Докато кабинетът "Орешарски" трескаво прави партийни назначения в уж експертното си правителство, в държавните енергийни фирми попадат и специалисти. Но и там тегнат сенки и съмнения - къде за компетентност, къде за не особено светло минало. Всъщност в голяма част от случаите просто едни хора, затънали в скандали през годините и оплетени в неформални връзки с властта, се местят от един пост на друг. И това се случва на фона на всеобщото признание, че енергетиката се разкапва, че спешните промени в законите, с които цената на тока бе временно натисната надолу, са временно и несигурно, дори вредно решение, че за свободен пазар си говорим от години, а още сме много далеч от него - дори и само нормативно.
"При нас калинки няма",
закле се икономическият министър Драгомир Стойнев. И обеща, че няма да прави назначения на "наши" хора, а само на специалисти. След което въртележката тръгна на бързи обороти. Последните назначения в България енергиен холдинг и в Националната електрическа компания показаха, че експертите наистина са от бранша, но и че сред тях има твърде спорни фигури, силно влюбени във властта - която и да е тя. Новият шеф на БЕХ Георги Христозов доскоро ръководеше държавните мини "Марица-изток 2". Освен като милионер, декларирал близо 3.5 млн. лв., придобити от работа на държавна служба и от частен бизнес, той е известен и с дългогодишната си служба в мините. Христозов е назначен за шеф в държавното дружество в края на 2007 г. при управлението на тройната коалиция, когато ресорен министър е бил Петър Димитров. 6 години по-късно се оказва, че Христозов не е трябвало да заема подобна длъжност, защото е бил съден за валутно престъпление от 1989 г. и не е имал право на достъп до класифицирана информация. А човекът, издал документа за допуск до данни с гриф "секретно", тъне в мъгла. Със сигурност обаче това не е направил министърът, а Държавната агенция "Национална сигурност".
Факт е, че Христозов е реабилитиран, но въпреки това в чл. 40 от Закона за защита на класифицираната информация ясно се посочва, че това не е позволено. Нещо повече - стигна се до абсурда
прокуратурата да "натиска" икономическия министър
Драгомир Стойнев да уволни шефа на БЕХ. "Не е работа на прокуратурата да определя и да сменя хора", лаконично отговори министърът. И вместо да коментира въпроса с абсурдното назначение, се впусна да обяснява какво е било престъплението и как преди 1989 г. ситуацията в страната била по-различна от сега, а по онези времена самият той бил на 13 г. Иначе Христозов бил специалист, а евентуалното му освобождаване било в ръцете на "хората, от които зависи достъпът до класифицирана информация".
Пълната неподготвеност на министъра личи от всяка негова изява в последните дни - не само че бърка числа и основни икономически понятия, но се опитва и да убеди обществото, че черното всъщност е бяло. Министърът отрече Христозов да е назначаван в борда на АЕЦ "Козлодуй", а бившият шеф на Първа атомна Валентин Николов повдигна още повече завесата на абсурда. "При мен дойдоха два протокола с един и същи номер и с два различна борда на АЕЦ "Козлодуй" и аз не мога да разбера кой от тях да вписвам. Подменени са тези протоколи и трябва да знаем защо са подменени. Защо в единия протокол беше Георги Христозов и изведнъж със същия номер ми се прати друг протокол без него?", каза той тези дни пред "Фокус".
Ако назначението на Христозов бе единственото спорно в свитата на Стойнев, добре. Но тези дни НЕК се сдоби с поредния шеф само в рамките на 1.5 година. Съветникът на Делян Добрев в периода 09.04.2012 г. - 31.05.2013 г. Владимир Инков се оказа най-подходящ
да изправи на крака почти фалиралия гигант
В официалното съобщение се набляга на опита му като кадър на Електроенергийния системен оператор, залага се и на това, че е гледал под лупа поръчките на БЕХ. Пропуснато е, че през 2009 г. Инков е шеф на Управление на проекти и мониторинг в Централното звено за финансиране и договаряне във финансовото министерство, откъдето впоследствие е освободен. Според в. "Стандарт" уволнението му е заради разследване за източване на европари. С неговия подпис са изплатени парите от скандален проект за 4 млн. евро по програма ФАР, от който са изчезнали близо 1 млн. евро. От финансите тогава отричат уволнението му да има нещо общо. Причината била, че Инков имал фирма - в нарушение на Закона за държавния служител.
Отделен случай е новият зам. енергиен министър Иван Айолов. Той официално дойде от Електроенергийния системен оператор, а после се оказа, че около 2 г. е ръководил дружество, свързано с любимата банка на властта - Корпоративна търговска банка.
Рокадите не подминаха и АЕЦ "Козлодуй", където се завърна старият шеф на централата - Иван Генов, който я оглавяваше до 2009 г. За заместник-министър на икономиката пък бе привлечена Анна Янева.
Какво е общото помежду им?
И за двамата се твърди, че са близки на бившия енергиен министър от времето на тройната коалиция Румен Овчаров.
В условия на сериозна криза в енергетиката и колапс на цялата система най-вече заради задлъжнелите държавни дружества кадровите чистки не са добър знак. Особено ако едни откровено партийни назначения като Валентин Николов в АЕЦ се сменят с други откровено партийни. Вярно е, че укрепването на предприятията и съкращаването на разходите зависи от мениджмънта на компаниите. Но също е вярно, че ако министърът има визия за развитието на енергетиката, би започнал по-радикални промени. И би търсил лица, които не са били обвързвани с никакви кръгове. Често се твърди, че в енергетиката такива, поне по върховете, няма. Но докато всяка нова власт продължава практиката да върти на отговорни постове едни и същи имена, сериозна промяна в системата едва ли ще има.