:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,108
Активни 663
Страници 9,673
За един ден 1,302,066

Синодът бави събора заради напрежение сред свещениците

снимка: Борислав Николов
Финансови проблеми между Светия синод и свещениците са истинската причина за отлагането на църковно-народния събор от октомври за ноември. Това съобщиха вчера запознати по повод срещата на владици с премиера Сергей Станишев.

Старците се опасявали от организирано недоволство на свещенството заради идеята вече не синодът, а църковните настоятелства да им осигуряват заплати.

Вчера владиците поискаха от премиера да наемат при по-облекчени условия резиденция "Бояна" за форума от 10 до 13 ноември, за да имат все пак пари за заплати. В сградата на МС пристигнаха варненският митрополит Кирил, който в момента замества патриарх Максим, докато той лежи в болница. На срещата бяха още митрополитите Неофит, Калиник, Натанаил и Дометиан.

Синодалното ръководство е информирало премиера за предстоящия събор, който трябваше да се състои на 19 и 20 октомври в Рилския манастир. Като официална причина за отлагането вчера бе посочено, че комисиите още не били готови с документите, които трябва да се гласуват.

150 ще са участниците в събора. Нощувката в двойна стая там е 60 лева. Наемите за зали също са високи. Дядо Кирил каза, че синодът няма да ползва безвъзмездно залите. Обеща и прозрачност - ще има пресцентър. Светият синод може да реши дали да отложи повторно Шестия църковно-народен събор, ако патриарх Максим се възстановява по-бавно, каза още митрополит Кирил. По-късно премиерът Станишев посети патриарха в болницата и му пожела скорошно оздравяване.
6
797
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
30 Септември 2005 09:27
"Вчера владиците поискаха от премиера да наемат при по-облекчени условия резиденция 'Бояна'". Като отида в магазина гледам цените и избирам според джоба си, а не почвам да се пазаря. На тия владици им върнаха сума ти имоти, църкви, возят се в луксозни коли и продължават да се оплакват и просят. Явно това лицемерие и мързел е останал от шестте века турско и византийско робство.
30 Септември 2005 10:30
Ако владиците търсеха икономии, щяха да останат в Рилския манастир. Св. Иван е живеел с години в тази пустош, а те се мръщят на монашеските килии. Това решение от доходите на енориите да се заплаща на свещениците е безумно, защото ще закрие много църкви и свещениците ще бъдат принудени, както на Запад, да работят друга основна работа и да служат, когато и както имат възможност. Така владиците режат клона, на който самите те седят. Направете си сами извода.
30 Септември 2005 12:51
"Свещеници вземат по 3 000 лв. на месец
Братята свещеници в храм "Света Неделя" вземат по три хиляди лева на месец, те могат и без заплата, коментира запознат пред "Монитор". Свещеник пристигнал от Западна Европа пък закупил апартамент в София за 60 хиляди евро, а друг пък, на служба в скандинавска държава, попитал колегите си с ирония "Абе, тук в България и заплати ли вземате?".

От години БПЦ е неизменно в класациите на най-богатите собственици в България. В тази сума влизат оценкате на земите, църквите, манастирите и сградите. Цената на горите, принадлежали преди 9 септември 1944 година на църквата, сега никой не може да изчисли. Стойността на уникалните паметници на културата, икони и църковна утвар, собственост на църквата, също не е калкулирана. Само в София БПЦ владее няколко сгради в центъра на столицата, магазини, които отдава под наем, жилищен блок и модерен бизнес център .
Според изчисления на хора от обкръжението на дядо Максим пък, отцепените от вече бившия алтернативен синод 107 църковни имота могат да носят допълнителен ежегоден приход от над 30 млн. евро. Тези пари обаче все още не могат да влязат в касата на БПЦ, тъй като трябва да се водят съдебни дела за тях. За някои има заведени, но резултат все още няма.
Скандалът с имотите на църквата се разрази ожесточено през юли 2004 година, 18 месеца след като 39-ото Народно събрание прие новия Закон за вероизповеданията. Тогава патриарх Максим тръгна да си прибира всичко, заграбено от разколниците, като сезира прокуратурата и следствието за невъзможността православната църква да влезе във владение на собствеността си. Преди това изпрати нотариални покани до Инокентий, в които нареди в едномесечен срок хората му да напуснат църквите, в които служат. Тъй като те отказаха, се наложи това да стане с намесата на полицията, а разколниците останаха на палатки пред храмовете."
30 Септември 2005 13:58
Стругацки,

Благодарим за копието от антрефилето на "Монитор", но абсурдно е да се правят паралели между поповете от "Св. Неделя", които сигурно са заможни, и колегите им от Белоградчишко или Тополовградско, които изнемогват. Все едно да се сравняват заплатите на Първанов и Станишев с тези на селските баби, блъскали с мотиката цял живот по безкрайните текезесарски ниви. Друг е проблемът - в Българската църква няма прозрачност и отчетност, няма и полъх на "перестройка", камо ли на истинска демократичност. Управляващата върхушка няма никакъв интерес от това.
30 Септември 2005 18:40
Пълна прозрачност относно финансовите дела на БПЦ никога не е имало, няма и няма и да има, тъй като онези, които биха могли да я осигурят са в самата кухня на нещата и нямат интерес да вървят против себе си.


Patilanec
30 Септември 2005 22:43
Архимандрид, да да гласуваме за тебе!Поне ге познаваме донякъде от Форума!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД