:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,763,226
Активни 534
Страници 19,693
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Абсурд е Комисията за защита на потребителите да не желае да огласи некоректните банки

Германия има осем финансови омбудсмани, ние - нито един, твърди финансистът Васил Кендов
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Васил Кендов
ВИЗИТКА

Васил Кендов е експерт по банково дело и лични финанси. Той е един от организаторите на кампанията "Не" на банковото робство".



- Г-н Кендов, защо в България недоволството от банките е толкова голямо?

- Хората са много недоволни заради непрозрачното и непазарното образуване на лихвите. По принцип лихвеният процент зависи от много фактори. Например увеличават се лошите кредити - нормално е да се вдигнат лихвите, за да се покрият загубите. БНБ повишава изискванията за капиталова адекватност - лихвите се вдигат. Пада EURIBOR или пък повишават рейтинга на България - лихвите намаляват. Реално има доста фактори, които би трябвало да влияят на движението на лихвите по кредитите. Но за целта трябва да има ясна методология, където е ясна тежестта на всеки фактор. А в България точно това липсва. У нас банките определят лихвени проценти с решение на управителния съвет. Сигурен съм, че ако някоя банка имаше пазарна методология за промяна на лихвите, тя щеше да я публикува на интернет страницата си, както го изисква и чл. 33а на Закона за потребителския кредит. Но това, което нашите банки публикуват, не е методология, а е описание на начина за образуване на лихвата, което е съвсем друго. Някои ползват "базов лихвен процент", други - пазарен индекс, примерно EURIBOR или СОФИБОР, плюс надбавка. Въпросът е, че всяка банка си избира как да формира лихвата и кога да я променя. В момента например СОФИБОР и EURIBOR са на рекордно ниски нива, годишният EURIBOR е 0.538%. И изведнъж някои банки решават да заменят базовия лихвен процент с пазарен индекс, защото се очаква неговото повишение и те ще имат повод да вдигнат лихвите по кредитите. Т.е. банките извъртат нещата така, както им е изгодно. И няма предсказуемост.

Или вземете член 417 от Гражданския процесуален кодекс. Той казва, че банката има право да си извади изпълнителен лист в съкратена процедура и единствено със заявление от нейна страна, без да се вземе предвид вашата гледна точка. Това е пълен абсурд.

- А как е в другите страни от ЕС?

- Системата функционира по тотално различен начин, особено във финансово развитите страни. Работи се с пазарен индекс плюс определена надбавка. Така клиентът във всеки миг е наясно. Влиза в първия сайт и се осведомява за движението на съответния индекс - примерно EURIBOR ако пада, значи и лихвата по заема ще намалее, ако се качва, лихвата ще се повиши и това е, защото такива са пазарните тенденции, а не защото управителният съвет на банката е решил така.

- Не е ли странно това поведение на банките - нали много често вдигането на лихвата прави кредита "лош", необслужван?

- Много уместен въпрос. В момента водим дело, вече година и половина, с една съвсем нова теза - за умисъл в действията на банката, макар че в българския съд по принцип е много трудно да докажеш умисъл. Знаете, че преди да даде кредит, банката ви слага на "скенер" - прави ви пълен анализ, иска ви бележки за доходите от работодател, справки, декларации, има посещения на адрес, проверки по телефона и т.н. И после ви казва, че по техните изчисления, за да можете да си плащате заема и да живеете нормално, вноската не трябва да надвишава 70% от вашия доход. Да речем, доходът ви е 1000 лева месечно. Взимате заема, вноската е 700 лева, живеете с останалите 300. Но след 6 месеца банката вдига лихвата, вноската ви става 800 лева и вече трябва да изкарвате месеца с 200 лева. А нали самата банка е изчислила, че вие повече от 700 лева вноска не можете да плащате. Излиза, че като ви вдига лихвата, банката умишлено ви вкарва в неплатежоспособност. И ние сега в съда искаме да докажем точно това - умисъл. Защото банката е изчислила къде е границата на платежоспособността, а после я прекрачва. Тази теза, която защитаваме, е изцяло нова, непозната е за нашите съдилища, затова изходът от делото е много важен. Странното е, че БНБ мълчи по въпроса, явно не е ефективен регулатор, щом не се намесва.

- Поредното правителство обявява намерения да защити потребителите от банките - преди се говореше за финансов омбудсман, сега премиерът Орешарски и заместничката му Бобева обещават да правят комисии за извънсъдебно решаване на спорове между банките и техните клиенти.

- Ние си имаме омбудсман, но той е един за всичко. Има проблем с яйцата - отиваме при омбудсмана, за сметките за тока - пак при него, за банковите лихви - също. Практиката е доказала, че така не става. Знаете ли, че в Англия има 7-8 омбудсмани за различни сфери. Един от тях отговаря за финансовия сектор. Всяка банка в Англия е длъжна по закон да плаща вноска според големината си. Отделно има "страничен наблюдател", на когото можем да се жалваме от начина на работа на самия омбудсман. Когато клиент изтегли кредит, той знае, че ако има спор с банката, омбудсманът ще се произнесе безплатно в рамките на 2 месеца. Това решение е задължително за банката. А ако потребителят е недоволен от решението, може да се обърне към съда. Ако не е доволен от начина, по който функционира омбудсманът, може да се оплаче на независимия наблюдател.

Но явно на англичаните и това не им е достатъчно, защото миналата година създадоха агенцията FCA - Financial Conduct Authority. Тя не се занимава с индивидуални жалби, а с работата на финансовите институции на пазара. Тази институция проверявa предварително дали договорите с клиентите съдържат неравноправни клаузи, дали условията по кредитите не са заблуждаващи. Шампиони обаче са германците. Те имат 8 омбудсмани само във финансовия сектор - за инвестиционните банки, за спестовните банки, за инвестиционните посредници и т.н. На практика в ЕС само ние нямаме специализиран омбудсман.

- Вицепремиерът Даниела Бобева предлага да се сформират помирителни комисии към Комисията за защита на потребителите за различни сектори, вкл. и банковия.

- Преди дни Административният съд излезе с решение, че Комисията за защита на потребителите (КЗП) трябва да оповести резултатите от проверките за неравноправните клаузи в договорите - значи комисията крие кои са банките нарушителки, та се налага съдът да я кара да ги огласи.

- КЗП обжалва това решение на съда.

- Виждате ли колко е парадоксално. КЗК, която уж защитава потребителите, отказва да огласи банките, които прилагат неравноправни клаузи срещу потребителите. Не вярвам, че същата тази комисия ще се справи с ролята на финансов омбудсман.

- В плана "Орешарски" има обещание, че най-сетне ще бъде изработен и приет закон за личния фалит.

- Безусловно е необходимо България да има закон за несъстоятелността на физическите лица, защото нещата във финансовия сектор са опрели буквално до кокала. Сега, когато теглите кредит и изпаднете в забава, банката се опитва да стопира всички приходи към вас, да ви вземе всеки лев доход, като ви остави минимума по закон. Банката ви е взела жилището, колата и ви оставя да оцелявате с 200 лева месечно. Можете ли да живеете с 200 лв. в София? Трябва да започнете да крадете, да се захванете с черна търговия. Или минавате в сивата икономика - криете доходи, за да не ги прибира банката. И какво се получава: за да надхитрите банката, лъжете и държавата - щом криете доходи, криете също данъци и осигуровки. Ето ви още една причина да има ясен регламент за личния фалит. Ако човек изпадне в неплатежоспособност, прави се оценка на активите му, организира се продажба на тези активи под някаква форма. Ако не може да погаси задълженията си, стига се до фалит. Задълженията му се отписват, но за определено време има някои ограничения - примерно за взимане на заеми, за покупки за лизинг.

България е една от последните държави в ЕС без такъв закон. Има европейски Регламент - 1346/2000 от 29 май 2000 г., който урежда производството по несъстоятелност на територията на ЕС. Той се прилага както за фирми, така и за физически лица. ЕС се стреми към ефективното прилагане на регламента по отношение на всички държави членки, така че до 2016 г. най-късно и България трябва да приеме съответните правила. Дано само не се получи поредният закон, който ще отчетем като приет, защото ЕС ни е пришпорил, а няма да работи.
7
6640
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
19 Август 2013 19:36
Абсурд е Комисията за защита на потребителите да не желае да огласи некоректните банки

В Абсурдистан абсурдите не са това, което са.
19 Август 2013 21:08
EURIBOR ако пада, значи и лихвата по заема ще намалее, ако се качва, лихвата ще се повиши и това е, защото такива са пазарните тенденции, а не защото управителният съвет на банката е решил така
Както скоро се разбра от аферите покрай ЛИБОРа, тия неща не ги решава управителния съвет на една банка.
Решават ги заедно управителните съвети на няколко водещи банки...
Та, борбата за това лихвите да се базирали на "пазарни" индекси, могат да я водят само доверчиви хола, вярващи на приказките за "немидимата ръка" на пазара...
19 Август 2013 21:17
Васил Кендов Логично и компетентно!
Да се опитам да бъда полезен извън темата. Както може би знаете, а може би не като мен доскоро, от 01. 07.2013 влиза задължението за Евротарифи при роуминг. Те са с 50% по ниски от досегашните. Говоря за мошениците от М'тел. Не знам как е с останалите. Колега пътувал в чужбина след 01.07. се изненадал, като видял в сметката си същите цени за периода. Отишъл в офис на фирмата и на въпроса му "Защо така?" му отговорили, че той не го е поискал. А това става с SMS - празен - на 1773. Та ако пътувате - имайте го предвид. За повече информация - на сайта им. За другите не знам. А на тия КЗК и омбудсмани - и на тях...
19 Август 2013 23:21
Най-после една смислена статия по въпроса.
Но няма много важни неща, които не са споменати, а касаят потребителите.
Мисля, че България е единствената страна, в която ставаш собственик на имот преди да си изплатил ипотеката. Това е заради огромните такси, които се заплащат.
Говорила съм по тези въпроси в УК с мои компетентни клиенти. Единият направо се изуми като разбра, че у нас лихвата по ипотечните кредити е 10 %. Той направо ми зададе въпроса: Защо не оставиш ипотеката на банката, нека намери някой луд да плаща такава лихва! Как да му обясня сложната българска процедура, според която си собственик на имот, без да си платил ипотеката. Според него до 4 % лихва по ипотека е нормално да се плаща, 5 % вече е много и трябва да се замислиш дали да я оставиш на банката! Той е мениджър в международна агенция за недвижими имоти.
Друга клиентка ми каза, че нейната лихва е фиксирана на 3 % за 15-годишен период.
Излиза, че в България лихвата е в пъти по-висока от тази в ЕС и то на фона на мизерните заплати. И няма кой да защити потребителите.
За много неща се равняваме с ЕС, а за основните – мълчим!
Тази политика се поддържа от всички управляващи, никой не се интересува, че хората не могат да плащат такива лихви с доходите си. Това означава, че се води политика на геноцид над обикновените хора, поставяйки ги в невъзможност да оцелеят.
И те естествено емигрират! Защото нямат друг изход. Но явно това е целта на управниците ни – има хора – има проблеми, няма хора – няма проблеми - Сталин е казал това.

20 Август 2013 10:24
Абсурд е Комисията за защита на потребителите да не желае да огласи некоректните банки

Че е абсурд, абсурд е. Но е един много добре платен абсурд!
Абсурдът е, освен това, много добре организиран в Закона за Банките, където между другото е криминализирано всяко действие на правителствен орган или частно лице срещу интерес на банка или банките у нас като цяло. Доста пари е струвало прокарването на този закон, така че не се чудете че СЕГА се избиват парите под формата на лихви и такси.
20 Август 2013 11:54
Както бе написал един колега преди време, сори, не му запомних ника:
"Кнесетът няма да разреши."
21 Август 2013 18:08
ОТВОРЕНО ПИСМО
От един ограбен и възмутен гражданин
ЧРЕЗ Председателя на Народно събрание на Република България
До народните представители
До Г-н Пламен Орешарски
Министър-председател на Република България
КОПИЕ:
Г-н Росен Плевнелиев, Президент на Република България
Г-н Константин Пенчев, Омбудсман на Република България
Г-дата от СЕМ
Средствата за масово осведомяване
Нова Телевизия
Предаване „Здравей България”
Уважаеми Дами и Господа,
Обръщам се към всички ,защото не зная кой може да спре изстъпленията и издевателствата на монополите ,които се навлезли в нашия бит и услуги.
Те носят различни имена и са в различни сфери ,но по един и същи начин
се отнасят към нас,по зле,отвратително и цинично отколкото към робите в миналите векове .За тях понятието „изпълнението на договори” е непознато.
Изпращам ви още един пример и моля вашето внимание.
Миналата седмица отидох да си платя сметката за последния месец от Договора ми с компанията ,доставяща кабелна телевизия „BLIZOO”подписан на 16.02.2012 и изтичащ на 16.08.2013 аз бях изненадан от факта ,че за последния месец компанията самоволно наруши договора и увеличи сумата до условията на "изтекъл промоционален договор",именно 14,38 лв.
Аз поисках да заплатя само това ,с което съм задължен съгласно договора ,но нейните служители отказаха,като се аргументираха ,че това е вече"вкарано в системата".По този начин аз трябва да доплатя допълнително повече от 2 лева,което насложено за всички клиенти се превръща в доста голяма сума. Е,ако това не е пладнешки обир здраве да е !!!.
За мене ,оплакващ се от лошите практика на компанията това означаваше , че политиката на объркване на сроковете на договорите с клиентите в посока на ощетяване на клиентите се е превърнала в стабилна ОФИЦИАЛНА ПОЛИТИКА НА КОМПАНИЯТА .
Компанията ми определи 1 месец срок за разглеждане на молбата ,но аз трябва да си платя сметката за последния месец,но със увеличението-тип рекет,кражба ,все различни имена на едно и също действие.Допълнително трябва да платя и 4 лв наказателна лихва,за това че не съм платил сумата с която ме рекетират.
А з искам и съм готов да платя ,но само това което дължа по договор,, но те не разрешават да си платя само това ,което дължа по договор.
Разбирам ,че сумата е много малка,но!!!! ВЪЗМУЩАВАМ СЕ ОТ НАГЛОТО ОГРАБВАНЕ!МОЖЕ И ДА ПОСТЪПВАМ НАИВНО,НО АЗ ЖИВЕЯ В БЪЛГАРИЯ И СЕ ПИТАМ :
ИМА ЛИ ЗАКОНИ В БЪЛГАРИЯ ,КОИТО ДА СА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ЗА ВСИЧКИ???
ПРАВОВА ЛИ Е НАШАТА ДЪРЖАВА?
В ЕВРОПА ЛИ СМЕ ИЛИ НЯКЪДЕ В ПУСТИНИТЕ НА АФРИКА ??
Не са ли задължителни законите в България за всички или само за някой?
Моля за вашата намеса или трябва да оставим БОГОПОМАЗАНИТЕ в България да живеят и да крадат необезпокоявани,а ние да емигрираме?Да,ма аз искам да си остана тука.Тогава те да започват да работят така както работят техните колеги в цивилизования свят или да бъде приложен закона с пълната му сила.


С уважение
Ваш съгражданин
Георги Костов


Съжелявам ,че не е по темата ,но търся контакт със експерт от системата
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД