:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,231
Активни 645
Страници 12,796
За един ден 1,302,066

Къде са тия, които виждат надалеч?

В България няма интелектуален елит, който казва това, което масите не искат, и чува онова, което те не могат. Липсата се усеща остро днес
През 2000 г. варненското село Константиново провежда референдум да бъде ли част от община Варна, или да си остане към Белослав. С 99.99% жителите категорично решават да се приобщят към големия град. Селото се намира на брега на Варненското езеро, на 15 километра от морската столица, мотивът на хората бил, че ще се возят на автобус на градски цени. Пък и изборът е някак цивилизационен - част от Варна или маргиналния Белослав.

Референдумът се извършва по всички демократични правила, той е триумф на самата демократичност. Селяните от Константиново стават граждани, но днес съседната община Белослав цъфти, а при тях



пътищата са зле, канализацията - също,



съхраняват се опасни отпадъци. Причината? След присъединяването на България към ЕС малки общини почват да усвояват пари по програмата за селски региони, оправят инфраструктурата. Една такава е Белослав, тя блесва. Константиново е девета дупка за варненската община, пък и автобусът вози на междуградски цени. Решението на референдума през 2000 г. е било грешно и днес жителите на Константиново съжаляват. Ясно защо.

Това, което е липсвало на малкото селце, са били първенци, които с едното око (поне!) да виждат малко по-надалеч от своите съселяни. Те е трябвало да знаят, да прозрат, да научат и съобщят на другарите си, че европейската интеграция променя посоките на финансиране, билетчето зависи от икономическата себестойност и след още няколко години благодарение на транспорта и комуникациите жителството ще е излишна подробност. Това е трябвало да бъдат хора умни, неподвластни на общите увлечения, а и такива, на които съселяните имат доверие. Липсвали са, сега малкото селце е



пример за триумфираща демокрация с лош резултат



България днес ври и кипи, от площадния вулкан се надяваме да изковем по-справедлива демокрация. Но къде са тия, които виждат по-надалеч? Писатели, драматурзи, художници, учени подкрепят протеста. Нямаше ги на февруарската барикада. Днес са на площада, но имат ли визия за бъдещето?

Прозорливостта е рядко качество, а съчетанието с морален авторитет е изключителен дефицит. Но общество без спойка рискува да се разпадне на враждуващи атоми. Интелектуалният елит би трябвало да е част от тази спойка. Масата протестиращи май не знае какво иска, знае какво не иска, но ние не трябва да бъдем претенциозни към нея. Не тя, а елитът би трябвало да отговори на въпроса "А сега накъде?". Не бъркайте интелектуалния елит с политическия. Втория си го имаме, но липсва първият като коректив.

Обществото ни в момента



има крещяща нужда от прагматични отговори



Датата на предсрочните избори е един не толкова важен от тях. По-значимите са как точно да променим държавното устройство, че да го направим по-честно, по-прозрачно, по-справедливо. Има патетични декларации, ефектни пози, няма прагматични предложения, представени с неминуемите плюсове и минуси. Този дефицит оставя всичко в ръцете на политиците - те ще променят България, но как?

Интелектуалният елит се създава в продължение на столетия. Днешното му отсъствие е обективно предвид едва 24-годишния ни посттоталитарен опит. Но тъй като се появиха радостни заглавия от рода на "Интелигенцията този път е с народа", то трябва да бъдат казани няколко неща. Първо, интелигенцията невинаги е част от интелектуалния елит. Второ, интелектуалният елит не е задължително да бъде с народа. Той, ако се налага, трябва да застане срещу течението. Трето, интелектуалният лидер трябва да бъде човек, на когото другите имат доверие. Четвърто, може би най-важно, той трябва да задава на обществото теми, значими десетилетия напред. Става ли сега, не прилича ли софийският площад на село?

Светът, в който живеем, е изключително сложен. В миналото религията е създавала кодекс на общо съществуване, по-късно хората са се споявали около идеалите на националната държава и срещу нейните врагове. След катастрофичните войни през XX в. последва студена война, това бяха времена с разграничение между "добро" и "зло". Държавите и обществата си имаха йерархичен ред, въдворяван от естествени и изкуствени авторитети. Днес религия няма, светът става наднационален и мултикултурен,



всеки сам е господар и роб



Авторитети в тази среда трудно се изграждат. Но те са нужни, тъй както са били винаги.

Светът днес приема демокрацията за всеобща ценност, мъчим се да живеем в консенсус. Те са рамката, процедурата, ние трябва разширяваме този регламент. Но съществуват основателни съмнения в универсалната му полезност. "Задълбочава се тенденцията да се заменя понятието за истина с понятието за консенсус. Но това означава, че човекът се отделя от истината, а по този начин и от разграничаването между доброто и злото, подчинявайки се изцяло на принципа на мнозинството", казва Йозеф Ратцингер, папа Бенедикт XVI. Ако оставим теологичния нюанс и се прехвърлим изцяло на светска плоскост, то може да запитаме -



решението на мнозинството, т.е. демократичното, винаги добро ли е?



То непременно полезно ли е? Консенсусът винаги до истина ли води?

Трябва да съществува интелектуално малцинство, което да вижда това, което другите не могат. Да казва онова, което мнозинството не иска да чуе. Колкото по-морално е то, толкова по-авторитетно ще е (от него зависи). Липсващият му глас е сред най-големите дефицити на България. Точно това малцинство би било ориентир в морето от права и личностни избори, към които се стремим. Днес българското общество, в т.ч. и столичният площад, консенсусно смятат, че проблемът ни е в демокрацията. И с право се стремят към нейното разширяване - референдуми, пряк контрол върху властта, насърчаване на гражданското участие. Съгласен съм, но в добавка уточнявам, че проблемът не е само количествен, а и качествен. А качеството може да дойде само с липсващото интелектуално малцинство.

То вероятно ще израсне след години. Площадните революционери днес живеят със симпатична вяра, че коват едно по-добро бъдеще. Никой не им казва, че гражданската активност не е единственото условие да бъде достигнато. Има и други, по-важни. Щом никой не им казва, значи интелектуалното малцинство не се ражда, а демокрацията ни, каквито и законови и институционални промени да настъпят, няма да се промени съществено.

61
4314
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
61
 Видими 
28 Юли 2013 18:38
След катастрофичните войни през XX в. последва студена война, това бяха времена с разграничение между "добро" и "зло"
И доброто победи.Каскетносците кръчмонавти още не са го осъзнали и трябва да им се напомня често.
28 Юли 2013 18:40
Не разбрах защо от нещо случило се във Варненския санджак авторът обобщава за цяла България. Ние си знаем, че варненци са си по-особени, а пък Ентелектуалците им - съвсем.
28 Юли 2013 19:06
Дали има конкретен пример или не, тезата е вярна. Исканията и на синдикати, и на пенсионери, и планът Орешарски, и на всички политически субекти (вкл. и на десните), и на януарските протестиращи, и на деклариращите, че ще чуят гражданите и така ще управляват - всички са за задоволяване нуждите на днешните поколения за сметка на бъдещите.
Никой не живее с разбирането, че територията не ни принадлежи сме задължени да я предадем на следващите по-чиста, по-зелена и по-добра за живеене. Че след като в битността си на родители пестим за децата и в основния случай им завещаваме нещичко, а не дългове, в качеството си на граждани мислим и действаме обратно.
Никой не представлява неродените, егоизмът на живите изяжда бъдещето им като българи.
28 Юли 2013 19:22
Къф елит, ве? На никой евала не прайм!!!
28 Юли 2013 19:56
Натисни тук
28 Юли 2013 20:30
[quoteТова, което е липсвало на малкото селце, са били първенци, които с едното око (поне!) да виждат малко по-надалеч от своите съселяни. ][/quote]
Избити без съд и присъда, юще през 1944г., кога беха унищожени българските родове. Така и до днес.
28 Юли 2013 20:44
Светът, в който живеем, е изключително сложен. ... Днес религия няма, светът става наднационален и мултикултурен, всеки сам е господар и роб ... Авторитети в тази среда трудно се изграждат. Но те са нужни, тъй както са били винаги. Светът днес приема демокрацията за всеобща ценност,

... и т.н.
Кандидат-студентите пишат горе-долу същите есета, със същите клишета и аксиоматични "истини". В кой клас сте, г-н Божидаров?
28 Юли 2013 20:59
Има патетични декларации, ефектни пози, няма прагматични предложения, представени с неминуемите плюсове и минуси. Този дефицит оставя всичко в ръцете на политиците - те ще променят България, но как?

Интелектуалният елит се създава в продължение на столетия. Днешното му отсъствие е обективно предвид едва 24-годишния ни посттоталитарен опит. Но тъй като се появиха радостни заглавия от рода на "Интелигенцията този път е с народа", то трябва да бъдат казани няколко неща. Първо, интелигенцията невинаги е част от интелектуалния елит. Второ, интелектуалният елит не е задължително да бъде с народа. Той, ако се налага, трябва да застане срещу течението.

Това са неща, с които съм абсолютно съгласен.
28 Юли 2013 21:01
И това е съвсем вярно:
Светът днес приема демокрацията за всеобща ценност, мъчим се да живеем в консенсус. Те са рамката, процедурата, ние трябва да разширяваме този регламент. Но съществуват основателни съмнения в универсалната му полезност. "Задълбочава се тенденцията да се заменя понятието за истина с понятието за консенсус. Но това означава, че човекът се отделя от истината, а по този начин и от разграничаването между доброто и злото, подчинявайки се изцяло на принципа на мнозинството",
28 Юли 2013 21:14
Другарете ич не вдяват от пряката демокрация, дето е била по нашите земи юще през Възраждането. За тех таквизи работи като преки избори на областни управители, мажоритарни избори на общински съветници, е-община, финансова и административна автономия на общините и областите нема. Те едно си знаят и баят.
28 Юли 2013 21:21
Ех, помня, помня, каква "е-община" имаше още от преди Възраждането ....
28 Юли 2013 21:22

Изненадващо умно писание на Диян Божидаров. Признавам, винаги съм се отнасял с неприкрит апломб към неговите тези.
Но това, за което той днес пледира, има цялата ми подкрепа.
Добро мислене, което компенсира не дотам добрата техника на писане.
28 Юли 2013 21:31
Йори
28 Юли 2013 19:06








Другарете ич не вдяват от пряката демокрация, дето е била по нашите земи юще през Възраждането.


И щурчовци тогава е немало, само щурци. Затова е било така


28 Юли 2013 21:41
Не знам за Варна, но София е друга България. Това личи дори и днес, в N-тия ден от протести и контрапротести, които обаче в останалата част от страната липсват.
А в днешно време хората са толкова зомбирани и манипулируеми, че изборите са с предрешен резултат още от началото. Тоест инструментът на демокрацията не работи, защото се предполага, че хората са независими, разумни и информирани, което в общи линии не е вярно. И оттам спазваме някакви процедури за пред хората, а иначе си правим каквото си знаем и те така петилетки наред...
Трябва не просто интелектуален елит, нужен е ярък водач, който да предизвика революция, не толкова кървава, колкото пречистваща. Мисия почти невъзможна в днешно време. И все пак съм оптимист. Има такива личности по света, които могат да го променят.
28 Юли 2013 21:44
Ами арно. Карайте си я, както си знаете с дуписарските валии. Пък ще да видим, докъде ще издрапате.
28 Юли 2013 22:22
Авторе, напразно се мъчиш да си отговориш на въпроса "къде е интелектуалния елит? защо той нямал визия?".
Ами според мен в момента този елит те иронизира - защо си писал есе, а не литературна "тема" и в кой клас си бил.
Кой е елита?! По инерция отговаряме - писатели, художници, артисти, Уманитари ..... Някакси объркани са ни критериите. Не само за това кой бил интеУектУаУец и кой не. Почти един мандат ни управляваха милиционери с по една прочетена книга. През последните 70 години управляват едни умни хора с каскети .....
Такива ми ти работи.
28 Юли 2013 23:13
Ивет Добромирова е елит.
28 Юли 2013 23:23
Интелектуалецът е човек, който се бърка в работи, които не го засягат...
(Сартр)
29 Юли 2013 00:33
През последните 70 години управляват едни умни хора с каскети .....

Тук точно е заровено кучето. 70 г. мандраджии на власт (няколко поколения ) неизбежно доведоха до повсеместна чалга и интелектуална нищета на всички нива в държавата, превърната от олигарсите в територията Мутристан. В това блато (по думите на поета ) "свестните ги смятат за луди", откъде тогава да се появят интелигентните водачи, които виждат надалеч и са готови да поведат недоволните към така желаната промяна и оттърсването от отровната плесен на Мафията ?

Бъдещето е неясно и покрито с тръни, не с рози. Светлината в тунела засега не се вижда.
29 Юли 2013 03:29
Don 28 Юли 2013 21:22
.....Признавам, винаги съм се отнасял с неприкрит апломб към неговите тези.

Ето и типичен пример от форумния червен елит. Все едно, че другия виден червен интелектуалец Мишо Шамара го е казал. Че и оценки за Божидаров се осмелява да дава.
29 Юли 2013 03:30
ДИЯН БОЖИДАРОВ
29 Юли 2013 05:31
За отговора на въпроса как

Въпросът се свежда до това – как ние да се измъкнем от блатото, в което ни натикаха някои наши водачи, които очевидно искат да си стоим там, защото по-лесно се управлява нация от икономически слаби хора, отколкото една силна нация, в която трудно виреят бивши и настоящи ченгета, мутри, пишман-социалисти, псевдонационалисти и прочие разбойници.


Натисни тук
29 Юли 2013 05:43
Интелектуален елит има. Но никой не го допуска до медиите, съответно до популацията/народонаселението/електората. Спомнете си за нашия професор, който се кандидатира за президент и на практика го лишиха от предизборна кампания, защото нямаше пари да си плаща скъпото медийно време. За чучелото обаче, въдворено за президентин чрез разнасяне на чували с бюлетини, пари имаше. В изобилие. А горните и тям подобни журналистически екзерсиси (поръчкови очевидно) на тема "нямаме интелектуален" елит са доказатество за написаното от мен.
Впрочем ето едно водещо правило в момента на невидимия, нарочно скрит от нацията наш интелектуален елит: "Задачата в момента е да се опази каквото е оцеляло."
29 Юли 2013 07:33
Колко по-просто щеше да е всичко, ако политиците си вършеха работата, съдебната система също.Празни приказки.Без градивен труд нищо не става.Каквито и евентуални концепции да градите без превенция и контрол нищо няма да се получи.
29 Юли 2013 08:16
А се отнасям с неприкрит АПЛОМБ към творчеството на форумните колеги - цоцалисти.
Ако некой се упуаши от размера МУ, мое да го поприкрия.
29 Юли 2013 08:32
Ами ясно е, че тези които протестират не са интелектуалци. Когато ги изправят пред телевизията да обяснят какво искат се чува само една фраза "Оставка!". Като ги попитат какво ще правят след оставката, се чува само едно тъпо мучене. Тези хора са едни обикновени нескообразовани антикомунисти, които освен да крещят и да хвърлят павета не могат нищо друго. Но те нарочно са избрани такива, защото обслужват икономическите интереси на монополите и банките, които трупаха баснословни печалби за сметка на българския народ и както изглежда ще ги загубят за дълго време, ако това правителство продължи да управлява. Интелектуалеца не е човек който крещи, а такъв който ражда идеи и с тях увлича масите. Сегашните протести нямат никаква идеология и не могат да я създадат.
29 Юли 2013 08:40
Интелектуалеца не е човек който крещи, а такъв който ражда идеи и с тях увлича масите.

Ей, добре значи, че си нямаме такова животно у нас.
Уплаших се, като си представих една апокалиптична картина: щъкат насам-натам по улицата стотина интелектуалци, а подир тях - маси, маси, маси...
Слава Богу, у нас не става.
В Москва се случва от време на време.
29 Юли 2013 08:47
Освен че требе да роди идеи, интелектуаецо требе да подстави под обущата си поне един броневичок за да увлече след себе си масите.
В противен случай изглежда дребен, смешен и ваобше несериозен.
29 Юли 2013 08:50
Интелектуален елит има. Но никой не го допуска до медиите, съответно до популацията/народонаселението/електората.

Както се казва, да си от интелектуалния елит е като да си дама - ако се налага да казваш на хората че си, значи не си.
29 Юли 2013 08:57
Ти умнОжи чичето на нула.
29 Юли 2013 08:58
ако се налага да казваш на хората

А ако не те показват не, ами те крият от хората, изобщо няма как да им кажеш каквото и да било. Обаче манерките нали се из интелектуални кръгове са въртят, та много опит имат.
Но, слава на Бога, има книги. Все някой ден все някой ще ги прочете.
29 Юли 2013 09:13
Ти чела ли си Винету ?
29 Юли 2013 09:17
Не, ама ни я удобрявам.. Щом Боку я е чел
29 Юли 2013 09:21
А ако не те показват не, ами те крият от хората, изобщо няма как да им кажеш каквото и да било.

Това сме го говорили много пъти, но някои си живеят във времето на Партията и Правителството, които решаваха кого да покажат, на кого да издадат книга и т.н. Има огромно количество медии, които сами си решават кого да покажат. Ако си интересен на публиката им, ще те покажат. Ся, ако ще си говорим за световната конспирация, част от която са и всички собственици на медии, които са се събрали и са решили бай Кольо интелектуалеца да го скрият от публиката, друг въпрос. А във времето на интернет да се оплакваме от традиционните медии, още повече не върви. Който има да каже нещо на хората, може да го направи практически безплатно в интернет и да стигне до няколко милиона (в България) публика - при това именно по-будната част от обществото. Ако успее по този начин да натрупа влиятелност, все ще го поканят и в традиционните медии, та да стигне и до баба Гицка и бай Стамат от Горно нанадолнище. Или ще си намери спонсори измежду привържениците си, та да си купи време или място в медиите. Да си направиш кандидатпрезидентска кампания, която се състои от 1 (словом един) лаф моабет с приятели интелектуалци и да се оплакваш, че медиите са ти виновни, е доста наивно, несериозно и дори склеротично.
29 Юли 2013 09:57
Много диалектика и реторика. Интелектуалния елит знае отговора ..за себе си - власт! Умните са на власт и това ще реши всички проблеми от само себе си...Според Платон!
29 Юли 2013 10:05
"...Обществото ни в момента има крещяща нужда от прагматични отговори..."

Изобщо не четох до края - пълно разминаване - най-малко е работа на т.нат. "интелектуален елит" да дава прагматични отговори - за това си има икономисти, финансисти и инженери. Много ми е странно как един творец, художник, например, ще предупреди съселяните си да не гласуват за присъединяване към Варна, щото щяло да се обърне европейското финансиране и селските общини да получат повече пари - к'во ти разбира един художник от това! Да не говорим, че това за парите изобщо не е вярно, пари има и в градовете, проблемът е лошото управление. Явно Белослав просто е случил на кмет, за разлика от Варна или някой от районите й...
Подобен елит в България трудно може да се формира истински, най-вече заради много ниската степен на доверие....
29 Юли 2013 10:27
Аминали,

Вече неведнъж сме виждали подобни нефелни "уманитарни водачи" там, където е мястото на специалисти.
Един от последните примери - референдума за Белене.
29 Юли 2013 10:34
Тия, които виждат надалеч, там отидоха и там останаха.
29 Юли 2013 10:43
До "aminali" - трябваше да дочетеш статията. Авторът не го казва, но се подразбира, че в голямата си част хората на изкуството не са интелектуален елит.
29 Юли 2013 13:44
Писатели, драматурзи, художници, учени подкрепят протеста. Нямаше ги на февруарската барикада. Днес са на площада, но имат ли визия за бъдещето?


Па баш драматурзи и художници ли да я имат тая визия? Егати глупостта...
29 Юли 2013 14:15
но имат ли визия за бъдещето?

Ъхъ. Държава в която да може да се живее добре.
Или..., ти искаш План-програма да ти дадат? Хората на улицата?
А не от професионалните политици?
Прозорливостта е рядко качество, а съчетанието с морален авторитет е изключителен дефицит.
Нонсенс
Интелектуалният елит би трябвало да е част от тази спойка.
Ами че той Е. Именно заради това е на улицата. Така изразява позиция. Ама тя не ти харесва и затова НЕ ВИЖДАШ тяхната обединителна роля? ТВОЙ проблем.
Масата протестиращи май не знае какво иска, знае какво не иска, но ние не трябва да бъдем претенциозни към нея.
МНооого добре знае какво иска, само че то на вас не ви харесва.
елитът би трябвало да отговори на въпроса "А сега накъде?"
В смисъл?
Какво повече искаш да ти се каже от това:
- Спрете да крадете; Спрете да назначавате крадци и техни роднини; Бъдете морални;
Искаш те да свършат работата на политиците?
Искаш да ти дадат решение, което устройва теб?
Не бъркайте интелектуалния елит с политическия. Втория си го имаме, но липсва първият като коректив.
Тотална лъжа. Политически елит нямаме. Интелектуален имаме, само че ТИ твърдиш, че нямаме, защото не ти харесва това, което той казва.

Писанието е объркан и труден за четен материал, неловко търсещ оправдание за аморалния и бездуховен непукизъм на самозваното управление.
Обществото ни в момента има крещяща нужда от прагматични отговори
Ами..., дайте ги,бе! Направете нещо!
29 Юли 2013 14:59
Диян Божидаров
Симеон Радев за Петко Каравелов
Тук нямаше кой да му се противи: опозицията бе уплашена, а болшинството се бе доброволно подчинило на това, което бихме могли да наречем "диктатура на ентусиазма".
29 Юли 2013 15:12
от площадния вулкан се надяваме да изковем по-справедлива демокрация.

Тоест, имаме ПРОБЛЕМ със справедливостта в управлението, казваш?
Че, ако си видял такъв проблем, (тоест признаваш основателността на протестите, има си хас)
защо не търсиш адекватно поведение
ПЪРВО ОТ УПРАВЛЯВАЩИТЕ ?
29 Юли 2013 15:41
Какво повече искаш да ти се каже от това:
- Спрете да крадете; Спрете да назначавате крадци и техни роднини; Бъдете морални;
Искаш те да свършат работата на политиците?

29 Юли 2013 16:09
Както се казва, да си от интелектуалния елит е като да си дама - ако се налага да казваш на хората че си, значи не си.

Това е добре казано !

Но следващите ти приказки, как всеки можел бил да стигне до широката публика, започвайки от личен блог и как нямало начин в края на краищата да не го поканят в националните телевизии ....
29 Юли 2013 16:47
Трябва да съществува интелектуално малцинство, което да вижда това, което другите не могат. Да казва онова, което мнозинството не иска да чуе. Колкото по-морално е то, толкова по-авторитетно ще е (от него зависи). Липсващият му глас е сред най-големите дефицити на България.

Много е спорно твърдението, че в България няма такова "интелектуално малцинство". Аз бих казал, че има, но устата му е запушена, а при всеки опит да се освободи, го млатят с бухалката по главата, както и се полага при демокрацията и пазарната икономика в българският й вариант. Примерно, отиват няколко човека от това интелектуално малцинство да говорят с сега протестиращите и какво става? Като за начало ги заглушават с свирките, а после им теглят и малко бой, докато полицаите не се намесят.
29 Юли 2013 17:56
В българската политика от времето на Бай ви Ганя интелектуалците имат съдбата на Алеко, убит от героя си (по-точно от неговите ибрици и момчета за всичко, като Гочоолу и Дочоолу). Пък важи и принципа за казана с българи в пъклото - няма нужда от пазач, щото ако някой се поиздигне, другите го хващат за топките и го смъкват обратно в блатото.

Тато бе усвоил до съвършенство този принцип за разправа с опитващите се да му правят сянка (и мераклии да го из/за/местят ), и затова спокойно си изкара 33 г. на власт. Ако не бе дошъл Горби да разбута блатото и статуквото, можеше да изкара поне половин век (чак до физическата си кончина).
29 Юли 2013 18:47
Тоест, имаме ПРОБЛЕМ със справедливостта в управлението, казваш?
Че, ако си видял такъв проблем, (тоест признаваш основателността на протестите, има си хас)
защо не търсиш адекватно поведение
ПЪРВО ОТ УПРАВЛЯВАЩИТЕ ?

А не е ли по-правилно първо да се насочим към тези, които ги избират ? Защото управляващите не идват от Марс (е, някои идват от СБ), а си ги избираме.
29 Юли 2013 21:16
А не е ли по-правилно

не е.
Ти си ги избрал, защото са ти обещали мед и масло.
Е, а като те излъжат ....?
Аут.
Или?
29 Юли 2013 21:22
Интелектуалният елит се създава в продължение на столетия
Елитът въобще се създава трудно..... Може би най-ранният добър пример за обществена организация за мен е Римската република. В началото измежду аристокрацията, а после и измежду обикновенните граждани се подбират и издигат най-способните, които при строга мандатност - 1 година! да работят на съответната обществена длъжност. Най-висшата - консулите (примерно, министри), също се е заемала само за една година! Но не можеш да бъдеш избран за консул, ако не си минал цялата йерархия - както се казва - от писар и нагоре.... То у нас какво ли има, но най-липсва система за изграждане на държавни служители, съответно и ръководители. Ние избираме политици (партийни партизани), които после изхвърлят неудобните им експерти. А трябва да избираме директно експертите и ръководителите на всички нива! Партиите трябва да имат думата само в Народното събрание, където да се обсъждат генералните въпроси. Това в древноста се е наричало Сенат - събрание на мъдреците (тогава - преимуществено на възраст, от там и термина) Къде си Господи, та да разгониш глупците, които са напълнили нашето Народно събрание! И да ни дадеш сили да изберем нашите мъдреци, които да виждат надалеч и за обществото.... а не да надзъртат в държавното съкровище за собствен келепир!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД