Всеки знае, че цигарите са вредни. И въпреки това 45 милиона американци пушат - навик, който намалява с 10 години продължителността на живота, предизвиква рак, сърдечни и белодробни заболявания. Почти 70% от пушачите искат да спрат цигарите, но въпреки смъртоносните последствия огромна част от тях не успяват. По-малко от 10% от пушачите могат да се откажат от вредния навик. Около 75% от отказалите се пушачи обаче запалват цигара в рамките на една година дори и ако посещават консултации и използват помощни средства, одобрени от Агенцията по храните и лекарствата на САЩ, като никотинови лепенки или лекарства, които не съдържат никотин. "Необходимо е по-ефикасно лечение, тъй като терапиите, прилагани в момента, просто не работят толкова добре", обяснява Джед Роуз, който е директор на Центъра за отказване от тютюнопушенето "Дюк". За да създадат по-ефективно лечение, учените се опитват да комбинират съществуващите лекарства, като се съобразяват с влиянието на гените. Ново средство за отказване от тютюнопушенето може да бъде официално одобрено още т.г. Става дума за модерните напоследък електронните цигари, които съществуват от десетилетие, но едва наскоро привлякоха вниманието в опитите за намиране на ефикасно средство за
лечение на тютюневата зависимост
Пушенето действа едновременно отпускащо и стимулиращо на човешкото тяло. Секунди след вдишването на никотина той достига до мозъка и се свързва с рецепторни молекули на нервните клетки. В резултат на това клетките произвеждат големи количества допамин, който преминава край мозъчните центрове на удоволствието. Още няколко дръпвания от цигарата увеличават честотата на сърдечната дейност, което води до повишаване на бодростта. Този ефект не трае дълго, но това стимулира пушачите отново да запалят цигара. С течение на времето се увеличава броят на никотиновите рецептори, както и необходимостта да се запали цигара отново, за да намалят симптомите на липсата на никотин, като например раздразнителност. Най-вече поради тази причина тютюнопушенето оказва влияние върху ежедневното поведение или настроение. Пиенето на кафе или пристъп на скука също могат да ни накарат да посегнем към цигара - това прави трудно отказването от вредния навик.
Лечението на тютюневата зависимост помага на пушачите постепенно да се откажат от цигарите или да потиснат желанието си да утолят вредния навик - най-често чрез осигуряването на никотин с лепенки или дъвки. Продават се и два медикамента, които не съдържат никотин: формулата на продължително освобождаване на антидепресанта бупропион намалява апетита; и варениклин, който
блокира никотиновите рецептори
в мозъка, като намалява отделянето на допамин. Нови изследвания се опитват да установят защо 7-те лекарствени средства, одобрени от Агенцията по храните и лекарствата на САЩ, постигат ограничени резултати. Учените наскоро установиха, че има хора, които са генетично предразположени и изпитват затруднения да се откажат от вредния навик. Това са определени промени в гените, свързани с никотиновите рецептори, които допринасят за никотиновата зависимост и водят до интензивно пушене. Проучване, направено сред 1000 пушачи през 2012 г. от специализирано американско издание по психиатрия, показва, че хората, чиито гени крият подобни рискове, не могат сами лесно да се откажат от цигарите, докато тези, които нямат рискови гени, по-често успяват да спрат тютюнопушенето, без да използват медикаменти.
Новите научни изследвания също така стигат до извода, че
мъжете и жените реагират по различен начин
на лекарствата. Роуз и колегите му са установили, че комбинацията от бупропион и варениклин при хора, които са използвали никотинови лепенки в продължение на една седмица, увеличава броя на отказалите се от цигарите с 19.6% - това обаче се наблюдава само при мъжете. "Не знаем защо ефектът е ограничен само до мъже пушачи", казва Роуз. "Постепенно започваме да разбираме как да приспособим лечението спрямо пола", допълни той. Ограниченият успех на никотиновото лечение може да се дължи на факта, че терапията не е насочена към причините, стимулиращи тютюнопушенето. В резултат на това електронните цигари са много популярни сред тези, които искат да се откажат от вредния си навик. Потребителите на е-цигари вдишват никотин, който се изпарява от зарежданото с батерии устройство, което прилича на цигара. Канцерогенните нива на изпаренията от електронната цигара са около една хилядна от тези на истинския цигарен дим, сочат данните от проучване от 2010 г., публикувано в Journal of Public Health Policy.
Установено е, че устройствата, които са на пазара от около десетилетие, успяват да помогнат на пушачите да се откажат от тютюна. И все пак за науката е трудно да заложи на това твърдение, а и устройствата не са приети като лекарства. През 2010 г. съд сложи край на усилията на Агенцията по храните и лекарствата на САЩ да одобри електронните цигари като "средство, действащо като лекарство". "Ние просто
не знаем дали те са толкова добри,
колкото съществуващите никотинозаместващи терапии", казва Дейвид Ейбрамс, който е изпълнителен директор на Института за изследвания върху тютюневите изделия "Шрьодер" и бивш директор на Службата на поведенческите и социални изследвания към Националния институт по здравеопазване.
Това обаче е на път да се промени. Резултатите от две проучвания върху електронните цигари ще бъдат представени тази година. Първото е изследване, в което са взели участие 300 пушачи от Италия. То е продължение на подобно допитване, в което 22-ма от общо 40 закоравели пушачи след шест месеца или се отказват, или намаляват наполовина цигарите, които пушат. 9 от тях напълно отказват цигарите, въпреки че шестима продължават да използват електронни цигари. Резултатите от по-голямото проучване, което ще бъде публикувано този месец в PLoS One, са "свързани с тези, които съобщихме при по-малкото пилотно допитване", казва ръководителят на допитването Рикардо Полоса от университета в Катания, Италия.
Като цяло последните наблюдения над пушачите, които използват електронна цигара без никотин, отчитат значителен спад в потреблението на тютюн. Това "показва, че зависимостта от цигарите не е свързана само с никотина, но и с други фактори" - като необходимостта да се освободите от стреса, или от дейности, които насърчават пушачите да си вземат цигара.
Всеки знае, че цигарите са вредни. И въпреки това 45 милиона американци пушат - навик, който намалява с 10 години продължителността на живота...
Интересно, значи при никотина, който създава една от най-силните зависимости на биохимическа основа сред наркотичните вещества, било навик, а при марихуаната, например, където зависимостта е доказано само психическа, се нарича наркомания, така ли? Ако бяхте прочели малко специализирана литература, вероятно щяхте да се замислите и да попитате защо върху никотиновите изделия не пише, че те правят зависим. Впрочем, и да не сте се запознали точно с лабораторните експерименти, при които мишките скачат на педала за да си впръскват нова и нова доза втечнен никотин докато се самоубият, възможно ли е, наистина, наблюдавайки как стоят нещата при хората, да не знаете че физиологичната зависимост при никотина е категорично безспорна, колко лесно се създава и т.н.