише програми. А големите пари бяха наляти именно в интернета и телефоните и прочие такива. Всъщност "хай-тека", издърпа най-добрите и им плати да проектират перални с интернет достъп и пр.говна. Може би това е причината че има само видимост на прогрес.
Някъде четох че с парите дадени САМО за 3д видео ускорителите, можело да се построи град на Луната. Каква би била ползата от град на Луната е очевидно, това са куп НОВИ технологии, а каква е ползата от 3д картите? Можеш да си нарисуваш самолет и да го зяпаш се едно на живо? И кво от това? Последен модел Боинг по същество е само с около 30% по-икономичен /най-вече щото е сериозно олекотен/ от дърт 50 годишен ТУ-154. Факт.
14 Май 2013 13:44
Румене, можеш ли пак да повториш логическата си нишка, че нещо се изгубих посредата?
Да не казваш, че новите технологии няма да донесат светлото бъдеще, защото банкерите са заграбили света и ако да, то кой спори за това?
14 Май 2013 13:50
Не банкерите, нишката ми е че нови технологии просто няма. Парите беха набутани в дивотии с цел получаване на бърза печалба. Фундаментално нищо ново не беше измислено. За акпиталистически модел, банкерите действаха правилно, т.е. даваха кредити за да крепят системата и видимоста за растеж.
ПП Великолепен пример са ВЕИ. Поредното безмислено пилеене на средства в ОГРОМНИ мащаби. Файда? По-скъп ток, по скъпо топло..... и чакаме светлото бъдеще...
14 Май 2013 13:55
Не банкерите, нишката ми е че нови технологии просто няма.

Твърдиш, че от 50 години няма нищо фундаментално ново?
Като например какво би трябвало да има, за да бъде фундаментално ново?
14 Май 2013 13:59
Например за производството:
Нови методи за обработка на метали, рязане и т.д. Както желязото се е дялкало преди 100г, така се дялка и днес, въпреки че процеса е автоматизиран благодарение на ефтините компютри... и толкоз.
Транспорт:
Нови двигатели, сегашните в най-добрия случай са подобрени 70-100 годишни модели.
Енергетика:
За термоядрена централа пари нема, за ВЕИ... колкото щеш
....
много още може да се пише.
14 Май 2013 14:07
Рояците летящи роботи ще спомогнат за ренесанса в печатането и разпространението на вестници.
14 Май 2013 14:34
Wreckage, нееее. Да ме накаца "Уийкенд" или "Стандарт"?!? Барем сп. "Mad" да долетеше...
14 Май 2013 14:37
Е, в областта на енергията няма...щото всичко е вече открито и дълбоко засекретено.
Тесла отдавна е откри безплатната енергия, това според мен, но са му резнали крилцата, защото иначе нямаше да има петролна мафия.
Така че в областта на енергията всичко се стопира, затова и двигателят е същия, щото няма смисъл да се мисли нов, докато не посвърши петрола и не излязат скритите технологии наяве, а вече е време май...
14 Май 2013 15:04
Wreckage, нееее. Да ме накаца "Уийкенд" или "Стандарт"?!? Барем сп. "Mad" да долетеше...


Футуристичната ми прогноза беше основана на необходимостта да има нещо, с което населението да се брани от рояците летяща гад.
Вестникът е доказано добър репелент.
14 Май 2013 15:09
(снимка: натиснете тук)
14 Май 2013 15:18
Вестникът е доказано добър репелент.


Де да беше и деприматизатор.
14 Май 2013 15:18
Кайле имаш ли представа колко много обикновени кадърнии инженери и техници имат проблем да си платят сметките за ток, бензин, топло? И не само у нас, а по целия свят. Едва ли всички те са по-тъпи от Тесла. Ако можеше нещо простичко да се направи, вече да е направено навсякъде.
14 Май 2013 15:25
Ами не всеки кадърен инженер прави изобретения.
Затова човечеството помни Тесла, а не всеки.
Нали затова има учени изобретатели и откриватели и обикновени инженери, учители и прочее.
Не е възможно за век науката толкова да напредне във всяка една област, с изключение на енергията, тука има нещо дълбоко сбъркано и съм склонна да мисля, че умишлено го объркват.
14 Май 2013 16:18
Архитектурата ще загуби твърдостта и неподвижността си, ще стане по-мека, по-гъвкава и по-близка до това, което наблюдаваме в живота на растенията.

Но устойчивото сближаване на биологията и компютърните изчисления неизбежно ще насочва нашите ръце към по-близка връзка с природните системи.




Това е сложен път за търсене на близка връзка с природните системи. По-лесният е да заявим, че на града му е минала модата и да започнем да се заселваме по селата, или до обработваемата земя. Развитието на енергетиката ще ни даде енергия до всяка нива, или до всякак къща и няма да има нужда да я пренасяме на огромни разстояния. Където произвеждаме, там и консумираме, няма да има нужда от подобен на днешния транспорт. Ще живеем и ще се изхранваме икономично и екологично. Новите информационни системи ще ни дават връзка с цял свят и няма да се налага да се събираме в градове, за да произвеждаме и комуникираме.
14 Май 2013 16:25
Румба, всички положихме максимални усилия да се опитаме да намерим бледа сянка на подобие на нишка в твоите разсъждения, обаче освен мрънканье по инженерите - друго не открихме.
В такъв случай от името на инженерното братство най-смирено се извиняваме за разработката и внедряването на интернета, РС-то и умнофона и специално за напълно безсмислените 3D карти (където и моята скромна особа даде едно раменце с малка лопата и трион, щото акъл немаме, както установихме).
И веднага отиваме да разработваме пералня с АГБ (АФтоматичен Гъзо-Брък), та да може всички да видят до какво забележително ниво е стигнал прогреса.
А когато мрънкачите най-после открият разликата между инженер и банкер (подобна е на разликата между стол и електрически стол и между трътка и тротинетка) - ще настъпи масово щастите и феерия.
Къде няма и два-три века. И да повторя - за оцелелите...

14 Май 2013 16:38
Гозамбо, абсолютно точно, само че това, че хората почнаха да се усещат буквално откъде идва хляба - не променя нещата, че Големия Инкасатор няма да позволи без бой и кръв това усещане да стане причина за реална промяна.
Както виждаш - светът върви на зле, щото Инкасатора иска вече и за пърдене и дишане да се плаща. Това е на практика целта на глобализацията, а социалното общуване е моркова за пролетариата - да се радва на "статуси" и "виртуални ферми". Тоягата вече е ударила без да боли (засега) - всичкото плебс доброволно предаде личните си данни, мераци, стремежи, надежди и фантазии в Голямата База Данни на Инкасатора. Хисторито за всеки плебей е вече достатъчно дебело и чака да бъде използвано когато му дойде времето.
А ти се надай на това, което се опитал да бъде позволено да се случи... тя Айшето го е казала: "А дано, ама надали!"...
14 Май 2013 20:33
Кайле, може ли един въпрос, свързан с безплатната енергия на Тесла? Какво, би станало ако утре всеки би имал достъп до неограничено количество безплатна енергия? Джокер - Земята е отворена термодинамична система, ама не съвсем.
14 Май 2013 21:09
От статията нищо не разбрах, но от седмици не съм чела форума с такова удоволствие. Поздрави на всички
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД