Показността в българските абитуриентски балове е концентрирана емблема на изследването, правено макар и за американската младеж. |
Медиите смятат това за "самозабравяне"
Новите открития се основават на национално представително изследване в САЩ, включващо 355 000 американски гимназисти в последната година на средното им образование. Проведено между 1976 г. и 2007 г., изследването проучва отношението на тийнейджърите от няколко поколения към материалните блага и мотивацията им да работят усилено, за да си осигурят добър живот.
Всички млади хора, взели участие в изследването, оценяват колко важно е за тях да притежават своя собствена къща (не апартамент), нова кола на всеки 2-3 години, вила в избран от тях курорт и много други екстри. Освен това били питани до каква степен са съгласни с твърдения като: "Очаквам работата ми да бъде основна част от живота ми".
62% от учениците, анкетирани между 2005 г. и 2007 г., са убедени, че е важно да бъдеш богат. За сравнение - едва 48 % от поколението на т.нар. бейбибумъри, анкетирани от 1976 до 1978 година, споделят същото. Но що се отнася до трудовата етика, ситуацията е обърната: 39% от новото поколение признават, че не искат да работят усърдно. На това мнение са само 25% от запитаните през 70-те години.
Още няколко притеснителни тенденции
"Материализмът е нараснал значително от средата на 70-те до края на 80-те години. Макар че след това се наблюдава лек спад в нивата на материализма, младежите в края на миналото десетилетие са значително по-ориентирани към материалните ценности в сравнение с младежите през 70-те години", пишат авторите.
В същото време "ориентираността към работата" е спаднала драстично между средата на 70-те и средата на първото десетилетие на новия век, добавят учените. Особено впечатление прави процентът на тийнейджърите, които смятат работата за "централна част от живота" - спадът между поколенията е до по-малко от двама на всеки трима младежи.
35% от бейбибумърите признават, че нежеланието да работят усърдно може да им попречи да получат желаната работа. При "поколението на новото хилядолетие" обаче тази цифра е нараснала до 39%.
Какво е сбъркано при децата в наши дни? Младежите, израснали във време на обществена нестабилност (криза, безработица) и разединение (каращи се или разделени родители), са особено склонни да възприемат материалистични ценности. "Нещо повече, когато по-голям процент от икономиката е ориентирана към рекламни послания, младежите също е вероятно да приоритизират материалистични цели."
Късмет в тази насока, "поколение Аз"
Регистрираното разминаване често проличава в поколения, белязани от нарцисизъм и разглезеност, коментира Туендж, автор на книгата "Поколението Аз: Защо съвременните американци са по-уверени, преследващи целите си и разглезени, но и по-нещастни от всякога".
Тя и съавторът на изследването Тим Касър, професор по психология в колежа "Нокс" в Илинойс, твърдят, че изучаването на материализма е оправдано, тъй като той често бива свързван с депресия и тревожност. Предсказуемо е, че представители на старите поколения не реагират с особени симпатии на разглезените деца на новото хилядолетие. "Боже, когато приключих с ученето, работех на бензиностанция, миех чинии и правех каквото можех, за да свързвам двата края, докато не ми се отвори позиция за шеф на корпорация. Никога не съм съзнавал, че имам друг вариант - да хленча и да се оплаквам от това," пише един от читателите на Salon, звучейки до голяма степен като вбесен баща.
Поколението не е определящо
"До гуша ми е дошло от това, че поколението на над 50-годишните помпозно заявява, че тийнейджърите не знаят какво е тежка и усърдна работа. Естествено, че знаят. Със своите IT умения те са по-готови да се изправят пред живота, отколкото много от старците," пише читател в Daily Telegraph.
"Те не са глупаци, те съзнават, че системата работи срещу тях. Работиш усърдно, а работата ти ще бъде изнесена другаде. Получаваш университетска диплома и прекарваш живота си в изплащане на студентски заеми," пише друг хаплив коментатор.
"Тези деца са израснали в купени с кредити "къщи на мечтите", където дори не се е налагало да делят баня с братята и сестрите си. С вездесъщи, намесващи се във всичко родители, които са писали домашните и курсовите им работи вместо тях. Какво очаквате?! Не е тяхна вината", коментира друг. Както обобщава друг форумец: "Ако не можеш да мечтаеш, докато си в училище, кога изобщо ще имаш тази възможност?"