Комисията за защита на конкуренцията за пореден път обяви, че Законът за енергетиката и Наредбата за топлоснабдяването превръщат абонатите в крепостни и рушат нормалните пазарни отношения. Вчера КЗК за трети път от 2009 г. насам препоръча с нарочно свое решение парламент и правителство да променят сбърканата нормативна база. Според комисията абонатите на топлофикациите трябва да могат да свалят радиаторите си, ако не искат да плащат солени сметки, и свободно да сменят както фирмите за топлинно счетоводство, така и уредите за дялово разпределение. Лошото е, че тези препоръки се повтарят вече пета година, но законодателната и изпълнителната власт бездействат.
КЗК критикува забраната за сваляне на радиатори в жилищата, заради която хората са длъжни да плащат такса за отчитането, дори и да не са ползвали парно. Комисията предлага да се разреши демонтиране на радиатори извън отоплителния сезон.
Живеещите в етажна собственост не могат да избират как да се отопляват, тъй като не могат да избират доставчика си, а това ги ограничава и закрепостява, смята КЗК и посочва, че положението трябва да се промени. Фирмите, които засичат уредите, са подизпълнители на съответните топлофикации, не са в реална конкуренция и това се отразява на цените на услугите им, критикува още антимонополният орган. Освен това трябва да има допълнителни топломери в абонатната станция за топлата вода, защото сега сметките на всеки клиент се изчисляват не според реалното потребление, а по сложна формула. Допълнителните уреди трябва да се поставят от топлофикациите и за тяхна сметка. От "Топлофикация -София" заявиха за в. "Сега", че "технически е възможно" да се справят с такъв разход. Не е ясно обаче откъде ще дойдат парите, при положение че държавата се кани да ореже субсидията за дружеството, което ще отвори дупка в бюджета му от около 100 млн. лева.
КЗК критикува и липсата на ефективни санкции срещу потребители, които отказват да си поставят индивидуални водомери за топла вода. Сега наказанието е, че тези абонати плащат на база.
Становището на КЗК идва шест години след приемането на наредбата за топлоснабдяването, която е в сила от пролетта на 2007 г. и която според КЗК дискриминира потребителите. Оттогава насам комисията периодично препоръчва промяна на документите, но това така и не се случва. Предното решение е от 2010 г., в което от ведомството на Петко Николов на няколко пъти наричат отношенията в сектора крепостничество.
Антимонополният орган е изпратил становището си с препоръките за промяна в енергийния закон и наредбата за топлоснабдяване на Народното събрание и Министерството на икономиката. От ведомството на Драгомир Стойнев заявиха за в. "Сега", че ще коментират въпроса, след като получат становището на КЗК официално.
РЕЦИДИВ
Заради липсата на пазарни отношения в началото на годината България получи поредния шамар от ЕК. Тогава от Брюксел обявиха, че у нас граждани и фирми не могат да избират свободно доставчик на ток, топло и газ по свое усмотрение. ЕК отправи критики, че газопреносната мрежа е монополизирана от държавата, заради което България може да отнесе тежки глоби в размер на 8448 евро за всеки ден, в който нарушението продължава.
Топлофикацията ни зароби с откровени малоумия под претекста, че с тях се пестят пари.
Заради безумията си заборчля с повече от 600 милиона, още два пъти по толкова й подариха другите държавни монополи, а нас ни изтормози до степен да гоним топлофикаторите с тояги.