Марте Дебора Далелв заедно с адвоката си Махмуд Азаб Абу Гареда са доволни, след като са разбрали за решението на емира на Дубай да помилва норвежката. |
Марте Дебора Далелв няма да излежи наказанието
от 16 месеца затвор, след като бе призната за виновна от дубайски съд по отправените й три обвинения: прелюбодейство, употреба на алкохол на публично място и лъжесвидетелстване. Проблемите на младата жена, която работи като интериорен дизайнер в Катар от 2011 г., започват през март т.г., когато се оплаква в полицията в Дубай, където е изпратена в командировка, че е станала жертва на изнасилване. Заедно със свои колеги Далелв се забавлява в местно заведение, където консумира алкохол, и се прибира в хотела с колегата, с когото била заедно в командировка. Помолила го да я изпрати, тъй като била употребила доста алкохол и се притеснявала, че може да се загуби в големия хотел, където била настанена. Когато двамата стигнали до вратата, Марте осъзнала, че не се намират пред нейната стая. Оказало се, че е стаята на колегата, който въпреки нейния отказ да влезе я блъснал вътре. На сутринта се събудила гола, а колегата, чието име Марте Дебора Далелв отказва да обяви публично заради съпругата и трите му деца, я бил изнасилил. Норвежката успява да избяга и се обажда в полицията, но изненадващо самата тя е арестувана и е обвинена в прелюбодейство, лъжесвидетелстване и незаконна употреба на алкохол. Набързо е осъдена на 16 месеца затвор, а насилникът й - суданец, за когото не се съобщава почти нищо - получава присъда от 13 месеца затвор за прелюбодейство и консумация на алкохол.
Дубай има репутацията на космополитен град, който се хвали със западни привички, но въпреки това страната се придържа към ислямските закони и традиции. Сексът без сключен брак, както и консумацията на алкохол на обществени места са нарушения на закона в Обединените арабски емирства, от които е част Дубай.
Казусът "Далелв" придоби популярност,
след като в средата на юли семейството й разказва нейната история пред норвежки вестник. Това поставя началото на международните усилия за спасяването на 24-годишната жена. Няколко дни по-късно бе обявено, че емирът на Дубай е решил да я помилва. Шейх Мохамед бин Рашид ал Мактум разпоредил Далелв да бъде освободена и да пътува, където пожелае, както и, ако реши, да остане в Дубай. Тя обаче избра незабавно след освобождаването си да се прибере в родината.
Адвокатът на норвежката - Махмуд Азаб Абу Гареда, обяви, че с указа за помилването й, подписан от емира, всички обвинения са снети от клиентката му и нейното досие е чисто. Предполагаемият извършител на злодеянието обаче също е свободен. Юристът допълни, че Далелв е оттеглила съдебния си иск към посочения от нея за извършител на изнасилването и той няма да бъде издирван повече от дубайските правосъдни органи. В интервю за германското сп. "Шпигел" норвежката разказва, че е направила това, защото полицията и прокурорите в Дубай я убедили, че ще бъде изключително трудно да се докажат твърденията й, както и "че никой няма да ми повярва, дори и съдът". Те я посъветвали да оттегли жалбата си, за да бъде по-лесно приключването на случая.
Посланичката на Норвегия в Обединените арабски емирства Асе Елин Биерке заяви, че страната й е работила за освобождаването на Далелв в последните четири месеца и е много благодарна, че е било взето решение младата жена да бъде помилвана. "Мисля, че хората могат да видят себе си в Maрте", каза тя. "Тя е направила това, което много хора биха направили, когато посетят Дубай. Излезли сте да се забавлявате с приятели, нещо се случва и губите контрол над ситуацията. Сега тя е щастлива, както и ние сме щастливи заради нея, че се върна свободна в Норвегия". Норвегия има "много добри" отношения с Обединените арабски емирства, обяснява посланичката на скандинавската държава. Тя добавя, че изключително много уважава откритостта, която двете държави са демонстрирали при решаването на този случай.
В разгара на скандала
Марте Дебора Далелв е освободена от компанията,
за която е работела. Месец след изнасилването, когато е била принудена да остане в Дубай, докато казусът бъде разгледан от съдебната система, е била уволнена от работодателя си - компанията "Ал Мана Интериърс". Представител на компанията, който обаче отказва да бъде цитиран, обясни, че Далелв и суданецът, който тя обвинява в изнасилване, са били уволнени заради "употреба на алкохол, което е довело до проблеми с полицията".
Обединените арабски емирства силно са критикувани от правозащитните организации, които твърдят, че страната не се противопоставя на сексуалното насилие над жени. "Хюман Райтс Уоч" определи това като "срамно" и призова да се промени начинът, по който се гледа на такива случаи. Случаят с норвежката Далелв съвсем не е прецедент. През декември 2012 г. британка съобщава, че е изнасилена от трима мъже в Дубай, но по-късно е призната от местен съд за виновна по обвинения в употреба на алкохол и й е наложена глоба. През януари 2010 г. друга британска гражданка също се оплаква, че е била сексуално насилена от служител в хотел в Дубай. Тя е обвинена в консумация на алкохол на публично място и прелюбодейство. Австралийка съобщава през 2008 г., че е била упоена и изнасилена. Тя е осъдена на 11 месеца затвор за прелюбодейство и употреба на алкохол.