:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,478
Активни 609
Страници 13,043
За един ден 1,302,066
ПОЗИЦИЯ

Екологична лъжа, или митовете за здравословните продукти

Биопродуктите са много по-скъпи от обикновените, но те не носят допълнително полза за здравето и не помагат на околната среда. Ние просто спонсорираме този вид земеделие, което в много аспекти напомня секта
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Протестите срещу ГМО преди време доведоха до мораториум в България върху освобождаването в околната среда и отглеждането на генномодифицирани организми.


Защо хората са готови да плащат повече пари за органични зеленчуци, плодове, мляко, месо и не се възмущават от това, че Европейският съюз щедро подпомага финансово екологичното селско стопанство? Различните проучвания сочат едно и също нещо - хората са убедени, че в тези продукти няма "химия" и най-вече пестициди. На второ място е желанието да се купят по-полезни (тоест съдържащи витамини и микроелементи) и по-вкусни продукти. На трето място и значително по-назад са аргументите за защитата на околната среда, тъй като много хора смятат, че подобен вид селско стопанство не носи вреда на природата.

За преимуществото на екологичното хранене говорят не само подобни производители и подкрепящите ги зелени организации, но и голям брой медии. Телевизионните готвачи повтарят като мантра тезата, че вкусните и полезните блюда трябва да са приготвят само от органични продукти. Тези изказвания не се опровергават и затова в масовото съзнание "еко" вече е синоним на полезното. Тъй като тук не остава място за скептично мнение, до обществото на практика не достига гласът на специалистите по токсикология, хранене, селско стопанство, химикали или на еколозите. Това е жалко, защото голяма част от представите на хората за органичните продукти са митове.



Натуралното срещу изкуственото



Екологичното селско стопанство се опира в същността си на един ключов принцип, който гласи, че химията, която е създадена от хората (тоест изкуствени торове и средства за защита на растенията), е вредна и лоша по своята природа. Затова екологичните фермери използват натурални подобрения, растителни екстракти и средства, които се смятат за традиционни. Каквато например е сярата, която се използва в селското стопанство за борба с кърлежите и различните заболявания на гъбите вече почти 5000 години. Проблемът е в това, че разделянето на лоша, изкуствена и добра на химията от научна гледна точка е абсурдно. Особено след като е научно доказано, че едно или друго вещество може да бъде вредно за човека и природата в зависимост от неговите свойства и дози, а не от произхода му.

Оттук идва и въпросът дали в екопродуктите има химия? Да. Първо, ние всички ядем храна, която се състои от химически елементи и съединения. Добра илюстрация за това може да е едно напоследък популярно в интернет изображение с изчислените съставки на една обикновена ябълка. Това са "моноокис на диводорода"(тоест вода), растителни мазнини, захар, нишесте, каротин, токоферол(Е306), рибофлавин(Е101), никотинамид, биотин, пантотенова фолиева, палмитинова, олеинова, линолова, оцетна и салицилова киселини, аскорбинова киселина(Е300), стеаринова киселина(Е570), хидроксибутандиова киселина(Е296), пурини, натрий, калций, манган, желязо, мед, цинк, фосфор, оцветители и антиоксиданти.

На второ място, макар и екопродуктите да съдържат по-малко пестициди, това не значи, че производителите на органични зарзавати въобще не използват химически средства за защита на растенията. Нормите на Евросъюза разрешават използването на 26 т.нар. екологични пестицида, между които са вече споменатите по-горе традиционни вещества и съединения от растителен произход. Но това не значи, че те винаги са по-малко токсични. Например до 2011 г. в европейските и американските биопроизводства беше разрешено да се използва веществото ротенон, което се получава от тропически растения и активно се използва като инсектицид. То обаче беше изключено от разрешения списък, когато опити с плъхове показаха, че големи дози от него предизвикват симптоми, които приличат на болестта паркинсон.



Пестицидите не са толкова страшни



Много интересен е фактът, че никой в света (американците смятат да започнат едва т.г.) не следи за реалните обеми на натуралните пестициди, които се използват в екоземеделието или за тяхната концентрация в продуктите. Според изследване на Евробарометър около 78% от поляците се опасяват от "останките на изкуствените пестициди в зеленчуците, плодовете и зърнените култури". Сред европейците като цяло това са 72%. Тези настроения са отзвук от ситуацията през 50-те години на миналия век, когато минералните торове и инсектицидите масово се използваха в селското стопанство, и то много безразсъдно. Страхът от тази практика доведе до заявления, че това ще доведе света до екологична катастрофа. Това на свой ред породи "химиофобията", което на свой ред е ирационален страх от всякакви химически субстанции, които са създадени от човека.

Оттогава светът се промени, тъй като се появиха държавни и международни институти, които се занимават с охраната на природата и контролират използваните в селското стопанство синтетични средства. Произвеждащата ги промишленост също се промени и тя вече полага много по-големи грижи за околната среда. Промени се и знанието на хората. През 2000 г. двама учени от Калифорнийския университет - професор Брюс Еймс и Луис Голд, публикуваха много важно изследване в тази сфера. От него следва, че заедно с храната всеки човек изяжда около 10 000 вида пестициди, които се произвеждат от самите растения като защита от вредители. От тях 99.99% имат натурален произход. И ако синтетичните пестициди са добре изучени, то за растителните се знае много малко. Около 100 вида подобни натурални продукти са били използвани върху животни и се оказа, че при половината от тях са се развили ракови заболявания. Значи ли това, че подобни растения предизвикват рак? Не, но пък демонстрират абсурда на антихимичната истерия. Освен това вече е доказано, че 71% от синтетичните пестициди, които в наши дни се използват в селското стопанство, са по-малко отровни от ванилата, а 97% от кофеина или аспирина.

САЩ и ЕС провеждат все повече проверки в тази сфера. Неотдавна Европейската агенция по безопасност на хранителните продукти (EFSA) публикува подробен отчет за пестицидите в храните. Били са изследвани 77 000 проби от 29 страни в Европа, което показа наличието на пестициди само при 0.4% от тях. Обаче по мнението на експертите на EFSA дори употребяваните в храната подобни продукти не са опасни за здравето. Специалисти от университета в Дъблин от своя страна доказаха, че сред хората, които ядат предимно зърнени култури, употребата на синтетични пестициди остава на нивото от 0.1 до 10%, което е безопасно за здравето на хората. Това потвърдиха и данни на Световната здравна организация.



Нито са полезни, нито са по-вкусни



Твърденията, че сертифицираните екологични продукти гарантират полза за хората, също са неверни. Съответните документи само показват, че нещо е били отгледано в съответствие с принципите на екологичното земеделие. Затова американското Министерство на селското стопанство, което отговаря за въвеждането на система за сертификация в страната, тактично предупреждава, че знакът "еко" не означава, че продуктът е по-полезен и качествен. Привържениците на идеята за органично хранене често цитират избрани научни публикации, които доказвали, че екологичните зарзавати, плодове, зърнени и млечни продукти съдържат повече витамини С, А или полифеноли (вещества, които според различни данни могат да предотвратяват рак). Затова те са по-полезни. През последните десет години редица учени проведоха подробни анализи на цялата литература посветена на този въпрос. Така м.г. голям шум предизвика работата на изследователите от университета в Станфорд, които изучили 237 публикации (колкото изискват научните критерии), в които се сравнява химическият състав на органичните и обикновените продукти, както и тяхното влияние върху здравето на хората. Основният извод е, че от гледна точка на здравето потреблението на подобни продукти е идентично.

Няколко години по-рано подобна работа бе проведена по поръчка на британската Агенция по стандартизация на храните. Нейните автори анализираха 162 научни статии през последните 50 години, в които бяха представени 3500 сравнения на различни съединения в хранителните продукти. Стана ясно, че при съдържание на 15 питателни вещества (например витамин С, А, калций) екопродуктите не се отличават от обикновените. Отделно появилите се различия нямаха значение като цяло за здравето на човека. В този контекст може да се спомене също така отчетът на Американската академия по педиатрия от м.г., която отбеляза, че макар в органичната храна да се съдържат по-малко синтетични пестициди, няма научни доказателства, че нейното потребление може да окаже положително влияние на здравето. Най-важното е да се придържаме към правилния начин на хранене с голямо количество зеленчуци и плодове. И няма никакво значение дали те са органични, смятат американските педиатри. Също така трябва да се спомене и британският Комитет за рекламни стандарти, който се занимава с проверката на добросъвестни реклами и който забрани преди няколко години на организацията Soil Association (занимаваща се със сертифицирането на органични продукти) да използва в своите кампании твърдението, че екохраната е по-полезна от обичайната.



Медицинската лъжа



Въпреки разпространеното мнение, най-много вреди за природата идват не от промишлеността, а от селското стопанство. Около 35% от повърхността на Земята в момента се използва за селскостопанска продукция. Хората позволяват да съществуват предимно полезни за тях растения, което вреди на биологичното разнообразие. Нищо не промени така силно облика на нашата планета като земеделието. Затова една от най-важните задачи, която стои пред човечеството, е то да е по-малко обременяващо за околната среда. В същото време екологичното земеделие не помага да се подобри природата. Традиционното селско стопанство използва голямо количество химически торове и пестициди, което, разбира се, нанася голяма вреда на природата. Но през последното десетилетие то стана съвсем друго. Изследвания показват, че най-доброто решение е използването на т.нар. интегрирани системи, които включват елементи на съвременни и екологични методи (например ротация на отглежданите култури). Тя се основава на реални оценки на производителността и вредата за околната среда, както и научни достижения (в частност биотехнологии), без да се отказват синтетичните пестициди (но да се използват умерено) и генномодифицирани организми (ГМО). Това ще позволи ограничаването на химическата обработка на растенията, тъй като някои видове ГМО сами изработват пестициди, които им позволяват борба с вредителите (подобни вещества от години масово се използват в екостопанствата).

През последните 15 години селското стопанство, което се основава на биотехнологии, внася голяма полза в опазването на околната среда, отколкото екологичното земеделие за половин век от своето съществуване. Обемът на използваните пестициди е намалял на 472 милиона тона, а изхвърлянето на вредни газове само за 2011 г. е намаляло с 23.1 милиарда тона. Трябва да се отбележи, че използваното в екостопанствата компостиране (тоест производството на натурални торове) се явява съществен източник на парниковите газове - метан и азотни окиси.

На фермерите, които се занимават с екологично стопанство, им е забранено да използват ГМО. Защо? Един от поводите е убедеността в това, че генната модификация е недопустимо вмешателство в това, което е естествено природно. Тук идеологията отново побеждава разума. Всички култивирани в момента растения са създадени с помощта на тези или онези генни модификации, като цялата разлика е, че те се създават с по-малко точни методи (кръстоски, селекция, мутации с помощта на химически средства или йонизиращо облъчване). Друга причина е, че такива природозащитни организации като "Грийнпийс" въздействат на общественото мнение и оказват поддръжка на екологична земеделска пропагандна. Заедно с това те водят ожесточена борба с ГМО.

И най-накрая, последният, но не по-малко важен факт е, че екостопанствата произвеждат много малко продукция (средно на 20-25% по-малко, отколкото при използването на обичайните аграрни технологии). Ако се реши всички селски стопанства да преминат на екологични технологии (което сега е около 2%), трябва да се търсят допълнителни огромни площи земя. По този начин екологичното земеделие води до разточително използване на такива ценни в наши дни ресурси, каквато е обработваемата земя. Затова например правителството в Дания, което през 90-те години мислеше да премине изцяло на екологично селско стопанство, след като се запозна с отчет на редица експерти, се отказа напълно от тази идея.



Убийствено здравословно хранене



Органичните продукти се смятат за полезни и безопасни, обаче в действителност при погрешно отглеждане или приготвяне могат да се превърнат в смъртоносна опасност като всяко друга храна. Пример за това е историята от 2011 г., когато във Франция и Германия избухна епидемия, предизвикана от опасната разновидност на бактерията E. Coli. Числото на заболелите тогава достигна 3100 души (от които тежко 850), а 53-ма починаха. Източник на епидемията се оказаха органични египетски семена. Те били заразени с бактерията, която попаднала там, по всяка вероятност при използването на екскременти на животни или хора. В САЩ пък вече има редица случаи на опасни екологични продукти и на иззети храни по подобни причини. През декември 2011 г. от магазините в страната бяха иззети 15.5 тона говежда кайма, която също била заразена с бактерията E. Coli. От щандовете също така изчезнаха например домати или семена на целина, в които бе открита салмонела.
 Какво има в една екоябълка? Това са "моноокис на диводорода" (тоест вода), растителни мазнини, захар, нишесте, каротин, токоферол (Е306), рибофлавин (Е101), никотинамид, биотин, пантотенова фолиева, палмитинова, олеинова, линолова, оцетна и салицилова киселини, аскорбинова киселина (Е300), стеаринова киселина (Е570), хидроксибутандиова киселина (Е296), пурини, натрий, калций, манган, желязо, мед, цинк, фосфор, оцветители и антиоксиданти.
СНИМКА:www.eucalyptusmagazine.com
Масово е схващането, че прекалената употреба на химически торове и пестициди в селското стопанство е вредна. Но в модерното земеделие това вече не е факт.
СНИМКА: www.wordpress.com
Екологичните стопанства се славят, че имат по-здравословна продукция. Но това съвсем не е вярно, а ако цялото земеделие стане еко, ще му трябват пет пъти повече обработваеми площи. Не промишлеността, а селското стопанство оказва много по-голямо влияние върху климата.
СНИМКА: www.prospective.appsci.queensu.ca
В отрасъла все повече се залага на генномодифицираните организми.
55
9545
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
55
 Видими 
28 Юли 2013 18:42
Разбира се, че това е поредният балон, като фотоволтаиците! Тука обаче, новите "братя" си бият на камък! Ние сме си от село! Ядем си пиперо и домато от лехата и нашата вяра:
"...бронирана
здраво в гърдите
и бронебойни патрони
за нея
няма открити!
Няма открити!"
28 Юли 2013 18:45
Видях подзаглавие "Пестицидите не са толкова страшни" и се отказах да чета...Не рупаме доматите с колците!
----------------------------
Блогът на Генек
28 Юли 2013 18:49
До кога ще ни баламосват тези "учени". bg-mama всичко е доказано. Точка!
28 Юли 2013 18:54
Генек,

Така пропускате тънкия намек и за "полезността" на ГМО, изразен в статията, както и че това, което в момента познаваме като растителна храна си е своего рода ГМО.




28 Юли 2013 20:46
Отпочва се пропаганда на ГМО, предстои пропаганда за шистов газ, това ще е важна част от цената, която трябва да платят сега управляващите, за ги оставят на власт.
28 Юли 2013 21:13
Имаше и други бисели, ма тоя "моноокис на диводорода" кърти мивки! А авторът май е убеден, че работата му е да праи жур на некой лист...
28 Юли 2013 21:14
"Chemistry means the difference between poverty and starvation and the abundant life." Brent, Robert

28 Юли 2013 21:29
Чудя се кой ли е платил за тая статия, но че е платена е ясно! Изкуствените торове, пестицидите и ГМО едва ли не ги изкарват полезни! Айде де!
28 Юли 2013 21:36
Череши с червеи ли да ядем
28 Юли 2013 21:39
моноокис на диводорода


Редакторите и коректорите всичките едновременно, предполагам, ги пускат в летен отпуск, та оставят чистачката да следи кое и как се публикува.
Вече ви питах, редакцията, плащате ли хонорари на преводачите си. Напразно се харчите.
28 Юли 2013 21:41
Без нитрати няма домати./поговорка от с.Брод/
Все пак е добре нитратите да са от фекалии/л@йна/,лежали поне 7 години на слънце,вятър,студ и т.н.
28 Юли 2013 21:45
Не ме е страх от това което химиците знаят за свойствата на консервантите - страх ме е от това което не знаят, и което предстои тепърва да научат за наша сметка. Затова "както баба знае" си е най-сигурно и изпитано през вековете.
28 Юли 2013 21:47
Казва се дихидрогенмоноксид, за да сме точни
28 Юли 2013 22:01
Цанев, ние преди превода го знаеме как е било...
28 Юли 2013 22:07
СЕГА, ебати резила, ебати срамът! Как не ви е срам да пускате подобни материали бе? И вие ли тръгнахте по нанадолнището? Май скоро нещата отиват натам и вас да спра да ви чета!!! ГМОто било полезно? Пестицидите били ОК, всичко било перфектно. Нямало разлика между био и конвенционално земеделие? Особе във вкуса? Алеле мале, РЕЗИЛ!

Протестите срещу ГМО преди време доведоха до мораториум в България върху освобождаването в околната среда и отглеждането на генномодифицирани организми.


И аз бях там, и пак ще бъда ако трябва! За разлика от СЕГА, дето май обърнА резбата от известно време насам.
28 Юли 2013 22:14
Perseus
28 Юли 2013 22:07







Хиксе, нескопосан превод - двуводороден окис е правилното

ПП Редакцията, кой е превеждал това нещо Не му плащайте хонорара
28 Юли 2013 22:23
Абе, вий камунези ли сте или атлантици ?
Щом ви дават силни сигнали и ясни знаци за шистов газ , ГМО - Yes и това е.
28 Юли 2013 22:35
Най-активните застъпници на ГМО - neofi от Харлем (фногу аресва мъже с кохерентни атитюди), фалцето, ораслето, softwind и iwan wazow.
Квичеха по 24/7 у форумо...
28 Юли 2013 22:51
Оттук идва и въпросът дали в екопродуктите има химия? Да. Първо, ние всички ядем храна, която се състои от химически елементи и съединения. Добра илюстрация за това може да е едно напоследък популярно в интернет изображение с изчислените съставки на една обикновена ябълка. Това са "моноокис на диводорода


Направо ми се вкисна настроението от манипулативни статии! Явно авторското тяло не съдържа никаква химия в черепната кутия (чети там е абсолютно празно, жив вакуум), за да се опитва по този елементарен начин да манипулира. Защо не вземе да си припомни за Оранжевия Агент, напълно безвредно, направо полезно вещество, от което малце поколението ти се ражда със сърдечни пороци и други малформации, а за виетнамчетата из специалните домове да не споменаваме, че не е гледка за преди лягане. Да си налее чашка от този продукт и да си вдигне наздравица! Още по-добре, ако го направи заедно с поръчителите на статията! Наздраве!
28 Юли 2013 23:18
.
28 Юли 2013 23:25
Без нитрати няма домати./поговорка от с.Брод/


Май има нещо вярно в това. На мен тази година доматите не ми връзват плод. И като се консултирам с комшиите, "стари и опитни" производители, всеки пита "а ти пръскаш ли ги?".
28 Юли 2013 23:30
"Chemistry means the difference between poverty and starvation and the abundant life." Brent, Robert

И аз мисля, че химията в селскостопанското производство и ГМО са много полезни.
Но за изключително малък брой хора, и то главно във парично измерение.
28 Юли 2013 23:35
СЕГА, ебати резила, ебати срамът! Как не ви е срам да пускате подобни материали бе? И вие ли тръгнахте по нанадолнището? Май скоро нещата отиват натам и вас да спра да ви чета!!! ГМОто било полезно? Пестицидите били ОК, всичко било перфектно. Нямало разлика между био и конвенционално земеделие? Особе във вкуса? Алеле мале, РЕЗИЛ!

Зачудих се. Но понякога ми се струва полезно да се пускат подобни материали, за да виждат хората какви кретеноиди ходят по земята. И не само ходят, но и пишат!
Нещо като малката доза лоши бактерии, които мобилизират и усъвършенстват имунната система на живите организми.
28 Юли 2013 23:35
Най-активните застъпници на ГМО - neofi от Харлем (фногу аресва мъже с кохерентни атитюди), фалцето, ораслето, softwind и iwan wazow.
Квичеха по 24/7 у форумо...

28 Юли 2013 23:42
На мен тази година доматите не ми връзват плод. И като се консултирам с комшиите, "стари и опитни" производители, всеки пита "а ти пръскаш ли ги?".

И без да ги пръскаш ще вържат, но много по-малко. Ако не е за пазара - няма страшно. Но ако разчиташ на това да си храниш семейството...
28 Юли 2013 23:46
Изкуствените торове, пестицидите и ГМО едва ли не ги изкарват полезни! Айде де!


Забранете изкуствените торове, че да се върнат най-сетне софиянци на село.
Половината население ще трябва да копае картофи, ако няма изкуствени торове.
28 Юли 2013 23:54
И още нещо. Еко-фермите, дори когато са направени по стандарт, са яки бациларници. При торене с оборска тор и без пестициди няма какво друго да се чака. Най-големите малоумници дори със син камък не пръскат, после се опитват да си пробутат разваленото грозде.
29 Юли 2013 00:03
Почитателите на "кафето" Инка са възмутени.Корекомът враг на народа
29 Юли 2013 00:16
Тази стаия за сетен път показва, че българинът разбира от абсолютно всичко и то не само разбира, ами е и абсолютен спец от най-висока категория.
Но най-паче разбира от смело мразене и обичане (последното почти взе да липсва), да плюе, да завижда, да се бий в гърдите юнашки и най-мрази да чете, да се образова и да се опита поне малко да вниква в чуждото мнение.
Леле майко, що помия се е изсипала!@
99.99% без да се чете статията, хеле па някой да се опита да вдене какво се е изкало да се каже...
Аз като твърд привърженик на НАТУРАЛНОТО хранене (т.е. - от мааксимално естествени, НЕОБРАБОТЕНИ продукти) съм съгласен с доста от тезите в статията, въпреки неграмотния, както обикновено, правод. Химия и селекция е имало и ще има от време оно и да се отрича смело, по български (никоя друга нация няма такова мразене в гените си!) всичко, което селскостопанската наука е постигнала - е просто откровена простотия!
Никой не иска връщане на дивашкото пестецидене от средата на мииналия век, кеото е и подчертано дебело в статията. Но и никой не иска либерасткото, пеерастко феминистко залитано по алабашенето като едиствен източник на "протеини" и други "нутриенти"! Ей това се е опитал да каже автора, ама дай да плюем и с@рем първо...
Всичко е въпрос на баланс - колкото се може натурално, лично отгледано, от приятели познати на село и по фермите, минимално преработени и УМЕЛО СГОТВЕНИ продукти, че да се вижда какво има вътре и внимателно, образовано избиране на какво се купува - това е простичката рецепта за здравословно и човешко хранене!
Щото много от "еко" продуктите са си чисти измишльотини и всичкото алабаш се прехласва да рупа скъпи "еко" треволяци, без да знае даже как се готви. Стига се до парадокси да купувам МАЗНО, ама истинско масло, МАЗНО, ама истинско мляко и т.н. Щото става като във вица, дето "кафеджията" се питал кво пият клиентите му, щото той кафе не слагал, те па не сипвали захар... та се получава гола вОда...
Та всяка крайност е адски вредна, ама пусто промивка на мозъците и като резултат се ядат всякакви екологични и обикновени л@йна от повечето непросветени... ама просвещаването иска четене, а сега е моредно да се пише, псува и с@ре....


29 Юли 2013 00:56
ГМО е чиста търговия. Без него едни ще фалират, с него - други. Щом трябва нека го забранят, няма да е голяма загуба.
По съвсем различен начин стоят нещата с торовете и пестицидите. Ако няма химия, вместо виртуални, ще ядем истински л..на - на мравки, червеи, ларви, насекоми, бактерии, плесени .... Някои от тях с..рат цианиди, c'est la vie!
Както във всичко и в селското стопанство има добри идеи, има и вредни. Патента на Раундъп изтече преди 10 години. Ако влезете в произволна агроаптека ще видите, че почти всички хербициди, които се продават, са със същата активна субстанция като него, някои ги правят даже в Пловдив. И това не е защото империалистите плащат. Ако някой измисли алтернатива на глифозата - нека я каже, сигурно ще вземе и Нобелова награда.
Но както казах, най-интересния ефект ако се забрани химията в селското стопанство ще е, че половината население ще трябва да се върне на село. Урбанизацията през 20ти век не е защото комунистите са измислили АПКта, а защото чрез изкуствените торове, механизацията и пестицидите е станало възможно малко хора да произвеждат храна за много.

.
29 Юли 2013 03:43
Твърде съм уморен дори да изчета всичко внимателно, но съм длъжен да се запиша с коментар за да благодаря, че съм толкова често споменаван и в статията и в коментарите
29 Юли 2013 06:36
защото усещала разликата, каквото и да означава това

Всяка втора бременна "усеща" "това". По бременните жени се познава какво може и какво не бива да се яде и да се ползва като козметика, сапуни, шампоани и т. н.
29 Юли 2013 06:49
Фидел Беев
КОГА бе тов.Беев и КЪДЕ си ме видел или чул да подкрепям ГМО?
Хеле пък всекакви гадни консерванти?
Или на вас куманизите ЛЪЖАТА ви напира безконтролно отвътре...
29 Юли 2013 07:49
Ама "ораслето" не си ти, бе, душа...

29 Юли 2013 07:50
Трудно е да се коментира подобна тенденциозна статия. Аз лично не съм нито против, нито за и за екологичното, и за традиционното земеделие. Авторът се опитва да ни вкара в капана на черно-бялата картина. В статията има и истини с които съм съгласен, но не съм съгласен да противопоставяме екологичното земеделие на традиционното. Напротив! Като земеделски специалист съм наясно, че традиционното земеделие трябва да бъде повлияно от екологичното и да възприеме от последното по-високи стандарти за здравословни храни. И в същото време екологичното трябва да се стреми към производителността на традиционното. Изборът на хората не е между ябълка с пестициди и ябълка с червей. Истината е по средата. Разбира се, авторът избягва темите за животновъдството, където правдата очевидно е на страната на екологичното земеделие. Трудно би било на автора да защитава тезата, че кокошките, отглеждани в клетки и наблъскани с хормони са по-здравословно месо, отколкото отглежданите в свободни пространства и без химически добавки. Или, че млякото от крави, отглеждани в тясни пространства, до коленете в кал и лайна, и поради тези условия и обездвижване склонни към заболявания, лекувани многократно с антибиотици, е по-здравословно от това на кравите, отглеждани на паша, при здравословен за самите тях режим. Или, че месото на ГМО прасетата, с половин сантиметър сланина, е по-крехко и по-вкусно от това на старите породи прасета.
Авторът няма за цел да изясни проблема със здравословното хранене. Ако той се интересуваше от него, щеше да започне с хранително-вкусовата промишленост, която е многократно по-големият виновник за нездравословното хранене при хората. Каквото и да правят земеделците, не могат да разболеят народа така, както това може да го прави преработвателната промишленост. Ако трябва да призовем хората да се хранят зравословно, то трябва да им препоръчаме да купуват сурови плодове, зеленчуци, меса и пр. и да си ги приготвят. И да не купуват нищо готово и полуготово. Нито да се хранят в ресторанти.
29 Юли 2013 07:59
Толкова много лобизъм лъха от тази статия, че чак ми се доповръща...
29 Юли 2013 08:28
"моноокис на диводорода" кърти мивкиПросто си го преведи като "гола вОда"

Гозамбо,съгласен съм с теб за животновъдството.Имах възможност да работя в млечна кравеферма в Гърция около 6 месеца.Отидох с единствената цел да открадна малко опит в гледането на голямо количество крави на малка площ.
Реалността е страшна.От 270-280 крави за доене редовно имаше поне 10 с мастит.Кравите се заплождаха със семе за едри телета,за да се увеличи млеконадоят им,което водеше до смъртност и сред телетата и кравите.Добавки към храната за повишаване на маслеността на млякото,разчекване на кравите от прекомерно едри изродени телета.Бриджит Бардо със сигурност щеше да получи удар.
И от другата страна - фермата на тъста ми през 2002-2011 г.
4 крави ;три телета,всекидневна здравословна паша ,вимето на животното е естествено чисто,млякото е с масленост,която дрънка.
Да,хубаво беше....
29 Юли 2013 08:29
Опитват се да ви отворят оченцата за туй как ви ментят,
оно ви се доповръщало.
Е па драйфайте, ама екологично, в собственио си ръкав.
29 Юли 2013 09:07
Преди седмица гледах едно интервю с Карл Джераси по нашата телевизия, той е син ба бтлгарски евреин и австрийка. Въпреки, че е роден във Виена е учил в Американския колеж в София, но е е забравил българския. Виден химик-органик, наричат го бащата на хапчето анти-бебе, на което той се дразни. В БАН имахме сътрудничество с него, особено,м когато водеше проекта DENDRAL, сочения за един от успешните компютърни проекти в областта на изкуствения интелект (експертни системи). На въпросът за вредните храни, той каза, че първо хората (спомена САЩ) трябва да се откажат от пушенето. Не може да поглъщаш силни отрови, които се съдържат в цигарите, а да се страхуваш от следи от химията в другите продукти, както впрочем и от лекарства. Същото важи впрочем и за алкохола, който в концентратите в по-големи количества е силна отрова. Мой приятел се страхуваше от лекарства - смяташе ги за много опасни. Отива в Африка, другите чужденци вземат превантивно лекарства срещу малария, обаче той не. Инак пушеше много. Едно лято ми каза, че го разстресло. Четох, че много заболели в Африка от малария, като се върнат получават инфаркт - маларията атакува черния дроб и разбърква химията на организма. На следващото лято се върна и получи инфаркт и почина.
29 Юли 2013 09:15
.
29 Юли 2013 09:18
Някой май ще се пробва отново да пробие с разрешението за отглеждане на ГМО и то през най-слабите звена на ЕС.
29 Юли 2013 09:40
Около половината доход на хората у нас отива за храна. Вероятно около толкова средно е за цялото човечество. Естествено е да има всякакви лобита. Води се пропагандна война и промиване на мозъци по-жестока от борбата между енергийните лобита. Граждани, хора, мислете когато взимате отношение!
(За мен даже тази нескопосна статия е по-убедителна от домата със зъби на Гамизов - платена реклама.)
29 Юли 2013 10:24
На всички еко-земеделци им е забранено да използват ГМО. Защо? Всички култивирани в момента растения са създадени с помощта на тези или онези генни модификации, като цялата разлика е, че те се създават с по-малко точни методи (кръстоски, селекция...."

Авторът очевидно смята (както и в-к "СЕГА", че използването на ГМО и кръстоска и селекция за едно и също! Нямам думи, пълна трагедия....
Едно е да се кръстосат две породи кучета, съвсем друго е да се променят гените на кучето и то да се ражда с 4 уши примерно, за да (уж) чувало по добре....
29 Юли 2013 10:47
Едно е да се кръстосат две породи кучета, съвсем друго е да се променят гените на кучето и то да се ражда с 4 уши примерно, за да (уж) чувало по добре....

Успокой се! Ако някой получи такива кучета те ще се въдят само от любители на куриози.
А виж, катъри и мулета (получени с кръстоска) са разпространени въпреки че са безплодни.
29 Юли 2013 11:13
Дет се вика "Добро утро, свате". Повечето от пестицидите от ново поколение - синтетични пиретроиди и неоникотиноиди са разработени да влияят на насекомния метаболизъм и не би трябвало да са опасни за човека и гръбначните (все пак "не би трябвало". От друга страна, много от "биологичните" инсектициди представляват големи белтъчни молекули и са потенциални антигени и алергени, въпреки че не са "химия".
29 Юли 2013 11:52
Редакцията, в химията има две общоприети наименования на съединения - по IUPAC и тривиални (вода например).
Излагате се, това се учи в основно училище.
За правилния превод на "окис" - Натисни тук
29 Юли 2013 11:59
Gozambo,

Като земеделски специалист ти е трудно да вземеш правилно решение, а какво остава за хората, които не са такива специалисти?
Аз имам професионален опит около 11 години в тази сфера и също се затруднявам да преценя кое е най-доброто.
Нека всеки сам открие истината за себе си - трябва само да имаш поне малко информация и да експериментираш...
След това си създаваш собствено меню и се чувстваш добре!


29 Юли 2013 14:34
Най-важен е личният пример. Do Monsanto’s CEOs Eat Genetically Modified Food? Натисни тук
29 Юли 2013 15:50
Много си прав, Гонзо!

П.П. Не си давам парите за два до три пъти по-скъпите екологични храни.
29 Юли 2013 18:32
Gozambo, абсолютно си прав. Е, в общи линии повтаряш това, което казах няколко поста по-горе, но тук е общоприето да се пише, а не да се чете, така че е нормално...
Със здраве!...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД