:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,987
Активни 472
Страници 1,552
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

"Не искахме да сме в България, но тук ни хванаха"

Когато охраната не ни разбира, започва да ни бута, разказват в с. Пъстрогор нелегални имигранти, които чакат над година да получат статут на бежанци
Бежанците в Пъстрогор имат право свободно да ходят до Свиленград.
Едва ли някой е чувал за художника W.M. - млад мъж, роден в държава от Африка. Един ден, подгонен от войните, мизерията и болестите в родината си, той решава да тръгне към Западна Европа, за да търси по-добър живот. Мечтата му свършва на 8 км от Свиленград, в центъра за временно настаняване на бежанци в с. Пъстрогор. Там е вкаран, след като е заловен на южната граница на България. Месеците, които прекарва в очакване дали българските власти ще му дадат статут на бежанец, художникът използва, за да прави това, което най-много обича - да рисува. Картините му обаче не са пейзажи. В тях няма нищо нито весело, нито красиво. Те казват всичко, което W.M. не може да изрече от страх, че казването на истината може да му отнеме възможността да получи така желания статут на бежанец.

Едно от тези произведения на младия художник е първото, което виждаш в кабинета на директора на центъра в Пъстрогор.



Картината изобразява скелет на човек, завързан с верига



С последните си сили, преди да потъне в блатото, в което лежи, той е протегнал окованата си ръка, за да хване белия гълъб на свободата. За жалост не можем да ви я покажем, тъй като ни бе забранено да я снимаме.

"Не ми правете снимка", "Нека да си говорим, но не записвайте", "Вътре не може да се правят снимки", "Ще доведем няколко човека, с които да разговаряте в стаята за преводи (където разговорите се записват - бел. ред)". "Молбите" са на шефа на отдел в центъра Антон Илиев, който ни посреща в директорския кабинет. Те обаче са достатъчни, за да се разбере, че нещо в транзитния център за бежанци в с. Пъстрогор не е наред и ръководството му не иска то да излезе наяве.

През последните седмици името на дома в Пъстрогор нашумя с бунта на бежанци, които се оплакаха от тормоз и побой от страна на охраната. Близо 30 сирийски граждани направиха опит да блокират пътя към Свиленград в знак на протест. Задълбочаването на конфликта е спряно от намесата на представител на асоциация "Свободна Сирия" и започването на вътрешна проверка. Скандалът леко заглъхна до момента, в който преди дни МВР съобщи, че 30 души от центъра са хванати при опит да преминат българо-сръбската граница.



Част от избягалите са същите, които вдигнаха бунт



срещу лошото отношение към тях в дома. Сред тях има и хора от Алжир, Камерун, Тунис, Ирак, Сомалия, Либия и Пакистан. Някои от бегълците са хванали таксита, за да прекосят цялата страна. Други стигнали с влакове и автобуси до Видин, Кула, Белоградчик и Калотина, където били заловени.

Естествено ръководството на центъра отрича всички обвинения, отправени от бежанците. Илиев обяснява създалото се напрежение с пренаселването на центъра. При капацитет от 300 души в него са настанени 365. Това се дължи на драстичния ръст на бежанци към България. Миналата година са били 1350 души, а за първите пет месеца на 2013 г. търсещите закрила у нас са вече 1448.

Според Антон Илиев на камерите в центъра се виждало, че казаното от бунтуващите се не е вярно. Режимът в Пъстрогор позволява бежанците да се разхождат извън него, дори да посещават Свиленград. По думите му ситуацията възникнала, след като една от жените в центъра тръгнала да излиза. Но се забавила на вратата и това предизвикало струпване. Тогава един от служителите на частната охранителна фирма, която пази центъра, я помолил да освободи входа, а това предизвикало недоволството на останалите.

Версията на ръководството почти съвпада с тази на бежанците, но с малки разлики. След бунта един от чужденците - Нермин Алдаруиш, споделя пред bTV: "Исках да отида до града. Стоях тук на един стол, дойдоха и ми казаха: "Махай се, махай се" и почнаха да ме бутат без причина". Мохамед Шамсадени разказва пък, че преди месец полицията е пребила брат му. "Два пъти го пребиха. Преди два дни сестра ми стоеше тук и беше пребита също. Тя не искаше да стои на слънцето, но те я изгониха с бой", допълва Шамсадени.



"Имайте предвид, че много лъжат" -



с тази уговорка от центъра ни повеждат, за да разговаряме с бежанци. Въпреки свободния режим не е възможно просто да разговаряш с хората. Тези, с които се срещаме, са посочени от ръководството на центъра, а мястото на срещата е стаята за преводачи. На входната й врата стои надпис: "Тишина, вътре се записва".

Секон Кеннет от Либерия не лъже, но и не говори много. Той е първият, който "изявява" желание да говори с журналистите. Разказва историята си, която е подобна на повечето в центъра. Семейството му е убито, когато бил на 3 години. Оттогава търси пътя към по-добрия живот в Европа. Той не се оплаква от живота в Пъстрогор, защото обича България. Единствената му молба е да разполага с повече пари, за да може да ходи често до Свиленград: "Ако тръгна пеша, трябва да ходя по час и половина в двете посоки".

Еман Иса от Ирак е другият кандидат-бежанец, който също е позитивно настроен към Пъстрогор. Дошла е сама от Ирак, след като армията на Махди убива приятеля и двамата й братя. Баща й също е прострелян и остава инвалид. Иса станала мишена на армията, след като работела като преводач за щатските войски в Залива. За да се спаси, бяга към Европа. Иракчанката е от една година в центъра и очаква всеки момент да придобие право да пребивава у нас. В центъра също играе ролята на преводач. Знае английски, турски, арабски. Затова другите са я нарочили за шпионин, който подслушва и снася информацията на ръководството. Самата тя не крие добрите си отношения с охраната, тъй като стои в стаята им за разлика от другите бежанци. Според нея всичко е наред и не е съгласна с критиките на другите. "Питам ги: какво правите тук, като не ви харесва?!", обяснява Иса. Те й отговаряли, че не искали да дойдат в България, но тук са ги хванали.



Дотук с положителните отзиви



Третият събеседник не желае да му се споменава името, тъй като се страхува, че ще има големи проблеми. Той е роден в Сомалия, но през последните 7 години е живял в Сирия, където е бил под закрилата на ООН. "Там работех, децата ми учеха, но стана гражданската война и избягахме в Турция", разказва историята си анонимният. В южната ни съседка оставя жена си и четири от децата си и идва в България с останалите три деца да търси убежище с идеята по-късно да вземе и семейството си. Плановете му обаче се разбиват. След като изкарва 35 дни в дома за задържане на бежанци в близкото с. Любимец, той е прехвърлен в Пъстрогор с децата си. Тук се сблъсква с редица проблеми, които определя като минаващи границата за хуманно отношение. "Например искам да се видя с адвокат, но охраната не знае английски", споделя бежанецът и обяснява, че когато не го разбират, започват да го бутат. Той е категоричен, че охраната няма никакво уважение към жените и децата. Същото се случвало и с мъжете, а децата дори отнасяли по някой удар зад врата.

Сомалиецът се оплаква и от малкото средства, които им се дават - по 65 лв. на човек на месец. С тези пари трябвало да си купува всичко - храна, дрехи и дори да плаща на личен лекар. Агенцията за бежанците поема разходите за ток, вода и отопление. Дори и да си купи продукти, няма къде да ги сготви. В стаята, където спи, имало два котлона, за които се редели на опашка. Най-много го притеснява обаче, че



не знае какво се случва с молбата му да остане



постоянно в България. Вече няколко месеца стои и не знае какво ще се случи с него и семейството му, защото не може да се върне в Сомалия, където има война.

Именно неяснотата за бъдещето им създава напрежение сред бежанците в Пъстрогор. На практика това е вторият център, в който биват настанявани, след като бъдат заловени на границата. Преди това седят с месеци затворени в центъра за бежанци в Любимец, който е към МВР. Според доклад на Българския хелзинкски комитет през 2012 г. българските власти са нарушавали закона, като са задържали хора прекалено дълго в центровете за бежанци в Бусманци и Любимец, преди да започне производството им за предоставяне на статут на бежанци. Това става без обяснение и мотиви. Така вместо процедурите за отговор по исканията на бежанците да продължат 6 месеца, те се удължават на година. Нелегалните имигранти са изправени пред избора или да подпишат, че са съгласни да ги върнат обратно в страната, от която са избягали, или да чакат години българските власти да им решат бъдещето. Което също не изглежда никак обещаващо - тогава вариантите са или да останат на улицата без препитание, или пак да правят опити да избягат в лелеяната Западна Европа.
 Бежанците се оплакват от нехуманно отношение в центъра.
 Центърът е препълнен с нелегални емигранти. При възможности за 300 души. В момента са 365. Напливът на бежанци през българската граница се е увеличил двойно през първите 6 месеца на 2013 г. в сравнение с миналата година
 Пъстрогор. Всеки бежанец получава по 65 лв. на месец, с които трябва да се снабдява с храна. Подслонът е за сметка на центъра.
 Еман Иса е бежанка от Ирак. Знае английски, турски и арабски. В центъра я ползват и за преводач, което настройва останалите срещу нея, защото я подозират, че е шпионин на управата.
 Антон Илиев от ръководството на центъра разреши да бъде сниман накрая. Тук показва таблото, на което са описани правата и процедурите за бежанците.
28
3975
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
19 Юли 2013 20:11
Жал ми е за хората, но е ясно, че няма как ние да спасим света и да пускаме или приютяваме всички бежанци. Най-добре изобщо да не влизат в Бг, а границите да се охраняват по-добре. Когато ги заловят да ги депортирват на някъде извън ЕС разбира се.
19 Юли 2013 20:43
И ние не искахме да сте в България, ама кой ви е пуснал дотук, защо сте дали да ви хванат точно тук и защо едни други държавни идиоти са ви хванали точно тук.

-------------------------
дистанционен парламент
19 Юли 2013 21:59
"Не искахме да сме в България, но тук ни хванаха"

А бе и ние не искахме да сме в България, ама съдба...
Добре, че още не са ни хванали, Терминалът е на разположение
20 Юли 2013 05:04
"Не искахме да сме в България....."
Като не са искали да са в България да се връщат у дома.
20 Юли 2013 09:38
Не й стигат проблемите на България ами и непоръбени бежанци с лопатата. В Гърция бяха стигнали до 30 000 годишно. Тук се представят по-скромно , но и ние сме по-скромни.
20 Юли 2013 10:11
Жал ми е като гледам коментарите под статията! За тия хора България е рай в сравнение от където идват. Най-малкото може да получат хуманно отношение, а не полицейски, охранителен и бюрократичен произвол! Да им дадат по една безстопанствена къща и по 10 декара в обезлюдения северозапад и да ги оставят да си изкарват хляба.
20 Юли 2013 10:13
И само да добавя - това е резултата от 23 години борба за оцеляване на българите - пълно озлобление, и 0% съчуствие и добрина към хората в нужда.
20 Юли 2013 10:25
Perseus
20 Юли 2013 11:39
65лв се дават на месец и на бедните БГ граждани, без да им се поемат другите разходи като наем или режийни. Така че, това е положението в бедната ЕУ страна. Първо да се помисли за БГ гражданите, а после за емигрантите..
20 Юли 2013 19:38
Да им дадат по една безстопанствена къща и по 10 декара в обезлюдения северозапад и да ги оставят да си изкарват хляба.

А ти откъде знаеш като им дадат къщи как ще си изкарват хляба? а останалите 5 милиарда и на тях ли къщи в северозапада ще им дадеш? А защо нашите си цигани не си изкарват хляба в тея къщи? Ако някой наистина иска да помогне на тези хора ще направи възможното та те да живеят добре в родните си страни, а не да се правят на майки терези на наш гръб. И това няма нищо общо със съчувствие и любов. И да, за това е необходима дългосрочна работа и всеотдаденост която няма да се отплати. Само, че къде по-лесно е да се сополявиш по форумите колко били безчувстени всички пък ти добрия...

Просто някои хора бъркат съчувствието и реалния живот. Едното им се иска, другото е възможно и прагматично, т.е устойчиво в дългосрочен план.
20 Юли 2013 21:14
Казвах ви го, когато коментирахте за Шенген, потока ще се увеличи многократно след като влезете. Също прегледайте и клаузите на Дъблин 2(щом влезе, остава).
Никой от Европа няма да си мръдне и пръста за вас, сами ще ви оставят да се управяте. И недай си боже, стане и някоя патаклама, ще ви и порицават и поучават. Ще ви дадът някое евро и това е. А, колкото до депортацията, е тука е голямата кръстословица. Също трябва да се осветли и ролята на югоизточните ви съседи.
Много може да се говори по въпроса .............. .
Единственото решение е създаването на такива условия в страните от където идват тези хора, че да нямат нужда да емигрират!?!?!
21 Юли 2013 00:33
Единственото решение е създаването на такива условия в страните от където идват тези хора, че да нямат нужда да емигрират!?!?!

Да бе Тва вица на деня ли е. Подготвяйте се за Египет не ми се мисли какво ще стане ако стигнат до гражданска война.
21 Юли 2013 06:11
Perseus,

Съгласен съм, че бедна България, с оръфан бюджет, не може да отделя значителни средства за бежанците. Но в статията става дума за отвратителното отношения на надзирателите. Толкова ли е трудно всеки човек да бъде третиран с уважение и респект?

Какво би поречило за тези бежанци, които са кадърни, честни и работливи, да им се предостави шанс за нов живот вместо да бъдат връщани в техните страни разкъсвани от граждански войни, геноцид, убийства.. Даваш им статут на бежанци с условието, че при първото най-дребно престъпление шут за цялото семейство през граница и обратно в Сомалия и я да видим дали ще работят чеснто или ще рискуват.
21 Юли 2013 11:41
Я кат стана дума за "обезлюдения" северозапад, некой да каже къде тук има свободня земя / НИЧИЯ демек/ дет може да се раздава? И северозапада изобщо не е толкоз обезлюден, просто в селата няма работа.... и има цигани... а, земята /доколкото в нашата дребна страна я има/, си се обработва. Ама некви малоумници им се струва че сме в Сибир, та искат да раздават земя на африканци, че на наще цигани раздайте първо бе
21 Юли 2013 12:53
Наще цигани нямат никакво намерение да работят. Те искат само да крадат. Ще ме извинявате много, но голяма част от хората, за които се говори, може да са черни, може да всякакви, но биха си изкарвали хляба честно, стига да им се даде възможност. Вие чувате ли с това "да им се създадат условия, да не емигрират"? Според вас какво казват за нас самите от западна европа? Десетки мои приятели, роднини и т.н. са емигранти - всичките работят и си изкарват прехраната с честен труд. Мен самия, обаче са ме питали "Абе много си бял да си от България". Мигах на парцали! Та така, ругакте емигрантите, но много от тях са пъти по свестни от вас, които сте готови да колите и бесите, че им давали по 65 лв, и как разбираш ли да им давали земя. Ами ей така! Като не щат българите да работят и седят на село, а циганорите пък ако хванат инструмент, ще им изсъхнат ръцете, все някой трябва да я обработва тая земя! И без това с тия темпове след 50 години в тая държава ще има турци и цигани! Осъзнайте се, и проявете малко съчуствие и добрина! И да, ако сгафят - с първия полет марш от тук.

П.с. оня ден в дъжда, една рускиня с дете докара с джипа до вкъщи жена ми с детето просто "ей така", че да не ги навали. Ако жената беше мислела като вас, щеше да мине през близката локва... То всъщност масовото БГ поведение минава през локвата.
21 Юли 2013 13:04
Мда ти си добър, другите гадняри. Я фани гугъл мапс, отвори го на северозапада, и тикни некъде маркер дето има 1000 декара свободна земя, за тея 100на африканци. Не говоря за милионите, само за тея 100 човека. Айде да не говорим празни приказки, дай един линк тук в студиото да видим свободната земя. САМО 1000дк намери свободни, необработваеми, НИЧИИ готови за раздаване. От картите на гугъл прекрасно се вижда всичко.
21 Юли 2013 13:59
timbuktu
21 Юли 2013 00:33
Мнения: 3,163
От: Greece


Може и да ти се струва като виц. Ама е единственото май решение.
Някои други решения, да предлагате?
21 Юли 2013 14:05
Бодлива тел и мини на граничната ивица, 100% решение на проблема.
21 Юли 2013 16:40
RumenS
21 Юли 2013 14:05
Мнения: 3,813
От: Bulgaria


С други думи ще направиш така, че не само да не може да се влиза, но и излиза, нали?
21 Юли 2013 16:45
Ти през браздата ли притичваш като излизаш?
21 Юли 2013 17:08
RumenS
21 Юли 2013 16:45
Мнения: 3,814
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP


Румене, туриш ли бодливата тел, ще ти изпратят обратно всичките мургави гурбетчии и ще ви турят и едни "визи", и хайде да те видим откъде ще минеш.
21 Юли 2013 17:18
Аз и сега си излизам в чужбина с виза, за теб и циганите не нам, ваш си проблем.
21 Юли 2013 17:31

RumenS
21 Юли 2013 17:18
Мнения: 3,815
От: Bulgaria


Руменчо, малки са ти куфарите, бе момче. Но евала за идеите ти, сигурно си ги научил, от страните дето ходиш с виза още.
21 Юли 2013 17:37
Е, поне са реални и доказано работещи, а не са фантастични като твоите. Що не си отвориш къщата за всеки желаещ, който живее в по-лоша или па си няма?
21 Юли 2013 17:41
***
21 Юли 2013 17:57
***
21 Юли 2013 18:28
***
21 Юли 2013 18:31
на мен пък не ми се струва нормално да изпраскаш седем деца докато си по лагери, след което да се оплакваш колко ти е тежко положението, като въпросният сомалиец
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД