След деня на траур, в който цялата страна почете паметта на загиналите миньори от рудник "Ораново", е време да бъде обявен и Ден за национален размисъл. Генерален. Знак за какво е трагедията в мина "Ораново"? Има ли някакъв смисъл смъртта на 35-годишния Иван Лазаров, на 42-годишния Николай Михайлов, на Асен Стойнев и Христо Младенов? Какво значи миньорите да бачкат в шахтите за по 500 лв. на месец, докато синът на концесионера кара "Ламборгини" за 800 000 лв.? И що за концесионер изобщо е пернишкият бизнесмен Красимир Михайлов, който се кри цяла седмица от следствието, а накрая се изтъпани пред микрофоните в съдническа поза срещу министрите, дошли на мястото на трагедията? Кой позволява на хора с подобен манталитет да се изживяват като благодетели, които дават хляб на "тия хорица", по израза на концесионера? Какво значи условията на труд в мината да са като в "Жерминал" и да няма нито един наказан за непрекъснатите аварии?
Означава очевидно едно - това е поредният пример за отчайваща несправедливост в нашата страна. И нещо друго - липсата на общество. Наречете ме както искате, но борбата с несправедливостите може да се води само с общи усилия.
Не че не ни е исторически обусловено и черта от народопсихологията да се спасяваме поединично - робският манталитет не прощава. Не че и преходът от тоталитаризъм към демокрация ние не го разбрахме като преминаване от "всички за един" към "всеки за себе си". Но все пак тази неприязън към общите действия, този социален нихилизъм ми идва в повече. В условията на демократичен порядък, или поне с претенции за такъв, гражданското общество във всичките му форми е изключително важно за социалния баланс, а прекомерното самобитуване е негов враг номер едно.
Сега страната тъгува за смъртта на четиримата миньори
в мина "Ораново" и живота на техните оцелели колеги преди и след тази трагедия. И това не е лицемерие или куртоазия, а дълбоко опечаление, защото тази нелепа случка тежи на съвестта на всички нас като общество. Защото сме свикнали да игнорираме проблемите, които пряко не ни засягат, защото чакаме да опре ножът о кокала, за да изохкаме и ние и да се сетим, че някъде има проблем, защото "на чужд гръб и сто тояги са малко".
По-циничните вероятно ще попитат: "Защо да отговарям за престъпленията на един работодател или за окаяната съдба на неговите работници?". Или ще кажат: "Те сами са могли да се спасят - свободен пазар, работа има, съд има; да се оправят!" Оказа се, между другото, че подобни "пердета" се намериха и сега. Пак.
А какво е могъл да направи отделният миньор срещу това безобразие? Нищо. Всякакви приказки, че е могъл да напусне работа, да си потърси друга, да се преквалифицира, да пусне жалба и прочее са учебникарски съвети, които нямат връзка с действителността. В конкретния случай работниците са оставени на произвола на основния и оказал се единствен работодател в забравено от бога място. Държавната администрация и синдикатите системно си правят "пас", а бедняците траят, за да не загубят и малкото, което имат. Най-много да въстанат тихо вкъщи, пред жената, срещу несправедливата си съдба след двете ракии, с които отпразнуват поредния си подарен ден живот.
И ако днес тъгуваме искрено, то е
защото виждаме в съдбата на миньорите и своята съдба
Всеки от нас е срещал несправедливостта под една или друга форма. Почти ежедневно се сблъскваме с нередности. Понякога дори плащаме конкретни щети. Възмущението на едного се дави в равнодушието на околните. Отчаянието потъва в безразличието на оцеляващата маса българи. Ако ли пък те чуе някой, най-много да си докараш проблеми. Затова май свикнахме да си траем. Да поправяме щетите на парче. Всеки за себе си. Докато един ден калните натрупвания не се стоварят връз главите ни и не ни затрупат окончателно...
В атомизирана България неприязънта ни към общите усилия е откровено самоубийствена. Сякаш вроденото неверие в собствените сили на всеки от нас подхранва едно чувство за изначална обреченост и безполезност на всяко съвместно начинание. Оттам и дълбокото недоверие към ближния, което концентрира вниманието ни във взаимно изяждане вместо в солидарност. Докато не разберем, че общото действие в защита на общия интерес е най-нормалното нещо в демокрацията, нищо няма да потръгне.
Актуалните протестни събития са някакво движение в правилната посока, макар и още хаотично. Исторически необходимо е осъзнаването ни като част от едно Общество с общи проблеми и общи начини за тяхното решаване. Само така можем да постигнем справедливостта такава, каквато си я представяме.
За начало е добре да се придържаме към закона на морала, според който карането на "Ламборгини" по време на чума е срамно.
Я, едно новоизлюпено юристче, с жълто около устата. Какви са тези болшевишки призиви? Дружеството е частна собственост. А робския манталитет кара хората да работят за 500,00 лв. Отделен е въпроса, къде се крият като мишки синдикатите? Или изплуват само по поръчка? Както винаги.
Това, че работниците работели за 500 лв, а синчето карало автомобил за 800000 хиляди е крайно несъстоятелен довод, и може да впечатли само "умните и интелигентните". Ако има някой, който да работи за 500,00 лв, ще има и такъв, който ще му ги дава. Ако се вдигнат да стачкуват и да искат 1000,00 лв, то все ще се намери тарикат, който да работи за 500. И не на последно място, ако трябва да направим аналогия със заглавието, то при чума трябва да спрем ходенето на море, купуването на луксозни стоки... Ай стига бе!