Едно от тези произведения на младия художник е първото, което виждаш в кабинета на директора на центъра в Пъстрогор.
Картината изобразява скелет на човек, завързан с верига
С последните си сили, преди да потъне в блатото, в което лежи, той е протегнал окованата си ръка, за да хване белия гълъб на свободата. За жалост не можем да ви я покажем, тъй като ни бе забранено да я снимаме.
"Не ми правете снимка", "Нека да си говорим, но не записвайте", "Вътре не може да се правят снимки", "Ще доведем няколко човека, с които да разговаряте в стаята за преводи (където разговорите се записват - бел. ред)". "Молбите" са на шефа на отдел в центъра Антон Илиев, който ни посреща в директорския кабинет. Те обаче са достатъчни, за да се разбере, че нещо в транзитния център за бежанци в с. Пъстрогор не е наред и ръководството му не иска то да излезе наяве.
През последните седмици името на дома в Пъстрогор нашумя с бунта на бежанци, които се оплакаха от тормоз и побой от страна на охраната. Близо 30 сирийски граждани направиха опит да блокират пътя към Свиленград в знак на протест. Задълбочаването на конфликта е спряно от намесата на представител на асоциация "Свободна Сирия" и започването на вътрешна проверка. Скандалът леко заглъхна до момента, в който преди дни МВР съобщи, че 30 души от центъра са хванати при опит да преминат българо-сръбската граница.
Част от избягалите са същите, които вдигнаха бунт
срещу лошото отношение към тях в дома. Сред тях има и хора от Алжир, Камерун, Тунис, Ирак, Сомалия, Либия и Пакистан. Някои от бегълците са хванали таксита, за да прекосят цялата страна. Други стигнали с влакове и автобуси до Видин, Кула, Белоградчик и Калотина, където били заловени.
Естествено ръководството на центъра отрича всички обвинения, отправени от бежанците. Илиев обяснява създалото се напрежение с пренаселването на центъра. При капацитет от 300 души в него са настанени 365. Това се дължи на драстичния ръст на бежанци към България. Миналата година са били 1350 души, а за първите пет месеца на 2013 г. търсещите закрила у нас са вече 1448.
Според Антон Илиев на камерите в центъра се виждало, че казаното от бунтуващите се не е вярно. Режимът в Пъстрогор позволява бежанците да се разхождат извън него, дори да посещават Свиленград. По думите му ситуацията възникнала, след като една от жените в центъра тръгнала да излиза. Но се забавила на вратата и това предизвикало струпване. Тогава един от служителите на частната охранителна фирма, която пази центъра, я помолил да освободи входа, а това предизвикало недоволството на останалите.
Версията на ръководството почти съвпада с тази на бежанците, но с малки разлики. След бунта един от чужденците - Нермин Алдаруиш, споделя пред bTV: "Исках да отида до града. Стоях тук на един стол, дойдоха и ми казаха: "Махай се, махай се" и почнаха да ме бутат без причина". Мохамед Шамсадени разказва пък, че преди месец полицията е пребила брат му. "Два пъти го пребиха. Преди два дни сестра ми стоеше тук и беше пребита също. Тя не искаше да стои на слънцето, но те я изгониха с бой", допълва Шамсадени.
"Имайте предвид, че много лъжат" -
с тази уговорка от центъра ни повеждат, за да разговаряме с бежанци. Въпреки свободния режим не е възможно просто да разговаряш с хората. Тези, с които се срещаме, са посочени от ръководството на центъра, а мястото на срещата е стаята за преводачи. На входната й врата стои надпис: "Тишина, вътре се записва".
Секон Кеннет от Либерия не лъже, но и не говори много. Той е първият, който "изявява" желание да говори с журналистите. Разказва историята си, която е подобна на повечето в центъра. Семейството му е убито, когато бил на 3 години. Оттогава търси пътя към по-добрия живот в Европа. Той не се оплаква от живота в Пъстрогор, защото обича България. Единствената му молба е да разполага с повече пари, за да може да ходи често до Свиленград: "Ако тръгна пеша, трябва да ходя по час и половина в двете посоки".
Еман Иса от Ирак е другият кандидат-бежанец, който също е позитивно настроен към Пъстрогор. Дошла е сама от Ирак, след като армията на Махди убива приятеля и двамата й братя. Баща й също е прострелян и остава инвалид. Иса станала мишена на армията, след като работела като преводач за щатските войски в Залива. За да се спаси, бяга към Европа. Иракчанката е от една година в центъра и очаква всеки момент да придобие право да пребивава у нас. В центъра също играе ролята на преводач. Знае английски, турски, арабски. Затова другите са я нарочили за шпионин, който подслушва и снася информацията на ръководството. Самата тя не крие добрите си отношения с охраната, тъй като стои в стаята им за разлика от другите бежанци. Според нея всичко е наред и не е съгласна с критиките на другите. "Питам ги: какво правите тук, като не ви харесва?!", обяснява Иса. Те й отговаряли, че не искали да дойдат в България, но тук са ги хванали.
Дотук с положителните отзиви
Третият събеседник не желае да му се споменава името, тъй като се страхува, че ще има големи проблеми. Той е роден в Сомалия, но през последните 7 години е живял в Сирия, където е бил под закрилата на ООН. "Там работех, децата ми учеха, но стана гражданската война и избягахме в Турция", разказва историята си анонимният. В южната ни съседка оставя жена си и четири от децата си и идва в България с останалите три деца да търси убежище с идеята по-късно да вземе и семейството си. Плановете му обаче се разбиват. След като изкарва 35 дни в дома за задържане на бежанци в близкото с. Любимец, той е прехвърлен в Пъстрогор с децата си. Тук се сблъсква с редица проблеми, които определя като минаващи границата за хуманно отношение. "Например искам да се видя с адвокат, но охраната не знае английски", споделя бежанецът и обяснява, че когато не го разбират, започват да го бутат. Той е категоричен, че охраната няма никакво уважение към жените и децата. Същото се случвало и с мъжете, а децата дори отнасяли по някой удар зад врата.
Сомалиецът се оплаква и от малкото средства, които им се дават - по 65 лв. на човек на месец. С тези пари трябвало да си купува всичко - храна, дрехи и дори да плаща на личен лекар. Агенцията за бежанците поема разходите за ток, вода и отопление. Дори и да си купи продукти, няма къде да ги сготви. В стаята, където спи, имало два котлона, за които се редели на опашка. Най-много го притеснява обаче, че
не знае какво се случва с молбата му да остане
постоянно в България. Вече няколко месеца стои и не знае какво ще се случи с него и семейството му, защото не може да се върне в Сомалия, където има война.
Именно неяснотата за бъдещето им създава напрежение сред бежанците в Пъстрогор. На практика това е вторият център, в който биват настанявани, след като бъдат заловени на границата. Преди това седят с месеци затворени в центъра за бежанци в Любимец, който е към МВР. Според доклад на Българския хелзинкски комитет през 2012 г. българските власти са нарушавали закона, като са задържали хора прекалено дълго в центровете за бежанци в Бусманци и Любимец, преди да започне производството им за предоставяне на статут на бежанци. Това става без обяснение и мотиви. Така вместо процедурите за отговор по исканията на бежанците да продължат 6 месеца, те се удължават на година. Нелегалните имигранти са изправени пред избора или да подпишат, че са съгласни да ги върнат обратно в страната, от която са избягали, или да чакат години българските власти да им решат бъдещето. Което също не изглежда никак обещаващо - тогава вариантите са или да останат на улицата без препитание, или пак да правят опити да избягат в лелеяната Западна Европа.
Бежанците се оплакват от нехуманно отношение в центъра. |
Пъстрогор. Всеки бежанец получава по 65 лв. на месец, с които трябва да се снабдява с храна. Подслонът е за сметка на центъра. |