:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,762,771
Активни 389
Страници 19,238
За един ден 1,302,066

Бюджетът няма нужда от актуализация, а от по-строга дисциплина

Аргументите на правителството за извиращи отвсякъде извънредни разходи издишат. Ако се увеличи събираемостта на данъците, ще се избегнат евентуалните проблеми с недостиг на приходи
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
В изказването си пред депутатите премиерът Орешарски включи и дълговете на държавните фирми в опит да оправдае "необходимостта" от раздуване на бюджетните разходи.
Премиерът Пламен Орешарски представи по време на парламентарния контрол пред депутатите аргументите си защо се налага актуализация на бюджета. Не беше никак убедителен и всеки от "аргументите" лесно може да бъде оборен.

Орешарски каза, че правителството на Бойко Борисов е увеличило държавните дългове с 4 млрд. лева за 4 години. Вярно е, но това не е аргумент сегашното правителство да прави същото и допълнително да увеличи държавните дългове. Кабинетът "Орешарски" иска да увеличи дълга с 1 милиард до края на годината. Ако продължава със същите темпове,



за 4 години ще натрупа 8 млрд. нови дългове



Според премиера имало сключени договори за 1.1 млрд. лв. до края на тази година, половината от които не били планирани в бюджета. Не става ясно какви са точно тези договори, дали трябва да се плащат тази година, дали не са сключени в противоречие с разпоредбите на законите, в каква фаза на изпълнение са, могат ли да се прекратят, в кои министерства са, може ли разходът да се компенсира и т.н. Все още сме в средата на годината и по-малко от половината бюджет е похарчен, съответно има възможности за реакция, дори да съществуват подобни договори.

Липсва каквато и да е статистика, няма и анализ на причините и рисковете, както и на евентуалните пропуски в законодателството, които са допуснали сключване на необезпечени договори в противоречие със закона. Искам да припомня на управляващите, че чл. 36 ал. 2 от Закона за устройството на държавния бюджет гласи: "Не се допуска започването на програми или проекти, изискващи бюджетни кредити, които не са включени в годишния закон за държавния бюджет".

Ако наистина има някакви потайно сключвани договори - трябва ли да се раздуе бюджетът, за да се платят точно те? Ако се направи това сега, следващата година ще има 5 пъти повече непрозрачно сключени договори. Раздуването на бюджета - без публичност, прозрачност, ревизия и отговорност за нарушенията - ще изглежда като



замазване или като измисляне на оправдание за харчене



Орешарски спомена, че има договори за 1.6 млрд. лв. поети ангажименти за следващите години. Но това не влияе на бюджета за настоящата година и не може да е аргумент за актуализация.

Премиерът каза също, че държавни фирми и болници имат дългове за близо 5 милиарда. Само че търговските дружества с държавно участие не са част от държавния бюджет и държавата не е отговорна за техните дългове. Огромните натрупани задължения са аргумент за реформи в държавните компании, а не за актуализация.

Чухме, че се планира ускорено разплащане на забавените плащания към бизнеса - 150 млн. лв. Всъщност повечето забавени плащания вече бяха изчистени (публикувана е статистиката), остават плащанията на 1-2 министерства, които имат специфични проблеми - например Военномедицинска академия, която има най-много дългове от всички болници. Подобни хронични проблеми изискват най-малкото задълбочен преглед и реформи, а вероятно и финансова ревизия. Това, че МВР и МО не се управляват добре, е аргумент не за актуализация на бюджета, а за реформи.

Емисията на 800 милиона лева краткосрочен дълг през февруари, за която управляващите говорят, също не влияе на държавния бюджет (освен около 4 млн. лв. лихви). Самата сума вече беше възстановена от ЕС на България и в момента е налична във фискалния резерв. Въпросната емисия би могла да е аргумент само за известно повишение на лимита за поемане на нов държавен дълг за 2013 г., тъй като тези 800 милиона са получени и върнати в рамките на годината, т.е. не влияят на държавния дълг в края на годината. Бих подкрепил тези 800 млн. да се изключат и с толкова да се увеличи лимитът за дълг, ако правителството увеличи фискалния резерв със същата сума. Но то не планира подобно нещо, което означава, че просто иска да ги похарчи.

Чухме, че ще се ускори връщането на ДДС. Но това вече беше направено и към края на май



невърнатото ДДС е на най-ниското си ниво



от 5-6 години насам. Очевидно е, че няма нужда от допълнителни ресурси, т.е. и това не е аргумент за актуализация.

Орешарски се оплака, че са похарчени буферите в бюджета. Наистина до голяма степен са изразходвани още в началото на годината 200-300 млн. лв., с което почти са изчерпани възможностите на бюджета за допълнителни разходи. Това може да се използва за критика срещу предишно парламентарно мнозинство, но не бива да е оправдание за още допълнителни разходи.

Неизпълнението на приходите е първоначалният аргумент, с който тръгна идеята за актуализация, затова ще й обърна повече внимание. Първо, към края на май бюджетът е на излишък (толкова за твърденията, че е наследена "дупка" в бюджета). Второ, премиерът се оплака, че приходите от ДДС са изпълнени едва на 38.7% към края на май 2013 г., но това всъщност е подобрение спрямо същия период на предходната година, когато приходите от ДДС бяха изпълнени само на 37.9%. Как подобрението на приходите от ДДС може да се ползва като аргумент, че има неизпълнение?! Трето, при акцизите има изоставане от плана, но това изоставане беше най-вече през първите 1-2 месеца и оттогава намалява всеки месец. При допълнителни мерки срещу контрабандата, обещани от Орешарски, би трябвало нещата да се подобрят дори по-рязко. Четвърто, през първите месеци на годината имаше сериозно забавяне на приходите, но то беше преодоляно през април и май при служебното правителство. Това показва, че сегашното правителство, ако иска, може да направи същото - да увеличи събираемостта на данъците и да избегне проблеми с бюджета.

Колкото до разходите, ще припомня две мнения. Еврокомисарят по финансовите въпроси Оли Рен каза, че орязването на разходите в страните от ЕС не бива да е за сметка на продуктивни разходи (т.е. трябва да се режат неефективните разходи). А МВФ казва, че бюджетните разходи трябва да се изпълняват, както са гласувани, а не да се намаляват в рамките на годината, дори да има неизпълнение на приходите (това е стандартна препоръка на фонда). Но освен това МВФ само преди дни заяви, че заложеният дефицит в българския бюджет за 2013 г. е постижим.

Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Намеренията на кабинета "Орешарски" за актуализация на бюджета дадоха допълнителен заряд на протестите в центъра на София.
 Георги Ангелов
43
2844
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
08 Юли 2013 19:47
Добре де, не било ясно какви са договорите, нямало статистика, нямало анализ, никаква информация нямало и след това признание, че си нямаш понятие какво е положението, се почва категорично обясняване, хем с числа, защо не е така.
08 Юли 2013 19:48
Извинявайте, СЕГА.... тази статия платена ли е? Не ви обвинявам в нищо. Просто ми е интересен бизнес модела на изданието. Ако част от приходите са спонсорство или реклама от Института за пазарна икономика, бих ви разбрал много добре. Иначе не разбирам логична причина да публикувате този откровен СПАМ.
Ако ви е интересно, можете да погледнете и тази дискусия с автора на статията:
https://www.facebook.com/georgiangelov/posts/10151705782248464
08 Юли 2013 20:13
Бюджетът няма нужда от актуализация, а от по-строга дисциплина


Това може да го каже само пълен профан или злобен кукундел. Няма друга възможност. Всички се правят на ударени по главата и забравят простия факт, че има преструктуриране на министерства. За да получават законно своите полагаеми се финансови средства, те трябва да са планирани в бюджета на държавата. Значи каквото и да се прави, колкото и малко или голямо да е, актуализацията е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА. Точка по въпроса. Профаните да млъкват!
08 Юли 2013 20:25
Страхотен плакат се вижда на снимката. Истинска кауза - „Не пипайте бюджета, червени лешояди"
08 Юли 2013 20:43
Сорофци имат бюджет , с който в края на предходната година чрез PR-тe си купуват от вестника цели страници, които пълнят в определено от тях време с подобни "анализи".
Сорофци , Център за изследване на демокрацията и подобни кирякстефовци, финансирани зад граница , са на практика по американското и руско законодателство" Чуждестранни агенти", чиято дейност в тези страни е забранена.
Едно от нещата , което трябва да се направи и тук в БГ, за да започнат промените , е същото - просто да се приложи напредничавия американски и руски опит.
Или някои са кучи синове , ама наши ?
08 Юли 2013 21:26
чета вестника откакто започна да се печата. сигурно си намирам основания за това. трябва ли сега, по не-знам-какви-си причини, това, което е градено като авторитет за толкова време, да бъде пуснато в канала?
ваша си работа, разбира се, но защо е нужно на персони като въпросната да бъде давана трибуна през ден? а, да! сигурно е заради едната равнопоставеност - нищо, написано от тях, и никъде другаде не може да бъде прочетено тези дни.
нет, ребята демократы, все не так, как надо.
08 Юли 2013 21:39
Кокошкарски, за приходите ни обяснявай. Нещо, ако можеш да мъцнеш за индустриализацията и новите 250 000 работни места!?
08 Юли 2013 21:43
Абе Гошко още ли не можеш да си намериш истинска работа та пишеш небивалици за отворено общество?

Ако се увеличи събираемостта на данъците, ще се избегнат евентуалните проблеми с недостиг на приходи


Е тьй де едно време вярвхме в лозунги от типа на "Петилетката за 3 години". Сега го заменихме с лозунга "Да сьберем даньците"
08 Юли 2013 21:57
Георги Ангелов, "Отворено общество"
Останалото е мълчание.....
08 Юли 2013 22:00
нищо, написано от тях, и никъде другаде не може да бъде прочетено тези дни

това не е ли част от стратегияга?
08 Юли 2013 22:32
чета вестника откакто започна да се печата. сигурно си намирам основания за това. трябва ли сега, по не-знам-какви-си причини, това, което е градено като авторитет за толкова време, да бъде пуснато в канала?

Присъединявам се напълно!
Редакцията - за този и подобни крайно тенденциозни материали
08 Юли 2013 22:47
Тути, присъединявам се.
08 Юли 2013 22:49
Едно време старшинката, като не знаеше кво да прави все залагаше на строгата дисциплина. Те такави са ни и финансовите министри. Нема да им казвам имената. Те си знаят кои са.
09 Юли 2013 01:17
Премиерът каза също, че държавни фирми и болници имат дългове за близо 5 милиарда. Само че търговските дружества с държавно участие не са част от държавния бюджет и държавата не е отговорна за техните дългове. Огромните натрупани задължения са аргумент за реформи в държавните компании, а не за актуализация
Като прибавим и общините му се вика "квазибюджетен дефицит"-фокус от времето на Ялмар Шахт.А Ангелов отговаря-пари няма -действайте.Как се реформира фалирало предприятие?Но болниците не са (дори и да са писани АД)търговска фирма(или поне Хипократовата би трябвало да е преди баланса....но май благодарение на "отворените" не е ).Същото важи и за общините.За необходимоста от реформи -няма спор.Но държавата трябва да се научи да си плаща дълговете.Както и да търси отговорност на направилите ги.
09 Юли 2013 01:25
„Не пипайте бюджета, червени лешояди"
09 Юли 2013 01:35
Нещо, ако можеш да мъцнеш за индустриализацията и новите 250 000 работни места!?
"Южен поток".За чий ни е и колко всъщност ще работят по него(и колко ще са любимите на 'Газпром" турски фирми) е мистерия Поредното "привеждане".
09 Юли 2013 01:35
Трябва ли сега, по не-знам-какви-си причини, това, което е градено като авторитет за толкова време, да бъде пуснато в канала?

Глупав въпрос Трябва ли сега, да ти напомням че, който плаща той поръчва музиката?
А някой случайно да не знае кой плаща сега?
09 Юли 2013 01:37
А някой случайно да не знае кой плаща сега?
и на кого плаща,че продават майките си?
09 Юли 2013 01:48
и на кого плаща,че продават майките си?

След като Олигарх спонсорира вестника логично е да се защитават неговите интереси.
Да си припомним Аристотел!
Аристотел дава дефиниция за държавата – общността на общностите, общността, която съдържа в себе си всички други възможни общности. Аристотел поставя пред държавата висока цел, а именно, че държавата, която според него е автархия (самозадоволяваща се общност), трябва да осигури щастието на своите граждани, т.е. да им осигури един добър и справедлив начин на живот.
Класификацията на формите на държавата е основана върху два критерия: количествен и качествен – кой управлява и как управлява. Формите на държавата биват правилни и неправилни – монархия – тирания, аристокрация – олигархия, политея – демокрация.

09 Юли 2013 01:55
Или казано по просто, съществуването на Олигархия автоматично изключва наличието на Демокрация.
09 Юли 2013 01:56
Автархия в момента е само Северна Корея(или почти),последно Хитлер провежда програма за "автархия" и провала го довежда до война.Понятието "държава" възниква доста по-късно.Всъщност като термин е от средновековието.Да имаш пари не те прави "олигарх".....само отбелязвам де.....
09 Юли 2013 01:57
Пропуснах Пол Пот и национал комунизма му ....
09 Юли 2013 02:09
Да имаш пари не те прави "олигарх".....само отбелязвам де.....

Првилно отбелязваш! Освен това е необходимо да управляваш, и то в свой интерес. Тогава си Олигарх!
Но ако управляваш в интерес на цялото общество тогава си Аристократ. Това е определението на Аристотел.
09 Юли 2013 02:14
"Политика"?не беше ли там и че освен че сме "политически животни" целта на политиката е не да живеем заедно ,а да се даде поне на единици възможност за доблестни постъпки?Сещам се за остракирането на Алкивиад.Да не отиваме кън града на аристотел,200 000 роби и 20 000 спорещи кой е аристократ и кой олигарх.Света малко се е променил.
09 Юли 2013 02:21
Света малко се е променил.

Като изключим робите нищо съществено не се е променило в отношенията от времето на Аристотел.
Нашата представителна демокрация си е демокрация на демагозите
09 Юли 2013 02:33
Нашата представителна демокрация си е демокрация на демагозите
опитват се да забранят остракирането Чудесен начин всяка година да наритваш досадния демагог.
09 Юли 2013 02:44
Съгласен! Не е лошо да се отвори една тема по въпроса. Но под тази тема е за предпочитане да не продължаваме.
Те и без това си търсят повод да ни пратят във фризера
09 Юли 2013 03:47
Е за туй ли бе яростното драпане за властта и ключа от хазната ?
Та сега да спазват финансова дисциплина ?
09 Юли 2013 07:22
Тоя пък ще учи баща си как се правят деца. Естествено е че ще има актуализация, даже, редовни избори да имахме. Приоритетите са други. Щом либерастията и герберастията вият Орешарски пипа добре.
09 Юли 2013 08:44
Аргументите на правителството за извиращи отвсякъде извънредни разходи издишат. Ако се увеличи събираемостта на данъците, ще се избегнат евентуалните проблеми с недостиг на приходи
Това означава да се спре контрабандата и точенето на ДДС - все сладки дейности, които сегашните управляващи не искат да прекратяват, а само да изтласкат предишните от тях. Къде-къде по-лесно е да се тегли един заем и парите от него да започнат да се раздават на изгладнелите обръчи от фирми.
09 Юли 2013 09:33
чета вестника откакто започна да се печата. сигурно си намирам основания за това. трябва ли сега, по не-знам-какви-си причини, това, което е градено като авторитет за толкова време, да бъде пуснато в канала?
ваша си работа, разбира се, но защо е нужно на персони като въпросната да бъде давана трибуна през ден? а, да! сигурно е заради едната равнопоставеност - нищо, написано от тях, и никъде другаде не може да бъде прочетено тези дни.

След като Олигарх спонсорира вестника логично е да се защитават неговите интереси.


Ровър, Енгелс, ще отидете във фризера май. Аз съм пращан там няколко пъти за по-дребни неща от подобен род. Дано модераторът да спи поне до обяд.
09 Юли 2013 09:47
Rakita 09 Юли 2013 08:44
...
Това означава да се спре контрабандата и точенето на ДДС - все сладки дейности, които сегашните управляващи не искат да прекратяват, а само да изтласкат предишните от тях.


На какви действия на правителството базираш заключенията си?
Кой от министрите не си е свършил работата, която е можело и трябвало да се свърши за последните два месеца, та вече си направил извод?
09 Юли 2013 09:53
А мат'рялчето на фондационерчето без ден трудов стаж в сериозна фирма или институция няма да коментирам, освен с "гола вода". Още повече, че до извода за липса на причена за актуализация на бюджета, съм стигнал доста преди него. Иначе трябва да падам до и без това ниското ниво на ФОНДАЦИЯ "Институт "Отворено общество" и нейните "икономисти".
А бе, къде е Юни ? А Болгар и Сибила ?
09 Юли 2013 10:33
Бирникъ
Ровър, Енгелс, ще отидете във фризера май. Аз съм пращан там няколко пъти за по-дребни неща от подобен род. Дано модераторът да спи поне до обяд.


Бирникъ,беше поизчезнал.Това е специално за теб. Натисни тук

Не смяташ ли,че трябва да се премахне ДДС и да се върне Данъкът въху оборота за крайния потребител.Основанието е връзването на всички касови апарати към НАП.
Ползата е изчезване на ДДС-измамите.
09 Юли 2013 10:39
Др.Олигарски бил забравил да спомене за какво са му парите от актуализацията. Е, вчера посланиците на Германия и Франция го казаха - предстои спиране на европарите.
Вън, крадливи подлоги на олигархията!
09 Юли 2013 10:51
Ха-ха, забелязвам, че дежурните критикари на Жоро Ангелов така са озверели, че дори не се опитват да дадат някакви контрааргументи (то и не няма какво да противопоставят, но понякога поне се мъчат).

Статията много точно и ясно обяснява нещата - който иска да разбере ще разбере, който има партийна задачка, ще пише групотевини във форума. Такъв е животът, какво да се прави.
09 Юли 2013 10:54
А мат'рялчето на фондационерчето без ден трудов стаж в сериозна фирма или институция няма да коментирам, освен с "гола вода". Още повече, че до извода за липса на причена за актуализация на бюджета, съм стигнал доста преди него. Иначе трябва да падам до и без това ниското ниво на ФОНДАЦИЯ "Институт "Отворено общество" и нейните "икономисти".
А бе, къде е Юни ? А Болгар и Сибила ?

БирникЪ, благодаря за вниманието - ето ме.
И имам молба - вместо да сипеш епитети и нелюбезни определения, напиши повече за "Още повече, че до извода за липса на причена за актуализация на бюджета, съм стигнал доста преди него". Това е ВАЖНО! Дано да имаш време и желание!
09 Юли 2013 10:58
Кой от министрите не си е свършил работата, която е можело и трябвало да се свърши за последните два месеца, та вече си направил извод?
Сегашните министри са далеч по-невзрачни и бездейни и от служебните министри допреди 2 месеца. Явно им дърпат конците отзад, за да изглеждат така като мекотели.
09 Юли 2013 11:23
Някой купи и СЕГА.
09 Юли 2013 11:33
Ако се увеличи събираемостта на данъците, ще се избегнат евентуалните проблеми с недостиг на приходи


Ми така си е...
Освен това, само храната ще спаси човечеството от глад...
09 Юли 2013 16:25
Хрантутниците на Сорос нямат право на мнение относно икономиката и бюджета на БГ - те винаги са участвали в разсипването им под различни форми.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД