:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,763,327
Активни 512
Страници 19,794
За един ден 1,302,066
ЗАБЛУДИ

Полезни ли са витамините?

Американски учен твърди, че те могат да лекуват всички болести. Множество проучвания категорично опровергават твърденията, че помагат на организма да се пребори със заразите
Снимка: profiles.nlm.nih.gov
Лайнъс Полинг е убеден, че витамин С може да спаси човечеството от всички видове болести.
На 10 октомври 2011 г. учени от университета в Минесота установяват, че смъртността сред жените, които приемат хранителни добавки, съдържащи мултивитамини, е по-висока, отколкото сред тези, които не правят това. Два дни по-късно учени от клиника в Кливланд установяват, че за мъжете, които приемат витамин Е, има по-голям риск да се разболеят от рак на простата.

Получените резултати обаче не са нещо ново. Седем други изследвания показаха, че витамините увеличават риска от ракови и сърдечни заболявания, както и че намаляват продължителността на живота. Въпреки това през 2012 г. над половината от американците пият добавки, съдържащи витамини.

Малко хора осъзнават, че зад манията по витамините стои един човек. Човек, чийто разсъждения изглеждат толкова достоверни, че той печели две Нобелови награди, но също така са и толкова погрешни, че може да бъде смятан за най-големия мошеник в света.



През 1931 г. Лайнъс Полинг публикува статия



в Journal of the American Chemical Society под заглавие "Природата на химическата връзка". До излизането й химиците познават два вида химически връзки: йонни и ковалентни. Полинг твърди, че нещата не са толкова елементарни - според него споделянето на електрони става някъде между йонната и ковалентната връзка. Идеята му предизвиква революция, като обединява квантовата физика с химията. Само за тази статия Полинг получава наградата "Ленгмюр", която се връчва на най-отличилите се млади химици в САЩ; става най-младият член на американската Национална академия на науките; назначен е за преподавател в Калифорнийския технологичен институт и му е присъдена Нобелова награда за химия. По това време Полинг е на 30 години.

През 1949 г. Полинг публикува в сп. "Сайънс" статия под заглавие "Анемията на сърповидната клетка, молекулярна болест". По това време учените знаят, че хемоглобинът кристализира в клетките на хората, които страдат от сърповидна анемия, и причинява болки в ставите, запушване на кръвоносни съдове и смърт. Те обаче не са наясно защо се получава така. Лайнъс Полинг пръв показва, че съпровидният хемоглобин има малко по-различен електрически заряд и това влияе на начина, по който си взаимодейства с кислорода. Неговото откритие създава нова област в науката, наречена молекулярна биология.

Освен че става член на Националната академия на науките Лайнъс Полинг получава две Нобелови награди (едната е за химия, а другата - за мир), Национален медал за наука и медал "За заслуги" (отличие, което се връчва от президента на САЩ). Той получава почетни дипломи от Кембриджкия университет, от Лондонския университет и от Парижкия университет. През 1961 г. негова снимка се появява на корицата на сп. "Тайм" като Човек на годината и е наречен един от най-великите учени на планетата.

В един момент обаче цялата усърдна работа и дълбоки анализи, превърнали Лайнъс Полинг в легенда, изчезват. Този повратен момент настъпва през март 1966 г., когато Полинг е на 65 г. "По време на беседа в Ню Йорк сити споменах какво голямо удоволствие ми доставя да чета за открития, направени от учени в хода на различни изследвания. Казах, че се надявам да поживея още 25 години, за да мога да продължавам да се наслаждавам на това. При завръщането си в Калифорния получих писмо от биохимика Ъруин Стоун. Той пишеше, че ако спазвам препоръката му да пия по 3000 милиграма витамин С, мога да удължа живота си не само с 25 години, а вероятно и с повече". Лайнъс Полинг изпълнява съвета на Стоун. "Започнах да се чувствам по-жизнен и по-здрав", споделя той. "В студеното време се разболявах по няколко пъти в годината и това беше проблем през целия ми живот. Заболяванията вече не се появиха. След няколко години увеличих дозата на витамин С почти 10 пъти, след това 20 пъти и после 30 пъти над препоръчваната дневна доза: сега пия по 18 000 милиграма дневно". От този ден нататък Лайнъс Полинг ще бъде запомнен заради едно нещо: витамин С.

През 1970 г. той публикува статия под заглавие



"Витамин С и обикновената настинка",



в която призовава хората да приемат по 3000 милиграма витамин С всеки ден (около 50 пъти над препоръчаната дневна доза). Полинг смята, че обичайната простуда може скоро да остане в историята. През 1971 г. той публикува и книгата си "Витамин С", която веднага се превръща в бестселър, а през 1973 г. се появява и разширено издание със заглавие "Витамин С, простуда и грип", в която дори се казва, че може да се предотврати очакваната по това време пандемия от свински грип. Продажбите на витамин С се удвояват, утрояват, а по-късно и стават четворно по-големи. 50 млн. американци следват съвета на Полинг в средата на 70-те години.

Учените обаче не споделят неговия ентусиазъм. На 14 декември 1942 г., три десетилетия преди Полинг да отпечата първата си книга, трима учени публикуват статия в Journal of the American Medical Association, в която казват, че "при изследване на 980 души с простудни заболявания ... не е получено нито едно доказателство, че само витамин С или само антихистаминови препарати, или двете заедно, оказват по-голямо въздействие върху продължителността или сериозността на инфекциите на горните дихателни пътища".

Появяват се и други подобни проучвания. След изявлението на Полинг учени от Мерилендския университет започват да дават по 3000 милиграма витамин С всеки ден на 11 доброволци, а други 10 участници получават захарни хапчета (плацебо). След това са



заразени с вируса на обикновена настинка



Симптомите се появяват при всички по едно и също време. В университета в Торонто изследователи наблюдават въздействието на витамин С върху 3500 доброволци. И отново витамин С не успява да предотврати настинката, а от нея се разболяват дори и тези, които пият по 2000 милиграма дневно. Резултатите от 15 проведени изследвания показват, че витамин С не може да пребори обикновена настинка. Въпреки че многобройните изследвания опровергават Полинг, той продължава да рекламира свойствата на витамин С. Когато от време на време се появява пред журналисти с очевидни симптоми на простудно заболяване, заявява, че има алергия.

През 1971 г. Полинг получава писмо от д-р Юън Камерън, който работи в малка болница до Глазгоу. Камерън твърди, че болните от рак пациенти, които получават по десетки грамове витамин С, се чувстват по-добре в сравнение с болните, които не го вземат. Полинг изпада във възторг. Той публикува писмото на Камерън в "Записки на Националната академия на науките". Лайнъс Полинг е член на организацията и в резултат на това има право да публикува статия в подобно специализирано издание. Статията е отхвърлена от членовете на академията - нещо, което се е случвало само 3 пъти дотогава. Материалът обаче излиза в сп. "Онколъджи".

Лайнъс Полинг все още има влияние в медиите. През 1971 г. заявява, че витамин С може с 10% да намали смъртността при болни от рак. През 1977 г. обявява, че процентът може да бъде и по-висок. "Само витамин С може



да намали смъртността със 75%,



а още по-висок процент може да бъде достигнат чрез употребата на хранителни добавки", твърди той. Полинг казва, че по този начин американците могат да живеят по-дълго и да бъдат по-здрави. "Продължителността на живота може да бъде между 100 и 110 г., а с течение на времето максималната възраст може да достигне и до 150 г.", смята той.

Болните от рак имат основание да се надяват. Те настояват лекарите да им дават витамин С в големи дози. И учените решават отново да тестват теорията на Полинг. Чарлз Мертел от клиниката "Майо" изследва 150 болни от рак: на половината от тях всеки ден дава по 10 г витамин С, а останалите не получават. Състоянието на пациентите, които пият витамин С, не се различава от това на останалите, не се повлиява и процентът на смъртност. "Не успяхме да покажем терапевтичните преимущества на по-големите дози витамин С", казва Мертел. Полинг е крайно възмутен. Той пише злобно писмо до New England Journal of Medicine, в което твърди, че Мертел изобщо не е разбрал за какво става дума. Приемането на витамин С не е дало никакви резултати, тъй като Мертел го давал на пациенти, които вече били преминали през химиотерапия. Според Полинг витамин С дава резултати само ако пациентите не са били подложени на химиотерапия.

Мертел прави и второ изследване - резултатите обаче се повтарят. За голяма част от лекарите това окончателно слага край на въпроса за



лечението с витамин С при болни от рак



Но не и за Лайнъс Полинг, който не приема никакви възражения. "Никога не го бях виждал толкова притеснен. Той приемаше случващото се като лична атака срещу него", казва хирургът Юън Камерън.

Полинг обаче не се предава. Той заявява, че ако витамин С се приема в големи дози заедно с витамин А и с витамин Е, както и със селен и бета-каротин, може не само да предотврати обикновена настинка и да лекува рак, но може и да се приема за лечението на всички болести, от които страдат хората. Витамините и добавките могат да лекуват сърдечни заболявания, психични заболявания, пневномния, хепатит, полиомиелит, туберкулоза, заушка, шарка, менингит, херпес, алергии, диабет, язва, инсулт и др. Когато се появява вирусът на СПИН в Америка през 70-те години, Полинг заявява, че с помощта на витамините и той може да бъде победен.

Въпреки че проучванията не потвърждават мнението на Полинг, той вярва, че витамините и хранителните добавки притежават едно качество, което ги прави универсално средство за лечение: съдържат антиоксиданти. Антиоксиданти има също в плодовете и зеленчуците. Проучванията показват, че при хората, които консумират повече плодове и зеленчуци, има по-малък риск да развият рак и сърдечни заболявания, а също живеят по-дълго. Логиката е ясна: ако плодовете и зеленчуците съдържат антиоксиданти и хората, които консумират големи количества плодове и зеленчуци са по-здрави, то и тези, които приемат допълнително количество антиоксиданти трябва да бъдат по-здрави. В действителност обаче здравето им е по-лошо.

През 1994 г. във Финландия е проведено проучване с



29 000 души, които са дългогодишни пушачи



и са на възраст над 50 г. Подбрани са хора, които са по-податливи на риск от рак и сърдечни заболявания. На участниците в изследването са дадени витамин Е или бета-каротин, а на някои и двете заедно, други пък не получават нищо. Резултатите са категорични: тези, които приемат витамини и добавки, е по-вероятно да умрат от рак или сърдечносъдови заболявания, отколкото тези, които не приемат. Резултатът е напълно противоположен на този, който учените очакват.

През 1996 г. учени от Сиатъл изследват 18 000 души, които преди това са били изложени на въздействието на азбест и при тях има по-висок риск да се разболеят от рак на гърлото. За пореден път участниците в проучването вземат витамин А, бета-каротин - и двете, или нито едно. Учените прекъсват експеримента неочаквано, когато установяват, че смъртността при хората, които приемат витамини и хранителни добавки, в резултат на рак и сърдечни заболявания е с 28% и 17% по-висока, отколкото при участници в изследването, които не приемат витамини.

През 2008 г. е направен обзор на проучвания, в които са участвали повече от 230 000 души, приемали или не приемали допълнително количество антиоксиданти. Оказва се, че витамините увеличават риска от рак и сърдечни заболявания.

На 10 октомври 2011 г. учени от университета в Минесота изследват 39 000 по-възрастни жени и откриват, че тези, които приемат като добавки мултивитамини, магнезий, цинк, мед и желязо, умират по-често от тези, които не са. Два дни по-късно, на 12 октомври, учени от клиника в Кливланд публикува проучване, в което са участвали 36 000 мъже, разделени на 2 групи - едните пият витамин Е и селен, другата група не пият нищо. Те установяват, че при хората, които приемат витамин Е, има 17% по-висок риск от рак на простатата. В резултат на заключенията от изследването Стивън Нисън, който е ръководител на кардиологично отделение на клиниката в Кливланд, заяви: "Концепцията за използване на мултивитамини бе наложена на американците от алчната фармацевтична индустрия, за да генерира приходи. На 25 октомври в. "Уолстрийт джърнъл" излиза със заглавието: "Това ли е краят на витамините?" Проучванията обаче не водят до спад в продажбите. През 2010 г. производството на витамини възлиза на 28 млрд. долара, което е с 4.4% повече в сравнение с 2009 г.

През май 1980 г. Полинг е запитан: "Има ли странични ефекти при продължителното използване на голямо количество витамин C?" Отговорът му е бърз и категоричен: "Не". Седем месеца по-късно съпругата му умира от рак на стомаха. През 1994 г. Лайнъс Полинг умира на 93 г. от рак на простатата.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
----
Снимка: Архив
До края на живота си Полинг не се отказва от твърденията си, въпреки че многобройни проучвания категорично опровергават теориите му.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Повишената консумация на витамини не облекчава симптомите дори на лека настинка, сочат изследванията на учените. Това обаче не води до спад в продажбите. През 2010 г. производството на витамини възлиза на 28 млрд. долара, което е с 4,4% повече в сравнение с 2009 г.
41
12556
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
19 Август 2013 19:35
"Концепцията за използване на мултивитамини бе наложена на американците от алчната фармацевтична индустрия, за да генерира приходи.
Нещо ново?
19 Август 2013 20:02
Любителки екзерсиси за нещо, което бездруго е ясно. Особено ме шашна изречението: "умират по-често от... ". Интересно дали е резултат от интепретацията на преводача или списователят смята, че едните умират всеки ден, пък другите - през ден?
P.S.
Да, както и очаквах, "преводаческо" малоумие: "died at rates higher than those ", което няма нищо общо с "честото" умиране.

Натисни тук
19 Август 2013 20:19
не става въпрос за приемане на вит. С, а за инжектиране на вит. С
би трябвало да се цитират достоверни източници!
19 Август 2013 20:22
Най - големият мошеник с две нобелови награди.
Ако имаше номинация за мошеничество щеше да е с три.
19 Август 2013 20:48
Нещо ново?
Има! Концепцията за парниковия ефект на въглеродния двуоксид бе наложена на света от алчни инвеститори за да генерира приходи от продажбата на "въздух" (въглеродни квоти) и гарантиране на висока печалба от "вятърничави" инвестиции. Пак с нобелов привкус, макар че Сванте Арениус получава наградата за теорията на електролитната дисоциация. И двамата, Сванте Арениус и Лайнъс Полинг са страхотни учени и са били превъзходни лектори, но какво става когато пишман-икономисти решат да "материализират" някои техни хипотези без научен експеримент. Тъй де, що да се харчат пари за наука и "феодални старчета".
19 Август 2013 20:48
в Journal of the American Chemical Society под заглавие "Природата на химическата връзка". До излизането й химиците познават два вида химически връзки: йонни и ковалентни. Полинг твърди, че нещата не са толкова елементарни - според него споделянето на електрони става някъде между йонната и ковалентната връзка. Идеята му предизвиква революция, като обединява квантовата физика с химията.
Квантовата теория на химичната връзка за пръв път е създадена от германците Хайтлер и Лондон с теорията на водородната молекула. От там с се разработва Теорията на Валетните Връзки. Полинг е дал много за развитието на тези идеи, особено с Теорията на резонанса. Съветските учени, обаче критикуваха тази теория, но за не-квантовите химици тя е много удобна защото оперира с нагледни резонансни структури. Сега, обаче в квантовата химия се използва Теорията на Молекулните Орбитали, първо използвана пак от немски учен-Ернст Хюкел, след това развита от английския физик Хртри и съветския физик Фок (метод на Хартри-Фок) и Теорията на функционала на плътността (DFT) - твърде математизирани теории за не-квантовите химици.
Лайнъс Полинг има много заслуги за химията, той е исяснил много въпроси - така например природата на връзките в координационните съединения, така че напълно си заслужава Нобеловата награда за химия. А и той не я е получил за ролята на витамин С. А не малко велики учени са се заблуждавали по някои въпроси, като се започне от Нютън, който се е занимавал усърдно с алхимия. Айнщайн е бил за скритите параметри в квантовата физика и т.н.
През 80-те квантовият химик Енрико Клементи се изсили, като каза дайте ми мощен компютър и аз ще реша проблемът с рака. Веднага го назначиха в IBM -тогава те току що бяха разработили матричните процесори. Оттогава компютрите станха хилядократно по-мощни, но проблемът с рака все още не е решен.
19 Август 2013 20:51
не става въпрос за приемане на вит. С, а за инжектиране на вит. С
би трябвало да се цитират достоверни източници!
Како, то едно и също, защото става въпрос за биохимичното действие на аскорбиновата киселина.
19 Август 2013 21:04
Признавам,че не изчетох всичко.Но ВЪПРОСЪТ тежи със страшна сила:
Да рупам ли вечер салата?
19 Август 2013 21:10
Да рупам ли вечер салата?


В никакъв случай!
19 Август 2013 21:23
Да рупам ли вечер салата?
Колкото ти сака душата! Без да се насилваш. И чаша вино, червено, за "антиоксиданти" е добре, ако ти е вкусно. 50 грама ракия е препоръчително като "антидепресант". Най-важното е да мислиш, че си здрав. Сиреч, това което правиш, го правиш за себе си, а не защото някой е решил, че е полезно. И Полинг си е самовнушавал, че аскорбиновата киселина му помага. Затова при него има "лечебен ефект", а при другите няма.

19 Август 2013 21:31
Да рупам ли вечер салата?
Последните изследвания показват, че е пълна с бактерии и ммикроби. Рупаш я, след като я свариш при 100 градуса по Целзий.
19 Август 2013 21:34
Да рупам ли вечер салата?

Аз препоръчвам природосъобразния живот - да се съобразява човек със собствената си природа - да яде каквото и колкото му се яде, и с пиенето така, и с пушенето, и с другото...
19 Август 2013 21:40
Последните изследвания показват, че е пълна с бактерии и ммикроби
Това е добре, когато са малко. Иначе имунитет как се изгражда при пълна стерилизация!? От прекалено чистофайничество само алергия може да се развие. Алергиите ще са следващия "удар на фармацевтичната мафия".
19 Август 2013 22:05
Ба си маамата!
Аз и сутрин и вечер пия хранителни добавки/ имуностимулатори/ витамини - 9 вида /5 сутрин и 4 вечер по време на ядене/. Всяка вечер вкарвам 100мл апиратив , много салата, а с вечеря и бира. След вечеря понякога, вечер виски или джин -50 мл. И това вече повече от 25 години. Ходя задължително 2 пъти на месец по преходи в планината, а на лов с кучето по 20-на километра на гонка.. Чуствам се перфектно, но понякога имам тежест в областта на черния дроб. Дали не трябва сега да преосмисля всичко и да спра добавките, щото много пари хвърлям по тях?
Гадости! Имам още за 2-3 месеца и ги спирам.
19 Август 2013 22:12
Бе знаех си аз, хаповете по-рядко. Безотговорни сме към здравето си. Всеки трябва да е половин доктор. Имаме море, реки, планини, гори, билки. Добави и една мотика и всичко е наред.
19 Август 2013 23:02
Да рупам ли вечер салата?


Последните изследвания показват, че е пълна с бактерии и ммикроби. Рупаш я, след като я свариш при 100 градуса по Целзий.


100-200 грама ракийка с 45-50 етанолови градуса са достатъчни.
19 Август 2013 23:36
Витамин С помага при простуди и грипове защото понижава pH на някои телесни течности и пречи на бацилите да се размножават. Ефектът естествено е нищожен, но го има. Неприятното е, че това става за сметка на бъбреците.
А лауреата е бил голям хитрец. Алергиите и настинките често имат почти еднакви симптоми и може да се сбъркат едно с друго. Върху алергиите витамин С няма ефект.
19 Август 2013 23:56
За първи път ще се съглася с Манрико.

Яжте, пийте... и каквото друго си иска душицата и дайте!
В това е истината!
20 Август 2013 00:50
А Линус Торвалд е кръстен на Полинг, btw. Не че има връзка с витамините. Аз пък съм чела книгите на Полинг и неговите последователи /тези за витамин С/ и абсолютно съм убедена, че витамин С помага. Когато ми се появи простуда, вдигам употребата на вит.С над 1 грам дневно и ликвидирам простудата за доста по-бързо време, отколкото с други средства. Прави ми впечатление, че в последно време почнаха да се появяват статии /поръчкови от Биг Фарма/ срещу витамините и добавките. Нищо лично - бизнес. Само дето витамините общо взето са по-евтини от другите химии. Пък и витамини могат да се добавят от храната, не само от дрогериите. Кои са най-често срещаните реклами по телевизиите - на лекарствата, естествено. Та Панадоли, Дуфалаци, Артроскопи и прочие. Такъв бил Полинг, онакъв, теориите му грешни и мошенически, пък видите ли, доживял до 93 /дай Боже всекиму/. Казват, че витамин В17, или летрил, е мощно противораково средство. Съдържал се най-вече в суровите кайсиеви ядки. Някъде четох, че в Щатите май не са позволени да се продават официално, щото били вредни. Аз лично като си изям кайсийките, си събирам костилките и като се сетя, си чупя и си хапвам по някоя ядка.
Почнат ли да плюят по човек, който е направил някакво откритие, свързано с медицината и евтино лекуване на болести, значи човекът е прав. От известно време ползвам едни алтернативни средства, няма да казвам какви са, за да не ме емне лекарската част на форума, ноо, някои ефекти са в буквалния смисъл чудотворни - примерно за порезни рани, които заздравяват буквално за два дни, за температура, която спада след 5 мин. Лично изпробвано от мен. Та хич не им вярвам на Биг Фарма поръчковите статии.
20 Август 2013 07:45
Аз препоръчвам природосъобразния живот - да се съобразява човек със собствената си природа - да яде каквото и колкото му се яде, и с пиенето така, и с пушенето, и с другото...

Хората се различават - по генетични дадености, по обмяна на веществата, по устойчивост към вируси и микроби..., а има и расови предразположения... Човек трябва да се научи да слуша организма си. Това, което за едни е добро, за други може да се окаже вредно. и vice versa. А най-важен е принципът на Аристотел (макар и по друг повод написан) - мярата трябва да е водеща, във всичко. За пръв път оцених принципа на Манрико, когато трябваше да вземам решения как и с какво да храня бебето си - благодарение на д-р Спок: предлагаш няколко храни и го оставяш да яде това, към което посегне. Бебешкият организъм най-добре си знае от какво има нужда, щото няма "наслагвания" кое "вредно", кое "полезно", от какво се дебелее и пр.
Другото е търговия.
20 Август 2013 07:46
Концепцията за парниковия ефект на въглеродния двуоксид бе наложена на света от алчни инвеститори за да генерира приходи от продажбата на "въздух" (въглеродни квоти) и гарантиране на висока печалба от "вятърничави" инвестиции.


Съдържанието на въглероден двуокис в атмосферата е 400 ppm, или иначе казано 0.04%. За сравнение съдържанието на кислород е 21% или 525 пъти повече.
Според Wikipedia изгарянето на петролни продукти по никакъв начин не се е отразило на съдържанието на кислород.
20 Август 2013 09:21
Ех, пак стана крадеца вика дръжте крадеца - фармафията, която преди е печелила от витамини сега е пометена от тази, която прави синтетични медикаменти. Та оттам и изследвания всякакви. Аз четох едно изследване, че водата е вредна - който я пие неминуемо умира!
Личното ми мнение е, че всяко средство може да свърши работа в конкретен случай. И няма да тръгна да отричам едно, за сметка на друго. Честно казано за мен такива изследвания нямат много стойност - какво значи, че някой бил умрял от витамини, а друг не? Хората умират от какво ли не, не е ясно какво е било здравословното им състояние, как са се хранили, как са живели.
Напоследък обаче съм се спрял на билки и хомеопатия - не са панацея, но не са и плацебо. И много често са напълно достатъчни да пресекат обичайните простуди и грипове. Сега ако не се оправи човек за нормално време вече се включва и тежката артилерия, но не прекалявам с нея. Все пак чета листовките на медикаментите - някои имат повече странични, отколкото полезни ефекти. Ама маркетинг е, човек търси, докато намери това, което ще му свърши работа. И то обикновено изобщо не е най-скъпото или рекламирано на пазара.
20 Август 2013 09:35
ама как само майсторски статията внушава, че е развил рак на простата и умрял от него. На 93 години! Е дай боже всекиму да умира на 93 години
20 Август 2013 09:35
Аз четох едно изследване, че водата е вредна - който я пие неминуемо умира!

Пълно е с мамици, Гарване, дето не си къпят бебетата в ранните им месеци, а ги забърсват с мокри кърпички. Понеже водата - много вредна, а кърпиците - суперполезни (алъшверишът е наистина полезен за компаниите, де). Ми тя глупостта по хората ходи, да си видял глупав тигър или делфин примерно.
20 Август 2013 09:37
П.П. Че и вода да пият през месеците, когато ги кърмят само, не им дават. Свидетел съм.
20 Август 2013 10:39
Че има фармацевтична мафия има си я. Но невземането на лекарства е завлякла много в гроба. Аз писах тук за мой приятел, който така си отиде. Особено вредни са разни гладувания - знам поне два случая, които са хванали рак и са си заминали след такива гладувания. Също така когато се осланяш на алтернативната медицина при тежки заболявания, вместо да се лекуваш с медицински средства. Много хора са си заминали от такива заблуди. След 1989г. пазарът се напълни с разни книги, които проповядват какви ли не чуротии. Все едно, че нашият щурак ги е писал. Да не ядете млечни продукти, да не ядете салати. Други пък да минете само на тревопсно хранене и т.н.
20 Август 2013 10:48
Моята теория е, че съвременният човек консумира много месо и ако намали консумацията ще има само полза.
И, разбира се, никакви изкуствени добавки и витамини не са небходими за млади и здрави хора. Виж, на по-късна възраст може да се наложи при дефицит в организма, но всичко е индивидуално.
20 Август 2013 11:50
Статистиката сочи, че всички, които пият вода и ходят по слънцето, неминуемо умират.
Така също и много по-малко катастрофи са станали в градовете при скорост на придвижване на колите с 200 км/час, отколкото при скорост от порядъка на 80 км/час.
Но това не ми пречи да мисля, че е добре да се излиза на слънце и въздух, да се ядат диви плодове - къпини, шипков чай, боровинки, глогини, както и родни производства ябълки, праскови и т. н. Правили ли сте си желе от бъзак? Много е хубаво. Внуците и те много го харесват. Свикнаха с него от малки. Едният ме пита скоро "откъде го купуваме". Прави се от изцедени през марля плодове на бъзак. На всеки литър добавяме захар ( на вкус) и малко лимонена киселина... Хубавичко е и да се плацика човек в нашто моренце, особено ако живее в планински район. Да си хапва и всякаква черноморска риба - чернокоп, сафрид, скумрия...
20 Август 2013 12:12
Маркса много хубаво е изяснил за какво Полинг отнася Нобела и най-вече, че не е заради витамините. Иначе статията е малко твърде много изгубена в превода, особено при описанието на сърповидно-клетъчна анемия. Теорията за ударните дози витамини с които може да се лекува рак има своите научни корени, но се касае за твърде частни случаи. Най-общо се касае за особености в метаболизма на раковите и нормалните клетки. При раковите клетки, метаболизмът е много по-интензивен и приемането на ударни дози от някои витамини (на границата на хипервитаминозата) води до натрупване на продукти от метаболизма в тези клетки, с по-голяма скорост отколкото органелите им за екскреция успяват да ги изведат от клетката. Например, един от експерименталните методи за лекуване на някои видове доброкачествени кожни образувания (брадавици) е с ударни дози витамин Е. Нещо като химиотерапия, но с обратен знак.
Но като стана въпрос за това, колко е вреден витамин С, аз да попитам - от няколко години, това вещество (аскорбат, Е 331) масово и щедро се слага в колбасите, като консервант. Някой дали е изследвал въздействието му в големи дози?
20 Август 2013 13:15
Концепцията за използване на мултивитамини бе наложена на американците от алчната фармацевтична индустрия, за да генерира приходи.

През 2010 г. производството на витамини възлиза на 28 млрд. долара, което е с 4.4% повече в сравнение с 2009 г.

Наистина фармацевтичната е сред най-доходоносните индустрии, спор няма, но тук се пропуска един друг съществен момент. Ако организмът свикне да приема витамините наготово под формата на таблетки и пр., чувствително намалява способността му да ги извлича директно от храната – плодове, зеленчуци и т.н. Докато накрая престава да ги усвоява. Има подобни твърдения и за антиоксидантите, но там нещата са малко по-комплицирани.
20 Август 2013 13:25
Да се дискутира чисто медицинска тема във вестник е силно обезпокоително. Но пък не е и вредно. Все едно полицаи да си водят дебат за или против неолибералните политики
20 Август 2013 14:05
Заформила се съде нАучна дискОсия за полза и вреда от витамини... Открай време оно на масата българска се кипри един мултивитамин, антидепресант, коагулант и т.н. Научното му звание е "гроздомицин" - употребяван със пресни зеленчукове и приятелска компания гарантира къде 90 годин продължителност на живота. В доста случаи - и над 100-на годин. Някакви изследвания, студии, нАучни трудове витаят със сигурност из по паяжината. А има и спецове по производството му в домашни условия, съхранение, употреба и разпространение.. Някой по-вещ в тази област да даде препратка? 10nx! Та както казват аптекарите: "Отрова няма, има доза (мярка по нашему)" ...
20 Август 2013 15:08
Кока-колата полезна ли е?
20 Август 2013 15:14
Аз пък като четях за витамините, си мислех за хомеопатията.
Кога ли ще се признае и за нея, че е шменти-капели?
20 Август 2013 15:16
Изобщо, медицината толкова напредна напоследък, че на практика, вече няма напълно здрави хора...

20 Август 2013 15:41
Изобщо, медицината толкова напредна напоследък, че на практика, вече няма напълно здрави хора...

То, медицината как да е, ама като напредне психиатрията, тогава ще става страшно.
20 Август 2013 16:11
Кока-колата полезна ли е?
Не е, ама е приятна.
20 Август 2013 17:05
Мдааа, не е зле все пак да наблегнем на качеството на домашните ракии, респективно вина.
20 Август 2013 17:12
Не е, ама е приятна.


С жената не употребявахме газирани напитки поне 10 години - ама никакви, дори и сода. А сега с детенцето няма спирка, Марксе. Искам Кола, баба му го застървила, та искам Кола. И всичко потече, братле. И аз издъних днеска една двулитровка "Зеро". Ужас просто.
20 Август 2013 17:17
E само като му видиш името....става ясно.
Вит. С не лекува-може да помогне за по-бързо справяне с настинката, и най-добре да е в натурален вид-киви, шипки, чушки и т.н.
20 Август 2013 19:41
С кола, фанта-лимон и тоник се наказва жената. Аз се пазя от ръждясване и ги кусвам по изключение. Но по време на екскурзия един замразен в камерата тоник съхранен в хладилна чанта идва много добре.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД