:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,006
Активни 664
Страници 9,571
За един ден 1,302,066

НАКРАТКО

Трима

медици бяха

осъдени

вчера от окръжния съд в Русе по обвинение в причиняване на смърт поради лекарска немарливост. Фелдшерка Марияна Ганчева и лекарят ординатор д-р Бранимир Ангелов получиха условни присъди от по 8 месеца, а фелдшерът Росен Рашков бе осъден на 4 месеца, също условно. Те работят в Центъра за спешна медицинска помощ в Русе.

Според обвинението тримата не са положили достатъчно усилия да спасят 50-годишната Маргарита Костадинова. Жената издъхна от спукана язва на 8 август 2002 г., след като чакала 5 часа помощта на лекарите. Присъдата може да бъде обжалвана пред още 2 инстанции.



Изслушване на

просветния

министър



за тестовете и матурите е поискала парламентарната комисия по образование. Заседание още не е насрочено, но министър Даниел Вълчев е предложил то да бъде закрито. Според Вълчев при открито заседание има опасност фактите да бъдат интерпретирани "чудовищно". От МОН обявиха, че ще декларират готовността и за двата вида изпити до 15 ноември.



Две нови

дирекции ще има

в социалното



министерство. Това са звената "Социални анализи, прогнози и политики" и "Демографска политика, социални инвестиции и равни възможности". В същото време обаче закриват друга дирекция - "Планиране, анализи и информация". Промените няма да доведат до харчене на повече държавни пари или до увеличение на персонала. Целта била да се подобрят дейностите по доходите и жизненото равнище, заплащането на труда, демографската политика и социалните анализи.



9 от всеки 10

изследвани

жени у нас



носят рискови фактори за заболяването остеопороза, сочат данните от проучване сред 6375 анкетирани жени, оповестени от асоциация "Жени без остеопороза". Разпространението на заболяването се дължи на ограничена консумация на мляко и млечни произведения, както и на недостатъчна двигателна активност. При около 20% от младите жени у нас костната плътност е намалена, а рязко повишаване на честотата на остеопорозата настъпва след 50-годишна възраст.
1
691
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
30 Септември 2005 07:56
По първата тема: Според това, което е написано коментирам по следния начин. 1. Спукване на стомашна язва означаване пробив на в стената на стомаха, където е язвата, в коремната кухина. В тази кухина при това пложение се изливат стомашно съдържимо и солна киселина. Болката е страхотна най-вече заради киселината. Получава се перитонит "остър" корем. Заболяване от свръх спешен порядък. 2. Не е известно, колко време преди болната да бъде докарана до спешния център е започнало заболяването. факта, че тя починала на 5-ия час говори, че тя най-вероятно късно е докарана, или късно е потърсила помощ. Боните от това заболяване не умират за 5 часа. 3. Друга възможност е, ако за тези 5 часа е била изпаднала в токсичен шок и имала предварително увреждане на сърцето. Комбинацията шок и ишемично (недобре кръвоснабдено) сърце е фатална, ако не се действа бързо. 4. Това заболяване, дори с усложненията си е много лесно за диагностициране. Така, че колегата е действал много ниско под летвата на очакванията, ако не го е разпознал. 5. Лечението на това заболяване е: бърза реанимация с вливане на течности - венозно, антибиотици и най-важното СПЕШНА ОПЕРАЦИЯ. 6. Ако младият ординатор не е могъл да се справи с разпознаването на това състояние, той е бил ДЛЪЖЕН да извика по-опитен хирург за помощ. 7. При така стеклите се обстоятелства колегата би имал оправдание само при един случай: масово докарване на ранени от природни бедствия или война, някакъв катаклизъм. Явно това не е било случаят. Така, че съд е трябвало да има. Жалко за жената! Не изпитвам злоба към колегата, но явно не е отговорил съвестно на ПРИЗВАНИЕТО си. А иначе Хипократова клетва може и да е дал. Не това е важното обаче. Не клетвата прави лекаря, а призванието, това, което му идва отвътре.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД