Отношението на БСП към екологията е също тъй двойствено, както и към социалната, данъчната, икономическата политика.
Като съавтор с ДПС на ударните дози заменки по морето и други атрактивни райони през 2005-2009 г., същата партия, излизайки в опозиция, реши да се изживява като природозащитник. Когато преди месец се върнаха отново на власт, социалистите забравиха обещанията и вместо това още в първите си дни се втурнаха да дават амнистия - уж временна, на незаконните строежи. Преди това самоубийствено предложиха архитекта Калин Тихолов за министър на инвестиционното проектиране.
В последния момент бе изтеглен законопроектът, който трябваше да спре събарянето на незаконните строежи. На дневен ред изскочи неясната идея цялото Черноморие да стане национален парк. Щеше да е твърде добре, ако не беше настъпило пълно раздвоение - докато в парламента говореха за защита на най-свидните морски плажове, Министерството на регионалното развитие обяви, че ще се бори докрай в съда за устройствения план на община Царево, написан от Калин Тихолов и предвиждащ мащабно застрояване на последните оцелели зелени територии на Странджа. Тези странни пируети показват, че БСП
е раздирана от задкулисни бизнес интереси
и принудата да крепи съсипания си публичен имидж.
При по-внимателен прочит паркът Българско Черноморие се оказва просто прах в очите, фалшиво обяснение в любов към еколозите. На първо четене вече мина проектът на БСП да се забрани за 1 г. всякакво строителство и разпоредителни сделки с държавни земи по морето. В този период министърът на екологията трябва да предложи обхват и граници на парка. А той може да е национален, природен парк или друг вид защитена територия. Идеята всъщност се роди след скандала "Дюнигейт" и бе на еколозите. БСП си я присвои във вихъра на скандала през зимата, а ГЕРБ я отхвърли от партийно късогледство. Сега идеята отново е на дневен ред, с етикетче "да избегнем "Дюнигейт 2". Чудесен замисъл, само че има проблеми с изпълнението. За 4 г. на власт именно тройната коалиция сътвори толкова поразии със заменките, че вече не са останали за защита много държавни територии край морето. Самите еколози признават, че паркът ще е на парчета - нещо като 2 км парк, 8 км бетон. И така от Дуранкулак до Резово. И второ: на хартия и сега дюните и всякакви природни образувания са изключителна държавна собственост, върху която не може да се строи. Да не говорим за "Натура 2000". Така че ако законите в тази страна се спазваха, нямаше да е нужно управляващите сега да флиртуват с обществените настроения.
Да погледнем идеята за парка през фокуса на една съдебна сага, започнала през 2008 г. Тогава е приет общият устройствен план на община Царево. Протестите срещу приемането му започват година по-рано. Планът дава зелена светлина за съсипване на последните незастроени места по южното Черноморие. 9000 дка трябваше да бъдат извадени от защитените територии на парка, за
да отворят място за хотели с общо 100 000 легла
Преди дни тричленен състав на ВАС отмени изцяло заповедта за одобрението на плана. Решението не беше изненада - планът ни навлече и наказателна процедура на Европейската комисия. Изненадата беше другаде - Министерството на регионалното развитие има намерение да обжалва решението. "Планът предвижда застрояване на цялото крайбрежие на природен парк Странджа, с изключение на малкото защитени местности, където това изрично е забранено. С други думи, изпълнителната власт вчера заяви, че подкрепя застрояването на две трети от един вече съществуващ природен парк по Черноморието", коментират от коалиция "За да остане България".
Благородна, но само на пръв поглед, е и другата идея на БСП - да спре събарянето на незаконни постройки, които са единственото жилище на обитателите си, до приемането на промени за уреждане на статута им. На преден план бяха изтикани неколцина рибари от бургаската местност Ченгене скеле, които без мораториума щели да изгубят домовете си, а в ролята на благодетеля е депутатът Димчо Михалевски. Михалевски явно разчиташе на късата обществена памет, че Ченгене скеле отдавна не е рибарско село, а незаконна вилна зона със скъпи къщи - не на рибари.
Мораториумът мирно и тихо обикаляше парламентарните комисии и сигурно вече щеше да е влязъл в сила, ако не бяха ежедневните протести. В петък изведнъж БСП се сетиха, че ще нагнетят общественото недоволство и сами си изтеглиха законопроекта за "уточнения". В дебатите по този проект най-много шум се вдигна около намеренията на БСП да узакони ромските гета. По данни на Държавния строителен контрол в страната има 250 влезли в сила заповеди за събаряне на незаконни постройки, за които се предполага, че се ползват за жилища и ще попаднат в обсега на амнистията. 200 от тях са в Ченгене скеле, което прави твърденията на Михалевски, че става въпрос за 7 рибарски колиби, подвеждащи.
Що е то незаконно жилище?
"Преценката на служителите е субективна, тъй като незаконните строежи затова са незаконни, защото нямат проекти и строителни книжа и само собственикът знае за какво ги ползва. При проверка може да е жилище, но при последваща вече да е шивашки цех или стопанска постройка", коментира шефът на строителния надзор Милка Гечева. Именно ДНСК ще трябва да преценяват кое е жилище и кое не, което ще доведе до субективност, признаха и от регионалното министерство. С което и двете институции на практика признаха, че дори и в ЗУТ да се запише, че ще се узаконяват само единствени жилища, винаги ще се намери вратичка в закона.
"С този мораториум казвате на десетки хиляди българи, че са глупаци, защото са спазвали законите", влезе в открито противоречие с Михалевски депутатът от БСП Емил Костадинов. Той заяви, че борбата с незаконното строителство не може да се води с отлагателни мерки. Срещу този аргумент стоят спечелени две дела срещу държавата от група роми в Страсбург - съдът постановява, че липсва съразмерност на действията, тоест наказанието (събарянето на незаконната къща и оставянето на хора на улицата) не отговаря на нарушението на ромите. И въпреки че решението на съда първоначално бе сред основните му аргументи, Михалевски се опитва сега да успокои и други страсти - срещу узаконяването на ромските гета. "Категорично няма да ги узаконяваме", обещава депутатът, но не уточнява как законът ще направи разграничението между единственото рибарско и циганско жилище. Към тезата за съразмерност на деянията се включи депутатът от БСП Дора Янкова (бивш кмет на Смолян), която даде за пример смолянско семейство, което трябвало да живее в павилион на Гражданска защита, защото властите не могли да осигурят подходящо жилище за останалите на улицата хора.
Нищо не пречи, когато влезе в сила мораториумът, всички незаконни постройки да се окажат единствени жилища, а редица български безимотни граждани изведнъж да се сдобият с по някоя вила, че и хотел, за които да докажат с необходимите документи, че е единственото им, постоянно обитавано жилище. Проектът засега бе изтеглен. Покрай изборите във Варна имаше подозрения, че с него се прави опит и да се купят ромските гласове на обитателите на кв. "Максуда". БСП загуби кметските избори. Ако този парламент оцелее по-дълго и настъпи временно успокоение, като нищо мораториумът ще се върне пак в пленарната зала.
|
|