:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,257
Активни 756
Страници 21,822
За един ден 1,302,066
ФИАСКО

Енергийните дела умряха, преди да се родят

5 месеца след шумно обявените разследвания за ДКЕВР, НЕК и ЧЕЗ прокуратурата не е повдигнала нито едно обвинение
СНИМКА:НЕВЕНА ТЕНЕВА
Протестите срещу високите сметки за ток в началото на годината доведоха до започването на пет разследвания. До момента обаче резултат от тях няма.
Когато в началото на годината хората излязоха на улицата заради безумно високите сметки за ток, държавата реши, че трябва да реагира. Направи го, както всеки друг път - мудно, половинчато и безрезултатно. Днес никой не помни тази реакция. Първо, защото тя нямаше с какво да се запомни, и второ, тъй като сега февруарските протести се споменават само в контекста на площадното недоволство срещу кабинета "Орешарски", започнало с назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС и засега с неясен край. Увлечени в изкуствено прокарваната манипулация за разделяне на интелигенти и глупави, на протестиращи за ценности и цени, много хора забравят, че реакцията на държавата през февруари даде своите плодове, макар да бяха само за очи.

Тогава прокуратурата, водена от Сотир Цацаров, обяви, че започва проверка на трите енергоразпределителни дружества - ЧЕЗ, EВН и "Енерго -Про". Всичко беше направено както си му е редът - сформирани бяха три екипа от данъчни и прокурори под ръководството на обвинителите - Роман Василев, зам. градски прокурор на София, Владимир Чавдаров, окръжен прокурор на Варна и шефа на пловдивската окръжна прокуратура - Румен Попов. Отделно от това започна проверка на работата на ДКЕВР и НЕК. И понеже в началния етап не ставаше дума за наказателно преследване, доклад и предложения след нея бяха изготвени от Върховната административна прокуратура, която по принцип рядко попада във фокуса на общественото внимание.



Тези проверки траяха няколко седмици,



стигнаха до конкретни резултати и установиха нарушения. Ето част от тях. От страна на ЧЕЗ - отчитане на сметките на по-голяма от месечната база, т.е. на 40, 42 и 48 дни. При ДКЕВР - абсолютна незаинтересованост за това дали дружествата правят инвестициите, които отчитат на хартия, и одобрение на цени без икономически анализ, а само на юнашко доверие. От страна на НЕК - договор за изкупуване на цялата енергия от тецовете "Марица-изток" 1 и 3, макар да е било ясно, че сделката е неизгодна за държавата. Нещо, което всъщност е ясно от години.

След като провери дейността на ЕРП-тата, ДКЕВР и НЕК прокуратурата започна 5 разследвания. Четири от тях срещу неизвестни длъжностни лица заради длъжностни престъпления и умишлена безстопанственост и едно срещу конкретно лице - бившия шеф на НЕК Михаил Андонов заради сключени неизгодни договори за процесуално представителство. Това се случи в началото на март. Днес, 5 месеца по-късно, тези дела не са стигнали до никъде. Неизвестните длъжностни лица са все така неизвестни, няма нито едно повдигнато обвинение. По същия начин стои въпросът и с Андонов, който няма обвинение, макар да не попада в графата "неизвестни". Причините не са ясни, а отговорът на Софийската градска прокуратура, която разследва тези дела, е стандартен - работи се, извършват се процесуално-следствени действия, събират се доказателства. Ясно, точно и по посока на Луната. Който иска, нека гадае защо тези разследвания са в това положение.

Дали нещо ще се промени - например прокуратурата ще обвини някого - няма особено голямо значение. Още от самото начало стана ясно, че с разкритията си държавното обвинение претопля стари манджи. За замазване очите на публиката Цацаров "препоръча" на енергийния министър да свали цената на тока и да започне процедура по отнемане лиценза на ЧЕЗ заради системните им нарушения. За тази крайна мярка се изказа и бившият премиер Бойко Борисов. Заканите на българската държава за малко да провокират международен скандал, след като на страната на ЧЕЗ се намесиха чешките власти. А и у нас препоръката на Цацаров не предизвика особено позитивни реакции у тогавашния енергиен министър Делян Добрев. Скоростното падане от власт на кабинета "Борисов" попречи заканите спрямо ЧЕЗ да бъдат реализирани. Към днешна дата и по този казус не се случва нищо. Компетентна в случая е ДКЕВР, като засега е ясно, че въпреки заплахата за отнемане на лиценз от ЧЕЗ най-вероятно ще запазят разрешителното си. Причината е, че "ЧЕЗ Разпределение" и "ЧЕЗ Електро", които бяха заплашени с наказателната процедура, са отстранили всички нарушения, които бяха открити от ДКЕВР. В момента комисията продължава с проверките, а финалното решение се очакваше в средата на юли. Свалянето на цената на тока обаче смени дневния ред на ДКЕВР, която явно остави разправиите с чехите за по-нататък.



Междувременно от прокуратурата твърдят, че разследват. Кого, не е ясно.



Ясно е обаче, че повечето обвинения са по състави от Наказателния кодекс (длъжностно престъпление, умишлена безстопанственост), известни с това, че по тях рядко има осъдени. Прокуратурата започна общо пет дела, след като провери как работят ЧЕЗ, ДКЕВР и НЕК. Още когато обяви началото на разследванията, самият Цацаров заяви: "Това са проблеми, трупани и нерешавани за 10-15 години. Крайният резултат от тия проблеми се отразява в сметката на тоя, когото законът нарича битов клиент".

Ясно в чия сметка се отразяват, но ключовото в това изречение е признанието за 10-15 години мотаене. Такъв е например случаят с разследването по отношение на централите "Марица-изток" 1 и 3. Тук прокуратурата започна разследване срещу неизвестни длъжностни лица заради безстопанственост в НЕК в периода 2001-2011 г. Става дума за договори за изкупуване на тока от тези централи, подписани през 2002 г. и 2005 г. По силата на тези споразумения държавата се задължава да изкупува цялата продукция на централите. Проблемът е обаче, че от подписването на договорите досега цената е скочила между 10 и 25%. Самите контракти влизат в сила, когато мощностите влязат в експлоатация - 2009 г. ("Марица-изток" 3) и 2011 г. ("Марица-изток" 1). Според прокуратурата още през 2000 г. тогавашният секретар на Министерския съвет Димитър Бъчваров е предупредил в доклад, че сделките са неизгодни за държавата. Въпреки това договорите са подписани и сега не могат да бъдат развалени, тъй като НЕК би понесла колосални финансови загуби.

Има и обвинение срещу длъжностни лица в икономическото министерство, които са допуснали държавата да не получи дивидент от печалбите на ЧЕЗ в периода 2007-2011 г., когато все още бе собственик на 33% от дружеството. В този период държавата е взела печалба само за 2010 г. От прокуратурата заявиха, че само за 2012 г. неразпределената печалба е била 593 млн. лв. 33% от тази сума са се полагали на държавата. Не се знае дали в групата на длъжностните лица, проявили безотговорност, спадат бившите министри на енергетиката Петър Димитров, Трайчо Трайко и Делян Добрев.



Третото обвинение е срещу служители на ДКЕВР



Според прокуратурата септември миналата година те са одобрили заявления за бъдещи високи разходи на предприятия, произвеждащи зелена енергия без никакъв икономически анализ. Заявления за временни цени за достъп до мрежата, в които са посочени и въпросните разходи, са подадени на 13 септември миналата година. Те са одобрени още на следващия ден, без ДКЕВР да извърши никакъв анализ. И тук лицата са неизвестни, макар под документите да се подписват конкретни служители.

Същата е ситуацията и при разследването срещу неизвестни служители в ЧЕЗ за умишлена безстопанственост. То се базира на доклад на Агенцията за държавен финансов контрол, в който са открити нарушения при обществени поръчки. Одиторите установиха, че през 2011 г. чешкото дружество не е провело търгове за 350 хил. лв. без ДДС.

Така се стига до единственото разследване срещу конкретен човек - Михаил Андонов. Според прокуратурата той е сключил неизгодни договори за правни услуги и процесуално представителство от името на НЕК. В периода 15 септември 2011 - 5 юни 2012 г. И тук обаче подробностите потъват в мъгла, тъй като бе обявено, че срещу него ще има още едно обвинение - за безстопанственост. То обаче е на база доклад на ДАНС, който е секретен, което пък е много удобно извинение за прокуратурата да не дава никаква информация. Така или иначе, на Андонов обвинения не са повдигнати.

До момента и петте дела, произлезли от февруарските протести, изглеждат обречени на смърт или поне на дълбок сън, докато не стане нужда да бъдат събудени, за да се покаже, че държавата работи. Дотогава просто от време на време ще се сещаме, че имаше там едни дела за тока...

Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
В края на февруари прокуратурата влезе в ЧЕЗ, подкрепяна от жандармерия и данъчни. След това препоръча лицензът на дружеството да бъде отнет. Досега това не се е случило.
5
3410
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
06 Август 2013 20:37
отговорът на Софийската градска прокуратура, която разследва тези дела, е стандартен - работи се, извършват се процесуално-следствени действия, събират се доказателства. Ясно, точно и по посока на Луната. Който иска, нека гадае защо тези разследвания са в това положение

Защото Цацаров умее единствено да брои бюлетини. И други дела ще умрат, не само енергийните. Друго от тази прокуратура не се и очаква.
07 Август 2013 08:12
Няма и да повдигне обвинение прокуратурата, нито пресконференции ще прави.
Защото Цацаров е прокурор на мафията. А в енергетиката е мафията.
07 Август 2013 09:25
До момента и петте дела, произлезли от февруарските протести, изглеждат обречени на смърт или поне на дълбок сън, докато не стане нужда да бъдат събудени, за да се покаже, че държавата работи. Дотогава просто от време на време ще се сещаме, че имаше там едни дела за тока...

И под тази статия- снишено смълчаване на чугунариата...
А " яростните" водачи на февруарските протести СЕГА преговарят с Орешарски, подкрепят го и му благодарят за голяяяяямото намаление на тока.
Дайте им шанс бе
07 Август 2013 14:27
Още ли брои костенбродски бюлетини Зурлю??
Смешници
17 Август 2013 03:18
Българската прокуратура отдавна е доказала своята безпомощност в т.нар. стопански дела.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД