:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,401
Активни 59
Страници 6,331
За един ден 1,302,066
Нрави

Боят на лекари подхрани политическия популизъм

Проблемът с нападнатите медици няма да се реши с по-тежки наказания, а с бързото осъждане на престъпниците
Снимка: БГНЕС
Проблемът с нападнатите медици ще се реши само с бързи присъди за престъпниците.
Безспорно случаят с пребитите лекар и сестра от "Бърза помощ" в столичния квартал "Овча купел" е много скандален. Не само защото поставя под съмнение и без това кретащата, бедна откъм техника и специалисти, силно критикувана спешна помощ, а защото, ако всички пияни, нервни, притеснени, ядосани пациенти и техните близки продължат да си го изкарват по този начин на лекарите, то до края на годината те може изобщо да изчезнат.

Както и да го погледне човек, трябва най-остро осъждане на тези, които си позволяват да извикат "Бърза помощ", като лъжат, че е за изпаднала в диабетна кома възрастна жена, а пък се оказва, че е за 15-годишна мъртвопияна девойка с над 4 промила алкохол в кръвта. Не стига това, ами група близки и роднини, немалка част от които криминално проявени, си го изкарват на доктор и сестра, като ги



удрят, душат, унижават...



Боят е подкрепен с твърдението, че линейката била закъсняла, макар медицинските лица да контрират, че направо са били рекорд с 6-минутното си пристигане от момента на обаждането.

Въпреки всичко лекарите са си свършили работата, спасили са момичето, но сълзите в очите и превързаното гърло на доктора сигурно дълго ще останат в съзнанието на всички, които са го видели. На този фон съсловни организации и политически партии решиха да си правят реклама, като започнаха да обясняват, че трябва час по-скоро да се въведе специална, много по-тежка наказателна отговорност за всеки, който нападне лекар и му причини телесна повреда. Нещо повече, в свое становище Българският лекарски съюз отправи ултиматум към депутатите до 15 юни да приемат с приоритет промени в Наказателния кодекс, с които да се криминализира нападението над лекари. Ако не го направят - ще бъдат организирани ефективни протестни действия.

Това подейства като сигнал да се развихри партийният, политическият и депутатският популизъм. Мигновено бяха внесени 4 законопроекта за промени в Наказателния кодекс, отнасящи се за защитата на работещите в сферата на здравеопазването - от всички парламентарно представени партии по един. Проектите веднага минаха на правна комисия, като естествено беше отчетено, че и четирите парламентарни групи са представили сходни предложения и затова трябва да се обединят в един закон. Минаха и на първо четене.

Българският лекарски съюз веднага отбеляза "удовлетворение от бързата реакция на ръководството на Народното събрание, на всички парламентарни групи и конкретно на депутатите от правната комисия и изразява своята увереност, че този път наистина промените ще бъдат приети окончателно в най-кратки срокове". Съсловната организация припомни, че през ноември 2012 г. предишният парламент прие на първо четене подобни промени, предложени от бившия депутат Ваньо Шарков и негови колеги от "Синята коалиция", както и от ДПС. Те предвиждаха лекарите да бъдат включени в кръга на длъжностните лица като съдии, полицаи, следователи и др., при нападение над които има по-тежки наказания. За тежка телесна повреда срещу тях се предвижда затвор от 5 до 15 г., при средна - от 3 до 10 г., при лека - от 1 до 5 г., а когато служебното лице е отвърнало - до 3 г. При нападение над обикновени граждани наказанията са съответно от 3 до 10 г., до 5 г., до 2 г. и до 6 месеца или пробация. Предложенията бяха направени още през май 2012 г., но парламентът се забърза с гласуването им половин година по-късно след масиран обществен натиск заради пореден случай на насилие над лекар в Стара Загора. Те обаче така и не минаха на второ четене и сега се реанимират тогавашните предложения.

Така и не се намери човек, който да каже на лекарите, че



и доживотен затвор да се предвиди, пак ще има нападения



над тях, ако няма бързо хващане и ефективно наказване. И че това е основният проблем. Защото кой може да твърди, че ще има някаква разлика, ако предвиденият затвор за тежка телесна повреда се вдигне от 10 на 15 години? Няма никаква логика.

Да вземем случая с побоя в "Овча купел". В НК ли е проблемът, или в това, че казусът е изначално миниран от разследващите? Всички арестувани за нападението над лекарите бяха пуснати от съдията на свобода без мярка за неотклонение - не арест, дори подписка нямат. Според съда разследващите са допуснали множество пропуски и не са събрали достатъчно доказателства, включително и при разпознаването. Прокуратурата и МВР се заклеха, че ще се поправят и ще искат пак арест на биячите. Случаят ще търпи развитие. Така или иначе обаче, би имало далеч по-превантивна роля не вдигането с година-две на наказанията, а ако



виновните бяха вкарани за ден-два в затвора



Освен това е много порочно постоянно да се добавят различни категории лица в Наказателния кодекс като по-защитени. Сега това са полицаи, съдии, прокурори, съдебни изпълнители, данъчни, митничари. На ред са лекарите. От "Атака" вече предлагат учителите. Чуват се гласове как още не са се сложили самите депутати, министрите.

На този фон възниква въпросът: каква е разликата, ако бъде набита продавачка в бакалия, например? Тя няма ли право на специална защита? А защо за тежка телесна повреда, нанесена на лекар, наказанието ще е 15 години, а пък ако той нанесе такава телесна повреда на пациент, то наказанието е далеч по-малко? И как пък никой не се сети да каже за проблемите в здравеопазването, че няма достатъчно линейки, дефибрилатори, че няма разбирателство на спешна помощ и 112, че има страхотни драми в лечението ...

Затова най-голямата грешка на лекарите сега ще бъде да се хранят с политически популизъм. Защото накрая той винаги пресяда.
Снимка: бТВ
Пострадалият д-р Красимир Йорданов
5
2384
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
30 Май 2013 20:51
Абе какво става с газетата днес? Да наречеш популизъм законодателната защита на лекарите и други длъжностни лица! Разбира се смисълът на наказанието е в неговата неотвратимост, ама и тежестта има значение!
30 Май 2013 21:39

Непонятно!
Това в София наистина ли така мислите, както пише в статията?
30 Май 2013 22:08
В случая основната теза на автора се потвърждава от актуалните социално-психологически изследвания. Вкратце, за да се подчиняват хората на закона (от гледна точка на наказателната система) е важно наказанията да са неизбежни, а не големи. Тоест, много по-голяма превантивна функция имат по-малки, но сигурни и бързи наказания, отколкото по-строги, но с по-ниска вероятност наказания. Който се интересува повече, нека потърси информация за Tom Tyler от New York University.
31 Май 2013 12:36
Какво желаете Александров? Докато всичко не се реши, нищо да не се решава!
31 Май 2013 14:18
Пак ще го кажа-много уважавам лекарите-те са нашето спасение. Но не бива да се делят хората пред НК по служебен признак-съдии, полицаи, лекари, учители.... Къде остава ЧОВЕКА? Законът трябва да преследва с цялата строгост посегателствата срещу всеки човек! Какво е норма (правна) се учи в първи курс. Щом е казано " за убийство .... присъдата е ....", то нормата е "Не убивай". Но ако казано "за убийство на съдия-до живот" а "за убийство на чичо на село-10 години" каква е нормата - "Убивай чичо на село" !!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД