:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,451
Активни 708
Страници 21,016
За един ден 1,302,066

Карането на "Ламборгини" по време на чума трябва да стане срамно

След деня на траур в почит на загиналите миньори в "Ораново" е крайно време да обявим Ден на национален размисъл за солидарни действия срещу несправедливостта
Снимка: БГНЕС
----------
След деня на траур, в който цялата страна почете паметта на загиналите миньори от рудник "Ораново", е време да бъде обявен и Ден за национален размисъл. Генерален. Знак за какво е трагедията в мина "Ораново"? Има ли някакъв смисъл смъртта на 35-годишния Иван Лазаров, на 42-годишния Николай Михайлов, на Асен Стойнев и Христо Младенов? Какво значи миньорите да бачкат в шахтите за по 500 лв. на месец, докато синът на концесионера кара "Ламборгини" за 800 000 лв.? И що за концесионер изобщо е пернишкият бизнесмен Красимир Михайлов, който се кри цяла седмица от следствието, а накрая се изтъпани пред микрофоните в съдническа поза срещу министрите, дошли на мястото на трагедията? Кой позволява на хора с подобен манталитет да се изживяват като благодетели, които дават хляб на "тия хорица", по израза на концесионера? Какво значи условията на труд в мината да са като в "Жерминал" и да няма нито един наказан за непрекъснатите аварии?

Означава очевидно едно - това е поредният пример за отчайваща несправедливост в нашата страна. И нещо друго - липсата на общество. Наречете ме както искате, но борбата с несправедливостите може да се води само с общи усилия.

Не че не ни е исторически обусловено и черта от народопсихологията да се спасяваме поединично - робският манталитет не прощава. Не че и преходът от тоталитаризъм към демокрация ние не го разбрахме като преминаване от "всички за един" към "всеки за себе си". Но все пак тази неприязън към общите действия, този социален нихилизъм ми идва в повече. В условията на демократичен порядък, или поне с претенции за такъв, гражданското общество във всичките му форми е изключително важно за социалния баланс, а прекомерното самобитуване е негов враг номер едно.



Сега страната тъгува за смъртта на четиримата миньори



в мина "Ораново" и живота на техните оцелели колеги преди и след тази трагедия. И това не е лицемерие или куртоазия, а дълбоко опечаление, защото тази нелепа случка тежи на съвестта на всички нас като общество. Защото сме свикнали да игнорираме проблемите, които пряко не ни засягат, защото чакаме да опре ножът о кокала, за да изохкаме и ние и да се сетим, че някъде има проблем, защото "на чужд гръб и сто тояги са малко".

По-циничните вероятно ще попитат: "Защо да отговарям за престъпленията на един работодател или за окаяната съдба на неговите работници?". Или ще кажат: "Те сами са могли да се спасят - свободен пазар, работа има, съд има; да се оправят!" Оказа се, между другото, че подобни "пердета" се намериха и сега. Пак.

А какво е могъл да направи отделният миньор срещу това безобразие? Нищо. Всякакви приказки, че е могъл да напусне работа, да си потърси друга, да се преквалифицира, да пусне жалба и прочее са учебникарски съвети, които нямат връзка с действителността. В конкретния случай работниците са оставени на произвола на основния и оказал се единствен работодател в забравено от бога място. Държавната администрация и синдикатите системно си правят "пас", а бедняците траят, за да не загубят и малкото, което имат. Най-много да въстанат тихо вкъщи, пред жената, срещу несправедливата си съдба след двете ракии, с които отпразнуват поредния си подарен ден живот.

И ако днес тъгуваме искрено, то е



защото виждаме в съдбата на миньорите и своята съдба



Всеки от нас е срещал несправедливостта под една или друга форма. Почти ежедневно се сблъскваме с нередности. Понякога дори плащаме конкретни щети. Възмущението на едного се дави в равнодушието на околните. Отчаянието потъва в безразличието на оцеляващата маса българи. Ако ли пък те чуе някой, най-много да си докараш проблеми. Затова май свикнахме да си траем. Да поправяме щетите на парче. Всеки за себе си. Докато един ден калните натрупвания не се стоварят връз главите ни и не ни затрупат окончателно...

В атомизирана България неприязънта ни към общите усилия е откровено самоубийствена. Сякаш вроденото неверие в собствените сили на всеки от нас подхранва едно чувство за изначална обреченост и безполезност на всяко съвместно начинание. Оттам и дълбокото недоверие към ближния, което концентрира вниманието ни във взаимно изяждане вместо в солидарност. Докато не разберем, че общото действие в защита на общия интерес е най-нормалното нещо в демокрацията, нищо няма да потръгне.

Актуалните протестни събития са някакво движение в правилната посока, макар и още хаотично. Исторически необходимо е осъзнаването ни като част от едно Общество с общи проблеми и общи начини за тяхното решаване. Само така можем да постигнем справедливостта такава, каквато си я представяме.

За начало е добре да се придържаме към закона на морала, според който карането на "Ламборгини" по време на чума е срамно.
100
10476
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
100
 Видими 
06 Август 2013 20:30
Я, едно новоизлюпено юристче, с жълто около устата. Какви са тези болшевишки призиви? Дружеството е частна собственост. А робския манталитет кара хората да работят за 500,00 лв. Отделен е въпроса, къде се крият като мишки синдикатите? Или изплуват само по поръчка? Както винаги.
Това, че работниците работели за 500 лв, а синчето карало автомобил за 800000 хиляди е крайно несъстоятелен довод, и може да впечатли само "умните и интелигентните". Ако има някой, който да работи за 500,00 лв, ще има и такъв, който ще му ги дава. Ако се вдигнат да стачкуват и да искат 1000,00 лв, то все ще се намери тарикат, който да работи за 500. И не на последно място, ако трябва да направим аналогия със заглавието, то при чума трябва да спрем ходенето на море, купуването на луксозни стоки... Ай стига бе!
06 Август 2013 20:35
Какво значи миньорите да бачкат в шахтите за по 500 лв. на месец, докато синът на концесионера кара "Ламборгини" за 800 000 лв.?

Много хора не схващат че вече сме в условията на пазарна икономика - демек Капитализъм! Частната собственост е неприкосновена и икономическото неравенство става норма в обществото и се счита че е "Двигател на прогреса"! Т.е. като бедния гледа богатите му се иска и той да стане богат и започва да мисли как да започне бизнес... да наеме други бедни да работят за него.... и така стигаме до светлото бъдеще! Има си Ламборгини - кара си го!
Що се отнася до миньорите те са свободни хора в свободна и демократична държава! Като не искат да работят за 500 лв. да не работят .. никой не ги кара насила! Да ама нямат друг избор? Е тогава вече стигаме до "оковите" на Капитала.. Маркс, Енгелс.. Ленин и т.н.!
И какво предлага Димо?
За начало е добре да се придържаме към закона на морала, според който карането на "Ламборгини" по време на чума е срамно.

Кой е приел този закон? При Демокрацията няма други закони освен тези приети от законно избрания орган - т.е. Парламента! Другото е комунизъм, фашизъм..тоталитаризъм... то няма лошо ама да си наречем нещата със истинските имена!
06 Август 2013 20:36
FuFighter
06 Август 2013 20:30


FuFighter, или какъвто си, ЗАСРАМИ СЕ !
06 Август 2013 20:54
Гневен, ти си автора, нали? От какво да се засрамя!? Заставам зад всяка своя дума, очаквам да чуя аргументи против твърденията ми, а не квалификации. Както беше отбелязано в по-горния коментар - в пазарна икономика сме. Дружеството е частно, има си регулаторни органи, има си синдикати, за защита правата на работниците. И ако някой не си върши работата, това води към съвсем други изводи.
06 Август 2013 20:57
Що се отнася до миньорите те са свободни хора в свободна и демократична държава!

Спри тази трева бе, пич !
06 Август 2013 20:58
ГНевен! От къкво пък да се засрамва FuFighter - а? Е има една малко груба фраза за робския манталитет, че карал хората да работят за 500 лв. с която и аз не съм съгласен, но всеки има право на мнение! Не е робския манталитет, а глада и нуждата да изхранват семейството си карат хората да работят не само за 500 лв. а и за по - малко! Свободен пазар! Предлагаш труда си и го продаваш за колкото дават... това е положението, майна!
06 Август 2013 21:00
Некои май четат само първия и последния абзац.
То и "пазарът", че и капитализмът са ни такива - първи и последен абзац...
Първоначално натрупване - Ламборгини.
А какво е могъл да направи отделният миньор срещу това безобразие?
Нищо. Всякакви приказки, че е могъл да напусне работа, да си потърси друга, да се преквалифицира, да пусне жалба и прочее са учебникарски съвети, които нямат връзка с действителността. В конкретния случай работниците са оставени на произвола на основния и оказал се единствен работодател в забравено от бога място. Държавната администрация и синдикатите системно си правят "пас", а бедняците траят, за да не загубят и малкото, което имат.

Да обобщим:

За статията на младия юрист

Какво биха могли да направят миньорите ли?
За начало, вместо "синдикалните" им "лидери" да ги използват за плашило на властта, да хванат кирките и да почукат с тях на вратата на собствените си синдикални централи и да попитат там офшорки нещо, консултантски договори, има ли, няма ли...
06 Август 2013 21:00
Не става ясно -
пернишкият пияндур от БСП/БКП ли е или не е.
Грабил ли е банки или не е.
06 Август 2013 21:02
Пройчо,
остави капитализъма, империализъма и т.н.:
ВАШ човек ли е пернишкият пияндур или не е?
06 Август 2013 21:10
Лошо е, че хората си отидоха мърцина.
Лошо най-вече за семействата им, които явно са разчитали на заплатите им, изкарани с робски труд.
Но какво всъщност предлага автора?
Богатите да спрат да харчат парите си, или ПОНЕ да не го показват?
Как това ще разреши огромните проблеми, които стоят пред обществото?
Хубаво е да се чуват гласове на разума отвреме навреме, като тази статия. Но само с казване не става, много хора осъзнават фактите, изложени тука. Въпроса е КАКВО ОТ ТУК НАТАТЪК.
06 Август 2013 21:11
Право говори момчето. Бог да прости починалите миньори! Аз подкрепям протестите. Синдикатите да се пререгистрират и да се занимават само със защитата на интересите на членовете си. Да не си врат гагата дето не им е работа. Да се борят за добри заплати и условия на труд. ТренчеФ няма ли да се пенсионира?
06 Август 2013 21:14
Редакцията,
Някак обидно е да ни предлагате подобно съчинение на 25 годишен автор...
Тук средната възраст е над 50 и подобни "разсъждения" сме ги преживели още в гимназията...
06 Август 2013 21:22
Защо бе Редник? Много хубава статия поставяща много въпроси и както виждаш дискусията кипи.. което е много добре!
StrikeEagle пита ли пита.. бил ли е той от БКП - БСП, да ли бил МОЙ...
Че не е МОЙ това го знам със сигурност... да ли е БКП - БСП човек не знам пък и не ме интересува! Просто е собственик на мината.. БСП, СДС, НДСВ, ГЕРБ... както знаем е доста променлива величина и това от кой е зависи от обстановката и датата! Преди 9 - ти е едно, след 9 - ти съвсем друго а пък след 10 - ти е трето и четвърто...!
06 Август 2013 21:23
Здравейте!
Аз съм авторът и съм отчаян от коментарите, които виждам. Може би, 1-2-ма са прочели статията, а тя е за общото действие - хората да защитават заедно общите си интереси. В конкретният случай миньорите, но и в хиляди други случаи от ежедневния ни живот. Защото сам можеш да се защитиш само понякога и само донякъде, а заедно сме силни. И да не ми разправя никой, че е справедливо да даваш на миньорите си по 500 лв. заплата, а да ринеш такива печалби, че да можеш да си позволиш Ламборгини за 800 000 лв.
Масовата реакция на понятието "общо действие" и на засягането на темата за несправедливостта направо ме разсипа, честно. Ако има по-нелепа и по-зловредна промивка на мозъка от - колективни действия=комунизъм или борба с несправедливостта във всичките й форми=комунизъм, "здраве" му кажи! На някои от вас известно ли е, че "гражданското общество" при комунизма го няма? То е характерно за демократичните страни, каквато нашата трудно би могла да се нарече в момента, между впрочем.
Чао на всички и се опитайте да счупите шаблона
06 Август 2013 21:38
Хубаво е че има 25-годишни като Димо, които мислят така. За съжаление башибозушкия манталитет на червената аристокрация, няма да се промени с викане срещу пазвантите им в парламента. Въпросния башубозик - собственик на мината просто взема пример за омраза към нацията от най-успелите - Цветелинки, Моники, Божковци.
06 Август 2013 21:42
realdimo! Благодаря ти за статията! Напълно разбирам чуствата ти и гнева ти и ти предлагам малко история която може би ще ти охлади емоциите и ще те накаря по - малко да обичаш и мразиш и повечко да мислиш както е казъл Дзержински "Хладен ум и горещо сърце!"
"Само месец след встъпването си в длъжност през 1979 г. Тачър намалява максималната ставка на данъка върху трудовите доходи от 83 % до 60%, а на нетрудовите - от 90 % на 75 %.(Колко е ставката сега в България?)Пред Бюрото за малък бизнес тя казва: "Пристъпих към управлението с едно обмислено намерение: да променя обществото ни от състояние на напълно зависим човек, издържан от други, до уверен в своето бъдеще предприемач; от традиционното "Дайте милостиня, моля" до нация, която казва: "Ще направим всичко сами"... На 28 юли 1980 г. е приет закон за ограничаване правомощията на профсъюзите. През 1981 г. започва програма за приватизация на държавните предприятия. След 10 години приватизацията е възприета в над 50 области на страната... На 10 март 1984 г. синдикатът на миньорите започва стачка, поради това че Националният въгледобивен съвет закрива 20 нерентабилни мини. Правителството на Тачър е твърдо решено да не се предава, докато за всички стане ясна безперспективността на стачката. Миньорите започват да се отказват и в края на февруари 1985 г. повече от 80 000 работници се връщат на работа. На 5 март 1985 г. националната миньорска конференция се съгласява на споразумение, което на практика е безусловна капитулация. Това е най-неуспешната голяма стачка в английската история..."
Да се поучим от Демократичните държави казваш.. прав си!
06 Август 2013 21:43
Авторе, тук във форума се напълни с откровени кретени. Много разбират от частна собственост и капитализъм, ра'иш ли, щото гледали два американски филма. Иначе property taxes сигурно никога не са плащали и за HOA даже и не са чували, та затова са тоолкова сербез. И сигурно въобще не знаят, че такова нещо като частна собственост - свещена и неприкосновена, има само в страните, дет почват да жулят мастика в девет часа сабахлем. В САЩ е пълно с отсвирени собственици на къщи и кондоминиуми ( апартаменти), които са загубили собствеността си, защото не са плащали я такси, я глоби, наложени заради неспазване на разпоредбите на съответната HOA ( Home Owners Association). Като не спазваш определени разпоредби, ти отсвирват неприкосновената собственост и пиеш накрая една студена вода.
06 Август 2013 21:44
Така май е по - добре!
Само месец след встъпването си в длъжност през 1979 г. Тачър намалява максималната ставка на данъка върху трудовите доходи от 83 % до 60%, а на нетрудовите - от 90 % на 75 %.(Колко е ставката сега в България?)Пред Бюрото за малък бизнес тя казва: "Пристъпих към управлението с едно обмислено намерение: да променя обществото ни от състояние на напълно зависим човек, издържан от други, до уверен в своето бъдеще предприемач; от традиционното "Дайте милостиня, моля" до нация, която казва: "Ще направим всичко сами"... На 28 юли 1980 г. е приет закон за ограничаване правомощията на профсъюзите. През 1981 г. започва програма за приватизация на държавните предприятия. След 10 години приватизацията е възприета в над 50 области на страната... На 10 март 1984 г. синдикатът на миньорите започва стачка, поради това че Националният въгледобивен съвет закрива 20 нерентабилни мини. Правителството на Тачър е твърдо решено да не се предава, докато за всички стане ясна безперспективността на стачката. Миньорите започват да се отказват и в края на февруари 1985 г. повече от 80 000 работници се връщат на работа. На 5 март 1985 г. националната миньорска конференция се съгласява на споразумение, което на практика е безусловна капитулация. Това е най-неуспешната голяма стачка в английската история..
06 Август 2013 21:58
Какво значи миньорите да бачкат в шахтите за по 500 лв. на месец, докато синът на концесионера кара "Ламборгини" за 800 000 лв.? И що за концесионер изобщо е пернишкият бизнесмен Красимир Михайлов, който се кри цяла седмица от следствието, а накрая се изтъпани пред микрофоните в съдническа поза срещу министрите, дошли на мястото на трагедията? Кой позволява на хора с подобен манталитет да се изживяват като благодетели, които дават хляб на "тия хорица", по израза на концесионера? Какво значи условията на труд в мината да са като в "Жерминал" и да няма нито един наказан за непрекъснатите аварии?

Означава очевидно едно - това е поредният пример за отчайваща несправедливост в нашата страна. И нещо друго - липсата на общество. Наречете ме както искате, но борбата с несправедливостите може да се води само с общи усилия.
Хубави въпроси - въпреки, че бих ги очаквал от някой на 15 години... Ще обясня. Но ще трябва да започна от края - намекът за общите усилия. Ти не си живял по време на социализма, но целта на системата тогава беше именно това - с общи усилия да се постигне общо благо. Изградени бяха производствени мощности, които да дадат работа на хората (като например мината в Ораново). Същевременно бях изградени училища и университети, инфраструктура, както и масивни курорти по планините и морето та да може всеки да ходи на почивка. Между идеи и реалност има разлика и грозното лице на социалистическата система бяха принуждаванията (безработицата беше незаконна, а военната служба задължителна), както и политическите репресии върху инакомислещите. Малко след като ти си се родил тази система се срина и ние минахме в друга крайност - пазарната икономика и либералната демокрация. При тази система се счита, че държавата е лош стопанин и трябва частния (личния) интерес да бъде водещ. Държавата вече не дава работа, не строи университети, не строи хотели и курорти, а единствената причина да строи инфраструктура е защото новият Съюз, в който членуваме ни дава едни пари. Та, мината е концесирана на частен предприемач. Популярната наскоро Алиса Розенбаум (Айн Ранд) би ти казала, че този частник е нещо свещенно - защото именно благодарение на него, други хора имат работа. Но още повече - взаимоотношенията между работодател и работници са изцяло на пазарни начала. Никой не принуждава хората да работят за 500 лева заплата - те го правят заради липса на алтернативи. Никой не може и да принуди работодателя да не си купува Ламборджини. Въпросът дали изпълнява задължителните мерки за безопасност не са в компетенцията на "обществото", а на компетентните регулаторни органи. Въобще тази "несправедливост", за която ти говориш не може да се реализира в условията на системата в която се намираме. Защото в тази система е напълно справедливо, частникът да си плаща колко може повече, щом може да намали разходите си до минимум. Напълно справедливо е някой да плющи с бугати или не-'нам-к'во-си докато друг рови в кофа за боклук. Индивидуализмът е водещ (кой както се уреди). Голяма част от хората на жълтите павета си мислят, че са с десни разбирания - в смисъл с индивидуална реализация. Откъде-накъде обществото - представено от държавната власт ще се меси в работата на частно предприятие? Така, че това което ти визираш като "справедливост" в условията на тази система си е чист болшевизъм, както колегите вече ти обърнаха внимание. Ти искаш намеса на общество/държава в пазарните взаимоотношения - за което няма никаква правна база. Виж, ако допуснеш, че системата в която живеем по същество е несправедлива и трябва да се промени - то това е вече нещо друго.
06 Август 2013 22:10
Елегия
06 Август 2013 22:23
Поздравления, Авторе!!! Изключителна статия!
06 Август 2013 22:41
За съжаление статията е пожелателна, защото за някои хора думата морал е мръсна дума.
А миньорите - с кирките и в София, както преди почти 100 години.
06 Август 2013 22:42
Много се радвам, че става съдържателна дискусия по същество. С удоволствие се включвам.

Към Пройчо - благодаря за добрите думи и за примера с Маргърет Тачър. Тя, заедно с Рейгън се водят като световните лидери сложили край на кейнсианския модел, властвал в следвоенна Европа и САЩ. Това, което "Желязната лейди" е направила в посоченият пример е да реформира и даде нов живот на капитализма, задъхващ се от инфлацията и, като цяло, срутването на схващането за "всезнаещият и всепланиращият чиновник" и гарантираната заетост, посредством печатане на пари. Тачъризмът - монетаризъм и неолиберализъм, се превърнаха в доминираща идеология в либералния свят, включително и днес у нас. Оттам - сравнението с данъчната (и осигурителна) тежест тогава в UK и днешното в България е невъзможно. Това са две различни модификации на капитализма в своя зрял стадий. Стачката на миньорите е нямало как да успее, защото икономическите реалности са налагали строги реформи.
Към "Yantar". Не съм на 15, даже не съм и на 25 (а на 26 ), както са ме подмладили в интродукцията. Сигурно съм нямал достатъчно време да изчета всичко, но не съм чак толкова неук и наивен, ще ме прощавате. Добре съм запознат с принципите на либералната икономика и схващанията на класическата или неокласическата (неолиберална) школа в икономиката. Ако си говорим за утопии (каквато "зрелият социализъм"/комунизъм безспорно е), схващането, че свободният пазар разпределя най-ефективно ресурсите и решава социални проблеми (като нивото на доходите) ейтака, чрез невидимата ръка на пазара, е не по-малка утопия. Та, конкретно, мога да възразя по няколко точки от твоя коментар:
1) Общото действие и общите усилия не са само прерогатив на държавата. Има гражданско общество с множеството му специфични форми, една от които - синдикати.
2) "Ти искаш намеса на общество/държава в пазарните взаимоотношения - за което няма никаква правна база." - Имам и още как Не знам дали си ми колега, но ще изброя само няколко нормативни акта, които дават право на държавата да регулира (се меси) в пазарните отношения - Кодекс на труда, Закон за здравословни и безопасни условия на труд, Закон за концесиите, Закон за защита на конкуренцията, Закон за защита на потребителите, Закон за горите, Закон за водите и т.н. и т.н. Регулацията на пазарните отношения е нещо напълно познато в капиталистическия свят, като са страшно малко страните, в които няма такава (Сингапур, офшорки разни и др.).
3) " взаимоотношенията между работодател и работници са изцяло на пазарни начала" - вече посочих по-горе, че не е съвсем така, но дори и да е: това винаги ли е справедливо? Когато си единствен работодател в едно населено място честно ли е да злоупотребяваш с това като експлоатираш работниците по най-брутален начин? Не, разбира се. Има една категория - корпоративна етика. Питай в капиталистическия свят за нея, ще ти кажат какво значи .
Като цяло, не съм чест гост в този форум, но намирам, че е доста по-съдържателен и смислен от този на много други издания, включително на елитния "Капитал". За мен беше удоволствие и ви призовавам да не третирате хората с предрасъдъци
06 Август 2013 22:46
Точно така, срамно е!

Но какво да очакваш от социопати властимащи и с крадени пари.

А може другояче... Вижте поразителната история на фабриката в Бараково - "Ние, децата от Балабановата фабрика".
06 Август 2013 22:52
димчо димчооооо .....колко млад, а вече глупав....
06 Август 2013 23:04
Когато си единствен работодател в едно населено място честно ли е да злоупотребяваш с това като експлоатираш работниците по най-брутален начин?


В това е проблемът. Когато си единствен работодател, няма конкуренция. Въобще не свободният пазар трябва да е водещото, а конкуренцията. Държавата в Капитализма е аналог на околната среда в една екосистема. Има "красиви" екосистеми, но има и грозни и миризливи. Въпрос на среда.

Та да се върнем на единствения работодател. Такива най-често участват в местната власт, и, разбира се, правят всичко възможно (в ущърб на избирателите) да останат единствен работодател, защото в противен случай е доста вероятно да фалират.

Като човек юрист би следвало да си наясно, че с горното (а и с куп други подобни и безподобни дела) би трябвало да се занимава прокуратурата. Но не би. Въпрос на среда.
06 Август 2013 23:04
Накратко:
- Капитал е "елитен" толкова колкото и Уикенд.
- Първата ти точка няма конкретика. Какво може да направи "обществото" за да регулира един частник? Да не му купува въглищата?
- Втората ти точка няма нищо общо с твърдението ми. Регулациите не са намеса в пазарните отношения. Твоят проблем със справедливостта би съществувал дори ако всички регулации са спазени. Пак някой ще кара Ламборджини, а друг ще проси пари, за да плати за лечението си. Отново - този проблем няма правна база, с която да бъде решен. Ако някой не спази кодекса на труда ще бъде глобен - и той ще прехвърли тази глоба върху предприятието си.
- Корпоративната етика се развива... в корпорации. Индивидуален частник няма стимул за такава - особено, когато не му се налага да се диференцира като фирма нито пред раборниците си нито пред клиентите си.
06 Август 2013 23:06
И още нещо. Призоваваш за "общи действия". При варианта "единствен работодател", общите действия би следвало да са срещу него от страна на местното население. Само че, както в онзи виц, трима македонци са чета с предател.
06 Август 2013 23:06
Момчето е абсолютно право, най-отвратителната черта на нашего брата е пълната липса на солидарност, в каквото и да е. Ей ги е византийците, може да са всякакви, но са солидарен народ, може да стачкуват чистачките, но ги подкрепят всички. Тука властва максимата "я не сакам на мен да ми е добре, а на Вуте да му е зле". Собственикът можел всичко да си прави, щото негови си били парите, да ама не, както казваше бай Петко Бочаров, защото всички назначени капиталисти в тази държава са откровени крадци! Омръзна ми да цитирам другия Петко, Петко Славейков...
06 Август 2013 23:23
Към "Yantar". Само ще добавя, че правна база за повишаване на доходите и условията за работа има! Нарича се колективно трудово договаряне и се прави между синдикати и работодатели на ниво предприятие/бранш. То това е смисълът на написаното - по-високи заплати и по-добри условия за труд могат да се постигнат САМО С ОБЩИ УСИЛИЯ.
Лека вечер!
06 Август 2013 23:23
Авторът иска ни повече ни по-малко ... социалистическа революция.
При нас ти е мястото момченце, ела и ще станеш едно малко червено боклученце.
06 Август 2013 23:31
То това е смисълът на написаното - по-високи заплати и по-добри условия за труд могат да се постигнат САМО С ОБЩИ УСИЛИЯ.


Да, но нали знаеш чие е делото за спасяване на давещите се? И за тримата македонци -- чета с предател.
06 Август 2013 23:33
Цената на труда и карането на "Ламборгини" не са една тема.
Когато си се примирил с мизерията работиш и за 340 лв. (хиляди го правят). Но и хиляди търсят пътища да се разделят с мизерията и успяват.
Живеем в страна, в която, когато отидеш да си регистрираш автомобил за няколкостотин хиляди, никой не прави проверка платил ли си данъци върху придобиването на съизмерими средства.
Но не живеем по време на чума. Просто живеем във време на липсващ морал. Но ако продам скъпия си автомобил и даря парите на бедните те ще загубят и малката си мотивация да се усъвършенстват, за да създават повече стойност за себе си. А аз ще изляза глупак в очите на обществото.
06 Август 2013 23:36
Yantar - изпитвам бяла завист за простотата и логичността на излаганета на иначе не толкова прости теории и икономически постановки и нямам какво да добавя!
realdimo! Наистина е приятно да се води цивилизована дискусия между несъгласни един с друг хора! Хубаво е че си сравнително добре образован по различните икономически теории.. това е добро начало!
" взаимоотношенията между работодател и работници са изцяло на пазарни начала" - вече посочих по-горе, че не е съвсем така, но дори и да е: това винаги ли е справедливо? Когато си единствен работодател в едно населено място честно ли е да злоупотребяваш с това като експлоатираш работниците по най-брутален начин?

Какво значи справедливо? Събрали се вълк и агне да гласуват кого да изядат за вечеря? При демокрация в условията на пазарна икономика да речем един вълк и две агнета.. резултата ще е същия! Въпроса е не да ли е справедливо, а да ли е законно! Законите се коват в Народното събрание от депутатите които при сегашната ни система се предлагат в пропорционална листа от партиите, които за да имат финансов ресурс си създават "обръчи от фирми", на които при спечелване на властта са длъжни да "върнат" услугата с "правилните" закони които да направят максималното извличане на печалбата законно! Тука вече е са включени медиите, които пък се притежават от т.н. олигарси ...! Може да опиташ да създадеш партия която да прокара "справедливи" закони.. и за финансирането и да помолиш миньорите да заделят нещо от 500 лв. заплати! Пожелавам ти успех!
Хубаво е че спомена Сингапур! Много добър пример за една от най - бързо развиващи се НЕДЕМОКРАТИЧНИ държави наред с Китай и Виетнам..!
"..Сингапур е определян като еднопартийна държава, а ПАП е обвинявана в неправомерни действия срещу опозицията. Един от факторите, благоприятстващи доминантната позиция на ПАП е строгата форма на парламентарни избори, при която само кандидатът с най-висок брой гласове попада в парламента, а всички останали гласове отпадат(тази система на избори е известна като - "the winner takes all" - победителят взема всичко). .. Не на последно място са и големите ограничения в обществения и личен живот. Като пример за това е лиценза, който се изисква, когато повече от три човека публично дискутират въпроси засягащи политиката, религията или вътрешните работи на държавата. Това са част от причините, поради които управлението в Сингапур е определяно като по-скоро авторитарно отколкото демократично, от гледна точка на западните разбирания.
Въпреки всичко Сингапур има прозрачна и преуспяваща пазарна икономика. ПАП води социална политика с доминиращо участие на държавни фирми на локалния пазар. Повечето западни ценности биват отхвърляни, като причина за това предишният премиер Лии Куан Ю посочва несъвместимостта на западната Демокрация и "азиатските ценности".
06 Август 2013 23:39
Вашата работа отива малко на "Ще почакам да имам 4 ризи, та да дам 2 на сиромах някой.". Или на лафа за въдицата, та сиромахът да яде все риба, щото полезна нали. Абееее ...
06 Август 2013 23:55
Автора -
Не се впечатлявай от мненията на червените келеши, някой ден и на тях ще им поискат сметка за всичко.....а ако не на тях, на децата и внуците им ще представят сметката - с много дебела лихва!
Оттърване няма, макар да си мислят, че ще се измъкнат...

Още веднъж, Авторе:
Правото е на твоя страна!
07 Август 2013 00:00
Хора, аз като юрист ще кажа, че животът не се изчерпва само със закона. Тя и сегашната власт е законна, но искаме да я махнем, защото е неморална. И как го правим? С общи действия, нямя как иначе. Не ми се влиза в подробности, но знаете ли колко много права имат синдикатите? А що ги няма - защотот хората като чуят "общи дейтвия" и скачат: "Въх, не! Не на социализма!" "Не" на малко синдикална дейност, две три стачки срещу "законната" олигархия в рудодобива, щото да не върнем комунизЪма. Да не говорим, че синдикатите могат да договорят в КТД и по-високи заплати, и по-добри условия на труд.
07 Август 2013 00:10
Едно време Серафим Северняк пусна една статъя за мъркащите Мазди на номенклатурните синчета. Червените кхмери го потрошиха и си отиде скоропостижно човека. Лека му пръст! Никаква милост за крадливите комуняги! Ще им се върне за всичките злодеяния. Не може работите да потръгнат, докато не се разчисти червения боклук.
07 Август 2013 00:22
Тя и сегашната власт е законна, но искаме да я махнем, защото е неморална. И как го правим? С общи действия, нямя как иначе. Не ми се влиза в подробности, но знаете ли колко много права имат синдикатите? А що ги няма - защотот хората като чуят "общи дейтвия" и скачат: "Въх, не! Не на социализма!" "Не" на малко синдикална дейност, две три стачки срещу "законната" олигархия в рудодобива, щото да не върнем комунизЪма.
Кои са тез хора? Не сте ли точно вие, които крещите "червени боклуци"? Вие отидохте ли в "Ораново" да копаете заедно със спасителите? Или се излежавахте на паветата? Отидохте ли да видите с каква спасителна техника разполагат? Запитахте ли се защо за 24 часа са изкопали само 7 метра? Видяхте ли Уазката на спасителите или се лигавите на джиповете на мутрите? Къде се пишете заедно с миньорите-мъченици?
07 Август 2013 00:28
Абе много емоции в тази статия и никакво предложение как да се решат нещата - това "да се обединим, да не бъдем егоисти" звучи повече като призив на секта", романтично и напълно безполезно. Наистина странно е човек на 25 г да учи хора на доста по-напреднала възраст какво трябва да правят - най-малкото му липсва житейски опит.
И друго е странно - защо авторът не е избрал примери от собствената си среда, която би трябвало да му е далеч по-позната. Корупцията в съдебната ни система е легендарна и той спокойно би могъл да посочи съдии/прокурори/адвокати, чиито деца карат подобни коли, макар че ако погледнем данъчните декларации на родителите им... Защо бе, Димо - защо не попита как съдия или прокурор с няколко хиляди лева заплата живее като милионер? Правилно - понеже после гилдията ще те изхвърли като парцал и дипломата ти ще краси само собственото ти жилище. Тоест, говорим за страх за кожата. Е, ако ти не смееш да направиш герои на статията си професионални колеги, защо очакваш другите хора да тръгнат на борба?
Всъщност, нещата са много по-дълбоки и опират до това, което всеки има (или няма) под шапката си. Аз лично ежедневно чувам призиви - да подкрепим българския бизнес, да изгоним чужденците... и не само от атакисти - и обикновените хора са на принципа - магаре да е, ама наше. Но съответните хора не са магарета, а истински хищници.
...Апропо - ако ти утре се събудиш известен адвокат, платиш в края на годината половин милион данъци - ще те е срам ли да караш Бентли - и ако да, защо? Понеже с данъците си осигуряваш медицинско обслужване и помощи на десетки хора, които не могат да си напишат името правилно? И което е по-лошо - не искат да се научат, понеже ще им спрат помощите и ще ги накарат да работят?
А как мислиш - ако попитаме тези миньори колко трябва да получава човек като теб на позиция юристконсулт например - какво ще отговорят? Дали няма да чуеш - абе, седи си той под климатика, а ние тук копаем в галерията...? Естествено, че ще го чуеш, тоест и манталитетът на някои хора е пречка за развитието им. Сляпата завист, да го наречем.

Най-малко искам да защитавам собственика на мината и сина му - но не е виновен който яде зелника. Както казаха някои, отговорност рябва да понесат Инспекция по труда, държавни чиновници и т.н., на които им се плаща да не допускат подобни безобразия. Проблемът не в някакъв виртуален егоизъм на хората, а в пълното им безхаберие как се управлява държавата, независимо кой е на власт. Нещата са доста по-дълбоки, отколкото ги виждаш в момента.
Уважавам емоционалния ти изблик на принципа (перифразирам) - "ако на двадесет и пет не разсъждаваш като комунист, значи нямаш сърце." Напомням обаче, че има и продължение - ако на четиридесет все още разсъждаваш като комунист, значи нямаш... Сам ще се сетиш.
И виж там - дай малко примери и от вашия бранш, за да стане по-интересно.
Поздрави.
07 Август 2013 00:45
П.С. Мислех за рождения си ден да си подаря един Айфон, но след като прочетох статията, ме досрамя и вероятно ще си купя телефон за не повече от 100 лв. - понеже е неприлично пред хора, които и такъв нямат. Дори се замислям дали да не си продам пасата и да си взема едно Деу Матис - по същата логика. ЛЕД - телевизора вече съм го прежалил, но не знам откъде да купя лампов, за да го заменя.
Вярно, не съм крал през живота си, плащал съм си честно данъците (работя за чужденци), но как да ям кебапчета, като някои карат само на боб?

Абе, колега, ти сериозно ли...?
07 Август 2013 00:48
Баща ми, лека му пръст, почина от силикоза и беше началник на спасителен отряд в рудник преди 30 години. Та още тогава разказваше как шахтите и забоите не са обезопасени и укрепени, няма достатъчно комини за въздух, свръх-високите планове, допотопната техника, калпавата технология, липсата на квалифицирани кадри, огромните човешки жертви за които нищо не се казваше...и хвалебствията, придружени с бурните аплодисменти от шефовете червени партийци, получаващи огромни премии за преизпълнените годишни и петилетни планове. Те такива работи.
07 Август 2013 00:48
Адмирации към автора-и за статията, и за изказаните му във форума мнения!
Уважаеми Димо,
На слепите и да им обясняваш колко е синьо небето, няма как да те разберат, но хубаво е, че има хора като теб, които все пак мислят и за другите, не само за себе си .
Българинът е един страхливец, за съжаление, иначе това ламборгини отдавна щеше да е изпочупено -да, това е неправилно, варварско мислене, разбира се, но на зло куче-зъл прът!
И нямам против синът на това срамно човешко подобие да кара, каквато си иска кола, стига да не беше купена с кървавите пари, окрадени от тежкия миньорски труд! Именно в това е конфликтът-човешки, морален, нравствен и със сигурност и законов и той няма нищо общо със социализма или комунизма, както се опитват да ни убедят някои съфорумници!
"За начало е добре да се придържаме към закона на морала, според който карането на "Ламборгини" по време на чума е срамно."
За начало е добре и да сложим край и на чумата!
07 Август 2013 00:50
Тимур и неговите командоси!
И друго е странно - защо авторът не е избрал примери от собствената си среда, която би трябвало да му е далеч по-позната. Корупцията в съдебната ни система е легендарна и той спокойно би могъл да посочи съдии/прокурори/адвокати, чиито деца карат подобни коли, макар че ако погледнем данъчните декларации на родителите им... Защо бе, Димо - защо не попита как съдия или прокурор с няколко хиляди лева заплата живее като милионер?

Мисля че това беше право в целта! Когато бизнесмен или сина му карат Ламборджини, дразни но е обяснимо! Проблема е че масово държавни чиновници - съдии, прокурори, митничари, данъчни инспектори... образно казано "карат Ламбурдгинита" без да има никакви последствия! Те там е заровено кучето Димо!
А за разните новоизлюпени антикомунисти ... дето плашат с видовден ще им цитирам един познат шоп от казармата "Най - обичам да мразим и най - мразим да мислим оти после ме боли главата"!
07 Август 2013 00:50
Тимурчо, вие съвсем я оплескахте.
07 Август 2013 00:51

***
07 Август 2013 01:10
Пройчо- какъв сполучлив ник!
07 Август 2013 01:11
Това, че отрочето на същите тези червени величия, дето не са влизали в забоите кара "Ламборгини", нема как учуди никой.
07 Август 2013 01:16
Кои са тез хора? Не сте ли точно вие, които крещите "червени боклуци"? Вие отидохте ли в "Ораново" да копаете заедно със спасителите? Или се излежавахте на паветата? Отидохте ли да видите с каква спасителна техника разполагат? Запитахте ли се защо за 24 часа са изкопали само 7 метра?

Хамелка,
а защо трябваше да се стига до там, че да се използва тази спасителна техника?
Да ти кажа - защото иначе синчето на собственика - шибаняк нямаше да кара "Ламборгини"!


Анадънмо? Или не понимаеш?
07 Август 2013 01:22
Тимур и неговите командоси - много добре! Поздрави! Avanti Populo!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД