Бившият министър на енергетиката Делян Добрев направи показни проверки на електромери из София, но какво от това? |
На 24 януари, буквално дни преди София да бъде залята от масови протести, получих сметка за ток, която ми се стори фрапантно по-висока от предишната - с над 50%. Вярно, че периодът на отчитане бе по-дълъг (14 декември - 17 януари), както опитаха да се оправдаят ЕРП-тата, но пък през десетината почивни дни около Коледа и Нова година вкъщи нямаше никого. Въпреки хилядите фактури за повече от 31 дни Държавната комисия за енергийно и водно регулиране не сметна за необходимо да санкционира никое ЕРП.
Една сутрин в края на януари обяснявам всичко това на служителката в ЧЕЗ. В стандартната бланка за жалба на гърба трябва да се зачеркне конкретното негодувание на клиента, само че поне половината от изброените 10 или 15 неща, срещу които може да се жалваш, са напълно неразбираеми за човек без необходимото образование. "Кое да зачертая, половината не ги разбирам", попитах с очакването любезната и вече запозната с драмата служителка ще даде "упътвания" по писане на жалби. "Ами това, за което искате да подадете жалбата", отговаря обаче тя. "Някои от възможностите не ги разбирам", настоявам аз. Насреща ми две очи ме питат "какво да направя аз?".
Зачеркнах няколко от кръгчетата, а обратно на първата страница описах негодуванието си.
"Значи искате проверка и на сметката, и на електромера",
пита жената, след като изчита фермана ми. Очевидно, а освен това явно и нахално. "Нали знаете, че ние сме само до електромера. Ако имате съмнения за него, трябва да го занесете на проверка. Може и някой съсед да се е прикачил към вашия електромер, но ние не можем да установим това. Има фирми в интернет, потърсете ги", отпуска се служителката.
Всъщност не се съмнявах, че фактурата ми е сметната вярно, но не проумявам и що за уникална услуга е това "преноса и доставяне на ток", щом в крайната й цена таксите (зелени, кафеви и прочие енергии) са 140 лв., а токът, който се потребява струва 129 лв. 6 лв. от 140-те са мистичните "невъзстановяеми разходи". Но не е луд този, който яде баницата. Оттогава насам всички станахме големи експерти по микса и заложените в него бомби.
След около седмица служители на ЧЕЗ дойдоха да "проверят" електромера. След изричното настояване да присъствам на проверката, двамата работници преписаха показателите от електромера, изключиха го, за да видя, че това е моят електромер и вкъщи няма ток (как ли щяха да го установят, ако не присъствах на проверката?), попитаха ме раздразнено:
"О, ама вие две жалби сте подали?",
накараха ме да подпиша протокол и след 4 минути си тръгнаха. Толкоз. След още известно време получих отговор, че служителите на ЧЕЗ на място са установили, че "СТИ е технически изправно и съответства на вътрешната инсталация на жилището Ви. Не са констатирани нарушения в схемата на измерване..." и че ЧЕЗ няма основания да коригира фактурата. След което в една страница следват обяснения как и къде да си проверя електромера (този същия, дето е изправен според ЧЕЗ), къде мога да намеря ценоразписа на тази услуга и пр.
Този отговор е очакван. В края на март фирмата съобщи, че от проверените 8200 жалби за надписани сметки за ток от началото на 2013 г. само 83 са основателни - няма и 1%. Прокуратурата излезе със заключение, че няма механизъм за контрол на жалбите на хората - от над 4000 жалби срещу ЧЕЗ са разгледани само малко над 1000. ЕВН откри 40 грешни фактури при подадени 1805 жалби за януарските сметки в Пловдивско. За половин година 6354 семейства са се жалвали от високи сметки в ЕВН.
След като ударих на камък в ЧЕЗ, реших да проверя какво мисли ДКЕВР по въпроса, но оттам
троснато ме отрязаха,
че е най-добре да подам жалба в ЕРП-то или да си сваля електромера и да го занеса на легитимна проверка. Но аз искам да подам жалба в ДКЕВР. "Става само на място!", казва служителят, вече ядосан. Зачудих се как изобщо някакви нахални граждани се осмеляват да припарят в тая комисия.
Реших да мина по друг път, без да знам, че всъщност влизам в омагьосан кръг. Понеже тъй посъветва бившият вече премиер Бойко Борисов, и аз, като другите с високи сметки, подадох жалба в Комисията за защита на потребителите. Описах си недоволството, прикачих си отговора на жалбата от ЧЕЗ, изпълних още 6-7 стъпки, описани в ръководство как да подадем жалба, и я пуснах. Става ясно, че жалба до комисията не може да се подаде, ако преди това потребителят няма отговор на жалба в ЕРП-то. В 7-дневния срок комисията ми върна отговор, че препраща жалбата ми до компетентния орган, който беше... Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. За това бях подготвена, защото все пак нали ДКЕВР - най-независимият контролен орган у нас - е компетентният. Така е и по Закона за защита на потребителите - КЗП е като пощенска кутия в такива случаи и просто препраща жалбата до компетентния орган. Следващият епизод обаче ме втрещи.
След време ДКЕВР ми върна учтиво писмо, препратено и до КЗП, че препращат жалбата ми към... ЧЕЗ. И молят ЧЕЗ да ги държи в течение, както и мен. Какво очаква ДКЕВР от фирмата, след като черно на бяло вече са ми написали, че няма грешка във фактурата, че според тяхната "проверка" моето СТИ (казано просто - електромер, а според терминологията на ЧЕЗ - средство за търговско измерване) е изправно и изобщо всичко си е наред?! Независимият енергиен регулатор в случая
също изигра ролята на пощенска кутия за жалби
Каквато е и комисията за защита на потребителите, но оттам ще кажат - такъв е законът. Да, такъв е и е писан от хора, на които очевидно правата на гражданите са им съвсем чужди. Такова е нивото на законодателството и регламентите, които защитават потребителя. Вече два месеца нямам отговор от ЧЕЗ. Съответно и ДКЕВР няма отговор от ЧЕЗ, а пък комисията, дето трябва да ме защитава като потребител, няма отговор от ДКЕВР. И нито регулаторът, нито комисията искат да имат отговор. Тази жалба ще отиде в графата на подадените, чийто брой регулаторът все още не е отчел.
Междувременно получих още две фактури, вече нормализирани, и едно писмо, в което ЧЕЗ ме съветва да не държа дълго време отворен хладилника си, за да пестя ток.