:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,762,616
Активни 275
Страници 19,083
За един ден 1,302,066

Finita la comedia

По-честното и отговорно поведение е да се договори и оповести датата на следващите избори, която да е приемлива за голямата част от обществото.
Антоний Тодоров
Протестите навършиха един месец. Протестиращите не показват желание да се откажат да искат оставката на правителството. Правителството навърши един месец и една седмица. Каза, че не е на дневен ред неговата оставка. Ако приемем, че в двата случая нещата останат такива, каквито са, теоретично можем да очакваме, че от тук до края на мандата - май 2017 г., правителството ще трябва да работи заедно с непреставащи протести. Такава теоретична хипотеза не може да се случи. Вече стана съвсем ясно, че следващите избори ще са предсрочни (бях убеден в това още вечерта на 12 май 2013 г., когато станаха ясни резултатите от изборите, но не претендирам да съм "познал" какво ще се случи - де да беше така!). Практическият въпрос е кога именно ще се случат следващите избори.

Използвам глагола "случвам се", защото нещата вървят именно към това -



изборите "да ни сполетят"



в момент, когато никой не ги очаква. Разбира се, има и една разумна хипотеза - датата им да се договори по някакъв начин и да се оповести. Последното ще спести нерви, усилия, разочарования, ненужни изблици, недоволства, прибързани решения и много други индивидуални и колективни неприятности. Не на последно място оповестяването на договорена дата за изборите ще успокои обстановката, а гражданската енергия няма да се "пилее" по площадите, а може да се насочи към много очаквани и много полезни неща като например: съдействие за бърза промяна на изборното законодателство, на енергийния закон, на мерките срещу младежката безработица, на възстановяването на диалога между лекарския съюз и здравната каса, на разрешаването на най-скандалните случаи на нарушение на трудовото законодателство и на ефективния граждански и парламентарен контрол върху използването на СРС. Това е, което вероятно може да направи за 3-4 месеца по-експедитивна работа на парламента (не искам да споря дали ще са нужни още месец-два, защото вече виждам, че общото нетърпение е много голямо).

Ще кажа, че следното ми се струва контрапродуктивно, неефикасно, безсмислено:

- Да се противопоставят хората от протестите "против" и протестите "за", протестиращите от София и от провинцията, онези от януари и тези от юни - обществото е едно и също, фокус на протестите поне от 2009 г. насам са нарушената справедливост и липсата на почтеност в политиката.

- Да се избягва фиксирането на дата за следващите избори с оправданията за многото работа, която предстои да се свърши: нито една добра и трайна реформа в обществото не е възможна, без за това да има достатъчно широка подкрепа или в ситуацията на натиск на обстоятелствата.

- Да се търси частична партийна полза от ситуацията: в криза е доверието изобщо към партиите, дори и към онези, които останаха извън парламента.

Обратно, честното отношение към обществото (независимо дали е протестиращото или непротестиращото) в момента е печелившата позиция. А това отношение изисква на първо място да се договори и съобщи вероятната дата на следващите (със сигурност предсрочни, но не и незабавни) избори.

Защо предсрочни, макар и не незабавни ще са следващите избори? Всъщност нищо не е гарантирано, включително незабавни избори, ако протестите прехвърлят някаква граница, ако профсъюзите се присъединят, обявявайки обща стачка, ако в парламента се стигне до ситуация на разпад и прекратяване на подкрепата за правителството, ако... Много други възможности просто не съм изброил, пък и няма смисъл. По-добре е другото - да избегнем неочаквани незабавни избори, за



да "насрочим предсрочните"



Мнозина ще са несъгласни, казвайки: парламентът е избран преди по-малко от два месеца; има правителство, което се ползва с подкрепата на едно относително мнозинство. Това е вярно, но вече не е ефикасно - правителството няма да може да свърши нищо очаквано и полезно в ситуация на такова масово недоверие и отхвърляне. Но могат да кажат: не е масово това отхвърляне, защото протестиращите не са мнозинството от гражданите. Това също е така - почти в никое общество протестите не привличат по-голямата част от гражданите. Но днес в протестите са хора, чието мнение без съмнение влияе върху мнението на много други - затова протестите, дори и да са на 4-5 хиляди души, не бива да се подценяват. Не бива да се омаловажават, защото това крие огромен риск от тяхната бърза радикализация, защото търпението, колкото и да е голямо, може бързо да се изчерпи.

Освен това всяко умишлено забавяне на търсенето на съгласие за датата на следващите избори крие риска от това, хората да си повтарят: управляващите искат да се възползват от всеки ден, през който са на власт, за да се възползват от властта за свои собствени цели. И това подозрение, без значение доколко е основателно, вече се превръща с дълбоко убеждение на едно нарастващо мнозинство и никакво говорене в обратен смисъл няма да може ефикасно да го преобърне. Напротив, всяко забавяне само ще усилва такова убеждение.

Затова мисля, че по-честното и по-отговорното сега е да се договори и оповести датата на следващите избори, която да е приемлива за голямата част от обществото. Това ще позволи на всички да се подготвят за тях, да се самоорганизират, да се реорганизират, да се съорганизират... При другото решение изборите "ще ни сполетят" рано или късно.

Всъщност



фокусът на днешната криза



е в партийната система - масовото отхвърляне на партиите изобщо показва няколко неща:



- Партиите не са представителни (парламентарни или не), те твърде много са се превърнали в параван на частни корпоративни интереси и поради това вече не изразяват никакви приемливи обществени каузи.

- Партиите не дават сигнал, че искат да се променят съществено и радикално, което означава, да станат по-тясно зависими от "обикновените" си членове (онези, които още вярват на идеите, а не на парите) и да изградят по-силна връзка с обществото. Почти няма нови ръководства, които да са заявка за сериозна промяна.

- Нови партии - такива, които идват с нова кауза - почти няма или остават незабележими. А от такива нови партии се нуждае не само десницата, но също така левицата, а и центърът.

Нужна е дълбока реорганизация на партийната система - старите партии не могат да управляват по същия начин, а нови няма. Изглежда, че сме в ситуацията на Италия от началото на 1990-те години. Рискът е да не ни сполети скоро един наш Берлускони - макар че донякъде вече го имахме и това може би ще ни спести такъв вариант. Следователно е време за избори. Но така, че да позволят на гражданите да се намесват ефективно в подреждането на партийните листи и да се премахне предварителното "назначаване" (по същество) на депутати от партийните ръководства. Така че гражданите да имат между кого да избират, а не половината от тях да са убедени, че никой от кандидатите не заслужава тяхното доверие. Това изисква известно време, макар и не толкова много. Което със сигурност може да се договори, ако затова има искрено желание и почтени намерения. Защото "представлението свърши" и ако не искаме Фортинбрас да прибере труповете, ще трябва да се потрудим да намерим някакво поне минимално съгласие.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Разумната хипотеза е да се договори по някакъв начин датата за предсрочните избори и да се оповести. Иначе изборите ще бъдат внезапни
33
3885
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
15 Юли 2013 20:20
Това е вярно, но вече не е ефикасно - правителството няма да може да свърши нищо очаквано и полезно в ситуация на такова масово недоверие и отхвърляне.

Ха изчакай малко да видим какво ще свърши, пък тогава приказвай! Аман от сюриите Ванги и Сибили!
15 Юли 2013 20:39
... Нужна е дълбока реорганизация на партийната система - старите партии не могат да управляват по същия начин, а нови няма.

Одайба* Ленинска съвършенност - дрънчи отсякъде!

_______________________________________________________________________
* - имахме навремето такъв колега - Одайба, но доста отдавна не съм го чел - Дай Боже да е жив и здрав!
15 Юли 2013 20:40
[quoteПартиите не са представителни (парламентарни или не), те твърде много са се превърнали в параван на частни корпоративни интереси и поради това вече не изразяват никакви приемливи обществени каузи.
][/quote]
Това и за слепците е ясно. Партийните байраци ги нема никъде. Само избори за ВНС и нова конституция ще ни извадят от драките.
15 Юли 2013 20:45
изчакай малко да видим

Е какво повече искаш да видиш, всеки ден има издънки, никой не може да надскочи себе си, това са кадрите на разположение на мафията, други няма.
Ами ти си чакай, виж, може да дочакаш да се включат и съдиите, което е наред, тогаз ще видиш какви кирливи ризи ще излязат ...
15 Юли 2013 20:49
Разбира се, има и една разумна хипотеза - датата им да се договори по някакъв начин и да се оповести.

От кого и кого да се договори тази дата? От легитимно избрано правителство и една групичка софиянци, която се е сетила месец и нещо след изборите, че резултатите от мача не й отърват и иска преиграване? А останалите избиратели - те не важат, те не са хубави, умни и имотни, те не са ходили на мач, нито за гъби в деня на изборите, те не се сещат след два месеца какво са искали да правят в изборния ден.
Какво ми гарантира, че същите тези софиянци няма месец след новите избори да се сетят, че предния ден някой от съседите е пуснал "Апасионата" и така е нарушил деня им за размисъл с пропаганда? (Сещам се тук за един парламентарист, които хем не ходи на работа, хем принизява избирателите до хора, които мислят един ден на четири години!)
Е, пък аз не съм съгласна да ме влачат като панаирджийска мечка до изборните бюра през три месеца за кефа на пиещите кафе пред парламента! Край на комедията!
15 Юли 2013 21:12
Тая мазна Гана не мога да я трая.
*************
Тия не разбраха, че с циганските си номера си правят автогол след автогол. Сами си вярват на демагогията.
15 Юли 2013 21:17
фокус на протестите поне от 2009 г. насам са нарушената справедливост и липсата на почтеност в политиката
нарушената справедливост за борещия се за пореден транш от "работодателя", за запалилия се през пролетта глава на многодетно семейство и за повечето от красивите и умните са три различни неща.
и защо слагаме
поне от 2009 г. насам
? за красота? или за да мине тезата?
и още, и отново: къде бяхте, всички вие, борци за справедливост и почтеност, 3.5 от последните 4 години? но май въпросът е риторичен...
26543
15 Юли 2013 21:24
Чета АнтонияТ и си казам, добре тръгнал , а той на врътки го удря...
Антоний Тодоров, случва ни се, Революция на демокрацията. Сигурен съм, знаеш това "книжле" на Йоханес Хайнрикс !
Днес става дума за спасяване на етиката в политическото ни общуване!!! Повече няма да ти говоря, Мерси...
15 Юли 2013 21:44
ако профсъюзите се присъединят, обявявайки обща стачка,
Смех,смех,смех...
15 Юли 2013 21:53
Сладур.
15 Юли 2013 22:07
вече сериозно се замислям дали на "ентелигентите" са им криви олигарсите? да се съберат, да се разберат, да се уговорят... да уговорят мача? това ли са "демократичните" механизми? да уговорим мача? щото на избори - НЕДЕМОКРАТИЧЕН механизъм, ни няма никъде! никакви избори повече!!! сал експерти ни трябват - да се съберат и да уговорят мача. и после като на стадиона - 5 зрители,
15 Юли 2013 22:35
Изключително слабо четивце
Протестите не вредят съществено на БСП/ДПС, дори напротив. Правителството е пълен боклук и само ще си падне с позор, ако не го атакуват толкова тъпо и безпринципно. Ако падне под натиска на синьозелените водорасли, позитанците и потурнаците ще си измият ръцете пред своите избиратели и на предсрочни избори пак ще вземат своето, че и повече поради липса на конкуренция.
15 Юли 2013 23:01
Напълно е възможно изборите да са 2017 година и това няма да ме учуди, въпреки внушенията на медиите и социолозите. Може и "протестите" с пиенето на кафе да са до тогава. Просто някои ще трябва да плащат за напитката по-дълго. Но да не ги жалим, те си имат гарантирани приходи от фотопанелите и вятърните мелници.
15 Юли 2013 23:17
Партиите не са представителни (парламентарни или не), те твърде много са се превърнали в параван на частни корпоративни интереси и поради това вече не изразяват никакви приемливи обществени каузи.

- Партиите не дават сигнал, че искат да се променят съществено и радикално, което означава, да станат по-тясно зависими от "обикновените" си членове (онези, които още вярват на идеите, а не на парите) и да изградят по-силна връзка с обществото. Почти няма нови ръководства, които да са заявка за сериозна промяна.

- Нови партии - такива, които идват с нова кауза - почти няма или остават незабележими. А от такива нови партии се нуждае не само десницата, но също така левицата, а и центърът.

Нужна е дълбока реорганизация на партийната система - старите партии не могат да управляват по същия начин, а нови няма.


E, как ще стане реорганизацията, след като няма кой да я извърши? Авторът чува ли се какви ги приказва? Или "дай да бутнем колибата, пък после ще му мислим". Ми ние вече 24 почти правим само това и виждаме резултата.
Промяната няма да стане само с едни предсрочни избори като с вълшебна пръчица. Само че този, дето се е учил как да управлява политическия живот, ни излиза с максимата "не знам как да стане, ама и така не става".
Г-н Гълъбов, Ваше, на т. нар. "политолози", задължение е да укажете алтернативата на сегашната система, да посочите пътя как да се извърши тази промяна и да подготвите лицата за това.
Иначе и аз мога да ги плещя такива врели-некипели. Само че промяната не ще приказки, а иска дълга и тежка просветителска работа, но това на нашите платени политшамани хич не им е ясно... Или не искат да се занимават, щото е много по-лесно да си до царската маса, там все подхвърлят по нещо...
15 Юли 2013 23:28
Промяната като не стане с едни предсрочни избори, ще стане с няколко такива. Избори до дупка. Харесвам служебните правителства. Никакви измишльотини като "програмни", "експертни" и прочие.
15 Юли 2013 23:29
С "проба-грешка-грешка-грешка" се опитваше да управлява кабинетът преди временния... Не е добра идея.
15 Юли 2013 23:34
Това не е точно "проба" - "грешка". Трупа се опит, елиминират се патици. За нас не виждам друг начин.
15 Юли 2013 23:38
Ами ако ти е ясно, какво трябва да се прави, почвай да организираш хората. Или поне слушай и помагай на този, които излиза с името си и ясни идеи... Но се иска много работа, защото най-бавно и най-трудно се променя начинът на мислене на хората. А политическата система се базира най-вече на манталитета на хората.
15 Юли 2013 23:51
Така е, уж всеки знае как трябва да станат работите, ама не ще да си разваля рахатлъка. Но с тази беднотия нещата отиват към радикализация. За жалост кадърната младеж ще се изнесе. Тя умишлено беше тикана към това решение още от 1989.
16 Юли 2013 00:01
Напълно е възможно изборите да са 2017 година и това няма да ме учуди, въпреки внушенията на медиите и социолозите. Може и "протестите" с пиенето на кафе да са до тогава. Просто някои ще трябва да плащат за напитката по-дълго. Но да не ги жалим, те си имат гарантирани приходи от фотопанелите и вятърните мелници.

Наистина глупаво мнение!
Авторът му дали си вярва?
Всъщност това е едно от малкото мнения, в които всичко е невярно - от първата до последната дума!
Такова, и да искам, не мога да съчиня!
Поздравления!
16 Юли 2013 00:19
- Партиите не са представителни (парламентарни или не), те твърде много са се превърнали в параван на частни корпоративни интереси и поради това вече не изразяват никакви приемливи обществени каузи.
Партиите станаха кланове.Ако това го приехме за "лидерските" и "електоралните" ,то за "масовите" (всъщност само БСП остана такава)е безумие.Няма партии,каква представителна демокрация очаквате.Всъщност каква демокрация изобщо има?
16 Юли 2013 06:35
те си имат гарантирани приходи от фотопанелите и вятърните мелници.


И солидни доходи от лихвите си в Белиз и други офшорки, необложени с 10-е процента на Шимон Джанков, включително за да плащат на горния и подобните нему НБУ-йци.
16 Юли 2013 06:59
Куманиз от приказка не разбира.
Особено когато е повалил Майка България
за ПОРЕДНОТО ПЛЯЧКОСВАНЕ.
Затова:
Избори ВЕДНАГА!
После АРЕСТИ и СЪД!
16 Юли 2013 07:09
Соросоидо-гейобразните социологически дискурсивни упражнения в писмено-печатна форма са смешни и жалки в упорството на дансуващото си усилие, още по-смешни и жалки, защото напоследък не просто зачестиха, а ни се налагат като единствената наблюдателска гледна точка. Галиба. Добре /под/платена (без галиба)
Канкан просто.
16 Юли 2013 07:12
После АРЕСТИ и СЪД!

Ъ-хъ, на Бочко, Цецко, Шимончо, Мозъчето и останалата мутро-мафиото-милиционерска шайчица.
16 Юли 2013 07:45
Евтина демагогия за елементарни потребители...
--------------------------
Блогът на Генек

16 Юли 2013 08:17
Доста слабо четивце, дори не искам да го коментирам! Само едно ще кажа и да е ясно - вън Соросоидите от България!
16 Юли 2013 09:01
Защо да има предсрочни избори?Кой и как разбра, че това правителство и парламента не работи, та те не ги оставиха от третия ден на сформирането на правителството да започнат работа.За каква смяна на система говорят като всички крещят"червени боклуци" или целта е хаос за да се прекрият престъпленията на предните и да влезат "сините" по- бързо в парламента защото при "демокрация" без тях не може.Така не стават нещата.:60 процента от митингуващите не знаят значението на думата "олигархия" и не ми казвайте, че голям процент не са платени.Моля ви, не вземайте тия дато не се разхождат с голяма компания за простаци и некадърници, че вие сте всичко в тая държава...
16 Юли 2013 09:36
Какви избори като няма алтернатива? Нали резултатите ще се повторят почти същите? И недоволните не ходят да гласуват, тогава защо пак искат избори? И тия същите да са във Велико народно събрание и да напишат нова конституция- не, благодаря! А, да, профсъюзите щели да обявят национална стачка! Ама че смешка, дали ще забележи някой че я има?
16 Юли 2013 11:46
Затова мисля, че по-честното и по-отговорното сега е да се договори и оповести датата на следващите избори, която да е приемлива за голямата част от обществото. Това ще позволи на всички да се подготвят за тях, да се самоорганизират, да се реорганизират, да се съорганизират... При другото решение изборите "ще ни сполетят" рано или късно.
Ами защото ако едно правителство - демократично избрано преди 2 месеца, спазило всички закони, съобразило се със спонтанната реакция на обществото спрямо неговите кадрови назначения - изведнъж се подаде на натиска на една креслива агитка в центъра на София и обяви нови избори, то това ще значи, че демокрацията в България окончатено е умряла и е заменена с охлокрация - управление от креслива тълпа (утре феновете на Локо СФ може да решат, че следващото правителство не им харесва и да се съберат...). Дори и да се преструваме, че не е така - ако правителството има някаква крайна дата, която наближава, всички негови управленски решения и стратегии ще бъдат саботирани - а целия държавен апарат ше мине в режим на изчакване. Точно в този момент обаче България няма време за губене. Няма време да чака Костов, Кунева, Св. Витков и филан-кешията да се организират. Няма време да чака лумпениядата пред Народното Събрание да реши какво всъщност иска. Няма време да чака шайката на Бокаса да се върне в парламента и да си влезе в задълженията. Просто - няма време. Има твърде много належащи проблеми, които чакат решение. Орешарски - колкото и да ви е неприятен се е захванал да ги решава. А вие си пишете глупости (по гайдата на Икономедия - Натисни тук и подскачате с вувузелите си по жълтите павета. А през това време няколко-стотин-те събрали се на контра протест са събрали >100 хиляди подписа в подкрепа на правителството. Е - как да бъде?
16 Юли 2013 12:06
Така идва работата, но
ако протестите прехвърлят някаква граница, ако профсъюзите се присъединят, обявявайки обща стачка,
е малко като покана, как да се действа. Засега нямаше такива намерения. Ах Тодоров, лидер такъв!
16 Юли 2013 15:13
А има ли въобще за кого да гласуваме
?Искам да има бюлетина въздържал се.
16 Юли 2013 18:19
едно правителство - демократично избрано
Аха, безпринципното коалиране в името на "усвояване" на държавата било демокрация.
спазило всички закони
Промяната на закона за да втъкне нарочената пионка не значи, че е спазен. Лъжливите мотиви, дали щото нямало време или всъщност няма мозък, все си остават лъжливи мотиви.
всички негови управленски решения и стратегии ще бъдат саботирани
А правителството имали "решения и стратегии"? Или се чака все още ДПС-то да му ги издиктува как натресените вече "кадри"?
целия държавен апарат ше мине в режим на изчакване.
Ама той държавният апарат и без протестите е в "режим на изчакване" - в едното министерство били незаконно назначени, в другото - не отговаряли на изискванията, в трето - подали рапорти за напускане/пенсиониране; четвъртото разцепено - служителите разкрачени, друга агенция зачеркната. Има ли едно министерство, де да е останало действащо след "спешните мерки"?
Точно в този момент обаче България няма време за губене
В смисъл, че трябва да се ускори увеличението на държавен и частен дълг, що сега настанилите се в държавните кресла са пределно изтънели от глад?
Орешарски - колкото и да ви е неприятен се е захванал да ги решава.
Кои точно проблеми? За цените на тока Върховния административен съд друго казва - ще се плаща за вятърничав ток; Бюджетната рамка - счупването й какъв проблем решава? Плюнченето на Мая Манолова върху избирателния кодекс е по-скоро "отхващане" отколкото "захващане" на решение на проблем.
А да, увеличени са майчинските, но ... само за втората година. А проблемът как ще се определя размера на обезщетението по майчинство решен ли е? - На око, година за година и според зависи. Имали разлика между решенията на Дянков и Орешарски в този случай? Аха, едното било наложително, а другото спешно решение.
Голяма промяна! От пусто в празно; не потребители, а клиенти (Закона за енергетиката)... на олигархията.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД