Средните училища също ще получават допълнителни средства за качество по подобие на университетите. Сумите ще се изплащат на онези учебни заведения, чиито възпитаници са подобрили успеха си между IV и VII клас. Делегираните бюджети остават, но министерството работи по тяхното преструктуриране и парите за едно училище няма да зависят само от броя на децата, но и от качеството на обучението, обяви просветният министър проф. Анелия Клисарова. Промяната ще влезе в сила още от 2014 г.
Бонусите за училищата ще са като добавка към основната формула на делегирания бюджет. Сумата за всяко училище ще зависи от промяната в представянето на т.нар. външно оценяване в края на IV и VII клас. Ако например учениците имат 100 точки в IV клас, но в VII клас вече са изкарали 150 точки, това означава, че учителите им са работили с тях и са допринесли за по-доброто обучение и резултати. Там има добавена стойност и ще има коефициент за училището, който няма да зависи от броя на децата, обясни министър Клисарова.
В момента министерството разработва скала, в която ще бъдат описани коефициентите за няколко групи училища, научи "Сега". Основната тежест при изчисляването на коефициента ще има напредъкът на учениците на т.нар. миниматури. В момента се разработват и допълнителни фактори на обкръжаващата среда, които също имат отношение към постиженията на учениците. Според международното изследване за грамотността PISA от значение за успеха на учениците са социално-икономическият статус на родителите, броят на книгите в едно домакинство и броят на детските книги, наличието на компютър и достъпът до интернет. Резултатите от PISA за България обаче са актуални само за деветокласниците. МОН няма база данни за профила на различните категории ученици според социално-икономическия им статус. Затова през 2014 г. вероятно ще се пробва опростен модел на допълнителното финансиране, в който основна тежест за бонусите ще има подобряването на успеха в края на началното образование и в края на VII клас. По същата причина в началото промяната ще се отнася само за училищата, в които се обучават ученици от IV до VII клас.
Обявяването на училищата за престижни и непрестижни може би ще дойде от делегираните бюджети - където има повече деца, има повече средства, тоест парите следват ученика, заяви Клисарова. Според нея в училищата с много на брой ученици учителите имат малко по-високи заплати, директорите разполагат с повече средства и правят училищната среда по-привлекателна. "Целта на промяната е да се стимулират училища с малко ученици, както и такива в труднодостъпни райони. По-трудно е да се работи в смесени региони, където семействата невинаги пускат децата си на училище - натам ще насочим усилията си", посочи просветният министър. Все още не е ясно с колко пари ще бъде обезпечена сериозната промяна.
Идеята е лесно продаваема на обществеността, но крие големи рискове, предупреди Боян Захариев, програмен директор в институт "Отворено общество". Според него първият въпрос е откъде сме сигурни, че това са същите ученици - в едно и също училище едни постъпват, други си тръгват и може да се окаже, че около 30-40% от кохортата са новопостъпили от други училища между IV и VII клас. Вторият проблем е, че е некоректно добавената стойност да се изчислява въз основа на усилията, които са се случили преди обявяването на това правило, смята Захариев. Той препоръчва, ако изобщо се предприема подобна стъпка, тя да важи занапред - първо да се измери успехът на учениците, които ще влязат в IV клас след промяната, а след 3 години да се провери каква е успеваемостта им и тогава да се стимулират училищата.
Третият потенциален проблем е децата да започнат да учат целенасочено за външното оценяване. "Това е пагубно - и сега има състезание, без училищата да получават пари, а когато се сложат и пари, може да има тормоз върху децата", предупреждава Захариев. Според него е възможно училищата да търсят деца, с които лесно ще постигнат напредък, а други ще отхвърлят като неподходящи, а подобно поведение е изключително вредно. Според Захариев опит за финансиране въз основа на добавената стойност от обучението е имало и във Великобритания, но там са се сблъскали със същите проблеми. "Отнасям се по-скоро с тревога към идеята", заключи той.
МОДЕЛ
Държавните университети получават бонуси за качество, които зависят от класирането им в рейтинга, както и други индикатори - безработицата сред завършилите и реализацията по специалността. За повишаване качеството на обучение във висшите училища през тази година са предвидени 20 млн. лв. от бюджета.
Споменат ли Отровено общество...нещата са ясни...
------------------------------------------------
Сайтът на Генек