:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,694
Активни 439
Страници 4,259
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Градът и гладът

Европейската икономическа преса неохотно и предпазливо открива мрачна зависимост: все по-често в коментарите за безработицата говорят за глад. Повечето икономисти вярват, че 7% безработица е оптимална, т.е. до това ниво е по-скоро полезна. Надскочи ли го - пречи. Двойно над оптималната безработица (14%) е сериозен проблем, а ниво над три пъти оптимума (21%) се счита за праг на социална криза. С него идe гладът. И това не е метафора, а стопанска история. Лишенията са една от бедите. Задържи ли се дълго толкова ниско ниво на заетост, рухва целият пазар на труда, потъва потреблението, обществото озверява "... и никой, ама абсолютно никой не ще знае какво друго те очаква освен безнадеждните дрипи на старостта". С тези думи Джак Керуак завършва "По пътя" *) Писал ги е преди 56 години само. Не е работа на икономист да прави разбор на свят, чиято икономика се разпада. Няма нужда след "Гроздовете на гнева" на Джон Стайнбек. Днес в Европа има страни с безработица над горния праг: Гърция с 27.2%, Испания с 26.7%, гони ги Португалия със 17.5%. Засега



България е далеч от колапс



на труда. В края на март сезонно изравнената безработица у нас е "едва" 12.6%. Ако отчетем и сивата икономика, която била 1/3 от видимата, ще излезе, че реално незаети са 5-7% от трудоспособните и търсещи работа. Заплатите растат с близо 8% средногодишно и в най-дълбоката криза. Досега. Но първите месеци на 2013-а за първи път от 1997 г. бележат спад на средната заплата. Това е тревожен сигнал за страна, в която поне половината работещи са бедни, а всеки зает в стопанството храни 1.7 дете, 0.9 пенсионер, 0.04 полицай, 0.1 бр. държавен хрантутник, 0.3 професионален циганин **) и още 0.1 друг вид безделник. Т.е. един пълни чинията, той и още 2.8 души боцкат от нея. Ако средната му заплата падне с 2%, а инфлацията е 4%, нацията ефективно обеднява с 6% х 3.8, т.е. с 23%. Болезнено ще се почувства един процес на падане, та дори и на задържане на номиналната заплата - знаете как през зимата горнякът качва чувството за студ и -5 градуса ни щипят като -15. Идва време да помислим за



осигуряване на препитание



с извънредни мерки. Те не могат да бъдат пазарни. Какви? В Германия, която се справя най-добре, проблемът се решава с програмата Харц IV. Държавата изважда от трудовия пазар "излишното" население, като му гарантира физическо (доста скотско, честна дума!) оцеляване. Всеки трайно безработен получава мебелирано жилище, ток, топло и по 500-600 евро на месец джобни за храна и всичко останало (не е на калпак, сметката е сложна). Бюджетът храни трайно безработните, за да не бедстват на улицата, но и да не тежат върху пазара на труда, иначе свръхпредлагането на труд срива заплатите в години на криза. Затова безработицата в Германия е само 5%. Това е под оптимума и затова властите вече натискат хранениците на Харц IV да работят. Германският начин да се гарантира препитание на "излишните" бедни е твърде скъп. Друга страна не би го понесла. Значи трябва по друг начин



да гарантираме издръжка



поне до нивото на човешки живот на всеки гражданин. Това е аргументът в основата на популярни политически идеи като настояването държавата да гарантира минимални доходи - заплата от 1000 лева и пенсия от 500 лева, или настояването на група протестиращи всеки българин - работи или лежи, от раждането до кончината си - да получава твърда рента, за да живее. Погрешно се нахвърлихме срещу тези идеи. Това не е утопия. Да живееш без страх от глад и нищета е нужда, а не утопия. Утопични (и затова невъзможни и икономически пагубни) са само начините за решение, които ни предлагат. Историята ни дава възможни решения. Всъщност то е едно.



Решението е комуната



Моля ви, прочетете следващите 2 реда, преди да псувате. Не става дума за комунизъм, а за комуна. Комунизъм е Харц IV. Комуната е трудово общежитие. Например бригадирски лагер. Роден съм в комуната Димитровград, знам за какво става дума. Строили са го много, но еднакво бедни хора. Пари не са вземали, но са имали хляб, покрив (барака), сигурност и среда, приятели. Били са щастливи в този свой свят. С "Новия ред" Рузвелт прави същите трудови комуни за "излишните" американци. Израелският кибуц е комуна. И приютът на отец Иван. И всеки манастир. А Димитровград и Хаинбоаз не са същински комуни. Комуната е натурално, самозадоволяващо се, непазарно стопанство. Тя е много ефективно средство срещу глада и мизерията, защото



комуната увеличава продукта,



като се самоизхранва и самоиздържа, не къса от залъка на друг. Помислете. Има 300 хил. трайно безработни. Има поне толкова инвалиди и немощни стари хора, за които някой трябва да се грижи. Ако накараме първите поне да гледат вторите, един пай ще храни двама. Ако живеят не в пазарна, градска среда, а в комунално общежитие, оптимизирано за съвместен живот на 1000-3000 души, издръжката ще падне не с 50%, а поне с 80%. Те ще си организират стопанство. До 1-2 г. ще излязат на плюс, ще започнат да дават джобни пари на обитателите, ще върнат на държавата нищожните пари за първоначални разходи. Пустеещи имоти, бивши военни поделения, цели села има. Трябва организация, оптимизация и (малко) пари за начало.

- - -

*) Превод Рада Шарланджиева, "Народна култура", С., 1981 г.

**) Етносът рома наистина преобладава в заетите с цигани по занятие, но далеч не ги изчерпва, делът му даже пада.
63
7635
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
63
 Видими 
19 Май 2013 19:45
Идеята на г-н Хърсев никак не е лоша обаче дали българското общество е зряло за да я асимилира ?‌ Как пасват такива институции в представите и социалния модел на българите ?‌
19 Май 2013 20:12
Първата добра и истинска статия на Хърсев от доста време насам. Абсолютно съм съгласен с мнението му, че това е един действащ модел. Съмнявам се обаче, че безработните ще се съгласят да се преселват по села и комуни, за да гледат стари хора, както и че старите хора ще искат да бъдат гледани от непознати. Примерите, които са дадени с Димитровград и Хаинбоаз са неприложими, поради това че всеки, бачкал по бригади, го е правил по принуда. А сега принудата няма как да я наложиш.

Само да отбележа едното математическо бисерче, което разваля иначе прекрасната статия. Когато заплатата ти падне с 2%, инфлацията е 4% и изхранваш още 2.8 души, то обедняването на нацията не е 6%x3.8, а си остава 6%. Но иначе да, има мултиплициращ ефект, но измерено в абсолютна стойност, а не в проценти.
19 Май 2013 20:43



В едно е прав Хърсев- трябва да се произвежда! А за комуните няма да стане. Освен ,че сме индивидоалисти сме и егоисти, и най важното-не сме достатъчно изгладнели.Гладът е велик учител!
19 Май 2013 20:47



Михале,туй че са карали бригадирите в Хаинбоаз ,Димитровград, Перник-Волуяк насила е голяма глупост.Не я повтаряй.
19 Май 2013 20:48
В България има 2 вида безработни - такива, които наистина искат да работят / приютът на Отец Иван е модел, приложим за тях/, и такива, които са безработни от мързел или капризи. За тях модели няма, лошото е , че са много повече от първите. И ще продължаваме да ги хрантутим. Още нещо показателно - Отец Иван няма нито един последовател за може би 10 год. откакто е направил приюта.
19 Май 2013 20:48
Странно но този път, Хърсев пише съвсем разумни неща. Редакцията, да не сте сбъркали името на автора?
19 Май 2013 20:50
Идеите на Брайти изказани от Хърсев печелят одобрение!
А сега забележки: Кибуците бяха създадени в ненормална обстановка. Целта беше евреите да извоюват "земята на Израил" - със сърп и пушка. Хората бяха събрани там от патриотизъм а не да решават социални проблеми. Не знам днес съществуват ли още.
Подобно е и с бригадирското движение. Хората ставаха бригадири да строят нова България (официално) или да се отчетат пред Комсомола (тогава се казваше СНМ). И най-важното - бригатирстваше се за смяна (до месец) а не постоянно, професионално.
Ресто, Хърсев, не струва!
19 Май 2013 20:52
С "Новия ред" Рузвелт прави същите трудови комуни за "излишните" американци.


При "Новият ред" на Фюрера също имаше нулева безработица и излишни "германци".
19 Май 2013 20:54
Впрочем, кой от одобряващите комуните би се преселил там? Или говорим за другите, не за нас?
19 Май 2013 21:14
Идеята няма как да се приложи защото не е възможно да се накара някого да работи насила. На Запад даже някои либерали (бих ги нарекла по друг начин, ама вие си знаете) казват, че това дали да работиш или не е право на избор и държавата е длъжна да го зачита и да осигурява на избралите да не работят нормален и без лишения живот. Това означава не само храна и жилище според размера на семейството, но и средства за социален живот, екскурзии и почивки в чужбина.
Така, че ако става въпрос за доброволни комуни наистина желаещи много няма. Ако имаше досега щяха да са си ги организирали. Не ми е известна друга комуна освен тази на отец Иван.

19 Май 2013 21:34
Ясно. Всеки пише и дърдори разни. Сбъдва ли си или не, авторите постигат своето - титли. Никой не носи последствия за несбъднатото.Шапка на тояга. То не е като да конструираш мост, който ако падне, да те вкарат в пандиза.
19 Май 2013 21:49
Не комуни, а кооперативи (кибуци) ни трябват. С държавни помощи за механизация и ДМА и субсидии от ЕС. Тя, държавата трябва да се извини по този начин на гражданите си, че допусна един луд адвокат и шайка малоумници да ликвидират кооперативите. Звучи ли ви това малоумно? Може би, но всяка градивна идея, консолидираща хората има смисъл да се обсъжда.
19 Май 2013 22:06
Помислете. Има 300 хил. трайно безработни. Има поне толкова инвалиди и немощни стари хора, за които някой трябва да се грижи.


Има, има и земя необработваема. Има и внос на какви ли не хранителни стоки. Ама, ще се съгласят ли вносителите на комуни

Не е нужна принуда. Просто предложение на трайно безработните и при отказ да се лишават от помощи. Убеден съм много хора и доброволно ще започнат в комуна. Дайте им покрив, малко сигурност и достоен начин да преживяват и да видим дали няма да стане.

19 Май 2013 22:19
В Израел има 270 кибуца. Техните фабрики и ферми произвеждат 9% от индустриалното производство на стойност 8 млрд $ и 40% от селскостопанското производство на стойност над 1,7 млрд $.

Подробно за кибуците в Израел Натисни тук
19 Май 2013 22:30
и тук:
Натисни тук
19 Май 2013 22:32
Нема да се плашите. Кога шекелите ни изкупят земята и ни вкарат в кибуците, гладни нема да стоим. Ша копаме компири и ша гледаме шилета. План "Боцко-2".
19 Май 2013 22:33
Засега



България е далеч от колапс



Напротив, България е в колапс (шок и ужас) от 70 години. Като предните 50 г. не са били много щастливи, имало е 5 войни и 3 преврата, или повече, но последните 70 г. България наистина е колабирала, като най-гадни са последните 24 г. на победилата цоц-демокрация.
Д-р Хърсев нашироко анализира идеята за паразитизма в обществото, но числата са силно занижени - един реално работещ носи на гърба си 7-8, а не 2.3, както обобщава д-рът който никога не си е лягал гладен със сигурност.
В заключение идеята са комуните и бригадирски лагери в 21 век е нерелевантна, освен ако д-р Хърсев не даде личен пример и се завърне в Димитровград където шайка неандерталци ще го накарат да се почувства като ненужен боклук, въпреки многото дипломи и титли.
19 Май 2013 22:37
Задържи ли се дълго толкова ниско ниво на заетост, рухва целият пазар на труда, потъва потреблението, обществото озверява "... и никой, ама абсолютно никой не ще знае какво друго те очаква освен безнадеждните дрипи на старостта".

За съжаление доста преди безнадеждните дрипи на старостта обикновенно идва Хитлер! Така е поне по исторически справки.
19 Май 2013 22:53
0.1 бр. държавен хрантутник
19 Май 2013 22:56
0.1 бр. държавен хрантутник


Умишлено е пропуснат 0.01 бр. финансов паразит, банкстер, експерт по експроприация на чужди финансови средства. Който е по-вреден в пъти, в пъти от останалите
Та спокойно може да се умножи с коефициент 10 000.
19 Май 2013 23:32
Емил Хърсев
OOH какво ни каза оня ден? Да се учим да ядем червей и гъсеници, като туземци.
19 Май 2013 23:34
В статията се предлага един наистина интересен вариант за изход от ситуацията , вариант който е трудно да се осъществи , защото е трудно да се проумее.

http://touchesofvarna.blogspot.com/
19 Май 2013 23:38
Да разбирам ли, че споменатите комуни ще се състоят от
1.7 дете, 0.9 пенсионер, 0.04 полицай, 0.1 бр. държавен хрантутник, 0.3 професионален циганин **) и още 0.1 друг вид безделник
? Щото другите си имат работа.
Абе утопична ми се види тая работа. Пък и комуна без здрава мотивационна (идеологическа) спойка не може да съществува.
Виж кооперациите са нещо друго. Чини ми се обаче, че там разпределението на собствеността е доста по-различно. Хубавото е, че при удачно развитие те могат напълно да шунтират банките. При още по-удачно - и държавата (която ще се явява като външен паразит без полезни функции).
19 Май 2013 23:50
Идеята за Димитровград е работела тогава когато технологиите са били неразвити и човешкия труд нужен. Десетки хиляди с кирки и лопати се заместват лесно с няколко багера. Същите на полето от няколко комбайна. 20000дк земя и 10 работника с модерна техника могат да изхранят хиляди. Всяка модерна държава може да произвежда в пъти повече включително и България. Но ще се наложи произведеното да се раздава безплатно понеже тези които се нуждаят от това нямат пари, а тези които имат пари нямат нужда от това производство. Така че неумолимо вървим към прогнозата на Маркс че, рано или късно на капиталистите ще им се наложи да хранят работническата класа дори когато тя не работи. Това е огромния проблем на съвременния капитализъм. Той разполага с огромни производствени способности които не може да реализира поради липса на платежоспособни клиенти въпреки огромната нужда на други хора които не са платежоспособни.
20 Май 2013 00:29
Вчера гледах едно много интересно клипче точно по темата. При съвремените темпове на производство и технически прогрес, човечеството трябва да работи не повече от 4 часа на ден, но въпреки това на хората се налага да работят повече. Защо се получава така?
Хърсев да го гледа , да не се прави на ударен , че не знае , какво става и защо.
Много е интересен момента в клипа , където се говори за покупвателната способност на 1 работник или чиновник преди 30-40г. да речем. Когато глава на семейство на запад е издържал цялото си семейство, изучавал децата си без проблем и е изплащал къща, а сега всички да работят не могат да си усигурят този стандарт от 60-те и 70-те години.
Обеспечение полной занятости
Натисни тук
20 Май 2013 01:11
ми то сме били цъфнали и вързали ве!
20 Май 2013 02:33
The Bulgarian Lion,

Прав си, заплатите в УСА са на 50 годишно дъно в момента
20 Май 2013 02:43
Хърсев 'душа' дава да се отърве от 'излишните' гладуващи, на които може да му се наложи да плати милинката. Хърсев, кът напрайм Комуни като нищо следващата стъпка ще е да ликвидираме капиталите ти (като минимум) Защото от гледна точка на Комуната ти ще си непроизводителния и излишен паразит
За глупавата ти и леко абсурдна идея няма да говоря, явно въобще не си в час какво правят и какво целят приятелите ти финансови глобални гурута по света. Но не ти и трЕбе - ти си така да се каже локален олигарх, т.е. 'прибираш' от местното население. Внимавай в картинката, щото онези Глобалните, както върви, ще почнат и да наказват за подобни идеи
20 Май 2013 02:59
ххххх
20 Май 2013 02:43
20 Май 2013 03:42
Шесть приоритетов управления Обществом (КОБ)
Натисни тук
20 Май 2013 06:50
Значи... как може да се стигне до решение на който и да е проблем, като липсва разбиране на причините довели до проблема? Попитайте капацитет като Д-р Хлип-хлип. Да обясня какво имам предвид. В стопанската наука има два дяла. Същинско стопанство (позитивна икономика за другарите от фондация ИПИ) и мерно стопанство (нормативна икономика). СС се занимава с това какво се случва в едно стопанство, докато МС с това какво би трябвало да е. Един от основните проблеми на нашето общество като цяло, но особено остро това се чувства в стопанската наука и нейните проповедници, е че не се прави разлика между това какво е и какво би трябвало да бъде. Като прибавим към това и някакви изсмукани от пръстите статистики, крайния резултат е неистова какафония в която нищо чудно, че лаика взима всички за знахари (нищо че титлите им са докторски). Както четем
Повечето икономисти вярват, че 7% безработица е оптимална, т.е. до това ниво е по-скоро полезна
....като оставим настрана очевидното безмислеността на изречението (оптималност започва, когато полезност спира???!!), тези 7 процента; първо, не са близко до полезност; второ, между колегите няма консенсус за което и да е число, защото е ясно че това което важи за Япония , не важи за САЩ; и трето, едно пазарно стопанство е непредвидимо и отнема време работната сила да се нагоди на промените. Това е МС. Като говорим за заетостта в България и кой кого храни (т.е. вече сме в областта на СС), към изброените хрантутници (някои спорни) удобно се пропускат най-големите душмани. Тези които храни цял един народ, а те имат таван на това което внасят към хазната (да не говорим колко укриват). Това е положението- не храним 3,8 с това което заработва един от тях, ами 2,5 милиона работещи хрантутим два файтона хора, за да им осигуряваме вилите по Лазурния бряг, спортните им коли, яхтите им и другите им новобогаташки изхвърляния. Един елементарен, първо курски анализ би погледнал към колко е изработено от едно стопанство и как е разпределено, а не да се мусим към тези които са протегнали ръка за трохите от трапезата на властимащите. Но за да прави човек анализ...
20 Май 2013 08:07
Вокил е описал ако не по-голям проблем , то поне по-лесно манипулируем такъв. В най-бедната държава на ЕС / грешно според американската статистика/ разслоението е най-голямо/ пак според същата статистика на world fact book на CIA/.
20 Май 2013 08:42
държавата е длъжна да го зачита и да осигурява на избралите да не работят нормален и без лишения живот. Това означава не само храна и жилище според размера на семейството, но и средства за социален живот, екскурзии и почивки в чужбина.


И понеже въпросните не работят, ergo, почивката за тях ще е да им се намери работа - копане на траншеи, например!
20 Май 2013 08:50
Тука Хърсев е прав - светът се движи от неолиберализъм към комунизъм. Защо е така? Новите технологии ще изхвърлят все повече хора на улицата. Днес един робот е по-евтин отколкото работник от Югоизточна Азия. В следващите години се очакав технологична революция в тази област, като роботите ще могат да изпълняват доста сложни функиции. Но новите технологии изхвърлят все повече хора и от сферата на администрацията и обслужването, като се създават по-съвършенни компютърни програми, които вършат работата на тези служители. Вече има магазини в които няма продавачи, всичко е автоматизирано. И сега за боцкането и чинията. Очевидно тук авторът показва смайващо невежество в областта на пазарната икономика. Тя не е като комунизма, където имаше само произвоство, а има две страни. Едната страна наистина е произвоството, но другата е потреблението. Ако няма потребление не може да има и производство. Какво прави неолиберализма? Той прибира парите от населението, като намалява работните заплати в частния сектор, съкращава социалните помощи, намалява заплатите на държавните служители и съкращава техния брой. Тези пари се концентрират в една малка група хора, божем за по-голяма икономическа ефективност. Е да, но тези които са с намалени заплати или останали без работа, по-малко боцкат в чинията. А като боцкат по-малко, тези които произвеждат, ще трябва да произвеждат по-малко. И съответно все повече хора остават на улицата и боцкат по-малко. Не случайно сегашната криза беше докарана от десни правителства и дясна политика, които господстват в света от 1979 г. А ако я нямаше полицията и армията, кой ще пази богатството на богатите?
20 Май 2013 09:36
Решение за безработицата има и то работи - изпробвано е вече в подобни условия. Когато промишленото производство масово въвежда механизацията на производството, огромно количество работници остават без работа, а тези които работят имат работно време от над 10 и дори 12 часа. В тези условия започва борбата за 8 часов работен ден. Капиталистите са разбира се против, защото това намалява печалбите им. След много стачки, полицейски правокации, насилие и трупове, профсъюзите побеждават и в периода от края на 19 и до началото на 20-ти век, практически всички промишлени държави преминават на 8 часов работен ден в повечето случаи без намаляване на заплатата.

В резултат на въвеждането на 8 часов работен ден безработицата драстично намалява - на мястото на 2-ма работника с 12 часов работен ден трябват 3-ма с 8-часов работен ден.

От тези събития измина повече от век, а промишленото производство премина от механизация към автоматизация и роботизация. В резултат от това, хората необходими за производство (въпреки увеличеното потребление) отново драстично намаляват.

Време е за ново намаляване на работния ден - от 8 на 6 часа. (евентуално от 5 дневна на 4 дневна работна седмица) при запазване на заплатите на работниците. Това може да ликвидира безработица между 20 и 25% без никакви проблеми при това увеличавайки потреблението и оздравявайки икономиката.
20 Май 2013 10:08
Много точно инсп. Мегре. 10х.

Само да добавя исконното право на бедния да убива и да се сдружава в по-големи групи за да убива.
На капитала трябва да му стане кристално ясно, че има единствено и само социални функции като собственик и организатор.

Забележете не говоря за равенство а за разумно преразпределение.

Проблема обаче не в богатсвото има определена сума пари над която ти е все тая колко имаш. Тука става въпрос за власт.

Власт чрез пари(бедност) или власт чрез религия все тая. А проблема с властта има и е имал само и единствено силово решение.
20 Май 2013 10:38
За следващия понеделник задавам тема на г-н Хърсев: Строителни войски и трудовата повинност.
20 Май 2013 10:57
В допълнение на горния ми пост - в историята с 8 часовия работен ден има и капиталисти, които са били достатъчно умни да разберат, че трябва да си ограничат печалбите, за да добруват.
Те са въвели 8 часовият работен ден доброволно. Един от тях например е Хенри Форд, който не само че пръв в САЩ въвежда 8 часов работен ден, но и вдига заплатите на работниците си до най-високи в страната. (Именно с аргумента, че някой трябва да купува колите, които той произвежда).
20 Май 2013 11:01
пазарната икономика. Тя не е като комунизма, където имаше само произвоство, а има две страни. Едната страна наистина е произвоството, но другата е потреблението.


Тук не си прав - естествено при социализма има потребление - напр. Сталин направи колективизацията в селото и с това направи всички селяните потребители. Разликата между капитализма и социализма не е в потреблението, а в това, че принадената стойност не се присвоява частно, а от цялото общество.
20 Май 2013 11:17
Един от тях например е Хенри Форд, който не само че пръв в САЩ въвежда 8 часов работен ден, но и вдига заплатите на работниците си до най-високи в страната. (Именно с аргумента, че някой трябва да купува колите, които той произвежда).

Могъл е да го направи защото не е имал проблем да си реализира продукцията и то с висока принадена стойност. Ако в момента един производител на автомобили направи нещо подобно конкуренцията ще го издуха начаса.
В годините, когато САЩ са имали неоспоримо технологично превъзходство над останалия свят съвсем логично заплатите са били високи, след като цялата продукция веднага е намирала пазар навсякъде по света. Оттам и високият американски стандарт на живот.
20 Май 2013 11:24
@Cruella de Vil
20 Май 2013 11:17

Ограничението на дължината на работния ден не е нещо което всеки работодател си решава самостоятелно. Това се решава централизирано. Впрочем тогавашната икономика на САЩ значително се различава от сегашната. В момента стандарта на живот в САЩ (и въобще всички "развити" страни) се дължи на внос на печалба и износ на мизерия в "неразвитите" страни. Нали схващаш ние от кои сме?
20 Май 2013 11:27
Много интересна теза! Поздравления за Хърсев!
20 Май 2013 11:38
Могъл е да го направи защото не е имал проблем да си реализира продукцията и то с висока принадена стойност.


Круела, Форд много добре е знаел, че работниците му, ако са с 'български заплати', няма да могат да купуват колите му. Затова съвсем съзнателно вдига заплатите им и сваля цената на колите си, за да могат те да ги купуват. Значи не е имал проблеми с реализиране на продукцията си защото е вдигнал заплатите, а не обратното, както се опитваш да ни внушиш Има огромно количество изследвания на т.нар. 'фордизъм', потърси си. Освен това дава ноу-хауто си и на СССР
20 Май 2013 11:40
Виждам за мое огромно изумление много адекватни коментари под тази статия.
За мое изумление, дори Хърсев пише адекватно този път.
Това ми вдъхва надежди.

Значи точно така е - Научно-техническият прогрес заменя и ще заменя все повече нискоквалифициран труд и ще праща хората на улицата при капитализма.
Един трактор заменя цяло село, един комбайн жъне, селото клечи на сянка.
С НТП един човек може да изхранва 10 и да спре държава и общество да хленчат, че пенсионерите тежат.
Това много пъти съм го писала тук, изумявам се колко хора мислят по същия начин, изумявам се и се радвам.

А за комуните наскоро четох поредица от материали за Гърция от един блог, много интересни.
НОВАТА ВСЕЛЕНА НА ГЪРЦИТЕ
Натисни тук
На остров Евбея пък са се заели да създадат еко-селище, по идея на Панайотис Кантас. И той, и съпругата му са работили доскоро като програмисти в Атина. "Изведнъж открихме, че има и още една, съвсем различна вселена - такава, от която има смисъл", разказва Панайотис. Така той и съпругата му взимат решението да се отправят към острова. Най-напред им се подигравали, но постепенно отношението се променило - интересът към еко-селището расте постоянно. А и хората, които искат да живеят извън града, стават все повече.
"Кризата всъщност помогна на гърците, ние се променихме", казват две учителки, заели се с отглеждането на охлюви. Курсовете по производство на сирене и вино не смогват да поемат всички желаещи. Над 1,5 милиона души планират да загърбят града и да се установят на село.

ГЪРЦИЯ: МОЖЕЛО и без ПРЕКУПВАЧИ !
Натисни тук

ГЪРЦИЯ: СОЛИДАРНОСТ и СЪПРИЧАСТНОСТ
Натисни тук
Не е нужно да видиш много за да разбереш какво има предвид, стига да си достатъчно наблюдателен. Повечето от тези жени имат деца: не знаят къде точно се намират малчуганите в този момент, но са сигурни и спокойни, че някой съселянин вече ги е взел от училище, нахранил ги е, помогнал е за домашните, щом майките им са заети с ”борчески дела”. Когато някое от тях е гладно, веднага ще се намери чиния с готвено от леля в съседство.
20 Май 2013 11:43
Ограничението на дължината на работния ден

Във Франция въведоха навремето 35 часова работна седмица май точно по тази причина - че нямаше достатъчно работа за всички. Затова намалиха работната седмица и задържаха заплатите, а после ги и увеличиха и увеличават.
Франция не се е сринала.
В България навремето се работеше и в събота, когато премахнаха съботата, държавата не се срина.
Няма работа за всички по 5 дена в седмицата по 8 часа на ден, отдавна го разправям.
Всъщност всички могат да работят по 2 часа на ден и да има предостатъчно за всички. През останалото време могат да учат примерно.
20 Май 2013 14:24
Моля ви, прочетете следващите 2 реда, преди да псувате. Не става дума за комунизъм, а за комуна.
Оле Боже, повече не може. До къде стигнахме. Къде отиде просперитета гдето ни го обещаваха такива, као авторът. Сакън, да не си помислите, че комуната е като комунизма, щото последния е много лошо - щото всички при него работят и се изхранват и си плащат консумативите и т.н. Комуната е много по-хубаво, защото всички в нея са безработни, гладни, не могат да си плащат консумативите. И ще са заедно в немотията си, за да се опитат да се изхранват.
Ей това са умниците на прехода. Да ги слушаш и да им се чудиш и да им закачиш една тенекия да им дрънчи, га хортуват глупости.
Така един друг демократ - Хампарцумян в предаването на Милен Цветков ни обясняваше, че сме били добре, щото не сме ядяли насекоми и гризачи.
Ей Божеее, оти не слезеш на земята да си прибереш верисиите дето си ги раздавал на тези демократеци.
20 Май 2013 14:46
Едно разумно решение би било вместо онова което тука се нарича wellfare, на безработните да бъде раздаван workfare. Това ще рече, вместо безвъзвратно да бъдат раздавани помощи за безработни, срещу тези помощи безработните извършват някакъв общественно полезен труд ( а за такъв в България мегдана е огромен).
Косене на трева в паркове и градинки, почистване на междублокови пространства, ринене на сняг през зимата, поливане на паркове, помагане на възрастни хора и какво ли още не. Това от една страна ще помогне на инфраструктурата, а от друга ще обезкуражи безработващите поради мързел и онези вземащи помощите и работещи в "сивата икономика".
20 Май 2013 14:48
Приятно съм изненадан от статията Хърсева. не толкова от предлаганото решение - крайно наивно ми се струва то, даже в идеални условия, а в нашенски си е невъзможно. Приятната ми изненада идва едиствено от факта, че мисленето Хърсево този път не е в автосугестичната неолиберална мантра " Пазарът, пазарът ...", коато мантра уж искаше да обясни нещо за икономиката и социума, ама май десетилетия наред оправдаваше грабежа и пауперизацията.
По същество - натуралното стопанство , разменно, автархично, комунално - означава изпадане от цивилизацията. То решава икономическите проблеми дотолкова, че въобще ликвидира икономиката в съвременното й разбиране, затова племената в делтата на Амазонка не се интересуват от движението на Ню Йоркската стокова борса и инфлацията и безработицата едва ли вълнуват австралийските бушмени. Но...приветсвувам искрено автора в опита му да мисли извън шаблона.
20 Май 2013 15:11
То решава икономическите проблеми дотолкова, че въобще ликвидира икономиката в съвременното й разбиране

то това изобщо не е малко!
20 Май 2013 18:43
И защо да е невъзможно. Защо Отец Иван е сам, пак да питам. Защо при него потокът не спира. Дали пък ако не опитат и други, няма да успеят. Никой н е е предложил идеята на хора в нужда. Кой е Отец Иван, че успя....замислете се. Липсва инициатива.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД