:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,485
Активни 636
Страници 12,050
За един ден 1,302,066
Дим

Е-цигарите може да бъдат признати като средство за отказване от никотина

Медикаментите, използвани срещу никотиновата зависимост, не са достатъчно ефикасни
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Колкото и страшни снимки да има върху кутиите с цигари, това не може да откаже закоравелите пушачи.
Всеки знае, че цигарите са вредни. И въпреки това 45 милиона американци пушат - навик, който намалява с 10 години продължителността на живота, предизвиква рак, сърдечни и белодробни заболявания. Почти 70% от пушачите искат да спрат цигарите, но въпреки смъртоносните последствия огромна част от тях не успяват. По-малко от 10% от пушачите могат да се откажат от вредния навик. Около 75% от отказалите се пушачи обаче запалват цигара в рамките на една година дори и ако посещават консултации и използват помощни средства, одобрени от Агенцията по храните и лекарствата на САЩ, като никотинови лепенки или лекарства, които не съдържат никотин. "Необходимо е по-ефикасно лечение, тъй като терапиите, прилагани в момента, просто не работят толкова добре", обяснява Джед Роуз, който е директор на Центъра за отказване от тютюнопушенето "Дюк". За да създадат по-ефективно лечение, учените се опитват да комбинират съществуващите лекарства, като се съобразяват с влиянието на гените. Ново средство за отказване от тютюнопушенето може да бъде официално одобрено още т.г. Става дума за модерните напоследък електронните цигари, които съществуват от десетилетие, но едва наскоро привлякоха вниманието в опитите за намиране на ефикасно средство за



лечение на тютюневата зависимост



Пушенето действа едновременно отпускащо и стимулиращо на човешкото тяло. Секунди след вдишването на никотина той достига до мозъка и се свързва с рецепторни молекули на нервните клетки. В резултат на това клетките произвеждат големи количества допамин, който преминава край мозъчните центрове на удоволствието. Още няколко дръпвания от цигарата увеличават честотата на сърдечната дейност, което води до повишаване на бодростта. Този ефект не трае дълго, но това стимулира пушачите отново да запалят цигара. С течение на времето се увеличава броят на никотиновите рецептори, както и необходимостта да се запали цигара отново, за да намалят симптомите на липсата на никотин, като например раздразнителност. Най-вече поради тази причина тютюнопушенето оказва влияние върху ежедневното поведение или настроение. Пиенето на кафе или пристъп на скука също могат да ни накарат да посегнем към цигара - това прави трудно отказването от вредния навик.

Лечението на тютюневата зависимост помага на пушачите постепенно да се откажат от цигарите или да потиснат желанието си да утолят вредния навик - най-често чрез осигуряването на никотин с лепенки или дъвки. Продават се и два медикамента, които не съдържат никотин: формулата на продължително освобождаване на антидепресанта бупропион намалява апетита; и варениклин, който



блокира никотиновите рецептори



в мозъка, като намалява отделянето на допамин. Нови изследвания се опитват да установят защо 7-те лекарствени средства, одобрени от Агенцията по храните и лекарствата на САЩ, постигат ограничени резултати. Учените наскоро установиха, че има хора, които са генетично предразположени и изпитват затруднения да се откажат от вредния навик. Това са определени промени в гените, свързани с никотиновите рецептори, които допринасят за никотиновата зависимост и водят до интензивно пушене. Проучване, направено сред 1000 пушачи през 2012 г. от специализирано американско издание по психиатрия, показва, че хората, чиито гени крият подобни рискове, не могат сами лесно да се откажат от цигарите, докато тези, които нямат рискови гени, по-често успяват да спрат тютюнопушенето, без да използват медикаменти.

Новите научни изследвания също така стигат до извода, че



мъжете и жените реагират по различен начин



на лекарствата. Роуз и колегите му са установили, че комбинацията от бупропион и варениклин при хора, които са използвали никотинови лепенки в продължение на една седмица, увеличава броя на отказалите се от цигарите с 19.6% - това обаче се наблюдава само при мъжете. "Не знаем защо ефектът е ограничен само до мъже пушачи", казва Роуз. "Постепенно започваме да разбираме как да приспособим лечението спрямо пола", допълни той. Ограниченият успех на никотиновото лечение може да се дължи на факта, че терапията не е насочена към причините, стимулиращи тютюнопушенето. В резултат на това електронните цигари са много популярни сред тези, които искат да се откажат от вредния си навик. Потребителите на е-цигари вдишват никотин, който се изпарява от зарежданото с батерии устройство, което прилича на цигара. Канцерогенните нива на изпаренията от електронната цигара са около една хилядна от тези на истинския цигарен дим, сочат данните от проучване от 2010 г., публикувано в Journal of Public Health Policy.

Установено е, че устройствата, които са на пазара от около десетилетие, успяват да помогнат на пушачите да се откажат от тютюна. И все пак за науката е трудно да заложи на това твърдение, а и устройствата не са приети като лекарства. През 2010 г. съд сложи край на усилията на Агенцията по храните и лекарствата на САЩ да одобри електронните цигари като "средство, действащо като лекарство". "Ние просто



не знаем дали те са толкова добри,



колкото съществуващите никотинозаместващи терапии", казва Дейвид Ейбрамс, който е изпълнителен директор на Института за изследвания върху тютюневите изделия "Шрьодер" и бивш директор на Службата на поведенческите и социални изследвания към Националния институт по здравеопазване.

Това обаче е на път да се промени. Резултатите от две проучвания върху електронните цигари ще бъдат представени тази година. Първото е изследване, в което са взели участие 300 пушачи от Италия. То е продължение на подобно допитване, в което 22-ма от общо 40 закоравели пушачи след шест месеца или се отказват, или намаляват наполовина цигарите, които пушат. 9 от тях напълно отказват цигарите, въпреки че шестима продължават да използват електронни цигари. Резултатите от по-голямото проучване, което ще бъде публикувано този месец в PLoS One, са "свързани с тези, които съобщихме при по-малкото пилотно допитване", казва ръководителят на допитването Рикардо Полоса от университета в Катания, Италия.

Като цяло последните наблюдения над пушачите, които използват електронна цигара без никотин, отчитат значителен спад в потреблението на тютюн. Това "показва, че зависимостта от цигарите не е свързана само с никотина, но и с други фактори" - като необходимостта да се освободите от стреса, или от дейности, които насърчават пушачите да си вземат цигара.
 Непрекъснато се провеждат акции срещу тютюнопушенето, което води до много заболявания. Повечето от тях обаче нямат желаните резултати.
 Eлектронните цигари може да се окажат подходящо средство за отказване от тютюневата зависимост, но засега те не са официално одобрени.
17
3050
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
19 Май 2013 19:43
Всеки знае, че цигарите са вредни. И въпреки това 45 милиона американци пушат - навик, който намалява с 10 години продължителността на живота...

Интересно, значи при никотина, който създава една от най-силните зависимости на биохимическа основа сред наркотичните вещества, било навик, а при марихуаната, например, където зависимостта е доказано само психическа, се нарича наркомания, така ли? Ако бяхте прочели малко специализирана литература, вероятно щяхте да се замислите и да попитате защо върху никотиновите изделия не пише, че те правят зависим. Впрочем, и да не сте се запознали точно с лабораторните експерименти, при които мишките скачат на педала за да си впръскват нова и нова доза втечнен никотин докато се самоубият, възможно ли е, наистина, наблюдавайки как стоят нещата при хората, да не знаете че физиологичната зависимост при никотина е категорично безспорна, колко лесно се създава и т.н.
19 Май 2013 19:53
Е-цигарите може да бъдат признати като средство за отказване от никотина


Не може. Пробвах.
19 Май 2013 19:59
Е-цигара съм пробвал, гумена жена не съм, но вероятно е подобно - удовлетворяваш си някак си и донякъде потребността, но не е истинското нещо.
19 Май 2013 20:30
Глупости на търкалета, просто ги оставяш и казваш : Повече няма да пуша. Работи
19 Май 2013 21:06
Огромен процент от отказалите се от тютюнопушене мъже постъпват точно по този начин - днес казват, утре-спират, без почти никакъв дискомфорт от абстиненция. При жените този процент е в пъти по-малък. Електронните цигари са "троши" пари. В България липсва каквато и да е подкрепа за желаещите да се излекуват от зависимостите си.
19 Май 2013 21:32
Електронните цигари са "троши" пари.


Вярно. Следователно НЕ може да бъдат признати като средство за отказване от никотина. Признанието само ще увълчи производителите на нови е-цигари с достъп до интернет, на първо място фейсбуците за организиране на групи за поощряване на производството им с все повече е-джижавки.
19 Май 2013 22:39
Всъщност никотина съвсем не е проблема на цигарите, катрана и останалите вещества са вредните.Картана и газовете от горенето на целофана(смесват го в тютюна за да гори по бързо) и останалите добавки причиняват болестите.Ограниченията за съдържание на никотин в цигарите се налага за да се продават повече цигари , за да си набавиш същото количество трябва да изпушиш много повече "леки" цигари....
19 Май 2013 22:50
Още малко и че признаят противогаза за противозачатъчно
19 Май 2013 23:12
Истината е, че е-цигарите са много добро изобретение, но течностите са невероятно гадни, вероятно защото нямаме достъп до такива които НЕ са правени от китайци я някоя долнопробна лаборатория.
А тайната е, че нито едно правителство навсякъде по света не може да изкара и седмица без приходите от цигари, алкохол, контрабанда на марихуана, кокаин и много други дроги.
19 Май 2013 23:21
Глупости на търкалета, просто ги оставяш и казваш : Повече няма да пуша. Работи


Апцеутно, следващите дни пробвай с "няма да се храня", "няма да чукам/пия", ''няма да гледам ТВ", "няма да използвам МПС" и след десетина дни си закупи въже от най-близкия харудеър стор. Ние ще пророним някоя сълза за теб, все пак е без пари...
20 Май 2013 07:21
А защо всъщност трябва да се отказваме от тютюнопушенето?! Ето, вече не се пуши на обществени места, никому не се пречи... Какъв е смисълът на въпросната "борба". Ако някой си търси враг, да се заеме с големите фармацефтични компании - с някои от своите агресивно налагани лекарства, с помощта на лобистката СЗО и индоктринираните, а и добре възнаградени лекари, те убиват доста повече народ (пресен и актуален пример - т.нар. статини, но не само те). При това на затрития народ "лечението" не му излиза по-евтино от пушенето.
20 Май 2013 07:35
Пушенето е навик.
А навиците както знаем, са "втората природа" на човека.
Ей на, в момента си пия първото кайвенце.
И да не си запаля цигарка?
Ъпсурт!
20 Май 2013 10:48
Пробвайте със Zyban! При мен се получи, макар че после имах проблеми с теглото.
20 Май 2013 10:51
Електронните цигари работят. Най-вредно в цигарите наистина не е никотина а катраните, въглеродния оксид и ацеталдехид.
Проблема наистина е в течностите - по-голямата част от тях са пълен боклук, произвеждани в Китай с неясно какъв контрол.
Тук трябва да попитам обаче защо в България не се произвеждат такива? Не знам колко от вас обаче знаят, че никотина за течностите за електронни цигари се произвежда от тютюн - област в която имаме (имахме?) огромни традиции и специалисти. Останалото е ароматизатори - тук отново имахме огромни традиции. Дали ги имаме сега е друг въпрос.
20 Май 2013 11:51
Внисам малко препечат:

Eighteen smokers have died after taking Zyban - the new 'wonder cure' for nicotine addiction. The deaths have occurred in the seven-and-a-half months since ...
20 Май 2013 12:59
А защо всъщност трябва да се отказваме от тютюнопушенето?!
Всъщност не трябва да се отказвате от тютюнопушенето. Пушете си на воля. Пък и тази стария не е за вас. Тя е за тези, които искат да се откажат от пушенето.
20 Май 2013 15:11
Manrico 19 Май 2013 19:59
Е-цигара съм пробвал, гумена жена не съм, но вероятно е подобно


Това е защото не си запознат с възможностите и предимствата. при е-цигарите са значително по-малко
Натисни тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД