:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,762,885
Активни 483
Страници 19,352
За един ден 1,302,066

Какво всъщност се случи във Варна

Нищо кой знае какво – сблъска се твърдото ядро на БСП с омекналото на ГЕРБ
Снимка: БГНЕС
Христо Бозов получи най-много гласове в първия тур на кметските избори във Варна.
Резултатите от частичните избори за кмет на Варна са известни: в неделя ще има балотаж между Христо Бозов - независим, подкрепен от БСП и "България на гражданите", и кандидата на ГЕРБ Иван Портних. Трети е Чавдар Трифонов, също независим, подкрепен от ДСБ, четвърти остана бизнесменът Веселин Марешки. Разликата между първите двама е около 2200 гласа (30% на 26.9% в полза на Бозов). Всичко това се случи при рекордно ниска за Варна избирателна активност - 25.7% (73 873 упражнили вот).

Първоначалните реакции в публичното пространство бяха като за случил се апокалипсис - "Варненци бойкотираха урните, заслужават си съдбата", "За какво изгониха Кирил Йорданов, след като не гласуват" и т.н. Само че



един по-трезв анализ показва,



че на частични кметски избори в България се гласува вяло. 23% бе активността при избора на Йорданка Фандъкова за кмет на столицата през 2009 г. 19% бе в Русе през 2005 г.

Ниската активност безспорно е трудно обяснима след силно политизираната зима и пролет. Трябва обаче да бъдат казани две неща. Първо, протестите не излъчиха алтернатива, а не го сториха, защото т.нар. им лидери не можеха, а и не искаха. Почти всички от тях са подставени лица (от първия ден!) на бивши и настоящи общински съветници, служители, бизнесмени, гравитиращи край кметството. Едни сега подкрепят Бозов, други - Портних. Делението на това "гражданско общество" логично копира разлома, по който покрай вота се конкурират партиите. Второ, на сергията нямаше кандидати, които да олицетворяват съдържателна промяна. Бозов бе 6 години заместник на Йорданов. Портних в качеството на лидер на ГЕРБ-Варна управляваше година града със стария кмет. Щеше и днес, ако не бяха протестите. Независимият Чавдар Трифонов (17.13%, 12 497 гласа) цяла кампания обясняваше, че не е свързан с корпоративни интереси. Обясняваше го, защото е бил мениджър в ТИМ, а и бе основателно атакуван за връзки с Корпоративна търговска банка. От друга страна, колкото и да уважаваме свободата на личността, няма как да пренебрегнем факта, че Портних, уж главният носител на новото, е зет на Красимир Маринов, дългогодишен съветник и политически приятел на Йорданов. Кандидат за кмет бе и секретарят на общината Михаил Куликов. Тъй че за каква промяна говорим?

Едни местни избори в голям град, колкото и да са специфични, не могат да се отличават кардинално от общите национални тенденции. Ликвидирането на политическите различия в името на парите, преднамерените лъжи,



кощунствените съюзи отвращават хората



Когато се появи личност, припозната като алтернатива (цар, генерал), избирателите се стичат пред урните. Правят го и в полза на проекциите им по места. Когато харизмите увяхнат, урните опустяват. Сега е точно такъв момент. Както ще стане ясно по-долу, БСП си взе своето във Варна. Червените електорални ескадрони демонстрираха висок граждански дълг. Отливът дойде от клюмнали гербери.

Иван Портних се оплака в изборната нощ, че при ниска активност контролираните и купените гласове решават вота. Така е, ама не в този случай, не и на първия варненски тур. Активността в ромските махали бе ниска. Това, което убягна на Портних или пък нарочно спести, е, че варненските избори се превърнаха в сблъсък на твърдите електорати. Бозов взе 21 880 гласа, приблизително толкова, колкото заработи БСП на 12 май във Варна (28 000). Спечели с 2200 гласа повече от социалиста Борислав Гуцанов преди 2 години. Чрез Портних обаче ГЕРБ загуби 38 000 гласа за месец и половина. Логично ГЕРБ няма кален през годините твърд електорат, той омеква, щом партията не е на власт. Вероятно мнозина ще опонират, че на кметски избори партийни паралели не могат да се правят - могат, когато активността е ниска. При ниска активност пред урните излизат твърдите ядра.

В дългите години на управлението си Йорданов бе изградил мрежа от сдружения, формални и неформални групи на интелектуалци, спортни деятели, малки партии, които му помагаха на избори. Наследството бе в полза на Бозов. Портних нямаше "зестра", дори собствената партия му създаде проблеми. През лятото на 2012 г. той смени като областен координатор депутата Павел Димитров. Година по-рано Димитров бе пробвал неуспешно да издигне за кмет Данаил Папазов. Сега Папазов пак щеше да е кандидат успоредно с Портних (дори бе регистриран инициативен комитет, но пристанищният шеф стана транспортен министър). По време на кампанията изпадналият в немилост Димитров разбуни ГЕРБ, атакувайки фронтално Цветан Цветанов в телевизионно интервю, а два дни преди вота "невинно" потвърди новината пред местен вестник (на БСП), че Портних до 2011 г. имал руско гражданство. Т.е. ГЕРБ не бяха единни. Когато при ниска активност се броят бюлетини, тия подробности имат значение - малко при загуба на 38 000 гласа и много при пасив от 2200.

Повечето наблюдатели са на мнение, че се е състояла



мръсна предизборна кампания



Имаше компромати, плакатни войни и т.н. Но не мисля, че те стигнаха до широката аудитория. Бозов е дете на Кирил Йорданов, а Портних - като го гледаш и слушаш, буквално прилича на дете. Нищо кой знае какво впечатляващо не предложиха в кампанията - сивотата е по-важна от компроматите. Колкото повече сивота има в едни мажоритарни избори, толкова повече те престават да бъдат такива.

А сега малко забава. Час след затварянето на секциите журналист попита Бозов дали Кирил Йорданов го е поздравил. Претендентът отвърна отрицателно - дългогодишният (градо)началник очевидно е взискателен. Портних пък прогнозира, че с такива резултати хората щели да протестират отново, "пак ще бъдем на улицата". Не, Портних не е бил на улицата, седмици оглавяваната от него ГЕРБ-Варна мълчеше и не знаеше как да отговори на площадния вик за оставка на Йорданов. Лиляна Павлова рече, че България се управлява от "тройна или по-голяма коалиция". И коя, моля, предвид силите в парламента, следва да е четвъртата партия в коалицията? Но нека бъдем снизходителни - в изборната нощ героите са уморени, тонизирани, не от безалкохолно.



Балотажът е непредсказуем



2200 гласа се равняват на точно три ромски секции. Сблъсъкът е класически - ляво срещу дясно. Високата избирателна активност работи за Портних, в негова полза би било и вкарването на кампанията в руслото "БСП ли искате?". Варна е десен град, на хиляди негови граждани БСП действа като червено на бик. Портних е нов политик (все още), интелигентен човек, по-малко забъркан в статуквото. Бозов обаче има нещо, което по принцип българските политици нямат - репутация и кариера в професионална си област, преди да стане политик (лекар, бивш шеф на Военноморската болница), сам се е изградил като експерт и управленец, на негова страна е и опитът, което предполага по-голяма независимост.

Дано в неделя значение имат личните качества на кандидатите. Пък дали протести, избори, трусове и т.н. са били за добро, времето ще покаже. Още нещо е важно: ние все още се учим на демокрация. Наивно е да мислим, че едно площадно недоволство непременно ражда политическа алтернатива.
20
5264
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
01 Юли 2013 19:42
От друга страна, колкото и да уважаваме свободата на личността, няма как да пренебрегнем факта, че Портних, уж главният носител на новото, е зет на Красимир Маринов, дългогодишен съветник и политически приятел на Йорданов.


Боже Господи, прочетох ли това което прочетох?????? И какво като някой е зет някому?! Ако харесва щерка му, трябва да внимава какъв е баща и ида не се жени за нея? Що за глупост нередактирана е минала в този текст?

Значи Портних, дето е шеф на бюджетната комисия в ОС, дето е областен координатор на ГЕРБ, ерго, две години с Киро бяха дупе и гащи, ерго, не е никаква алтернатива не е компрометиращо, а укорително било, че жена му има за баща бивш общински съветник?!?!??!?

Независимият Чавдар Трифонов (17.13%, 12 497 гласа) цяла кампания обясняваше, че не е свързан с корпоративни интереси. Обясняваше го, защото е бил мениджър в ТИМ, а и бе основателно атакуван за връзки с Корпоративна търговска банка.


Е, като кажеш А, що не кажеш и Б? В кое се състои основателното? Или просто сме бързали да си напишем статията?
01 Юли 2013 20:08
Какво всъщност се случи ли ?
Сблъскаха се двете ядра или двете страни на една и съща монета - БСП и ГЕРБ.
Затова , за да не се оплескат, варненци масово не отидоха да гласуват.
Туй се случи.
01 Юли 2013 20:11
Само за поправка - ГЕРБ няма твърдо ядро. БСП е с твърдо ядро - ако ще и ядрена бомба да взривят.. ядрото им остава.. щото живее още в миналия век.
01 Юли 2013 20:29
Балотажът е непредсказуем, 2200 гласа се равняват на точно три ромски секции.

А резултатите показаха, че Портних печели, без никакво изключение, във всяка една от циганските секции. Като цяло печели само в двата района на града където са концентрирани циганите.
.
Съгласен съм с мик,, че ГЕРБ нямат твърдо ядро. Такова се образува на база идеи, принципи, идеали. А единственият идеал на герберастите е кокалът - има ли го, подръжници бол. Отнемат ли им го - разбягват се. Колко от най-правоверните герберасти вече се отцепиха само 45 дена след изборите и изтървания кокал?
01 Юли 2013 21:04
Няма смисъл да обсъждаме кой кум, кой сват, кой на жената брат. Последното изречение, обаче, заслужава:
Наивно е да мислим, че едно площадно недоволство непременно ражда политическа алтернатива
01 Юли 2013 21:44
Коректно заглавие - става дума за лек удар на ГЕРБ в ... "тавана" на БСП...
01 Юли 2013 22:23
А пък ние обсъждахме и кой е ТИМ-1 и кой- ТИМ-2
02 Юли 2013 03:44
Кой ли е авторът на тази статия?
02 Юли 2013 07:03
Само за поправка - ГЕРБ няма твърдо ядро. БСП е с твърдо ядро - ако ще и ядрена бомба да взривят.. ядрото им остава.. щото живее още в миналия век.
И този век без последните 10 години се оказа по-добър и успешен, от следващите го 23 години, когато ни се обещаваха реформи след които щял да настъпи просперитет. А видяхме какво настъпи. Ей затова ще е твърдо ядрото, а и затова няма варненци да голасуват.
02 Юли 2013 09:24
Има ли някой, който да мисли, че при евентуални национални предсрочни избори, особено с мажоритарен елемент, картинката ще е съществено по-различна?
02 Юли 2013 09:26
Има, колега. Революционерите
02 Юли 2013 09:34
Пак родната уникалност. Революционерите по дефиниция трябва да леви. А тукашните , гледам, яко дясно го дават.
02 Юли 2013 09:36
Аз лично доста се съмнявам, че ще бъде включен мажоритарен елемент. Все пак някой трябва и да го гласува
02 Юли 2013 09:57
111
02 Юли 2013 12:40
Автора говори за независим кандидат от протестиращите....
Хипотетично,ако такъв кандидат спечели,то този състав на общинския съвет ще го разкости за 2 седмици!Трябва да се промени закона-като си отиде кмета се сменя и целия общински съвет!
02 Юли 2013 12:50
Какви ти омекнали? Тиквите направо са гнили
02 Юли 2013 13:57
АФторът, макар и варненец е забравил, какви бяха картинките от предходните избори. Варненецът е прагматично същество - защо да се трепя да гласувам, като при всички случаи ще има балотаж. Та така... БСП постигна своя връх, е хайде, ще има още до 5-хиляди гласа на балотажа. Но, че Портних печели, просто защото не е червен е от ясно по-ясно. Бозов можеше да стане кмет, ако бе заявил ясно и категорично - не желая целувката на Юда! Та пророкувам - изборна активност до 40% и червените в канала...
02 Юли 2013 14:30
Много слаба статия.
02 Юли 2013 16:27
Вярно е, че Портних е партийната кандидатура на ГЕРБ, олигавена от столичните кукловоди.

Невярно е, че Бозов е подставено лице на БСП. Той е независим, подкрепен от от хора без партийни бръмбари в главите си, но също и от БСП и БГ. Бозов беше отлюспен като кмет от ГЕРБ и после възстановен от съда. Това, последното е решаващият предизборен актив на Бозов сега.

Невярно е, че Трифонов е независим, подкрепен от ДСБ.
Той е зависим – зависи от семейството си, от хората във Варна. дойде от никъде, след 20 дни кампания, без помощта на някоя групировка, стана трети. Финансирал е кампанията си със свои бели пари. Той е политикът с бъдеще.

Генеалогичния анализ на първия тур на изборите във Варна не дава никакъв отговор какво ще се случи след втория тур с общинския съвет, а това за Варна сега е най-важното.
02 Юли 2013 23:52
Когото и да изберем ... все тая..съветниците същите...парите опапани...заемите тежат...това е голата истина....и медуза да изберем все едно.Народа във Варна намалява,по малко данъци, магазините се крепят на руско говорящи и скидки и още и още...тъжно но факт

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД