:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,166
Активни 630
Страници 12,731
За един ден 1,302,066

В очакване на по-малкото "зло"

В кошмарния сценарий БСП и "Атака" следват програмите си и докарват до фалит България, в добрия случваме на разумно правителство и то свършва много черна работа
Юлиян Савчев
Формално ГЕРБ спечели изборите. Но по всичко личи, че няма да може да управлява.
Изборите минаха, резултатите са ясни, но правителството не е. Прогнозите са полюсно различни. Някои песимисти вече вещаят скорошни нови избори. Други черногледци казват: преди тройната коалиция крадеше по формулата 3-5-8, сега двойната коалиция БСП-ДПС (смятана за най-вероятната) ще краде 50 на 50. Оптимистите виждат на хоризонта кабинет от експерти с надпартийна програма, който ще има стегнат набор от отговорности и задачи и затова ще свърши повече работа от всеки партиен, многопартиен или служебен кабинет. Народното събрание, в което няма силно мнозинство, което да гази като валяк останалите партии, също може да се окаже по-действено и по-полезно от предните парламенти.

В кошмарния сценарий БСП и "Атака" следват с фанатично упорство програмите си и докарват до фалит България. Банкрутът няма да ни се размине, ако двете леви партии изпълнят заканите си да "демонтират" сегашната данъчна система, да национализират частните енергийни дружества и златодобива, ако тръгнат да удвояват пенсиите и заплатите, да строят АЕЦ "Белене" и прочие. В обратния вариант се съставя кабинет с министри експерти, не политици, и с разумна програма, която не е на ничия партия, а е плод на пълно съгласие по най-важните въпроси.

Ако съдим по мъките от 2010 г., когато правителство, синдикати и работодатели едва се разбраха за антикризисните мерки, задачата за съставяне на управленска програма няма да е лесна. От друга страна, партиите, влезли в Народното събрание, нямат място за увъртане, клинчене и пазарлъци - никоя не спечели убедително доверието на избирателите. А гражданското негодувание продължава да клокочи. Така че политиците ще трябва да си стиснат ръцете за няколкото важни задачи, на които следващото правителство ще трябва изцяло да се посвети. Не е важно как ще го наречем, а по какво задание ще работи и дали министрите ще са на ниво. Защо да не опитаме с програмно/експертно правителство, след като сме се напатили от други?

Днес най-важно е какво казва бизнесът, защото всички беди на България идват от дългата сиромашия, а предприемачите са тези, които правят икономиката, тоест произвеждат богатството. Е, бизнесът е единодушен - по-добре редовно правителство, отколкото дълга политическа криза. Не ни трябват безкрайни политически пазарлъци и служебни кабинети.



Бъдещото правителство може да се окаже много устойчиво



- напук на лошите прогнози. То има няколко силни котви.

Първо, неразрешима политическа криза и скорошни нови избори не са много вероятни. Да не забравяме, че има една важна група от 240 души, които ще си пазят властта - новоизбраните депутати. Както отбеляза проф. Михаил Константинов, "желанието на българския депутат да депутатства ще бъде стабилизиращ фактор в 42-ото народно събрание".

Каквото и да е правителството, то няма да има стабилна подкрепа. Колкото и парадоксално да звучи на пръв поглед, това положение има плюсове. При липсата на широк парламентарен гръб и обществено доверие правителството няма да е принудено да върши пакостите, набелязани в някои партийни програми. А и защо изобщо говорим за програми? Коя партия в последните петилетки се е придържала към предизборната си платформа? Да не би БСП през 2005 г. да е обещавала плосък данък на избирателите? А точно водената от нея тройна коалиция го въведе. ГЕРБ уж щеше да намали осигурителната тежест, а я увеличи, освен това се заричаше да сваля ДДС и лихвите по кредитите, а към края си най-неочаквано шамароса спестителите с данък върху лихвите по депозитите. БСП свали нивото на подоходното облагане във време на икономически бум, точно когато се заговори за опасно "прегряване", а сега, когато спорим дали сме в депресия, рецесия или криза, иска да вдига данъка. Впрочем видя се ясно и за радост, че



в България популизмът не вирее чак толкова



Иначе много повече хора щяха да гласуват за обещаваното от БСП яко облагане на богатите или за национализацията на златодобива и ЕРП-тата, прокламирана от "Атака".

Валутният борд си остава перфектната усмирителна риза за самозабравили се политици и партийни вождове. Олигарси и техните слуги в момента се опитват да клатят със слухове паричните съвети и мечтаят за отвързване на лева за еврото. Но е трудно да си представим правителство камикадзе, което би посегнало на борда - той по всеобщо признание ни опази от още по-тежка криза, финансова дестабилизация и хиперинфлация.

България е член на ЕС и нейното правителството - каквото и да е то, не може да се позволи да безобразничи с борда, бюджета, резерва и дълга на държавата, за да стопи задълженията на нови кредитни милионери или да се хареса на бедния народ. Ако някой все пак тръгне през просото, първо ще го застигне гневът на Брюксел - под формата на наказателни процедури, съдебни дела и стряскащи глоби, а вследствие на това и народът ще го разлюби и помете.



Призракът на протестите не е изчезнал.



Ниските доходи и относително високите цени - също. Новото правителство ще трябва честно да каже на българите, че в икономиката не стават чудеса и че забогатяването ще отнеме доста време. Няма смисъл да викаме неволята или да чакаме Годо, трябва сами да поправим счупената каруца. Гневът на бедните и гладните е реална заплаха - но само ако правителството се захване да разпределя порции и да оформя обръчи от приятелски фирми. Ако покаже, че работи за решаване на проблемите, хората няма да скачат на улицата, дори ако подобрението се бави. Освен това стачки и демонстрации има и в други страни, имало е и у нас. Това не означава непременно падане на правителството. Означава, че властта трябва да свърши определена работа.

Идните месеци са съдбоносни за еврофондовете. България може да загуби стотици милиони, ако затъне в политически пазарлъци, но едно умно правителство може да запретне ръкави и да минимизира щетите от всички досегашни забавяния. Срещу страната ни има доста наказателни процедури заради нарушения на европейските директиви. Бъдещото правителство трябва да направи и невъзможното, за да извади България от тях.

От 2014 г. влиза в сила новият 7-годишен бюджет на ЕС и България трябва да защити и изпълнява новите си програми за опериране с еврофондовете. Ако сега политиците ни се издънят, ако закъснеят с документите и ако страната ни не превключи незабавно на високи обороти с усвояването на старите и новите евроресурси, ще ни боли за изпуснатите ценни средства през следващите седем години. За да догоним шампионите в оползотворяването на еврофондовете, трябват "само" две неща - максимално опростяване на процедурите и



натикване на корупцията в миша дупка.



Тази революция може да не е по силите на едно правителство, но идващото трябва да я започне.

В логична връзка с горната задача идва другата - намаляване и премахване на ненужната бюрокрация и данъкоподобните такси. Ако новото правителство не е наясно, БСК веднага ще му подари своя подробен план за намаляване на административното бреме. Другите работодателски организации също са готови да подскажат всички необходими стъпки.

Спешна задача е управлението да стане електронно. След като предните министерски съвети потрошиха стотици милиони в името на е-услугите и размахваха пред очите ни някакви споразумения за внос на челен опит от отличници като Австрия и Естония, бъдещото правителство ще има шанса да прекрати безкрайното пилеене на пари за разноговорещи софтуери и просто бързо да пренесе на наша земя някой от доказано работещите модели. Сега си имаме служебен министър на е-управлението, но пак липсва график и списък за стъпките за преминаване от хартиено към дигитално управление.

Освен към задачите за изпълнение новото правителство и подкрепящите го групи в Народното събрание трябва да се придържат и към кодекс от няколко забрани: да не пипат данъчната система и да не вдигат данъчно-осгурителната тежест, за



да не убият и малкото все още шаващи фирми;



да не се оплакват от лошото наследство, а да се захванат със санирането на България, като започнат с икономическото оздравяване, което е основа на всичко останало; да не вдигат неразумно доходи, без икономиката да го позволява, защото това само ще подпали инфлация и пак ще доведе до обедняване; да не трупат безотговорно нови дългове, защото ние данъкоплатците, ще трябва да ги връщаме с лихвите.

Добре ще е в бъдещия кабинет да влязат непартийни фигури, които са безспорни авторитети в своята сфера (макар че е трудна задача, понеже правилото "Никой не е пророк в собствения си дом" сякаш е писано за България). Това важи и за министрите, и за другите ключови постове, където има нужда от промени - заради изтичане на мандати или поради очевидно несправяне със задълженията. ДКЕВР например трудно може да бъде защитена в сегашния си състав и мандат.

Много е важно кой ще стане премиер, както и качествени хора да поемат финансите и икономиката - защото първият трябва да опази хазната и фискалния резерв от атаки и мераци на всякакви черпаклии, а вторият да свърши всичко онова, което предшествениците му упорито пренебрегваха - да се погрижи за бизнес климата, да улесни битието на фирмите. През последните петилетки България не случи на силни икономически министри - те затъваха до ушите в енергийното блато и изобщо не стигаха до останалата икономика. Затова бизнесът си остава заложник на бюрокрацията. Новото правителство има шанса да открие волеви човек, който



да охлаби примките около врата на предприемачите.



Номинираният за премиер на БСП Пламен Орешарски зададе лош тон, като започна да се оплаква от наследството на ГЕРБ. Това няма да реши нито един проблем, а и на българите не им се слушат жалби за изпразнения фискален резерв или за растящия бюджетен дефицит. Ако искаха това, щяха да оставят Бойко Борисов още един мандат да се сърди за авгиевите обори на тройната коалиция. Българите се вълнуват от друго - кога безработните ще си намерят работа, кога ще пораснат пенсиите, като ще имаме европейски заплати, не само европейски цени, а също и как ще почистим и подредим енергийната къща, пълна с паразити, боклук и оголени кабели, даващи на късо.

Много е важно и политици, и коментатори да престанат да насаждат тревоги и заплахи, да спрат да рият в миналото и да обсъждат само какво трябва да се прави занапред. Миналото да бъде оставено на прокуратурата. Ако има далавери, тя ще е тази, която трябва да се занимава с тях. Всички знаем какви са грешките и пропуските, крайно време е да минем от етап "какво" на фаза "как". Положението на България е тежко, но не е апокалиптично. С добро управление, с повече самочувствие и хъс можем да станем нещо повече от фискален отличник и да счупим клишето "най-бедната и най-корумпираната страна в ЕС", с което дежурно западните медии начеват коментарите за нас.

Бъдещото правителство има уникален шанс да загърби екзотиките в предизборните четива и речи и да свърши няколко важни, безспорни и неотложни неща, които никоя партия не е отрекла - дори в апогея на предизборното надлъгване. В крайна сметка предсрочните избори винаги са изход. Ако следващото правителство не успее, ще изберем друго. Това й е хубавото на демокрацията.

Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
БСП отново се оказа втора политическа сила, но най-вероятно бъдещото правителство ще е с нейния мандат и с програма компромис.
снимки ЮЛИЯН САВЧЕВ
Изборите само временно заглушиха тътена на напрежението, проблемите, довели до граждански, остават.
74
5903
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
74
 Видими 
19 Май 2013 19:08
Добра статия. Остава само да бъде прочетена от кандидатите за власт.
19 Май 2013 19:21
Изборите само временно заглушиха тътена на напрежението, проблемите, довели до граждански, остават.
ей тая глупост?!

проблемите не са от вчера българина протестира основно когато му се плати обещае или го подгонят със сопи..
партиите не им пука за граждани ,селяни пука им за буржоазията от която зависят..
19 Май 2013 19:39
От 2014 г. влиза в сила новият 7-годишен бюджет на ЕС и България трябва да защити и изпълнява новите си програми за опериране с еврофондовете


Те тука ги стега чепика олигарсите. За въпросните 25 милиарда, дето требе да им влязат в джобовете. Народът, вълците го яли.
19 Май 2013 19:43
Впрочем видя се ясно и за радост, че в България популизмът не вирее чак толкова

Това не ми хареса. Коригирам го на:
Впрочем видя се за жалост, че най-страшният бич на България е популизмът.
В кристално чист вид, готов директно да влезе в учебник по популизъм.
19 Май 2013 19:51
БСП, ДПС и "Юруш" се тъкмят да ни спретнат едно ПОГРОМНО правителсво.
19 Май 2013 20:04
Друго си беше правителството на герб - едно такова градивно, градивно ...
19 Май 2013 20:18
[quoteСпешна задача е управлението да стане електронно.][/quote]
Нито могат, нито искат.
19 Май 2013 20:33
Новото правителство заседава
(снимка: натиснете тук)
19 Май 2013 20:43
veritas

19 Май 2013 20:48
Оптимистите виждат на хоризонта...

Как БСП купуват депутати от ГЕРБ с цел патерици на програмен кабинет коалиция БСП + ДПС.
Друг вариант няма, ако искат да съставят трайно правителство и парламент.
19 Май 2013 21:21
За авторката на материалчето- връщането на Мариците 1 и 3 и ЕРП-тата под контрола на суверена,връщане на предадени от дупедавците ни - политици пазари, разбиване на ВЕИ зелената далавера , която ценово тормози гражданите и т.н, нещо ,което е в програмата "Атака", ще доведе до фалит на държавата ?
Да не е прекалила с нитратни зеленчуци ?
Говори за някакви си експерти, в някакво си експертно правителство ?
В кой свят живее Бончева? Кой ще те пусне като независим експерт в правителство , като знаем нравите на политическия живот в БГ ?
Или казано иначе - май , по-скоро Бончева се страхува да не се бутне Статуквото.....
Нямало да има скоро избори, разбираш ли.....
Скоро, скоро- колко да са скоро? След 5-6 месеца - със сигурност !
19 Май 2013 21:32
За 20 и кусур години три пъти ни "спясяват" от червената ламя.
Първия път ФД 1991 г. - селското стопанство сякаш го отнесе мароканска саранча.
Втория път ИК 1997 г. - промишлеността беше изтърбушена като след нашествие и окупация с репарации.
Третия път ББ 2009 г. - поради липсата на друго, източване на държавен резерв и НЗОК, ликвидация на енергетиката.
Пътьом ни "спасяваха" от голямата лоша мечка Гаврила и ни връзваха към "евроатлантическите ценности".
На финала станахме абсолютно независими - от нас нищо не зависи.
19 Май 2013 21:34
Хайдук Сидер Е от статуквото. Дори тези с мозък колкото половинката на аспиринчето го забелязват.

Национализация на обекти няма да фалира държавата. Просто ще я разруши...
19 Май 2013 21:41
На Костов едно от добрите дела беше мъжеството да изтърбуши декапитализираните в резултат на обсадата на от червен башибозук на входа и изхода фирми. След опита с индустрията се чудя какво ли щеше да се случи на селското стопанство, ако ФД не беше върнал собствеността.... Бочко си е червен по задника. Не го слагай в спасителите...
19 Май 2013 21:46
В кошмарния сценарий БСП и "Атака" следват програмите си и докарват до фалит България

Ще рече в добрия сценарий национала се прегръща със социала и премятат избирателя.
Еваларка, ово е анализ.
19 Май 2013 21:53
В очакване на по-малкото "зло"

Трай, коньо, за зелена трева.
Ако някой може да ми посочи поне един случай, когато най-песимистичните очаквания от българската политическа класа не са били оправдани, ще съм много задължен.
19 Май 2013 22:00
Статията е един тюрю гювеч от празни мисли, внушения и клишета с които се брани статуквото, като се атакува евентуалното управление на социалистите от позицията на родната седерастия, за която псевдолявата БСП е вечният и исконен враг, ненавист дължаща се най-вече на рожденната и русофобия и презрение срещу класовия враг. Да не говорим за упреците неподкрепени от абослютно никакви разумни аргументи, срещу належащата ревизия на финасовото състояние на държавата и обяваването на резултатите от нея, целящи оправданието за деянията на ГЕРБ, довел държавата до ръба на фалита. Като няма какво да кажеш по добре мълчи, при някои автори обаче явно става въпрос за заработване на едни пари което става само когато резултатите отговарят не на реалностите, а на изводи вместващи се в зададения от поръчителя шаблон. Не разбирам защо редакцията дава трибуна на хора които не казват нищо съществено, а се занимават изключително с манипулации и празни спекулации. Това, че някои имат десни позиции, не означава непремнно,че те трябва да бъдат отстоявани главно с лъжи и внушения.
19 Май 2013 22:05
Дописката лансира изход от днешната ситуация, по метода "мач за мач" в политическата игра.
Не бива да се съмняваме, че въпреки всичко в намеренията ни днес, става дума за оставане в "същото", от което мъчим да излезем.
Личната ми подкрепа за ГЕРБ е мотивирана от оценката, че само тази партия е способна да удари Статуквото в неговата "пета" - принципното разминаване между качествената промяна, която настъпи в системата на общия ни живот и нейната Структура, дефинирана от действащата Конституция .
Страната ни се нуждае от дълбока Политическа реформа и колкото по-скоро ни светне тази изключителна необходимост, толкова по-голям ще бъде и шанса ни да влезем в коловоза на устойчивото общо развитие...
19 Май 2013 23:14
С какво Мишо Константинов е заслужил да бъде цитиран като пророк за съдбата на парламента? Да не би с високия си морал или с професионалната си етика? Време е прословутият професор с несбъднатите мечти и прогнози да върне в държавния бюджет всички свои държавни заплати за последните 20 години, защото самият той беше една от най-големите пречки за провеждането на нормални избори. Мишо Константинов трябва да бъде разследван за упоритото повтаряне на твърдението, че мъкненето на чували с бюлетини от депутати на Герб и безразборното неохранявано разнасяне на чували с бюлетини на сегашните избори не може да повлияе резултатите. Това твърдение на Константинов, което всъщност е в пряка връзка със случая в Костинброд, е съзнателна защита на манипулациите на изборите от страна на Герб. Достатъчно е да се спомене, че тази печатница е същата, която печата и бюлетините за нещастния Плевньо. За прокуратурата не остава нищо друго, освен да събере 2 и 2, като от едната страна на уравнението е постът на Мишо Константинов в "Информационно обслужване".
19 Май 2013 23:19
Zande 19 Май 2013 21:21
19 Май 2013 23:30
Статията е платена и смешна с параноята си.
А кой и защо го е страх от ревизия на приватизацията?
19 Май 2013 23:35
Глупава статия.
Има реалност, има някакви варианти на действия при тази реалност. Има гледни точки - примерно на ГЕРБ или на някой автор на статии в СЕГА, но това не значи, че за повечето хора нещата стоят по този начин. Доста смешно звучи - двете леви партои, когато става дума за БСП, партията представляваща едрия капитал в България или за АТАКА - партия с псевдонационалистическа риторика, зад която риторика стои един човек, т.е. това си е партия от лидерски тип - има човек, има партия, няма човек няма партия. В крайна сметка за България изобщо е смешно да се твърди, че има други партии освен десни партии.
20 Май 2013 01:19
kasapina,
Статията е един тюрлю гювеч от празни мисли, внушения и клишета с които се брани статуквото....


Просто учебникарски пример за поръчково мат'рялче, изпълнено с агресивни пропагандистки заклинания и арогантно преливане от пусто в празно...
20 Май 2013 02:10
Атака и БСП десни партии! Форумът на СЕГА явно е полудял...
20 Май 2013 02:12
И както разбираме от форума, някой е изтрил с голяма гума спомените за последните фалити в историята на България, докарани от БСП. Жалко!
20 Май 2013 02:15
АТАКА , 100 пъти заявиха, че няма да влизат в коалиции и да подкрепят БСП или ГЕРБ. Номенклатурата и от ГЕРБ и БСП веднага след изборите, казаха че няма да дават министерски постове на АТАКА, т.е. да участват от управлението. От Брюксел и генерал губернаторката също получихме изкавания и ясни сигнали.
Журналята обаче за всеки случай не пропускат възможноста да цапат по Атака и да внушават на хората, колко са страшни патриотите. Защо? защото само Атака в действителност са срещу сегашното статукво и програмата им е срещу статуквото.
20 Май 2013 02:15
Имаме воля = прочетено наобратно = Цветанов с костюм на раета.
20 Май 2013 07:23
И както разбираме от форума, някой е изтрил с голяма гума спомените за последните фалити в историята на България, докарани от БСП. Жалко!

Авторката коментира собствената си статия?
Аз пък си спомням, че ФД фалира селското стопанство, а ИК - промишлеността.
20 Май 2013 08:19
@ Васик
Напълно съм разочарован от теб. Мнението ти за проф.Константинов е изключително погрешно (имам лични наблюдения) и поляризирано. Мисля, че ти просто или не живееш в България или си откровен крайно ляво мислещ.
20 Май 2013 08:21
Вичко това беше фалирало още през седемдесетте.
Бай Тошо набра заеми кат съсел дренки да кърпи положението.
В момента в който го катурнаха Луканов извади празните джебеве на хазната и обяви мораториум върху всякакви плащания.
Никой още не беше пипнал ни прехвалената ви промишленост, ни свещените текезесета.
Ае улево.
20 Май 2013 08:47
преди тройната коалиция крадеше по формулата 3-5-8, сега двойната коалиция БСП-ДПС (смятана за най-вероятната) ще краде 50 на 50.

Юлианче, не си права - ще краде в съотношение 3:8.
20 Май 2013 09:07
Изглежда редакцията на "Сега" е назначила за свой служител говорител на ИПИ и БСК. А пък ние мислехме, че там работят журналисти
20 Май 2013 09:21
Сега ще управлява дОйната коалиция.
20 Май 2013 09:31
Да не бързаме с щетата.
Достатъчно е Волен да каже три пъти НЕ на гласуванията и се отива на нови избори.
А на него акъл не му пречи.
И нищо не губи.
20 Май 2013 09:47
Дядо Илия,
МишоК. е лъжец, манипулатор, полуграмотен пропагандист, с огромно самомнение и липса на базова обща култура. Това, че някой някъде го признава за капацитет по нещо си, означава само, че някой някъде го признава за капацитет по нещо си.
Като цяло е въздух под налягане...
----------------------------------------------------
Блогът на Генек
20 Май 2013 10:00
Чудно ми е защо някои форумници, общественици, журналисти и политици непрекъснато дъвчат тази мантра "партии на статуквото", "промяна на сатуквото" и т.н. "Статуквото" във Великобритания, САЩ, Германия и други демокрации, които непрекъснато ни се сочат за пример, си е почти едно и също от много, много години. Значи не е проблема в "старите" партии, а в правилата на играта! Трябвя да търсим и налагаме промяна в тази насока, а не в изкуственото създаване на много партии и партийки от типа "един файтон хора", които източват след избори държавния бюджет.
Трябва партиите "на статуквото" да заиграят по нашата свирка, а не да създаваме уж нови партии, които след това ще станат част от ново статукво.
20 Май 2013 10:02
Чудно ми е защо някои форумници, общественици, журналисти и политици непрекъснато дъвчат тази мантра "партии на статуквото",
- Защото тоа е част от мантрите, които се пускат, когато е необходимо масово промиване на мозъците с цел манипулации и дестабилизации. Нещо като "изключително тежка ситуация", "народът мизерства" и др. подобни.
20 Май 2013 10:07
Когато Атака подкрепяше ГЕРБ, беше добре, но сега било безпринципно, лошо, злокобно, невиждано и т.н. и т.н.. Европата имаше ли нещо против подкрепата на Атака за ГЕРБ? Не, нямаше!!! Бойко цитираше ли Меркел и др. западни политици, даващи подкрепата и нямащи нищо против тази подкрепа от такава партия? Цитираше, но и се снимаше и срещаше с тях. Дори и Обама го прие.Може ли да се сравнява подкрепа от партия с подкрепата на измекяри, да именно тези подкрепящи ББ и назоваващи се независими? Така че герберастите и облужващите ги пишман доносници, мастити анализатори и излязли от нафталина бивши адвокатчета да замалчът!!














20 Май 2013 10:09
Benfur
Доцентът
20 Май 2013 10:47
Статията е полезна - ако не с друго, поне с това, че опитва да постави един основен въпрос: как ще се развива България? На мен лично ми омръзна да чета разни глупави упражнения по демагогия. Преди изборите такива дебати липсваха (май имаше един, ама ГЕРБ не се появиха - зер под нивото им бяха събеседниците); след изборите пак се занимаваме с някакви юридически фокуси и тъпоумие.

В тази статия ми направи впечатление, че авторката е убедена, че оставаме в ЕС и че покрай това ще се развива икономиката ни. Вариантите за развитие в ЕС не са чак толкова големи, понеже 1) имаме неконкурентна икономика и липса на каквато и да е пазарна специализация 2) ЕС и без да го обявява е на три скорости и икономическите диспропорции направо поставят под въпрос съществуването му; което води до 3) оживление може да се очаква с премахването на свръхрестриктивната политика, осъществяване чрез регулации и директиви. Т.е., ако България си остава член на ЕС (с дадените й права), тя ще може да се възползва/или загуби от новата икономическа политика на ЕС. Тези неща имат значение, ако си представим, че имаме достатъчно стабилно правителство, което да изкара повече от година.

За мен са интересни вариантите, при които ЕС ни спира така мечтаните структурни фондове: имаме си прецедент. Ако ББ не състави правителство, друг мандатоносител ще е в ситуация на як контрол от страна на ЕС, тъй като ББ чрез ЕНП като нищо ще постави България под сериозно наблюдение и ОЛАФ и сродните му могат да се захващат и за най-леки провинения. Може, разбира се, за правителството това да има положителен ефект и да изчезнат кражбите

От стопанска гледна точка въобще няма никаква платформа за развитие от нито една партия. Имаме популизъм, т.е. абсолютно неизпълними обещания. Никой и по никакъв повод не говори как ще се създаде пазарна специализация на България, къде са ни приоритетните пазари и по какъв начин българските фирми ще навлзезат там. Това означава спешно приоритезиране на сектори до края на 2013 г., така че оперативните програми да могат да бъдат ползвани целево, а някаква сума външене заем наистина да подпомогне съответните сектори.

Тук могат да се поставят доста конкретни въпроси:
- Как например България ще се върне на пазарите от ОНД?
- Каква ще е митническата политика спрямо тия групи държави?
- Какво точно ще продаваме? Имаме ли капацитет и как можем да отговорим на налични пазарни ниши?
- Кои са нашите предимства в рамките на ЕС? Ако нямаме - кво правим изобщо там?
20 Май 2013 10:50
ББ не състави правителство, друг мандатоносител ще е в ситуация на як контрол от страна на ЕС, тъй като ББ чрез ЕНП като нищо ще постави България под сериозно наблюдение и ОЛАФ и сродните му могат да се захващат и за най-леки провинения


Авторът на горното твърдение е изключително незапознат с материята, която коментира. Т. е. ще му се да е така
20 Май 2013 10:59
Асол, нали не си представяш, че ще седна да ти описвам в детайли как става това? Hint: имам нещо общо с anti-fraud monitoring Това, което написах не е пожелателно, нито желано. За съжаление родната простотия ще ангажира (и ангажира) европейските партии... Идеята за дискредитация на политическия опонент в България няма спирачки и помощ и мацане има и по посока Брюксел, и по посака Москва, че и Анкара...
20 Май 2013 11:09
Няма такива детайли. Ако си позволиш да коментираш, че ЕНП контролира раздаването на европейските фондове, съобразно предпочитанията си към определено правителство в държава членка на ЕС, международният скандал е неминуем. Не, че от тиквите може да се очаква нещо друго.
И в тоя ред на мисли. Как вървят поздравите от европейските партньори за изборната победа!?
20 Май 2013 11:17
Ако си позволиш да коментираш, че ЕНП контролира раздаването на европейските фондове, съобразно предпочитанията си към определено правителство в държава членка на ЕС, международният скандал е неминуем.


Такова нещо и през ум не ми е минавало. Просто казвам, че към подобен род институции ще летят сигнали и много от тях ще бъдат политически мотивирани. Казвам също, че в организацията на сигналите всяка от партиите в ЕП може да бъде ангажирана, вкл. ПЕС, ЕНП или друга някоя...

Представи си обаче: БСП вече се е дънило по тоя начин и то с премиер Станишев, който сега го раздава шеф на ПЕС. Интересна ситуация, а?
20 Май 2013 11:22
Проблемът на тиквите към днешна дата е, че като резултат от брилянтното им управление, четири оперативни програми са заплашени от загуба на средства, дано са само една трета от всички пари, щото позорът ще е страшен. Като за капак преговорният процес за новия програмен период е на фаза нула. Друга прекрасна новина е, че покрай деянията Мирови станаха обществено достъпни машинациите за купуване на медии със средства от европейските фондове. Последното е новина заслужаваща особено внимание.
20 Май 2013 11:26
Асол, само забравяш, че първите две години и половина от членстовото на България в ЕС бяха нулеви години за еврофондовете, а за капак Тройната коалиция успя да прослави страната ни като най-корумпираната и най-некадърната в съюза по отношение на потребяването на евро средствата.
20 Май 2013 11:35
Мила госпожо/господине,

нищо не забравям. Програмният период е 2007-2013 г. Оперативните програми са одобрени от ЕК в края на 2007 г., а първите договори са сключени в началото на 2008 г. Да го обясня по-просто. Тиквата година и половина режеше ленти на договори сключени от предшествениците й (метрото е в тази група ). Загубата на пари е за 2009-2010 г. Направи си сметка, какво са свършили шебеците. Предполагам, че можеш да си намериш информацията, тя е публична
20 Май 2013 11:51
Запорожка Сеч
19 Май 2013 21:32
За 20 и кусур години три пъти ни "спясяват" от червената ламя.
Първия път ФД 1991 г. - селското стопанство сякаш го отнесе мароканска саранча.
Втория път ИК 1997 г. - промишлеността беше изтърбушена като след нашествие и окупация с репарации.
Третия път ББ 2009 г. - поради липсата на друго, източване на държавен резерв и НЗОК, ликвидация на енергетиката.
Пътьом ни "спасяваха" от голямата лоша мечка Гаврила и ни връзваха към "евроатлантическите ценности".
На финала станахме абсолютно независими - от нас нищо не зависи.


Ужас! И това доживях да прочета, баси мръсниците са тия! Към летището, към летището ...
20 Май 2013 11:55
"В кошмарния сценарий БСП и "Атака" следват програмите си и докарват до фалит България, в добрия случваме на разумно правителство и то свършва много черна работа" > две неверни съждения, които слагат кръст върху статията.
По "кошмарния сценарий" по който България върви през последните години тя си е в перманентен фалит и е със затихващи функции. Всякакво 'временно', 'експертно' , 'програмно' или друго правителство може да прави някакви козметични промени, ползата от които е леко задържане на свободното падане. 'Разумно" правителство също няма да оправи положението, защото 'разумните' мерки ще са пак в сферата на вписване в статуквото и угаждане на всеки от играчите. "Черната работа' също е разтегливо понятие, всеки го трактува по своему и на практика не е ясно какво точно представлява. По принцип 'експертите' са знаещи хора, които обаче се нуждаят от някого, който да им дава посоката на движение , а тя би трябвало да е една - България на българите и равенство на всички пред закона. Докато не се намери личност, която да подритва управляващите в тази посока, ще си останем в перманентния фалит и ще пишем такива статии.
20 Май 2013 11:56
Честно казано, не мога да схвана каква е връзката между евентуалната национализация на златодобива и бъдещ фалит на държавата.
За авторката е очевидно, че национализираме ли златодобива, държавата ще фалира.
За мен не е.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД