Така стоят нещата и с жените пушачки. През 1996 г. те са били 16%, а през 2001 г. вече са 22 на сто.
България е на трето място в света по потребление на цигари на човек от населението. Среднодневно у нас се изпушват 68 млн. цигари.
Тютюнът е причина за 25 появата на болести, най-вече сърдечно-съдови и ракови. Рискът от инфаркт при пушачите е 10-15 пъти по-висок, а от рак на белите дробове - от 8 до 15 пъти. Цигарите водят и до големи икономически загуби. Общо разходите за лечение на болести, причинени от тютюна, от последващата инвалидизация и от пожари заради незагасени цигари годишно надхвърлят бюджета за здравеопазване у нас, който тази година е 1.6 млрд. лв., сочат предварителните резултати от изследване за икономическата вреда от пушенето.
От догодина трябва да стартира нова правителствена програма за борба с тютюнопушенето. Тя ще е насочена основно към децата. "Спираме листовките, защото никой не ги чете. Като част от програмата предвиждаме кампания с клипове по телевизията и с интернет-игри", поясни Маша Гаврилова от МЗ. За целта ще се дадат 150 000 лв.
Едва 55 570 лв. от януари до септември са събрали инспекторите на ХЕИ от глоби при нарушение на забраната за пушене на обществени места. 745 са актовете. Глобата е от 50 лв. до 100 лв. за физически лица - от 200 лв. до 2000 лв.
От януари у нас е забранено да се пуши в 50% от местата в кръчмите, в обществения транспорт и на работните места. Законът трудно се приема от пушачите, коментира министър Гайдарски масовото неспазване на рестрикциите. Според него промяна на глобите или на забраните за пушене засега не се предвижда, но трябва да се стегне контролът по спазването им. Той не уточни обаче как ще стане това. "Най-важното е хората да се контролират сами - пушачите да се откажат да палят на обществени места, а непушачите да не им позволяват", смята Гайдарски. Според него увеличаването на цените на цигарите е един от най-сигурните начини за намаляването на тютюнопушенето.