Софийският окръжен съд (СОС) спря наказателното дело срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов за клевета, образувано по жалба на бившия председател на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова. Причината е неговият депутатски имунитет. Ако се приеме това тълкуване, то това ще означава, че срещу него не могат да се водят каквито и да e наказателни дела от частен характер - например за обида и клевета. Такива дела се канеха да водят например лекарите от Горна Оряховица, които той обрисува като убийци от парламентарната трибуна.
На 30 май магистратите са решили да не се дава изобщо ход на делото, защото подсъдимият е бил избран за народен представител и е придобил парламентарен имунитет. Съдиите посочват, че наказателната неприкосновеност "представлява забрана за търсене на наказателна отговорност от народните представители през време на пълномощията им за извършени от тях престъпления". Те твърдят и че парламентарният имунитет, предвиден в конституцията, обхваща и "забрана за търсене на наказателна отговорност от народните представители през време на пълномощията им за извършени от тях престъпления, които се преследват по тъжба на пострадалия - т. нар. престъпления от частен характер". Според тях в този случай следва да се спре наказателното производство срещу подсъдимия до изтичане на пълномощията му като народен представител. Определението подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд в 15-дневен срок от съобщаването му на страните.
Само преди дни главният прокурор Сотир Цацаров отправи искане до парламента за сваляне на имунитета на Цветанов по делото за незаконното подслушване. Бившият вътрешен министър се беше заклел, че сам ще се откаже от него, но изненадващо обяви, че ще го направи след пътуване в Брюксел. Там той участва в среща на председателите на групи в националните парламенти на партиите от ЕНП.
ПРАЗНИНА
Конституцията предвижда възможност за искане от главния прокурор за сваляне на имунитет на народен представител за престъпление от общ характер, но не решава въпроса с делата от частен характер. Има празнина и по отношение на възможността депутатът сам да си свали имунитета. Според част от юристите това е предвидено само по обвинения за престъпления от общ характер. Според други - по аналогия доброволният отказ от защита трябва да важи и за частните дела.
|
|