:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,693
Активни 638
Страници 12,258
За един ден 1,302,066

На крив бюджет актуализация не помага

При несъбрани данъци и осигуровки за 18 млрд. лева правителството иска да тегли едномилиарден заем
Георги Ангелов
Покрай актуализацията още по-ясно се виждат структурните проблеми, от които страдат подготовката, изпълнението и отчитането на държавния бюджет. Актуализацията донякъде се възползва от дефектите на бюджетната процедура, но в същото време и ярко подчертава най-големите от тях. Първият от дефектите е



непрозрачността на прогнозите



Прогнозите, върху които се гради бюджетът, се правят от самото Министерство на финансите, което подготвя и бюджета. Това освен че създава известен конфликт на интереси, позволява и политически натиск върху един чисто експертен процес. Също така проблем е, че липсата на доверие към прогнозите води до политически атаки към бюджета - при приемането на бюджет 2013 от опозицията имаше критики както за надценени, така и за подценени приходи.

Но най-големият проблем е това, че в бюджета няма публикуван анализ на чувствителността - т.е. какво ще стане, ако една или друга прогноза не се сбъдне. Това дава възможност за брутално политиканстване - както от приемащите бюджета, които могат да твърдят, че той ще се изпълни и при по-нисък растеж, така и от тези, които сега актуализират бюджета, които твърдят точно обратното. И едните, и другите не са публикували никакъв анализ или модел, който да доказва твърденията им. Това е голяма непрозрачност на бюджета, която позволява да се прави актуализация, без въобще да се доказва дали това е необходимо и обосновано.

В други страни (Великобритания, някои скандинавски страни) макроикономическите прогнози се правят от независими органи, които не са податливи на политически натиск. Това е и посоката, към която отиват останалите европейски страни.



Непрозрачни са и "буферите" в бюджета



В държавния бюджет ежегодно се залагат "буфери" - средства, които не са по конкретно перо и могат да се похарчат по усмотрение на правителството. Най-видимият буфер е т.нар. резерв за непредвидени разходи. Но има и много други. Например, надценяват се разходите за съфинансиране на еврофондове, разходите за лихви, вноската на България в бюджета на ЕС и др. Още от началото на годината е ясно, че тези разходи няма да се изпълнят в пълен размер, т.е. остават огромни средства, които правителството може да реши да похарчи практически за каквото поиска. През миналата година например само от лихви и от вноската в бюджета на ЕС има спестени 300 млн. лева. Отделно още поне толкова са спестени от кофинансиране на еврофондове (което ще стане и тази година заради недостатъчно усвояване на еврофондове). Т.е. в ежегодните бюджети има някъде между 700 и 900 млн. лв. буфери, макар че точната сума се знае от много малко хора.

Липсата на буфери беше един от аргументите за актуализацията - но правителството не е представило точен анализ колко точно са буферите в бюджета, точно колко от тях вече са похарчени и колко не са. Защото и това правителство не иска да прекрати практиката да си има "свободни пари за харчене", т.е. буфери. Очевидно е, че решаването на този проблем минава през по-прозрачно бюджетиране на буферите, по-затегнат контрол и прозрачност при харченето им (например чрез задължително обсъждане в комисии и гласуване в парламента, а не чрез решение на правителството).



Мъгла тегне и над невърнатото ДДС



Много се изговори за невърнатото и просроченото ДДС, дължимо към фирмите. Така е, защото официална и редовна статистика за това не се публикува. Едно правителство може избирателно да пуска данни, с които да доказва, че няма много невърнато ДДС. Или въобще да не коментира темата, оставяйки поле за спекулации. Сегашното правителство отиде в другата крайност - да твърди, че има повече невърнато ДДС, отколкото то е реално, отново с намерението да постигне политическа цел (актуализирането на бюджета). Всички тези практики са лоши, защото позволяват манипулиране на бюджета и на обществото.

Решението е в редовното публикуване на данни, съставени по стандартна методология, които да показват реалното състояние.

Добре е, че



за размера на просрочените задължения се публикува статистика



- макар и само веднъж на тримесечие. Но не се публикува разбивка кои министерства имат такива дългове. И няма никакви данни за поети ангажименти и задължения за бъдещи периоди. Това позволява отново или да се укрива реалният размер на поетите ангажименти, или както е в момента - да се твърди, че те са повече, с цел да се оправдае актуализацията на бюджета. Тази ситуация успешно се използва от отделните бюрокрации, които си прокарват (непрозрачно и без никакъв анализ и обсъждане) разходи, които парламентът не им е гласувал.

Без ясна и детайлна статистика всеки политик може да си твърди каквито си иска измислици-премислици за бюджета (което почти всички правят). Необходими са ясни правила кой и при какви условия може да поема ангажименти за бюджетни разходи за бъдещи периоди и тези ангажименти да са в рамките на съответните бюджети.



Липсва бюджетна дисциплина



По-силните министерства знаят как да получат повече пари, отколкото парламентът им е гласувал - похарчват си бюджета през първите няколко месеца и след това започват да плачат по медиите, че нямат пари дори за бензин (МВР е типичен пример). Обърнете внимание, че обикновено пари по този начин получават министерствата, които и без това имат най-големи бюджети. МВР например всяка година получава допълнително финансиране, въпреки че има най-големия бюджет в сравнение с всички останали министерства - повече от 1 млрд. лева.

Проблемът е, че това изкривява стимулите за бюджета - никой не се опитва да си направи реалистични разчети и да ги спазва, тъй като никой не приема приетия от парламента бюджет за закон. Всеки знае, че правителството може да му отпусне още пари във всеки момент. Това създава стимул за похарчване на максимално много пари в началото на годината, за да може да се "мрънка" за още по-нататък. При това обикновено се разходват пари за най-ненужните неща, а най-важните разходи се отлагат за края на годината, тъй като с тях е по-лесно да бъде изнудван финансовият министър.



Фискалният резерв



Преди законът залагаше минимално ниво на фискалния резерв, което трябваше да се изпълнява към всеки момент (реално към края на всеки месец). Това не даваше възможност за гъвкавост и беше променено, така че сега минимумът на фискалния резерв е задължителен към края на годината - т.е. към 31 декември. Промяната обаче създаде друг проблем, тъй като в края на периода има много непредсказуеми приходи от еврофондове и други плащания и се създава голям риск за изпълнението на изискването. Например, ако ЕС забави възстановяването на еврофондовете и не ги плати през декември, а през януари, правителството няма да може да плати някакви други разходи през декември заради липса на пари във фискалния резерв.

Решението е във възприемане на лимит на фискалния резерв, който не е нито задължителен постоянно през годината (както беше преди), нито е задължителен само в края на годината (както е сега) - долната граница на фискалния резерв трябва да е задължителна на средномесечно ниво. Т.е. в някои месеци резервът може да е 3 милиарда, а в други 5 милиарда, средногодишно да се поддържа ниво от 4.5 милиарда. Това дава гъвкавост и в същото време не позволява падането на резерва на твърде ниско ниво за дълго време.



България има един от най-неефективните бюджети



в Европа от гледна точка на постиганите резултати от харченето на пари в различните сфери и от гледна точка на разпределението на средства между отделните приоритети. Според международни изследвания със същите разходи България би могла да постигне два пъти по-висок ефект от сегашния, но ако се харчи по-ефективно. За съжаление бюджетната актуализация по никакъв начин не засяга този въпрос. Запазва се същата структура на разходите. Неефективността дори се засилва, тъй като най-облагодетелствани от актуализацията са МВР и МО, които и досега харчат твърде много и твърде неефективно.

Решението е в пълен преглед на публичните разходи, перо по перо, програма по програма, със съответния анализ, който да покаже къде трябват повече пари и къде програмите не постигат резултат и трябва да се закрият.

В България



като цяло данъчно-осигурителното бреме е високо



Проблемът е, че не се събира голяма част от дължимите данъци и осигуровки заради голямата сива икономика. В момента бюджетът харчи годишно около 40% от БВП, но при пълна събираемост би могъл да постигне нива от над 50% (допълнителните средства могат да се използват за финансиране на по-важни сфери и за намаление на ставките на облагане).

Сегашният премиер твърдеше, бидейки в опозиция, че може веднага да вкара в бюджета милиарди допълнителни приходи от спиране на контрабандата. Сега твърди обратното - че няма да се съберат дори заложените приходи и затова се актуализира бюджетът. Между другото и ГЕРБ през 2009 г. твърдяха същото, когато бяха в опозиция, а после във властта също не постигнаха голямо увеличение на приходите. Но освен контрабандата по-големият проблем са сивата икономика и укриването на доходи, което е най-високо там, където са най-високи ставките (осигуровки, ДДС и особено акцизите имат доста високи ставки на облагане).

Освен укриването на доходи има и огромни данъчно-осигурителни вземания, които са декларирани, но не са събрани (по последни твърдения от МФ става въпрос за 18 милиарда лева!). Тези вземания все повече се увеличават, но не се търси структурно решение и промяна на начина на работа, а се продължава по досегашния очевидно неработещ модел.

Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
И премиерът Пламен Орешарски, и финансовият министър Петър Чобанов са наясно с тънкостите на бюджета. Но не и широката публика.
58
4624
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
58
 Видими 
28 Юли 2013 18:32
Народът го прочете най-правилно- престъпление на комуноидите против децата и внуците! !
28 Юли 2013 18:36
Хмм... неолиберална критика на неолибералното социопатче!
Вчера да бех умрел...

Къде ви беше устата, когато Дянчето бродираше бюджета, г-н Ангелов? Дали не беше върху изхода на храносмилателната му система?
28 Юли 2013 18:43
Старши икономистът стана ли барем икономист или си е бакалавър?
------------------------------
Блогът на Генек
28 Юли 2013 19:13
Георги Ганевци и Ангеловци са закуска, обяд и вечеря. Сменете менюто,че ни омръзна.
28 Юли 2013 19:14
Освен укриването на доходи има и огромни данъчно-осигурителни вземания, които са декларирани, но не са събрани (по последни твърдения от МФ става въпрос за 18 милиарда лева!). Тези вземания все повече се увеличават, но не се търси структурно решение и промяна на начина на работа, а се продължава по досегашния очевидно неработещ модел.


Нихното маме комуноидно! За един месец управление съсипаха окончателно и необратимо държавата. И само Богатир Боко, с Цвъко и Мъко ще извадят тази обрулена държава от комуноидния батак, за да я хвърлят в мутренския. Напрееееж, Богатире!
28 Юли 2013 19:23
OO=WC
28 Юли 2013 19:25

отровено општество
28 Юли 2013 19:56
В момента бюджетът харчи годишно около 40% от БВП

През 2012 г. държавните разходи са 35.7% от БВП и няма страна в ЕС с по-ниски бюджетни разходи.
28 Юли 2013 20:03
Георги Ангелов,икономист/с извинение/,от "Отворено общество/с изчервяване/.
Благодаря,ноимам капризен ум.Не понасям всякакви манджи.
28 Юли 2013 20:07
А с кое от анализа не сте съгласни ? Не прочетох мнения, само изхождания
28 Юли 2013 20:16
А с кое от анализа не сте съгласни ?


Това е критика на бюджета на Дянков от неолиберална гледна точка. Напълно безсмислено упражнение, доколкото Дянчето вече го няма, а неговият приемник се мъчи да му изрине гюбрето и не се казва Ангелов.
28 Юли 2013 20:27
От БСП обещаваха, че знаят как да оправят бюджетът и показаха какво знаят - със заем. Циркът е, че и заем на нормална цена никой не иска да им даде.

-------------------------
дистанционен парламент
28 Юли 2013 20:58
Тук е мястото да припомним какво казват другарите от Коалиция за Бълагрия и самият другар Олигарски при приемането на бюджет 2013-та година, архивите са живи:

От “Коалиция за България” (КБ) настояваха за догодина да се заложат с около 1,1 млрд. лв. повече приходи над предвидените от ГЕРБ, които щели да влязат в хазната чрез по-добра събираемост и борба с контрабандата. “Може да бъдете спокойни, че тези приходи при подобрена работа на НАП и митниците ще бъдат обезпечени”, заяви депутатът от КБ Пламен Орешарски.


Натисни тук

Какво се оказа - другарите не само че не могат да съберат 1 милиард повече приходи, както обещава другарят Олигарски, ами даже ще вземат 1 милиард заем.
ЛЪжите им не излизат снякакви си 2 милиарда!

обиконвен лъжец
по-голям лъжец
най-голям лъжец
супер лъжец
хипер-мега-нагъл лъжец
комунист
Станишев/Олигарски
28 Юли 2013 21:03
Сегашният премиер твърдеше, бидейки в опозиция, че може веднага да вкара в бюджета милиарди допълнителни приходи от спиране на контрабандата. Сега твърди обратното - че няма да се съберат дори заложените приходи и затова се актуализира бюджетът.


Той и Георги Ангелов, бидейки просто в миналата седмица, твърдеше, че бюджетът се изпълнява нормално, а бидейки в тая - че недостиг от 18 милиарда трудно ще се компенсира с едномилиарден заем.
28 Юли 2013 21:03
Много се изговори за невърнатото и просроченото ДДС, дължимо към фирмите. Така е, защото официална и редовна статистика за това не се публикува.

Голема мъка за каскетаджиите ще да бъде, поименно да се публикуват партийните фирми, дето требе да им се плащат едни пари с държавен борч.
28 Юли 2013 21:09
Приходните агенции са блокирали, министерствата - тоже . Всеки вижда , че правителството е пътник и чака да види какво ще стане на изборите през зимата или в краен случай май 2014. Пазят си чиновниците хляба, не правят резки движения..
Орешарски не трябваше да се изхвърля за събиране над 1 млрд , че и повече .Той има опит като министър и знае как Системата използва митници и НАП.
Понеже виждат, че няма как да съберат тези пари и предвиждат 1 млрд по-малко събираемост - теглят заем от Фонда, а с това си осигуряват и политическа подкрепа зад океана.
28 Юли 2013 21:12
Материалът е компилация от произволни изводи, недоказани тези, полуистини и манипулации. Още в началото ме подразни "Но най-големият проблем е това, че в бюджета няма публикуван анализ на чувствителността - т.е. какво ще стане, ако една или друга прогноза не се сбъдне. " Нима в някой бюджет някога е имало такъв, че сегфа, изведнъж, това става най-голям проблем ?

Подзаглавието е откровена манипулация "при несъбрани ..." - демек, само да поискат, и управляващите (навсякъде имплицитно обвиненията се отправят към сегашните, не предишните) за седмица-две ще съберат тези 18 млрд данъци и осигуровки.

По-нататък нещата стават още по-нелепи, но какво да очакваш от Ангелов ?
28 Юли 2013 21:16
В цитата на колегата по-горе:
"Сегашният премиер твърдеше, бидейки в опозиция, че може веднага да вкара в бюджета милиарди допълнителни приходи от спиране на контрабандата."
Отново груба манипулация, макар и само с една дума - "веднага". Никой не е обещавал веднага да ограничи кражбите на данъци, мита и акцизи, както и не е обещавал веднага да осигури 250 000 работни места.
Долнопробна пропаганда .
28 Юли 2013 21:23

wreckage
28 Юли 2013 20:16
а неговият приемник се мъчи да му изрине гюбрето и не се казва Ангелов.

Там е работата, че изобщо не се мъчи . Ще се мъчим ние, които бачкаме, за да не се мъчи олигархски.
28 Юли 2013 21:25
Калки, без да се напъват , досега за 2 месеца правителството можеше да вкара в бюджета + поне 350-400 млн . Над 2.5 млрд е контрабандата от цигари и горива.Смятай.Само че те отчитат намаляване на приходите .Още. Предходното правителство беше вампирясало митниците и НАП.
При тях - 11 млрд къса обложени при пазар около 20 млрд къса ..... А тез сега какво правят ?
Тъй че колегата по-горе е прав. Светкавично не става , ама месец по месец- да. А то - нищо.
Затова хората протестират и не искат и това правителство, защото виждат какво става.
28 Юли 2013 22:00
Kamat, без да ставам нечий адвокат,мога да кажа,че в Пловдив подгониха циганите-контрабандисти на цигари.До преди месец продаваха даже пред полицията (КАТ)
28 Юли 2013 22:14
Сбъркали са адреса , Насо......
Индоромите са последна дупка на кавала.
28 Юли 2013 22:18
Чудесна статия! В десятката!
Обичайно недоволните от критиките срещу управляващите тук са се запенили здраво, което азали, е много показателна.
28 Юли 2013 23:05
Никой не е обещавал веднага да ограничи кражбите на данъци, мита и акцизи, както и не е обещавал веднага да осигури 250 000 работни места.


А те защо не я обясниха тази "манипулация" преди изборите, ами я обясняват изключително добре след изборите?
И сега поне ясно ли е докога трябва да им дадем време "да работят"?

-------------------------
дистанционен парламент
28 Юли 2013 23:13
без да се напъват , досега за 2 месеца правителството можеше да вкара в бюджета поне 350-400 млн .

Сигурен ли си ?
Не се броя толкова компетентен, така че не мога да възразя.
НО - от думите ти следва очевидният извод, че предишните са крали "без да се напъват" "поне 350-400 млн" на всеки два месеца.
28 Юли 2013 23:15
А те защо не я обясниха тази "манипулация" преди изборите, ами я обясняват изключително добре след изборите?

Манипулация е вувузелщината "вие що не ги осигурихте вчера".
В предизборните програми ясно бе написано - "до края на мандата".
28 Юли 2013 23:27
Никой не е обещавал веднага да ограничи кражбите на данъци, мита и акцизи, както и не е обещавал веднага да осигури 250 000 работни места.


А къде е "обещан" заем от 1 милиард ?
28 Юли 2013 23:28
Дайте да крадем другари, овцете винаги ще залъжем с демагогия. Айде на милиардите...
29 Юли 2013 01:33
Казано накратко, другарите да си ходят. Писна ми да доказват, че не могат. Повече от убедени сме в това. Така че - да си ходят, бързичко. Без тях няма как да е по-лошо. И това се видя. Ще ги сменяме (управляващите) докато се научат да крадат и да лъжат по средноевропейски стандарти, а не безогледно и безгранично - както го правят ог години.
29 Юли 2013 01:48
Липсва бюджетна дисциплина
По-силните министерства знаят как да получат повече пари, отколкото парламентът им е гласувал - похарчват си бюджета през първите няколко месеца и след това започват да плачат по медиите, че нямат пари дори за бензин (МВР е типичен пример). Обърнете внимание, че обикновено пари по този начин получават министерствата, които и без това имат най-големи бюджети. МВР например всяка година получава допълнително финансиране, въпреки че има най-големия бюджет в сравнение с всички останали министерства - повече от 1 млрд. лева.

yuni 29 Юли 2013 01:33
Казано накратко, другарите да си ходят. Писна ми да доказват, че не могат. Повече от убедени сме в това. Така че - да си ходят, бързичко. Без тях няма как да е по-лошо. И това се видя. Ще ги сменяме (управляващите) докато се научат да крадат и да лъжат по средноевропейски стандарти, а не безогледно и безгранично - както го правят ог години.

Имам едно странно чувство, че нещо с календара не е наред при някои хора. Статията определено критикува порочна от години практика, очевидно касаеща правителство създавало и изпълнявало изцяло свои бюджети. А неизвестно защо се иска оставката на сегашното правителство, което трябва да кърпи чужд бюджет. Онова правителство, визирано в първия цитат, наистина си отиде, и бързичко. А това е на точно два месеца, как може да е крало безогледно и безгранично от години?
29 Юли 2013 01:56
Прежде пишещия, не е лошо да правиш разлика между правителство и управляващи. Макар че в сегашната ситуация разграничението не е от значение - тези, които се упражняват от два месеца, са същите, които срамиха и съсъпваха България през 2005-2009 г. Това, че Орешарски тогава е бил минфин, а сега е минпред, е слаба разлика. Някои просто надценяваха Орешарски, защото се бяха заблудили, че е личност. Колко да е личност, след като от член на политбюро на СДС - или каквото там беше, стана най-висша номенклатура на БСП, продължавайки да твърди, че е десен, обаче пристанал на лявата партия, защото ...

Някой всъщност знае ли защо? И защо наричат клетия човек Олигарски? и защо пак БСП и ДПС са тъй неразделни?
29 Юли 2013 02:19
Прежде пишещия, не е лошо да правиш разлика между правителство и управляващи. Макар че в сегашната ситуация разграничението не е от значение - тези, които се упражняват от два месеца, са същите, които срамиха и съсъпваха България през 2005-2009 г. Това, че Орешарски тогава е бил минфин, а сега е минпред, е слаба разлика.

"Управляващи" е доста разтегливо понятие, докато "правителство" се отнася за конкретни хора с конкретни задължения. В статията се говори за правителства, а не за управляващи по принцип.
Не виждам защо трябва да се размива темата с въпрос как така са заедно БСП и ДПС, когато в анализа става въпрос за бюджетни трикове на правителството от предишните няколко години и невъзможността да се получи точна информация към даден момент. Дали някой може да ми припомни коя партия го беше издигнала и подкрепила в управлението на България онова правителство?
29 Юли 2013 06:48
Прогнозите, върху които се гради бюджетът, се правят от самото Министерство на финансите, което подготвя и бюджета.
Разбирай дай ние да правим прогнозите, че да ни платите хубави мъни. Сорос не ни стига.
29 Юли 2013 06:49
И защо наричат клетия човек Олигарски?

Я пак да питам:
юни,
Я ни разкажи нещо за олигархията - що е то по дефиниция, КОИ са олигарсите у нас, че и по света.
Щото съм сигурен, че поне ти си виждала жив олигарх и ги разбираш тия работи.
29 Юли 2013 06:53
Прежде пишещия, не е лошо да правиш разлика между правителство и управляващи. Макар че в сегашната ситуация разграничението не е от значение - тези, които се упражняват от два месеца, са същите, които срамиха и съсъпваха България през 2005-2009 г. Това, че Орешарски тогава е бил минфин, а сега е минпред, е слаба разлика.
Ти пък много тънки разллики правиш. Е какво са те срамили, като това бяха икономически едни в най-успешните години на прехода. Друг е въпроса, че някои правеха заменки, ама те ако не са морални, съвсем не са незаконни, по същия начин, както офшорките на наш Плевню не са незаконни, но са неморални.
Пишете точно как стоят нещата, а не както на вас ви се иска да са били.
29 Юли 2013 07:07
юни,
Я ни разкажи нещо за олигархията - що е то по дефиниция, КОИ са олигарсите у нас, че и по света.
Щото съм сигурен, че поне ти си виждала жив олигарх и ги разбираш тия работи.

Това е голямата измишльотина на нашите журналя и след тях на софийската гъзария "които са красиви и умни (опппааа пардон значи май са си прости)".
Според тях всеки едър капиталист е олигарх. Абрамович бил руски олигарх - е какво управлява той, като не е даже в Русия. Валентин Златев, който е СЕО, което означава Chief Executive officer, на Лукойл бил олигарх - е какво управлява той нефто-комбинат.
Олигархия означава управление на dyrxavata ot богатите (плутокрация).
В оригиналното си значение в Древна Гърция олигархията е била разбирана като управление на малцина и се е отличавала от управлението на един човек (монархия) и управлението на мнозинството (демокрация). Олигарсите управлявали, водени от собствените си интереси и притежавали власт и привилегии, недостъпни за останалите. Тогава тези привилегии и власт на олигархията се базирали главно на притежаването на богатство (т.нар. “плутокрация”.
........................
В съвременния смисъл на думата, олигарси са онези състоятелни граждани, които са монополизирали държавната изпълнителна и законодателна власт.

А сега да видим кой управляващ е богат и кой е свързн с богати. Най пръв кандидат е наш Президент, той хем управлява хем е милионер и е в тесни връзки с други много богати - Прокопиев, Цветелина Бориславова, Шорош.
А Орешарски преди да стане политик е бил с доцентска заплата след това с министерска, депутатска - сега министър -председателска. Слаба работа.
29 Юли 2013 07:42
Тези синковци-Шорошчета продължават да сеят неолиберални глупости Една от основните причини за кризата се сочат имено рестрикциите, които Рейгъномиката и Татжъризма наложиха на световната икономика. В САЩ от края на 70-те доходите на обикновенните американци не са нараснали съществено, за разлика на тези на едрите капиталисти. От там търсенето е намаляло стремително, от там предлагането намалява и производството също. От тук постъпленията спадат, вземат се кредите и кризата избухва.
Пазарната икономика има само две възможности - или Кейнсианския модел, при който се вземат кредити за да се събуди търсенето, от там потреблението, което води до голяма задлъжнялост, или рестриктивния неолиберален модел, който води до стагнация в производството.
Няма го командния социалистически модел. Имено с използването както на командни социлистически механизми и пазарни механизми, Китай създаде мощна икономика.
29 Юли 2013 07:52
Прав е Маркса, ето къде го стяга чепика Ангелов:
В други страни (Великобритания, някои скандинавски страни) макроикономическите прогнози се правят от независими органи, които не са податливи на политически натиск. Това е и посоката, към която отиват останалите европейски страни.

Иска да е независим орган, неподатлив на политически натиск. Останалото е бля-бля-бля. Особено пък онези 18 млрд., дето чакали правителството да се наведе и да ги вземе.
29 Юли 2013 08:09
Къде ви беше устата, когато Дянчето бродираше бюджета, г-н Ангелов? Дали не беше върху изхода на храносмилателната му система?


Това явно е неоспорим аргумент в полза на Орешко да вземе милиардче. Ей, затова хората са на улицата против комуноидите!...
29 Юли 2013 08:24
Значи, какво виждаме тук днес, другаре ?
Определени форумци ( нема да ги показваме с пръст да се не възгордеят ) само при прочитане на източника на инфо ОО и веднага отсичат с балтията.
В случаи, ОБАЧЕ, когато има изявление на техен съпартиец, призовават да се вниква в посланието, а не в това кой го бил казал.
Прочее, две бири отмиват неприятните усещания от виртуалният допир с влечуги.
Обаче как те самите се търпят себе си - тайна великая есть.
29 Юли 2013 08:43
Ае, още един със СПУН...

"Но най-големият проблем е това, че в бюджета няма публикуван анализ на чувствителността - т.е. какво ще стане, ако една или друга прогноза не се сбъдне. " Нима в някой бюджет някога е имало такъв, че сегфа, изведнъж, това става най-голям проблем ?


И още един уникат!

Имам едно странно чувство, че нещо с календара не е наред при някои хора. Статията определено критикува порочна от години практика, очевидно касаеща правителство създавало и изпълнявало изцяло свои бюджети. А неизвестно защо се иска оставката на сегашното правителство, което трябва да кърпи чужд бюджет.


Ами, на предишното правителство ли да искат оставката хората, бе другарю....Ами, на предишното правителство ли да искат оставката хората, бе другарю?....
Станахте съвсем като Бочко: "Защо не протестирахте тогава, ами сега?" Надминахте го дори, ама митингите в подкрепа до това водят - пълна умствена недостатъчност. Протестирайте не срещу сегашното, а срещу предишното правителство!...

И обощението:

Тези синковци-Шорошчета продължават да сеят неолиберални глупости..


Отчетността за парите на избирателите и отговорността винаги са били глупости за куманезите....

29 Юли 2013 09:14
Хмм... неолиберална критика на неолибералното социопатче!

Не драги.
Нема как да стане да критикуваш неолибелано правителство от неолиберални позиции.

НА фона на седенкиното правителство, даже ИПИ/OO изглеждат нолмални
29 Юли 2013 11:18
Братя съфорумници, аз съм малограмотен и слабокултурен, но забелязах, че винаги рязко, остро и категорично се критикува някакво си Отворено Общество.
Не съм запознат, затова моля да ми се изясни историческата вина на това Общество.
Осмелявам се да направя някои свои скромни предположения, а нека по-учените и по-категоричните в оценките да ме поправят.
Това ОО сигурно е стара, вероятно юдейска организация. Сигурно е осъществила първия в света атентат - 1924 г - в църквата "Света Неделя". След това е национализирало, това ОО промишлеността (и я е съсипало), колективизирала земята (и съсипала земеделието), създало е проклетото ОО концлагери, давало е умрелите ларерници за храна за свинете, забранявало е туиста, дългите коси, слагало печати по колената на девойки с къси поли, не е позволявало да се излиза извън страната (можело е само в другуте бараки на Лагера на мира и цоцолизма). Забранявало е частната инициатива.
Сигурно е правило и други лоши неща, но по-учените ще ми обяснят.
Е, затова си струва да се забрани това Отворено Общество, а лидерите му - на съд!
29 Юли 2013 11:50
Mrx
29 Юли 2013 07:42
Една от основните причини за кризата се сочат имено рестрикциите, които Рейгъномиката и Татжъризма наложиха на световната икономика.
...


Ситуацията е точно обратната - не рестрикциите на Рейгън и Тачър са проблем, а необузданото взимане на дългове при умишлено занижени лихвени проценти, започнало някъде по онова време продължи прекалено дълго. До някакъв момент то имаше положителен ефект и спомогна за победата в Студената Война, но след 1990-1995г доведе до поне два балона - на dotcom и на недвижимостите. Последствията от втория ще продължават да се усещат още поне няколко години.


...
Имено с използването както на командни социлистически механизми и пазарни механизми, Китай създаде мощна икономика.


Моделът на Китай се базира за моделите на Корея, Тайван и Япония, а по никакъв начин на марксистки модели на развитие на СССР и Източна Европа, към които китайското ръководство изпитва презрение още от времената на Мао. И всички тези източни страни в крайна сметка се учат от модела на Германия преди Втората Световна - т.е. моделът на Хитлер, който разбира се е социалистически, но не марксистки, а корпоративно-монополистичен. При този модел човешките права се ограничават в името на общото добро и се дава право на назначени "капиталисти" да експлоатират и да извличат максимална печалба. Пак тези страни показват че този модел работи незле за индустриализиране на една феодална страна, но след не повече от половин век тези модели губят своята ефективност. Китай има не повече от 10 години оставащи преди изчерпване на този модел и от моите контакти с достатъчно високопоставени китайци, те са абсолютно наясно с това.

Подобни модели са абсолютно неприложими в Източна Европа, а и в Русия. Моделът на Путин на практика се основава на високите цени на нефта, а на на развитие на икономиката. Без високи цени на нефта, Русия би била в позицията в която беше около 1990г - при цени на нефта около 20 долара на барел - банкрут.
29 Юли 2013 11:53
Орешарски е креатура на Черепахата - това всеки го знае.
Орешарски предаде Мургина, след като я употребиха.
Заради Орешарски Кадиев си подаде оставката като негов зам-министър.
Орешарски беше шеф на УС на Пътния фонд, когато пътното строителство в България се превърна в най-големия грабеж и ЕК ни спря парите заради шуробаджанащина и корупция - "Братко и Батко", отсечките от Тракия, строени от Божковия холдинг пътища и едни гърчета, поскъпнаха почти двойно с анекси и прочее.
Когато Орешарски бе минфин, пращаше писма в бюджетната комисия, които се различаваха от официалното становище на МФ - по темата "хазарт".
Когато Орешарски бе минфин, се опита да даде петте най-ценни сгради на НАП с безценни локации в центъра на София на Ирена Кръстева, Делю Пеевски и Цецко Василев - срещу обещанието някога да довършат страдата на ИПК Родина и да дадат там някой и друг етаж на МФ.

В Германия на такива основания лицето би почивало на нар зад решетки, обаче нали сме в България и разни хъшове и марксове бранят положението ....
29 Юли 2013 11:58
Тук някакви люде искат аз да им давам дефиниция за олигарх. МАРКС да ви каже - със или без плюсове!
В книжките го пише, ама кой да чете!

Румен Овчаров и Асен Гагаузов според вас олигарси ли са и каква е разликата между банкерката Цветелина Бориславова, и Евгени Узунов ПИМБ-а. А братът Станишев защо се вреше покрай всеки голям архитектурен конкурс при кабинета СТАНИШЕВ, а по Боково време се покри.
Сега очаквам впрочем ново включване на ГЕОРГИЙ .
29 Юли 2013 13:22
Георги Ангелов За мен е убедителен анализ. Не виждам какъв би бил проблемът да се изпълнят препоръките.
29 Юли 2013 13:23
Ясно е, че правителството бърза да раздаде едни бързи пари на обръчите от фирми, тъй като не се знае, дали след няколко месеца няма да има избори.
29 Юли 2013 14:12
Пенчо бре 29 Юли 2013 13:22, Rakita 29 Юли 2013 13:23 Толкова сте точни, ясни и кратки. Но за сметка на това - изразителни и разбираеми!
29 Юли 2013 14:15
По статията - не е зле да се разгледа от МинСъвета по време на ПУГ-а! Белким министратята вденат некои нещица от статията! За статията -
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД