:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,763,219
Активни 549
Страници 19,686
За един ден 1,302,066
Пътища

Бившите югорепублики тръгнаха заедно към Европа

Докато София се мъчи да вкара Скопие във вътрешното си първенство, комшиите пак заиграха в шампионата на изчезналата соцдържава
СНИМКА: ИНТЕРНЕТ
Държавните глави на югорепубликите поемат заедно към Европа. Макар и последен, президентът на Македония Георге Иванов (най-вляво) е плътно с тях.
Много се пише и говори у нас за югоносталгията в Македония. И то най-често с презрителен тон, сякаш западните ни съседи тъгуват за турското робство, а не за загубеното материално благосъстояние и отвореност към Запада по Титово време. В този тон най-често се крие и прикрито злорадство - оплаквайте си Югославия и ще видите ЕС друг път. Вероятно обаче накрая ще излезе, че пътят на комшиите към Европа няма да мине през язовир "Искър", а направо през постюгославското пространство, откъдето, както и да го гледаме, разстоянието до бленувания Запад е най-кратко.

Първият признак за това вече е налице. На 26 юли държавните глави на бившите югорепублики, заедно с Албания, се събраха в словенския курорт Бърдо при Краню. Срещата беше организирана от двете държави, които са членки на ЕС - Хърватия и Словения. Идеята беше да се види как да се позасили процесът на интеграция на Западните Балкани в евроатлантическите структури. Инициативата получи височайша благословия от Европа - лично на конференцията дойде френският президент Франсоа Оланд.



Организаторите обещаха и други срещи



в бъдеще, на които да канят още видни европейски държавници.

Някой ще каже - чудо голямо. Подобни форуми рядко успяват да дадат някакви насоки за разрешаването на сложните проблеми на региона. Подобна инициатива вече всъщност има - Хърватия събира ежегодно още от 2006 г. насам държавните и правителствените ръководители на Балканите със същата цел. Та каква е разликата? Първата е, че за пръв път по този повод на една маса седнаха президентите на Сърбия и Косово - Томислав Николич и Атифете Яхяга. Всеки, който знае поне нещичко за конфликта между двете страни, е наясно за каква огромна стъпка става въпрос. През май т.г. трябваше да се състои подобна среща в Македония, но това така и не стана именно заради противоречията между сърбите и косовските албанци. По-важното за нас в случая обаче е, че преди българските премиери се разхождаха всяка година до хърватските курорти, за да си побъбрят с колегите си за евроинтеграцията. Сега обаче на срещата на върха в Словения наш държавник нямаше.

И причината за това определено не е, че са забравили да ни поканят. Просто не ни искат. Набралите самочувствие югочленове на ЕС - Хърватия и Словения, вече се виждат като посредник между бедните си и отчаяни довчерашни сънародници и Европа. Логично е да не желаят да оставят на България възможността да играе тази роля. Пък и имат всички предимства за това - географски и културно са най-близо, икономически са по-развити. Познават по-добре реалните проблеми на съседите си и показват склонност да помогнат - Словения например за периода 2013-2015 г. ще предостави 1.5 млн. евро помощ за развитието на публичния сектор на Македония по силата на двустранно споразумение. Да не говорим, че се ползват с далеч по-добро име в ЕС от България и думата им тежи повече. И което е по-важно - за разлика от нас търсят в общото минало нещо, което може да ги доведе до по-добро общо бъдеще, а не до ново и по-дълбоко разделение. Докато България за същото това време на практика не можа да помръдне невидимата желязна завеса, която я отделя от онези, които подигравателно наричаме "макетата". Затова и постигат напредък в отношенията помежду си, който изглежда немислим на фона на незарасналите рани от юговойните.

Така че нищо чудно да видим в скоро бъдеще един неформален югоблок да се носи устремно към Европа, подобно на влак, в който като вагончета са се закачили всички бивши членове на изчезналата соцдържава, включително Македония. И освен че се прикачиха към познатия трен в Скопие, имат и друго, за което да са доволни от срещата в Словения. Френският президент



Франсоа Оланд заяви готовност да посредничи



по всички отворени въпроси между кандидат-членките и ЕС, като обърна специално внимание на спора между Гърция и Македония за името на последната. "Факт е, че решаването на този проблем е в застой. Факт е също, че не можем да го оставим нерешен", декларира френският държавен глава и обеща да упражни влиянието си за окончателното му разрешаване. При това положение нищо чудно, че македонският премиер Никола Груевски си траеше за договора за добросъседство с България на срещата си с българския си колега Пламен Орешарски, провела се броени дни след форума в Словения. Тъй като именно спорът за името е единствената съществена пречка в преговорния процес между ЕС и Македония за членство. И ако тя бъде преодоляна, къде остава България с оплакванията си за посегателствата към историята и езика ни - все проблеми, които трудно могат да бъдат формулирани на езика на приложната дипломация. От Брюксел като нищо могат да ни кажат да се оправяме помежду си и да не им мътим интеграцията. Така че сега топката е в нашето поле. Остава да видим дали политиците ни ще могат да я отиграят.

17
3766
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
19 Август 2013 20:01
Много посредствено! Каква ти е идеята, авторе? "Макетата" първо трябва да се научат да се държат прилично и тогава можем да им кажем : За Европа - ще видим.
19 Август 2013 20:19
Бившите югорепублики тръгнаха заедно към Европа

Това твърдение като КАК се съгласува с просташките ФАКТИ?
Словения - 2004, Хърватска 2013.
Сърбокуманизите - 21??, македонокуманизите - 22??
19 Август 2013 20:23
Авторе, твоя текст ми прилича на текстове от скопската преса. Все ние сме им виновни - не им помагаме, не им признаваме фалшивата история, която крадат от нас. В същото време постоянно ни плюят на международните форуми, като хвалят останалите югоси.....Никакви отстъпки и помощ за тези помияри!!!!
19 Август 2013 20:30
Не вервам авторът да предполага, че
съществото Вигенин и нацпредателят Орешарский
ще са на власт 30 години?
Може да дойдат и българи на власт в България.
Знам ли...
19 Август 2013 21:20
България никога не може да има авторитет пред Македония и ЕС, ако не си оправим жизненият стандарт и законността.
20 Август 2013 00:22
За да влязат югорепубликите в ЕС се иска всички държави членки да се съгласят - включително и България. А статията внушава точно обратното - че от нашата страна нищо не зависи. Няма нищо подобно - България е точно толкова член на ЕС, колкото Словения и Хърватия. И има право да спира процеса на присъединяване на която и да е от бившите югорепублики и прочее други кандидати за членство в ЕС. Според мен страната ни следва да се възползва активно от това си право - най-вече що се касае до БЮРМ (както и за Турция). Това е жизнено важно за нас. БЮРМ по никакъв начин не бива да се допуска в ЕС със сърбоманската си върхушка - просто защото стане ли това днешите напъни за ерозиране и очерняне на България и българите ще ни се сторят детска играчка. Така е понеже в една управлявана от сърбомани Македония, член на ЕС, ще отпаднат абсолютно всички задръжки за водене на антибългарска кампания. След като БЮРМ, бидейки зависима от нас за желаното си членство в ЕС, си позволява да се държи по този нагъл и гнусен начин, то представете се какво ще настъпи ако влезе в ЕС. Изводът е един - никаква подкрепа за сърбоманските управници в БЮРМ. Народът на страната трябва да е наясно, че с антибългарска риторика няма място в ЕС. Ако не измете сърбоманските си управници и не проумее истината, че близо 50 години са му насаждали една коминтерновска измислица, да живее с албанците. Има и второ важно нещо, което България следва да направи. И то е да покаже категорично в рамките на ЕС какво всъщност стои зад македонизма. Ако тези две неща не се направят, нищо добро не чака България.
20 Август 2013 01:39
Може да дойдат и българи на власт в България.
Знам ли...

it is hardly possible now
20 Август 2013 08:54
За сърбоманите в Македонията има сал един лек - мощна българска икономика. Всичко друго е ала-бала.
20 Август 2013 08:56
... Сега обаче на срещата на върха в Словения наш държавник нямаше...
- Държавници в България няма от 70 години насам...
20 Август 2013 10:47
Съгласен сън с автора в първата част: че има югоносталгия. Освен това от собствен опит знам че има и носталгия по Тито. Разбира се това се поддържа от определени сред, но факт е, че има популярност. Дори в Словения съм виждал платна на Тито и прочее. Освен тов (про)сръбската промакедонистка пропаганда е направила много в Словения и Хърватия, нашата не. Нашите проблеми с Македония са им неясни и необясними.

По вторат част
Тъй като именно спорът за името е единствената съществена пречка в преговорния процес между ЕС и Македония за членство. И ако тя бъде преодоляна, къде остава България с оплакванията си за посегателствата към историята и езика ни - все проблеми, които трудно могат да бъдат формулирани на езика на приложната дипломация.


Не съм съгласен, че само името е проблемът, но отново липсва адекватна държавна реакция отново може да се каже последното изречение по-горе.
Нашите проблеми с Македония са им неясни и необясними.
20 Август 2013 10:58
Така че сега топката е в нашето поле. Остава да видим дали политиците ни ще могат да я отиграят.

Аз предлагам нашите политици джентърменски да изритат топката в тъч, докато влязат в играта (в ЕС) Македония и Сърбия. През това време, ако ще се дават някакви пари, нека се дадат за култура - филми за Балканите с нашата версия, романи от кадърни белетристи (като Димитър Талев), радио и телевизионни предавания и т.н. Та когато паднат границите, да си се прегърнем с тия дето искат да сме си братя от Македония, Сърбия и Беломорска Тракия. Такава битка няма как да не спечелим !
20 Август 2013 11:02
Ся, от една страна, в мат'ряла има и верни наблюдения, от друга страна, обаче, има и липсващи такива - например, че Словения до последно шантажираше Хърватия относно някои техни двустранни търкания.

Относно Македония трябва дебелко да се подчертае, че лайтмотивът на интеграцията й - на държавно-идеологическо равнище - е "Не преди Сърбия".
Влезе ли (или види ли се влизането на) Сърбия, Македония ще реши всичките си проблеми с всички с невиждан кралимарко-вукашиновски размах.

И иначе щурчо е прав - без силна икономика и държава тук, у нас си, спрямо Мъкидония ще можем да имаме само нелепо-защитна позиция към вечните комплексарщини и глупости, с които непрестанно ще ни заливат (и ние - в отговор), вкл. и след хипотетичното им влизане в ЕС.
20 Август 2013 13:11




suhar
19 Август 2013 21:20
20 Август 2013 17:02
Статията иска по неведоми пътища да ни внуши комплекс за вина и малоценност. Хайде нема нужда авторе. Никой у нас не претендира да сме пътеводна светлина за западните ни съседи. Претенциите ни са за взаимно уважение , но даже и това е трудно постижимо за тях.
20 Август 2013 19:13
Странно!
Във форума бъка от пишманавразийски "патриоти" - кеф ти задунайски куманизи, кеф ти авразилък юрушчии.
Как ВСЯКОГА няма поне един да каже Западни покрайнини.
Или българите в БЮРМ-а?
Що ли е така?
***
Докато Република Србия и БЮРМ-а не гарантират законово
ПЪЛНИТЕ ПРАВА на БЪЛГАРИТЕ там -
може да се запътват "накъдето си искат"(*).
Примерно...
P.S. Ако преведа "накъдето си искат" на српски, български или руски -
със сигурност ще ме баннат...
20 Август 2013 20:54
Щурчо е напълно прав!
21 Август 2013 02:49
StrikeEagle- "Докато Република Србия и БЮРМ-а не гарантират законово
ПЪЛНИТЕ ПРАВА на БЪЛГАРИТЕ там -
може да се запътват "накъдето си искат"(*).
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД