:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,098
Активни 479
Страници 4,663
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Великата доматена революция

Емил Хърсев
Това е синопсис (1) на един бизнес модел и инвестиционен проект, който няма аналог в България по финансов обем и икономически потенциал. Той е по силите единствено на държавата, единствената в страната многомилиардна корпорация, която разполага с достатъчни финансови и организационни ресурси - проектът изисква към 3 млрд. евро преки инвестиции и близо два пъти по-голяма сума за финансови гаранции. Може да създаде допълнителен брутен вътрешен продукт между 10 и 20 млрд. евро годишно и да изплати инвестициите в период от 3 до 6 години. Сетих се за този проект, като прочетох, че у нас вече е започнала велика доматена революция, която се свежда до велико замеряне с домати на политици и местата, където си крият. Но доматът има ключово значение не само в политиката, а и за икономиката на страната. Доматът и изобщо

зеленчукът може да стане водещ продукт,

флагман, който да изведе страната обратно на лидерска позиция на световните пазари, като лалетата за Холандия и бананите за Еквадор и Коста Рика. Зеленчуците и плодовете са от малкото продукти, за които имаме уникални условия и възможности да произведем и продадем като краен продукт, т.е. да получим пълния обем на печалбата. Впрочем при доматите разликата ("марж") между производствена и крайна цена (за пресен сезонен продукт) е над 16 пъти, печалбата е поне 30% бруто. За оранжерийните домати маржът е до три пъти по-нисък, но пък брутната печалба е два пъти повече. Невероятно, но вече цели 24 години ние, българите,

изобщо не ползваме потенциала,

който имаме в този уникален отрасъл, производството на зеленчуци. Стигна се дотам, че нашите продукти дори на вътрешния пазар трудно удържат на конкуренция от съседи и дори от западноевропейски производители. Защото липсва смислен бизнес модел. Цялата организация и риск остават за крайния - дребен и икономически безсилен производител. По този дилетантски начин няма да стане. Нашият селянин ("фермерът", както е модерно, макар че у нас ферми никога не е имало извън чифлиците в Добруджа) не е в състояние да проникне на крайния пазар дори в страната, камо ли на световния. Каквото да произведе, той е принуден да седи и да чака някой "да дойде" да го изкупи. Който и да дойде, без съмнение ще го ограби, защото продавачът е в пълна безизходица и няма алтернатива кому да продаде. Друго:

дребният стопанин не може да гарантира

доставките, нито дори качеството на продукта. За това са нужни професионална сортова селекция, модерна аграрна технология, задължително напояване. Не е достатъчно само да отгледаш домат; за да имаш търговски продукт, се иска още много: застраховане на рисковете, маркетинг и реклама, логистика от нивата до сергията. Кой го може всичко това и колко пари трябват? За да станем (отново) световен доматен лидер, трябва да направим Велика доматена революция. Ето

нашият революционен план:

Държавата създава корпорация с поне милиард (за начало) капитал. Тя измисля и регистрира по цял свят своя търговска марка, дето ще става световен "бранд". Прави проучване във всички градове над 1 млн. души от Дъблин до Токио: за цени и търсене на плодове и зеленчуци, сезонност, конкуренция и условия за търговия, но така, че задължително да излезе на улицата, до крайния потребител. Пряко! Прави се план за пазарно проникване така, че при песимистичния сценарий до 3 години да стигнем прословутата равновесна точка (break-even point), в която избиваме загубите и почваме да печелим. От пазарния план се изчислява нужната ни произодствена програма - кога, колко и какви зеленчуци да произведем, за да ги продадем пресни (2) по цял свят. После се изчислява

работен и инвестиционен проект,

който трябва да покрива цялата верига от избор на продукти, избор на площи, сключване на многогодишни договори с производители, селекция и подготовка на разсад и фиданки, агропланиране, обучение на персонал, контрол и изкупуване, обработка и опаковка, транспортна схема и график, наемане на местата за продажба, застраховка, отчетност и контрол. И следват договаряне, поемане на финансови гаранции към всички партньори по веригата. Наред със самия бизнес проект ще се наложи държавата да инвестира и в мелиорации, за да възстанови и изгради напоителна мрежа. Главният принцип:

От нивата до сергията!

Изпуснеш ли дори едно звено, загубата е сигурна, защото и една само дупка на меха стига, за да изтече водата. Добре е, преди да започнем доматената революция, да проучим опита на пословичната компания "Юнайтед Фрутс", собствения ни опит от "Хранекспорт" и "Булгарплод", а и опита на южните ни съседи, защото днес Турция е главният вносител на пресни зеленчуци и плодове и в Европейския съюз, и в Русия.

- - -

(1) Синопсис, гр. , "поглед", идеен замисъл, кратко описание на принципите.

(2) Пресният продукт за крайна консумация е трудният и важният. Който може да достави и продаде пресен продукт на краен консуматор, той лесно ще продаде и консервиран, и замразен продукт, и суровина за преработка.
91
13173
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
91
 Видими 
04 Август 2013 19:19
Идеята е смислена, защото мусира /или "синопсисира"/ факта, че преди 25 години отстъпвахме само на Италия по производство на домати.
Предпоставките за това лидерство са си тук.

И се обезсмисля от думата "държавен" конгломерат.
"Държавен" е гаранция за провал.

Защо уважаемият г-н Хърсев не помисли за "публично-частно партньорство" и "проектно финансиране"?
04 Август 2013 19:39
По евтин ми се струва варианта - "доматена революция" ... 5 - 10 тона внос на матрял и всяка власт е в краката ни! Предимно износ, оранжев, сирийски, ливански и т.н.! за да се консолидираме, обаче, ще ни трябват всички отдели на ДС начело с Босия
04 Август 2013 19:52
Докторе, докторее - у нас акъллии с идеи бол!
Ама няма кой да копа доматето.
04 Август 2013 19:57
Зеленчуците и плодовете са от малкото продукти, за които имаме уникални условия и възможности да произведем и продадем като краен продукт, т.е. да получим пълния обем на печалбата.


Много правилно. Има и юще много работи: розово масло, тютюн, вино, памук, коприна, вълна. И най-паче билките. С техна помощ не само може да се изправи болната ни нация на крака, ами и да се създаде цяла една нова фармацевтика за световните пазари.
04 Август 2013 20:20
И що домати???
Следва да се избере продукт с висока добавена стойност.
Ако ще се копа и полива поне да е приятно - да гледаме коз!

Мое и по-ефтинко и бързо да стане
Инвестра държавата 1 милиард в столове и кампутери и всеки почва да пуска по 2-300 реда код дневно.
Понеже сме по-по-най нема нужда от обучение, след месец си избиваме инвестицията, след 2-3 сме яко на плюс.
и минаваме в бинарен режим
пролет/лято гледаме коноп
есен/зима тракаме код
04 Август 2013 20:27
Хърсев май е почнал да пише глупости....
04 Август 2013 20:33
Пълни глупости! БГ нито има подходящи климатични условия за отглеждане на много зеленчуци (зимата е прекалено дълга), нито има достатъчно плодородна земя.
04 Август 2013 20:34
Има много хляб в идеята!
Навремето бяхме започнали да притесняваме италианците с нашите домати, но добре че ни докараха "демокрация", та удариха конкурента в земята.
Имаме всички условия да развием този сектор, като при това българските домати могат да станат луксозна стока, на цена 5 и повече евро килото в чужина.
Хърсев, браво за посоката на мислене, в производството е истината, китайците го доказаха убедително!
04 Август 2013 20:42
Който е преуспял не е случайно-явно си има правилен начин на мислене.
Поздравления!
04 Август 2013 20:46
Ся, авторът е седнал да мисли за логистика и маркетинг, които наистина са много сериозна задача. Обаче преди да се стигне до тях, има и други фази. Съдейки по числата за БВП, да речем че говори за 4-5 милиона тона домати годишно - колкото произвежда една Италия. Да речем и че има земята, че ще има работна ръка за разсаждане, че напояване, окопаване, пръскане и каквото още трябва ще се прави механизирано. Доколкото знам, доматите за директна консумация се берат на ръка. Кой ще обере 5 милиона тона домати?
04 Август 2013 20:47
Някой пак е намислил да пооткрадне едни милиони от държавата, демек - от данъкоплатците.
Ако беше истина тоя 30% марж на печалба иневститорите щяха да се изтрепят!
04 Август 2013 20:52
Кой ще обере 5 милиона тона домати
Има безработица, нали така? Дай на хората достатъчно пари, и ще берат!
04 Август 2013 20:54
Кой ще обере 5 милиона тона домати?

Верно, че вече нема бригадирско движение, ама идеята е друга. Големите и криви селски домати требе да си останат запазена българска марка. С половин такъв домат пълен със захар, малце магданоз и воден лук правиш цела една салата. А, наздраве.
04 Август 2013 21:00
Пълни глупости! БГ нито има подходящи климатични условия за отглеждане на много зеленчуци (зимата е прекалено дълга), нито има достатъчно плодородна земя.

Гринго, ти или си забравил бригадите, или си ги кръшкал, или окончателно си подивял сред индианците.

Преди 25 години България по всички селскостопански производства, с изключение на цитруси и маслини, беше или първа в Европа, или втора. След Италия в доматите и ориза, Турция в памука и захарта и Холандия в цветята.
Хранехме предоволно себе си /0,1% внос/ и още 6 страни като нашата /изнасяхме 85% от продукцията/.
Само оранжериите бяха 13 000 декара, при 1 300 сега.

Днес на най-добрата земя в света се отглеждат предимно зърнени и маслодайни. Щото са с най-ниска добавена стойност, най-висока степен на механизация и са борсови, тоест не искат ни акъл, ни труд, ни търсене на пазар.
Профилът ни на производството в момента е както през къснобронзовата епоха и това трябва да го променим. Иначе просто други ще ни изритат от гърнето
04 Август 2013 21:02
Пийте си ракията и не се излагайте.
5 000 000 тона при добив 3 тона/декар означава....
1 600 000 декара засети с домати!!!!

През 80-те за прибирането на доматите от 300 000 декара се мобилизираха ученици, войни, студенти и трудови колективи по места...

Сейте коз и тракайте код!
04 Август 2013 21:10
И до сега помня как преди около 23 години един партиен лидер с ужасен тембър, Пирински се казваше май, компетентно заявяваше, че от развитие на селско стопанство не се забогатява. Така си останахме без окрупнено земеделие - ТКЗС, АПК, без хидромелиоративната гордост(капково напоявне) без долината на прасковите и без вкусни домати. Сега си хрупаме едни такива едри, твърди, безвкусни с колци и туй то. Къде е сега този с ужасният тембър?
04 Август 2013 21:22
Не че има смисъл, ама още малко сметки...
Може да създаде допълнителен брутен вътрешен продукт между 10 и 20 млрд. евро годишно


Средната продажна цена на доматите в ЕУ е 2 евро/кг, т.е. 2000 евро/тон
5 000 000 тона Х 2000 евро/тон = 10 000 000 000 евро
при печалба
30% бруто
3 000 000 000 евро
04 Август 2013 21:23
Гениално! Върха на мъдростта! След 24год. "преход", градене на пазарно стопанство, гражданско общество и пр. става ясно, че трябва да направим това, което соц.държавата беше направила и правеше успешно. М-да, не напразно гусина е доктор на ...
04 Август 2013 21:25
Подобни идеи "на парче" не са нищо повече от поредния мерак за усвояване на държавни средства,колкото и гениални да изглеждат.
България се нуждае преди всичко от всеобхватна стратегия и визия за бъдещето.Трябва ни отговорна власт (независимо каква),която да има смелост и отговорност и да погледне поне 30-40-50 г напред,за да начертае основните рамки на бъдещата ни икономика.
От какво ще живеят българите?Кои ще са нашите приоритети,които трябва да подпомогнем,и в които можем да имаме стратегическо,конкурентно преимущество?
Такава програма (доматена инвестиция),може да бъде ефективна само като елемент от цялостен,глобален модел за бъдещата ни икономика.
Точно същото се отнася и за евентуална нова АЕЦ
04 Август 2013 21:25
Има и юще много работи: розово масло, тютюн, вино, памук, коприна, вълна.


Няма достатъчно щурци за добив на вълна
04 Август 2013 21:27
То може от всичко да се изкарват пари, ако го правиш като хората, ме не разбрах що точно домати? Била нещо уникална българската земя за доматаджийство, ама без повече подробности...
04 Август 2013 21:31
Вече нема. Пра-пра-дядо ми е бил кехая в Родопите със стадо от 600 вакли овци и ги е пасял в беломорско. Толкова не е имало и в едно текезесе.
04 Август 2013 21:33
Да не бъдем песимисти, при повишаване на производството до 20 000 000 тона домати синопсиса ще е на фитка...

Притеснява ме само пласмента?
При световно производство в момента 17 000 000 тона, нащите 20 000 000 тона дали ще удържат цена от 2 евро/кг?


Пафкайте коз и тракайте синописи на бизнес планове!
04 Август 2013 21:37
В Германия запазиха окрупнените селскостопански структури от бившото ГДР. В Швейцария почти 70% от земеделието е субсидирано от държавата. Ама, къде е Пирински сега?
04 Август 2013 21:43
Кой ще обере 5 милиона тона домати?

Не си спомням вече всички бригадирски норми, но за 5 млн. тона домати от скъпите /"Розов", "Биволско сърце"/ са нужни 8-900 хил. берачи. Берат се месец, по 200 кг. дневно. Не е невъзможно, но е трудно и неефективно.

Но не и казано, че само домати следва да се чуват. Да не би полевъдните бригади в текезетата само по доматито да са работили?
С четири пъти по-малко хора могат да се берат скъпи плодове и зеленчуци от март до октомври.
Осем месеца: аспержи, салати, зелен лук, домати и корнишони, зелен пипер, грозде, ябълки, червен пипер
04 Август 2013 21:43
doodle - ти сигурен ли се че точно Пирински е изрекъл тази глупост?
Все си мисля, че подобна мисъл е родена в главата на някоя синя тиква!
04 Август 2013 21:49
Интересно, ако наистина осъществим идеята на Хърсев, кой ще ни даде да си изнасяме доматите ?! Всичко в ЕС и извън ЕС е строго парцелирано и навсякъде селското стопанство се дотира със съответните протекционистични мерки и квоти. Вкусовите качества отдавна не важат, защото корпорациите сами възпитават вкус у масите какъвто им е изгоден. Хърсев още веднъж доказва, че или не е никакъв икономист, или нищо не разбира от състоянието на световната икономика в момента.
04 Август 2013 21:52
Преди 25 години България по всички селскостопански производства, с изключение на цитруси и маслини, беше или първа


Да ама имахме необятния пазар на СССР. Сега веднага ще ни плеснат по ръчичките.
04 Август 2013 21:52
В Германия запазиха окрупнените селскостопански структури от бившото ГДР.


Интересно, никъде в Западна Европа не съм виждал "окрупнените селскостопански структури" за които българските комунета бленуват още от времето на Орсов. Аз живея сред ниви... и от прозореца си виждам доста малки площи царевица, пшеница.... но на тях всичко расте 100%... не знам как го правят, няма суша, няма киша....
04 Август 2013 21:58
do duzov
Абсолютно. Потърсете в архивите на БНТ. Тогава някой от ръководителите на БКП решиха, че са достатъчно умни и красиви, да управляват, като истински бизнесмени, присвоявайки собствеността на българските граждани (държавната собственост). Те не бяха на улицата, а държаха властта в ръцете си. Цялата власт. И понеже трябваше да има опозиция - създадоха си я. Преди 23 години загина столетницата.
04 Август 2013 22:01
"Такава програма (доматена инвестиция),може да бъде ефективна само като елемент от цялостен,глобален модел за бъдещата ни икономика.
Точно същото се отнася и за евентуална нова АЕЦ ", начи требе да насадим доматите у дворо на АЕЦ Белене , нъл тъй друже русофил
04 Август 2013 22:13
Да ама имахме необятния пазар на СССР. Сега веднага ще ни плеснат по ръчичките.

И Горбачов ни изхвърли от него още по Татово време.
04 Август 2013 22:23
Такава програма (доматена инвестиция), може да бъде ефективна само като елемент от цялостен, глобален модел за бъдещата ни икономика.

Как си го представяш този "глобален модел"?
Седаме и съчиняваме системи от дифуравнения в частни производни, дето са дори теоретично нерешими

Не, задаваме прости въпроси:

Какво е приоритетното?
Ми селското стопанство.
Защо?
Ми щото индустрията ни е в ръцете на чужденци /нелоша индустрия, впрочем и няма лошо да е в чужди ръце/, а селското ни стопанство има всички сравнителни предимства. Изброявал съм ги няколко пъти.
Как?
Само не и както предлага Хърсев - "изцяло държавно". Без съмнение, държавното участие е задължително, най-малкото защото за новите АПК е необходимо еврофинансиране, тоест и 20% от държавния бюджет. Освен него, ще трябват мобилизиране на трудови ресурси, изграждане на инфраструктури, в които държавата има монопол, междуотраслова координация.
НО! Миноритарно държавно участие и задължителен частен мениджмънт! Как си представяте некой да развива дългосрочни проекти, ако знае, че във всеки момент некоя откачена червена коза, като тая от МОСВ, може да му "отреже главата".
Не, ако искаме резултат, държавата следва да стои далеч от бизнеса, поне докато не променим конституцията
04 Август 2013 22:26
Ясно.
ШОС му е майката.
Ние взимаме парите, вкарваме два милиона китайци ( масларката мое да ни уреди с виетнамци ако са по-евтини )
Да бачкат в плантациите с домати, марули, пипер, кво поникне.
И после товарим за Шанхай.
От там обратно китайско карго за Амстердам.

Хърсев, нема да си присвояваш авторството на концепцията ми
04 Август 2013 22:33
България беше крупен производител на домати, защото от страните членки на СИВ имаше най-добрите условия за производство. За съжаление след разпадането на СИВ се оказа, че имало доста други държави с по-добри условия от нашите за производсво на домати, които произвеждат повече и по-евтини домати от нашите и ние ще трябва да се задоволим само с добрите спомени от времето на СИВ
04 Август 2013 22:45
необятния пазар на СССР

... още помни вкуса на българските плодове и зеленчуци. Не случайно на чушките (пипера) му казват болгарский перец.
Така че можем много бързо да си възстановим руските пазари, особено, ако не се правят компромиси с качеството.

И други неща се помнят, не само продукцията на селското ни стопанство. Още едно нарицателно - болгарка.
04 Август 2013 22:48
имало доста други държави с по-добри условия от нашите за производсво на домати, които произвеждат повече и по-евтини домати от нашите

Има ли държава и митници на място, туй нещо нема как да се случи. Границата требе да се затвори за всекакви нестандартни найлонови плодове и зеленчуци, поради лошото им качество.
04 Август 2013 22:51
Така че можем много бързо да си възстановим руските пазари,


Никой не е спирак износа за Русия. Руснаците спряха да плащат.

И сега никой не спира износа за натам... Който иска... действа.... но некадърието на другарите Орсовци е толкова необятно, че винаги някой им пречи.... Затова и в европейските магазини няма продукти от България..... и в руските.... и в японските,.....
04 Август 2013 22:53
България беше крупен производител на домати, защото от страните членки на СИВ имаше най-добрите условия за производство. За съжаление след разпадането на СИВ се оказа, че имало доста други държави с по-добри условия от нашите за производсво на домати, които произвеждат повече и по-евтини домати от нашите и ние ще трябва да се задоволим само с добрите спомени от времето на СИВ

Старшина,
СИВ даваше, ама и той в кошара не вкарваше. По-специално, държеше цените ни ниски.

Конкуренцията в храните наистина е голяма. Вече дори Третият свят изхвърля една трета от продуктите си. Отделен е въпросът какви продукти са това и дали след 15-20 години няма да изяждат и тях.

Но нема начин да нема начин малка страна, която може да произвежда всичко, давано на хората от умерения климат и е на пъпа на света, да не може да си намери пазарните ниши.
04 Август 2013 22:55
Лятото е хубав сезон, ама не трябва да се прекалява със стоенето на слънце без шапка, нито с мастиката, дори и да е студена
04 Август 2013 22:58
И аз искам да "смръкна" от това, което е смъркал Хърсев.
Дава полет на мисълта, какъвто и шише домашна не дава. М-да-а-а-а.
На здраве Емо!
04 Август 2013 23:02
Осем месеца: аспержи,

В коя страна растат 8 месеца аспержи? Те растат като растение, ама в коя се берат? Аспержи има два месеца в годината. На 24 юни сезонът свършва. След това има още около 100 дена до първите слани и мразове, в което време аспержите образуват храстчета и събират сила за следващия сезон.
В същия вестник преди време бях прочел заглавие: Храним Европа с трюфели. Е, верно, на шопски. Те бъркат сегашно с бъдеще, ама все пак!
04 Август 2013 23:10
Вече нема. Пра-пра-дядо ми е бил кехая в Родопите със стадо от 600 вакли овци и ги е пасял в беломорско. Толкова не е имало и в едно текезесе.

А, не. При Тато имахме дор до 9 милиона брави. Майтапили са се с това, кое ще дойде по-рано - комунизъмът, 10- милионният българин или 10- милионната овца
04 Август 2013 23:20
Осем месеца: аспержи,

В коя страна растат 8 месеца аспержи?

Nickolas,
Ти до първата запетайка ли четеш?

"Осем месеца: аспержи, салати, зелен лук, домати и корнишони, зелен пипер, грозде, ябълки, червен пипер"
не значи, че се берат по 8 месеца всеки от 9-те продукта,
а е примерният ред, в който една полевъдна бригада ги бере всички 8 месеца през годината


04 Август 2013 23:38
От нивата до сергията!

Те там се настанили едни борчета, още преди 20 годин.
04 Август 2013 23:45
Абе, какво ще си играем на домати!?.... Слънце, градушка, суша и риск за 5 млн тона.... Дайте вместо 3 млрд да инвестираме 5 и да аутсорснем 50% от бюджета на НАСА. Ще икономисаме от маркетинг из големите градове. Имаме си индийци, ама са в НАТО - проблемът със сигурността е решен. Значи 9 млрд долара като подбием цената на 6 и свършим работата за 2. Чиста печалба 4 млрд. За 5 тримесечия си връщаме инвестицията плюс печалбата от курсовата разлика. И ние доволни и повече работа свършена на НАСА.... Просто като боб! Или бобената революция! К'ви домати? К'ви 5 лева?!...
04 Август 2013 23:54
русофилче, "България се нуждае преди всичко от всеобхватна стратегия и визия за бъдещето.Трябва ни отговорна власт (независимо каква),която да има смелост и отговорност и да погледне поне 30-40-50 г напред,за да начертае основните рамки на бъдещата ни икономика."
Да си чувал някоя икономика да се проектира с 50 години напред?!
Но специлно за българската икономика аз мога най-отговорно да ти направя предвиждане за поне 30 години напред: същият батак ще бъде.
05 Август 2013 00:07
внимателния: "Но нема начин да нема начин малка страна, която може да произвежда всичко, давано на хората от умерения климат и е на пъпа на света, да не може да си намери пазарните ниши."
Е туй най ми хареса. Аз си мислех че е на г*за на Европа, а тя била на пъпа.
Като малка и бедна страна в периферията на Европа, тя не може да произвежда всичко, понеже се искат големи капиталовложения. Може само да се кооперира с по-големите страни, но това винаги ще бъде на принципа master - slave, като тя винаги ще бъде слуга. И дори ако говорим за земеделие само, БГ не е с добър климат - имате поне 5 месеца студено време. Отделно имате много планини.
Отделно, както каза някой, ЕС, на който по някакво недоразумение сте член, няма да ви разреши да застрашите позициите на Франция, Италия, Гърция, Испания относно земеделска продукция. Отделно че тези страни имат много по-хубав климат за земеделие и нямат мутри.
Както е казал Данте: "Надежда всяка тука оставете".
05 Август 2013 00:07
На мен далеч по-добре ми звучи "Великата конопена революция" - хем от марихуаната се печели по-добре, хем можем да стигнем и до "великата шаячна правда" на живота, ако си позволя да цитирам Остап Бендер.
Предполагам, че г-н Хърсев просто се шегува.
05 Август 2013 00:56
"Предполагам, че г-н Хърсев просто се шегува."
И е прав.‌Хем си прави майтап, хем си взема хонорара за статийката. Добре.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД