:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,651
Активни 785
Страници 10,216
За един ден 1,302,066
ГЛЕДНА ТОЧКА

Защо едни европейци изведнъж станаха мързеливи, а други - разточителни

Измъкването от безизходното положение в Европа е илюзия, докато не се търси равновесие в платежния баланс, а Германия преследва годишен излишък от 160 млрд. евро във външната си търговия
Кароли Лорант
Прочетох с интерес за страховете относно отслабването на демокрацията в Унгария. Като унгарски икономист, прекарал няколко години в Европейския парламент, напълно разбирам тревогата на защитниците на демокрацията. Въпреки това аз мисля, че тези тревоги са изключително преувеличени. Обикновено те са в духа на становищата на сегашните опозиционни партии и са забравили старата мъдрост на римляните: audiatur et Altera Pars (трябва да се изслуша и другата страна).

Едно от най-честите обвинения е за свободата на медиите. За съжаление малко хора извън Унгария разбират езика ни и могат да следят становищата, изразени в радиостанции като Klubradio или ATV, не могат да четат вестници като ежедневниците "Непсабадшаг" или "Непсава", където изобилстваше критиката срещу правителството. Друго обвинение е, че в Унгария има нарастващ антисемитизъм. Но равнището на антисемитизма не е лесно да се измери. Досега не съм прочел вестник по темата, засягаща всяка страна в Европа, в който да не се казва, че антисемитизмът нараства. Има обаче нещо конкретно, което може да се оцени - това е развитието на еврейския културен живот в Унгария, особено Еврейския летен фестивал. Влезте в неговия сайт и ще бъдете поканени и добре дошли в Унгария, за да натрупате преживявания и познания. Третата критика по отношение на Унгария е за хората от ромски произход. Животът за повечето от тях наистина е мизерен заради промяна в политическата система, тъй като се сринаха всички отрасли, в които те работеха (тежка промишленост, строителство). За четири години изчезнаха 1.5 млн. работни места, една трета от общия им брой, и ромите бяха ударени най-тежко. Всъщност създаването на нови работни места за ромите е една от най-важните задачи на всяко унгарско правителство. Не искам да кажа, че всичко е наред в моята страна, но доколкото знам за другите страни, ситуацията при нас не е много по-различна.

Тук е важното да кажем следното: ако повечето унгарци не харесват какво прави правителството, те имат възможността да го заменят. За съжаление, ако на европейците не им харесва какво прави европейското правителство - Европейската комисия - те нямат никаква възможност да го сменят.



Така че къде демокрацията е в опасност?



Проблемът обаче не опира само до Унгария. Ако той засягаше само нея, бих казал, че някои от причините за критиките са, че просто другите не ни обичат. Но въпросът е, че Унгария не е единствената, която е мишена на удари. Понеже европейската икономика достигна дъното, отрицателните стереотипи за всеки един от нас и дори историческите оплаквания зачестиха в речите на политиците, а оттам и в европейските медии. В германската преса често може да се прочете, че гърците са мързеливи, мошеници, лъжци или неблагонадеждни, което трябва да убеди читателите, че те заслужават тежките икономически мерки, стоварили се върху тях. Държавите с финансови проблеми са кръстени PIGS (Португалия, Италия, Гърция и Испания ). Южните страни често са критикувани, че водят разточителен живот, че живеят над възможностите си, работят твърде малко и търсят финансова помощ от другите. В замяна германската канцлерка Ангела Меркел е изобразявана с мустаците на Хитлер, а Берлин е обвиняван в амбиции за господство.

Но наложените стереотипи често са погрешни. Да хвърлим поглед примерно върху статистика на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за годишната продължителност на работното време - в Гърция тя е 2017 часа, Италия - 1778, Португалия - 1714, Испания - 1674, а Германия - 1408 часа. Кой е мързелив? Или да видим дългосрочния ръст на брутния вътрешен продукт (БВП). През периода 1950-1973 г. развитието на PIGS е много динамично, без големи дисбаланси (както бе и в страните от Западна и Източна Европа). След скока на петролните цени темпът на техния растеж намаля, но развитието им остава над средното ниво до миналото десетилетие, когато натрупват както външен, така и вътрешен дълг. Основателна ли е тогава тезата, че след като десетилетия наред са работили упорито и дисциплинирано,



PIGS изведнъж са станали мързеливи и разточителни?



За да избегне натрупването на дългове от страните членки, Договорът от Рим (1957 г.) посвещава една глава (глава 2, дял II, част трета) на външнотърговското салдо (платежния баланс) на страните - членки в тогавашната Европейска общност. Държавите с излишък се задължаваха да помогнат на страните с дефицит чрез увеличаване на вноса от тях. Всички тези мерки обаче бяха изхвърлени и заменени от процедурата срещу прекомерния дефицит в Договора от Маастрахт, прокарвайки пътя към неограничена външна задлъжнялост (таванът на бюджетния дефицит бе закован на 3% от БВП, докато външният дълг може да нараства до цели 60% от БВП - бел.ред.). Днес в документите на Еврокомисията няма никакво споменаване за платежния баланс (виж например препоръки за 2013 г. за отделните страни) и това е основата на настоящите икономически проблеми, които



възпламеняват национални конфликти



и негативни стереотипи. Истинските причини за кризата са отхвърленото изискване за равновесие в платежния баланс, съпроводено с дерегулацията на финансовия сектор и въвеждането на обща валута между страни, чийто икономически потенциал е много различен.

Докато Германия преследва годишен излишък от 160 млрд. евро във външната си търговия, измъкването от кризата е илюзия. Това, което става в момента, не е интеграция, не и "по-тесен съюз", а все по-разделен съюз с все по-концентрирана власт без социална отговорност. Вместо да се караме помежду си, трябва да се върнем към идеите на бащите основатели и към Римския договор и да преосмислим какво наистина значи интеграция.



----------------------------------------

* Авторът е унгарски икономист, работил за групата на независимостта (демократите в Европарламента през 2004-2009 г.). Това всъщност е групата на евроскептиците. През 2009 г. тя претърпя поражение на изборите за Европарламент, загубвайки много от предишните си мандати.

СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Гърци протестират срещу затягането на коланите, което им бе наложена от международните кредитори. Германците смятат, че те заслужават това, защото били мързеливи
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Читателка чете полското сп. "Найвисши час", на чиято корица германската канцлерка Ангела Меркел е изобразена с хитлеристка униформа и с мустаци като на Хитлер.
СНИМКА: www. crossroadsmag.eu
От името на страната си френският премиер Пиер Береговоа (вдясно) и външният министър Ролан Дюма подписват договора от Маастрихт на 7 февруари 1992 г. Събитието бе посрещнато с въодушевление, но сега се оказа, че част от причините за кризата в ЕС се коренят именно в този договор.
26
3516
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
23 Юни 2013 20:37
Мрънкате срещу Меркел, но срещу парите на германците - не. Бройката работни часове не е мерило за мързел или трудолюбие, защото някой може да спи и по 12 ч. на ден на бюрото си.
24 Юни 2013 08:46
В Золаегерзег, град с около 80 000 нселение, където работих близо година имаше много хубава еврейска синагога.
24 Юни 2013 08:58

маджарина
24 Юни 2013 09:46
Да хвърлим поглед примерно върху статистика на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за годишната продължителност на работното време - в Гърция тя е 2017 часа, Италия - 1778, Португалия - 1714, Испания - 1674, а Германия - 1408 часа. Кой е мързелив?

А за структурата на тази заетост - нито дума. Едно е сервитьорите да дремат в едно от многобройните кафенета и да чакат клиенти, съвсем друго е работниците в заводите да произвеждат продукция с висока принадена стойност. Все едно сравняваме ябълки и круши.
24 Юни 2013 10:22
А за структурата на тази заетост - нито дума. Едно е сервитьорите да дремат в едно от многобройните кафенета и да чакат клиенти, съвсем друго е работниците в заводите

Това е мързеливост на капиталистите, а не на хората.
24 Юни 2013 11:44
Това е мързеливост на капиталистите, а не на хората.

Ми начи всеки народ да си се сърди на собствените си капиталисти, нали така?
24 Юни 2013 11:57
Тогава Круелке и ко, ще ви хвана салатата двойно на вас! Ама ще опищите орталъка, ако го направя.
24 Юни 2013 12:03
Тогава Круелке и ко, ще ви хвана салатата двойно на вас! Ама ще опищите орталъка, ако го направя.

Нищо подобно. Твоя работа е да си определяш на каква цена да предлагаш и продаваш. Аз преценявам дали си струва да дам тези пари за такава стока.
24 Юни 2013 12:34
Цифрите на могат да бъдат аргумент за която и да е круелка!

Всъщност авторът засяга само един, ако и важен аспект на днешната евро-политика и подминава политиката на ЕЦБ облагодетелстваща предимно Германия и буквално разрушаваща периферните страни, в т.ч. и България.
Но де да беше само това!
От центъра на Европа днес все по-често се чува "изборите са вредни, не е момента сега, само трябва да изпълнявате!"
Което неминуемо ще свърши с развод.
За първи път ли ще сърбаме немското золумчийство?
24 Юни 2013 12:59
Днес в документите на Еврокомисията няма никакво споменаване за платежния баланс (виж например препоръки за 2013 г. за отделните страни) и това е основата на настоящите икономически проблеми, които възпламеняват национални конфликти и негативни стереотипи. Истинските причини за кризата са отхвърленото изискване за равновесие в платежния баланс, съпроводено с дерегулацията на финансовия сектор и въвеждането на обща валута между страни, чийто икономически потенциал е много различен.

Докато Германия преследва годишен излишък от 160 млрд. евро във външната си търговия, измъкването от кризата е илюзия.


Кароли Лорант спокойно, почти академично скучно, ясно и безпощадно дефинира причините, медийните измами и следствията от бруталния германски колониален обир над Европа. Очевидно е вече и на най-умерените европейски политици и икономисти, че европейския Юг и европейската периферия, заплащат с мизерия, бедност, остро социално неравенство, безработица, деиндустриализация и демографски срив, жизнения стандарт на Германия и нейните сателити, а германската колониална администрация в Брюксел лакейски обслужва анти-европейската социално-икономическа политика на Берлин. Германия, в най-добрите традиции и практики на Третия райх, системно превръща голяма част от Европа в жалка сбирщина от бедни колониални гау, суровинно-аграрни придатъци на немския евро-Райх, ЕСсср. На всеки по-интелигентен европеец му е пределно ясно, че това ще завърши с поредните Версай или Нюрнберг, но с още по-болезнени последици за Германия и немците, но едва ли някой в Европа ще им съчувства....
24 Юни 2013 13:01
Едно е сервитьорите да дремат в едно от многобройните кафенета и да чакат клиенти, съвсем друго е работниците в заводите да произвеждат продукция с висока принадена стойност.
Хм, трето е английски/немски финансист да "обслужва" държавен дълг на ПИГС страна, четвърто е да бъде натресен дълг на сервитьорката да изплаща "висок стандарт" самолет фрегата, подводница или още по-зле някой друг "износ на демокрация".
Аз преценявам дали си струва да дам тези пари за такава стока.
Абе то и аз прецених, че повече от 1 млн. долара не струва един стар самолет F-16, ама некои отворковци искат да ме обуят с данъци и държавен дълг като платят за самольотче по 40 млн. долара и още толкова за обслужване (последното на всичко отгоре било държавна тайна, а един сега го издирват по света за разкриване на подобни измами все уж държавна тайна). Било си струвало парите каквото и да значи това. Със същата логика други отворковци продават ваксини за заболявания, от които не страдам (след измислената едноседмична грипна еписемия, 11 млн. лева хвърлени на вятъра за тамифлу, което накрая беше бракувано). Трети ми набутвата боклуци (биодизел) в нафта и държавата им плаща двойно от данъците, които съм дал за образование и здравеопазване.
Да се разсърдим на собствените политици и икономисти и да ги разпнем на кръст за пример на успешен либертаски модел!? Това не е ли подстрекателство към насилие, саморазправа, нарушаване на демократичните ценностии, правата на Човека и др. ценни по своя идиотизъм простотии?
24 Юни 2013 16:17
Ми начи всеки народ да си се сърди на собствените си капиталисти, нали така?

Ти що не се сърдиш на ирландските капиталисти и да спреш да се занимаваш с България?
Много нашироко взе да го раздаваш
24 Юни 2013 17:07
Нека да каже също колко скрити дългове имат банките.
24 Юни 2013 18:04
Ми начи всеки народ да си се сърди на собствените си капиталисти, нали така?
Абе кой ви излъга вас, че капиъталистите трябва да се грижат за социалното дережена народонаселението. Капиталистите се грижат как да изсмучат повече пари от служещитер си, как да скрият данъци, как да не плащат ДДС. Това са им основните грижи. Другите дето не са станали капиталисти да го духат. Ако могат да се приютят при даден капиталист с някоя по-добра заплата - добре. Инак в киреча.
24 Юни 2013 20:07
Ти що не се сърдиш на ирландските капиталисти и да спреш да се занимаваш с България?
Много нашироко взе да го раздаваш

Статията е за Европа, ако не си я прочела.
24 Юни 2013 20:09
Нека да каже също колко скрити дългове имат банките.

Нали затова писах под другата статия, че кипърският вариант е много по-добър от ирландския, защото дълговете не се прехвърлят на данъкоплатците.
24 Юни 2013 20:31
Покриха се от ЕЦБ от всичките 17-ет членки, барабар с Кипър, нали?
24 Юни 2013 20:32
кипърският вариант е много по-добър от ирландския
Хм, кражбата на спестяванията е по-добър вариант от кражбата на целия имот!?
Въпросът не е ли: Какво ще се прави с "крадците"? Сиреч, ще имат ли възможност банкерите/инвеститорите да набутват икономиката в девета глуха и в бъдеще. Другият въпрос, трябва ли за тази дейност да бъдат възнаграждавани, ще следва от отговора на първия.
Капиталистите се грижат как да изсмучат повече пари от служещите си, как да скрият данъци, как да не плащат ДДС
Има и други начини за печалба. Едни от пионерите на тези нови начини се наричата Едисон, Ото, Дизел и т.н. Светът след Маркс се развива за разлика от някои, четящи все още само Маркс. А и да, ДДС-то го плаща крайният потребител. "Капиталистът" има задължението да го начислява и в определени случаи да го "прихваща". У нас "прихващането" се прави от измамници под политически чадър, Батко и Братко, Вальо Топлото и др.
Ама в тия либерални времена може пък вече под "капиталист" да не се разбира собственикът на средствата за производство, а някой тартор а ла Цар Киро; медиен магтат а ла Дилян Пеевски; хазартен "бос", пръв приятел на премиера; сводник; застрахователен рекетьор; наркотрафикант (вносител на луксозни и итънчени стоки); офшорна компания, посреничеща за "изпирането" на прясно напечатани пари (клон на банка в чужбина).
24 Юни 2013 21:06
Покриха се от ЕЦБ от всичките 17-ет членки, барабар с Кипър, нали?

Парите са назаем, на Ирландия, за разлика от Гърция нищо не се опрости.
Всъщност гръцките държавни ценни книжа потопиха Кипър.
24 Юни 2013 21:11
Хм, кражбата на спестяванията е по-добър вариант от кражбата на целия имот!?

Според тебе, като си влагаш парите в офшорна кипърска банка, кой трябва да носи риска за тях? ЕЦБ, Меркел или солидарно всичките европейски данъкоплатци?
Никой не се оплакваше като вземаше високите лихви, сега "Олеле, обраха ни!"
После, спестяванията до 100 000 евро са гарантирани, така че по-дребните вложители не страдат.
Много по-добър вариант от това да се изливат парите на данъкоплатците в бездънна яма.
24 Юни 2013 21:24
Cruella de Vil
24 Юни 2013 21:06
Мнения: 18,074
От: Bulgaria


Парите са назаем, на Ирландия, за разлика от Гърция нищо не се опрости.
Всъщност гръцките държавни ценни книжа потопиха Кипър.


Ако си мислиш, че някой ти дава нещо даром,е......
А, колкото до Кипър, аз ти говоря за двойния стандарт госпожо!
24 Юни 2013 22:08
А, колкото до Кипър, аз ти говоря за двойния стандарт госпожо!

За какъв двоен стандарт става дума? Да погледнем ли двойния стандарт, по който на Гърция се опростиха значителни дългове, а на другите страни - не?
Това ако не е двоен стандарт, здраве му кажи.
Ирландското правителство гарантира с бюджета на държавата дълговете на банките, огромна грешка.
Кипър поне няма да плаща огромни дългове.
Ето интересно линкче:
Натисни тук
обясняващо една от причините за натрупване на дълга.
24 Юни 2013 22:17
Драга госпожо, още ми говориш за опрощаване, май си играеш с думите. Но я ми кажи за 25млрд. суап на "Англо-Ирланската" Банка, който откриха точно преди кризата в Кипър???
СУАП=СКРИТ ДЪЛГ
24 Юни 2013 22:24
кой трябва да носи риска
Рискът за вложените пари си го носи вложителят. И не споря по това. Обаче, вложителят е направил този свой избор след като държавата/централната банка е уверила гражданите/вложителите, че издадените лицензии на банките напълно отговарят на изискванията на закона. Нещо повече, държавата/Европейския съюз е уверила гражданите си, че чрез Банков надзор непрекъснато ще контролира банките (да не източват ресурс, да "перат пари" и т.н.). Та от това фактическо положение към момента спорът е:
- каква отговорност и какъв риск са поели банкерите/собствениците на банките? До момента получават безкритична политическа и финансово подкрепа от "избранниците" на народа. Изключение е Исландия - осъдени са да връщат заемите, които са договорили.
- до тук не съм видял критичен анализ дали банковото законодателство не е сбъркано изначало. Общата политика звучи: "Банката винаги е права, дори когато съгреши!"; "логомотив на прогреса"; "двигател на инвестициите" и др. бля-бля. А ние имаме горчив опит от такава политика по отношеие на една партия.
- един въпрос, който лично ме вълнува и не мога да намеря отговор: Следва ли държавата да заема финансов ресурс от частни юридически лица? Здравата логика говори, че не може собственикът на паричната система (държавата) да заема собствения си ресурс от други лица, които са турени в паричната система като "наематели" (банките); Не може кредитополучателят (държавата, общината) да залага права и задължения (данъците) на трети лица без тяхното писмено съгласие. Някой може би ще ми обясни, че всъщност парламентът дава съгласието от името на гражданите, но ако държавата наистина се нуждае от кредит, да пусне облигации за гражданите и тия, които са съгласни с провежданата политика (да "гласуват" ) да си купят (предложение за АЕЦ Белене). Така директно ще се допита до граждините, вместо неясен брой посредници (не е само парламентът, има консултанти, застрахователи, презастрахователи, съветници, та дори и МВФ). - Нямало било да се събере достатъчно финансов ресурс. Ами като няма, този проект няма да се прави по този начин и по това време, сиреч не си струва;
Не може държавният дълг да се търгува на международни пазари - това е еквивалентно да се търгуват на борсата и данъците, и съдебната система (присъдите), и самите граждани (кат роби - правата на гражданите се променят с цел обслужване на дълга, пример Гърция). Тук очаквам обструкция от пазарниците, но ако имаше наистина свободен пазар, защо не се продава американска бойна техника, чието производство е финансирано на "пазарен принцип" (кредитиране от частни капитали), на пазара така, че и Китай, и талибаните, и фанатиците да си купят каквото им трябва на пазарни цени ? Това политическо решение ("национална сигурност"/"държавен интерес" ), игнориращо "свободния пазар", облагодетелствува (премийна надбавка било то за конфендициалност или за опростена процедура) частният капитал, допуснат до кредитирането на "специалната продукция". Облагодетелствува го втори път, когато задължава други държави да покрият "високият стандарт качество" било то бойна техника или "специална продукция".
27 Юни 2013 17:33
за годишната продължителност на работното време - в Гърция тя е 2017 часа, Италия - 1778, Португалия - 1714, Испания - 1674, а Германия - 1408 часа.

Гърците пак са поизлъгали нещо, струва ми се!
27 Юни 2013 19:09
Бург Гаски
27 Юни 2013 17:33
Мнения: 1,030
От: Bulgaria

Откъде си толкова сигурен, че лъжат? Или просто само ей така си пишеш, за да кажеш нещо.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД