Петър Дулев е дългогодишен кмет на община Белене. Депутат от левицата в 42-рото Народно събрание. Бил е главен редактор на в. "Дунавски новини". Беше и в инициативния комитет за провеждането на референдума за строителството на атомната централа през януари.
----
- Г-н Дулев, има ли полезен ход левицата в скандала с Делян Пеевски?
- Аз съм убеден, че ще се намери най-добрият изход от ситуацията. БСП и друг път е попадала дори и в по-тежки състояния, но винаги е намирала сили и път да излезе още по-мобилизирана.
- Ще бъде ли рестартиран проектът "Белене", както се заканвахте от БСП?
- Аз съм умерен оптимист и винаги съм вярвал, че проектът "Белене" има бъдеще. Дълбоко вярвам, че България ще вземе правилното решение и той ще бъде рестартиран.
- Кога обаче - на конгреса приехте "веднага след спечелването на изборите", сега се заговори за нов анализ?
- Не бих могъл да се ангажирам с конкретен срок, но смятам, че това, което беше заложено в документите от конгреса на БСП, в предизборната програма на "Коалиция за България" и в програмните приоритети на правителството следва линията за продължаване строителството. Разбира се, при определени условия. Аз смятам, че позицията на министър-председателя и на министъра на икономиката, енергетиката и туризма е правилна. Т.е. да бъде актуализиран, да бъде направен един финансово-икономически анализ на състоянието на проекта и бъдещите му финансово-икономически параметри. Докладът на английската банка HSBC, който широката общественост не успя да види, прави извода, че проектът е икономически изгоден и че в обозримо бъдеще - около 60-70 години напред - потребността не само в България, но и в региона от електроенергия, произведена от ядрени централи, ще намери своя пазар.
- Добре, но как обяснявате противоречието - два месеца след референдума, за който бяха похарчени толкова много пари, изведнъж се заговори за нов анализ?
- Референдумът беше предизвикан от решенията в края на март и началото на април м.г. на тогавашното правителство и тогавашното Народно събрание за спиране на проекта, които бяха взети без задълбочена обосновка. Защо тогава не се извърши този икономически анализ? В продължение на три години и половина се поддържаше вероятността този проект или да бъде рестартиран, или да бъде спрян. Нямаше една постоянна позиция, а през този период можеше да се извърши финансово-икономически анализ и неслучайно беше възложен и този доклад. Тези прибързани решения противоречат и на стратегията за развитие на енергетиката в България - в нея е записано да се изгражда нова ядрена мощност. Така че първите протести срещу тези решения тръгнаха от Белене. И то не протести, инициирани от нас като общинско ръководство или политическа сила, а протест, предизвикан от невъзможността за реализация на младите хора, невъзможността за социално-икономическо развитие не само на общината. И оттам вече прерасна в национален инициативен комитет за провеждането на референдум, подкрепен естествено основно от БСП, и се извърши една наистина огромна работа по подготовката и провеждането му. И въпреки негативите, многобройните лъжи, които се изсипаха във всички български медии, беше постигнато това да се внесе отново въпросът за разглеждане в Народното събрание. Повече от 20% гласуваха въпреки опитите, които се правиха този процент да бъде свален, но не ми се иска да се връщам на умишлените действия.
- Не ми отговорихте на въпроса. Позицията на предишните управляващи се менеше непрекъснато, но сега се получава нещо подобно и с позицията на БСП - говорихте за незабавен рестарт, правите референдум и чак след това се сещате, че е необходим нов анализ.
- Наистина е записано в нашите документи, че още през есента ще се вземе решение за рестартиране. Но аз като досегашен кмет на община Белене и вече народен представител смятам, че аргументите на министър-председателя са основателни, т.е. да се извади проектът от политическото говорене и той да бъде икономически проект. Затова също е необходим този анализ, защото, когато се докаже, че той е икономически изгоден, че е печеливш, а в света наистина няма атомна централа, която да е губеща, тогава противниците на атомната централа няма да имат основания за оспорване - аргументите ще бъдат железни.
- На базата на какво ще се прави този анализ - на доклада на английската банка или ще се търси друг консултант?
- Не мога да кажа, все пак правителството е отскоро. Надявам се, че ще бъде обективен и ще се намери решение.
- Ако бъде рестартиран проектът, как ще се избегне даването на държавни гаранции? А и ГЕРБ все плашеха колко ще плащат българските данъкоплатци.
- Българските граждани бяха плашени, че поколения наред ще плащат вложените инвестиции. Доколкото ми е известно и в досегашните, а и в бъдещите ангажименти по строителството, средствата ще бъдат от кредит и от стратегически инвеститор. Специалистите казват, че инвестицията в една атомна централа ще се изплаща в продължение на 20 години, а останалите 50-60, колкото е срокът на експлоатация, то ще е на печалба. Така че средствата няма да са от бюджета, от данъците на българските граждани, това е невярно твърдение.
- Кой ще изтегли този кредит и кой ще го връща?
- Аз съм убеден, че ще се намери финансова схема да се продължи строителството. Не мога да гадая какви ще бъдат параметрите в тази схема. Досега сме вложили над 1 млрд. лв., а това все пак са български средства. Стратегическият инвеститор също ще намери своето място, ще бъдат защитени националните интереси. Аз съм убеден, че ако има сигурност, ще се намери стратегически инвеститор. Истината по отношение на оттеглянето на RWE беше съвсем друга - те не бяха убедени в това, че техните инвестиции ще се възвърнат.
- Какво е значението на проекта за региона в цифри?
- Специалистите казват, че 10 хил. души ще бъдат ангажирани пряко в строителството на централата. Също така съобразно световния опит още толкова ще бъдат заети със съпътстващите дейности. Връщам се назад в добрите времена, когато вървеше строителството - ежедневно над 150 автобуса пристигаха в началото на деня и в края на работния ден пътуваха обратно - това са 7500 души пряко ангажирани. Това е свързано с транспорт, с изхранването, с услугите, с туризма, със свободното време на всички работещи. А специалистите ще дойдат със своите семейства, ще има повече учители, лекари. Да не говорим, че ще се подобри съдържанието на живота в региона - хората, които работят там, ще живеят и в малките населени места.
- Колко време ще продължи строителството и какво става след приключването му - заетите с колко ще намалеят?
- Един реактор се строи около 5-6 години. Тази заетост ще се свива, но миналата година влезе в сила новият устройствен план на Белене, определени са логистични промишлени зони, където и бизнесът може да намери своето - автосервизи, преработвателни предприятия и др. Поне 1/3 от заетите в строителството ще останат, което е около 3 хил. на един реактор. Също и охраната на обекта. Ето сега съкращават 25 млади хора от жандармерията, което означава 25 млади семейства - те се пренасочват към други обекти. И затова намаляват в Белене групите в детските градини, паралелките в училищата, безработицата се увеличи 4 пъти. Преди четири години беше близо 5%, сега е близо 20%. И това е само официалната безработица - ние считаме, че реалната е около 30%.
- Пак ще ви върна на проекта, опасявате ли се, че резултатът от този нов анализ може да е "не"?
- Не се опасявам, защото имах възможността да се запозная с експлоатацията на други централи в света. Връщам се на референдума, непосредствено преди него със съдействието на народния представител Румен Петков посетихме МААЕ във Виена и по-късно в БАН беше проведена международна конференция. Това, което ми направи впечатление е, че от 9 ч. сутринта до 4 следобед залата беше пълна, тоест българските граждани, специалистите и хората, които се интересуват, имат потребност от повече информация. Дойдоха специалисти от Франция, Финландия, Германия, дори двама специалисти от Румъния дойдоха да защитават ядрената енергетика. Логично би било да се мисли, че след като те продължават да изграждат атомна централа, сме конкуренти, но прави чест, че защитават традицията на ядрената енергетика. Така че вярвам, че и след анализа резултатът ще бъде положителен. Няма губеща атомна централа в света и това е най-евтиният ток. Виждате колко скъп ток се произвежда от ВЕИ, не ми се навлиза в тази тема, и какви суми ще плащаме за вредните емисии от топлоцентралите.
|
|