Скандалът се разрази, след като Филип Димитров от ОДС оспори понятието "обективна истина". В сегашния НПК, а и в новия проект, има текст, според който "съдът и органите на досъдебното производство в пределите на своята компетентност са длъжни да вземат всички мерки, за да осигурят разкриването на обективната истина".
Димитров поиска да отпадне думата "обективна", защото в конституцията е записано само "истина". Според него "обективна" бил архаичен и комунистически термин. Бившият премиер бе подкрепен от колегата си от Демократи за силна България Веселин Методиев. Според него такова понятие в законодателството на страните от ЕС няма.
Независимо от протеста текстът бе приет, тъй като за отпадането на думата гласуваха едва 38 депутати.
Веднага след това бе обявено, че дясната опозиция ще сезира Конституционния съд, защото в чл.121 от основния закон е записано, че "производствата по делата осигурява установяването на истината", а не "на обективната истина".
ОДС и ДСБ смятат да сезират КС и за още един приет вчера текст. Той дава право на прокурорите и да разследват. За искане до КС обаче са необходими поне 48 депутатски подписа. Десните се провалиха вече веднъж със събирането им, когато обещаваха да поискат от КС да обяви за незаконен изборът на премиера Сергей Станишев.
"Обективна истина" съществува и в момента в процесуалното законодателство и досега никой не е сезирал Конституционния съд. Този аргумент пък бе използван от депутата от Коалиция за България Татяна Дончева. Тя обвини хората на Костов, че се опитват да забавят евроинтеграционния процес, като стопират бързото приемане на НПК.
Докато проектът беше в правната комисия, никой от представителите на ОДС и ДСБ не направи предложение да отпадне спорната дума. Сред тях бе и самият Филип Димитров.
Според зам.-председателя на парламента Любен Корнезов текстът за обективната истина не е противоконституционен. "Приемайки обективната истина, това означава, че съдът със своята присъда трябва да присъди това, което действително е извършено от подсъдимия", обясни той. Корнезов обяви, че ако депутатите продължат работата си по новия НПК с досегашното темпо, той ще бъде публикуван в "Държавен вестник" до петнадесетина дни.
Приемането на кодекса е един от основните ангажименти на България пред Европейския съюз и депутатите бързат да го приключат до 7 октомври, за да бъде отчетен в ключовия мониторингов доклад на Еврокомисията.
---
КАРЕ
Кандидаткметски задявки
Депутатът от ДСБ Веселин Методиев направи забележка на колежката си от Коалиция за България Татяна Дончева, че си прави кандидаткметска реклама покрай проекта за НПК. Именно Дончева, която е и член на правната комисия и ръководител на работната група по НПК, чете текстовете от парламентарната трибуна.
Дончева обяви,че няма несъвместимост между стоенето й в НС, работата й по законопроекти и статутът й на кандидат за кмет. "Бих ви помолила да не ме снимате и когато се изказвам на трибуната, да не отразявате това." Това обяви претендентката пред репортерите. Тя обясни, че представя НПК, защото шефът на комисията Янаки Стоилов е в Брюксел.
Коментар
Явно депутатите са решили да се позабавляват още малко с "уж приемането" на нов НПК. Как иначе можем да наречем историята около спора що за "истина" се разкрива в наказателния процес. Филип Димитров и Веселин Методиев се сетиха, че това бил комунистически термин и плашат да го дадат на Конституционния съд. Да не би двамата да не знаеха и преди, че това понятие съществува и в сега действащия кодекс? Поради какви висши съображения не са го дали на КС досега. Или изчакват да оспорят, че прокурорите и съдиите действат по "вътрешно убеждение".
А междувременно драмата с НПК се задълбочава. Защото и чрез него няма да се спазят много от претенциите на ЕС. След поправки в първоначалния проект наблюдаващият прокурор ще бъде налице само формално. Следствието бе ограничено, но пък изненадващо му бяха дадени престъпленията на служителите на МВР. Постепенно отпаднаха много от постановките, които се смятаха, че са тествани с Брюксел. Ще си затвори ли очите ЕК.
А междувременно драмата с НПК се задълбочава. Защото и чрез него няма да се спазят много от претенциите на ЕС. След поправки в първоначалния проект наблюдаващият прокурор ще бъде налице само формално. Следствието бе ограничено, но пък изненадващо му бяха дадени престъпленията на служителите на МВР. Постепенно отпаднаха много от постановките, които се смятаха, че са тествани с Брюксел. Ще си затвори ли очите ЕК.