:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,765,582
Активни 603
Страници 22,049
За един ден 1,302,066

Училищата ще получават бонуси при по-висок успех на децата

Сумата ще зависи от представянето на външното оценяване в края на IV и VII клас
Средните училища също ще получават допълнителни средства за качество по подобие на университетите. Сумите ще се изплащат на онези учебни заведения, чиито възпитаници са подобрили успеха си между IV и VII клас. Делегираните бюджети остават, но министерството работи по тяхното преструктуриране и парите за едно училище няма да зависят само от броя на децата, но и от качеството на обучението, обяви просветният министър проф. Анелия Клисарова. Промяната ще влезе в сила още от 2014 г.

Бонусите за училищата ще са като добавка към основната формула на делегирания бюджет. Сумата за всяко училище ще зависи от промяната в представянето на т.нар. външно оценяване в края на IV и VII клас. Ако например учениците имат 100 точки в IV клас, но в VII клас вече са изкарали 150 точки, това означава, че учителите им са работили с тях и са допринесли за по-доброто обучение и резултати. Там има добавена стойност и ще има коефициент за училището, който няма да зависи от броя на децата, обясни министър Клисарова.

В момента министерството разработва скала, в която ще бъдат описани коефициентите за няколко групи училища, научи "Сега". Основната тежест при изчисляването на коефициента ще има напредъкът на учениците на т.нар. миниматури. В момента се разработват и допълнителни фактори на обкръжаващата среда, които също имат отношение към постиженията на учениците. Според международното изследване за грамотността PISA от значение за успеха на учениците са социално-икономическият статус на родителите, броят на книгите в едно домакинство и броят на детските книги, наличието на компютър и достъпът до интернет. Резултатите от PISA за България обаче са актуални само за деветокласниците. МОН няма база данни за профила на различните категории ученици според социално-икономическия им статус. Затова през 2014 г. вероятно ще се пробва опростен модел на допълнителното финансиране, в който основна тежест за бонусите ще има подобряването на успеха в края на началното образование и в края на VII клас. По същата причина в началото промяната ще се отнася само за училищата, в които се обучават ученици от IV до VII клас.

Обявяването на училищата за престижни и непрестижни може би ще дойде от делегираните бюджети - където има повече деца, има повече средства, тоест парите следват ученика, заяви Клисарова. Според нея в училищата с много на брой ученици учителите имат малко по-високи заплати, директорите разполагат с повече средства и правят училищната среда по-привлекателна. "Целта на промяната е да се стимулират училища с малко ученици, както и такива в труднодостъпни райони. По-трудно е да се работи в смесени региони, където семействата невинаги пускат децата си на училище - натам ще насочим усилията си", посочи просветният министър. Все още не е ясно с колко пари ще бъде обезпечена сериозната промяна.

Идеята е лесно продаваема на обществеността, но крие големи рискове, предупреди Боян Захариев, програмен директор в институт "Отворено общество". Според него първият въпрос е откъде сме сигурни, че това са същите ученици - в едно и също училище едни постъпват, други си тръгват и може да се окаже, че около 30-40% от кохортата са новопостъпили от други училища между IV и VII клас. Вторият проблем е, че е некоректно добавената стойност да се изчислява въз основа на усилията, които са се случили преди обявяването на това правило, смята Захариев. Той препоръчва, ако изобщо се предприема подобна стъпка, тя да важи занапред - първо да се измери успехът на учениците, които ще влязат в IV клас след промяната, а след 3 години да се провери каква е успеваемостта им и тогава да се стимулират училищата.

Третият потенциален проблем е децата да започнат да учат целенасочено за външното оценяване. "Това е пагубно - и сега има състезание, без училищата да получават пари, а когато се сложат и пари, може да има тормоз върху децата", предупреждава Захариев. Според него е възможно училищата да търсят деца, с които лесно ще постигнат напредък, а други ще отхвърлят като неподходящи, а подобно поведение е изключително вредно. Според Захариев опит за финансиране въз основа на добавената стойност от обучението е имало и във Великобритания, но там са се сблъскали със същите проблеми. "Отнасям се по-скоро с тревога към идеята", заключи той.



МОДЕЛ

Държавните университети получават бонуси за качество, които зависят от класирането им в рейтинга, както и други индикатори - безработицата сред завършилите и реализацията по специалността. За повишаване качеството на обучение във висшите училища през тази година са предвидени 20 млн. лв. от бюджета.
21
4511
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
19 Август 2013 19:59
Споменат ли Отровено общество...нещата са ясни...
------------------------------------------------
Сайтът на Генек
19 Август 2013 20:11
Защо е това външно оценяване, след като оценката му не формира бал за прием след 7-ми клас!? И не влияе върху успеха по предмета....
19 Август 2013 20:13
Вылко Велёвич Червенков жыв!
19 Август 2013 20:28
Отварят фабриката за шестици.
19 Август 2013 21:00
По аналогия на "и като ми тръгна една карта" ще стане "какви умни деца са в тоя випуск".
19 Август 2013 21:24
Според нея в училищата с много на брой ученици учителите имат малко по-високи заплати, директорите разполагат с повече средства и правят училищната среда по-привлекателна. "Целта на промяната е да се стимулират училища с малко ученици, както и такива в труднодостъпни райони. По-трудно е да се работи в смесени региони, където семействата невинаги пускат децата си на училище - натам ще насочим усилията си", посочи просветният министър.


Тук и преди сме имали повод да споменем, че разликата не е само в "малко по-високи заплати". Въпросът е за какво се взимат тези заплати. В малките училища учителите преподават по два, някъде и три предмета, в няколко класа, плюс класно ръководство и куп административни тегоби. И постигат съпоставими, че и по-добри резултати на външно оценяване. Материално стимулиране - никакво. Ще ви подскажа още един индикатор, за който, кой знае защо, в министерството не се сещат. Това е разликата в резултатите (оценките) при оценяването през годината и при външното оценяване. Има учители, при които тази разлика е в ... стотни, при други - цели единици. И едните, и другите, обаче, се възнаграждават еднакво. Разбира се, тези, които "поощряват" учениците си, се радват ня тяхната любов, често пъти материализирана в "дребни подаръци". Другите, честните, които ги оценяват справедливо и наистина ги готвят за живота, гдето аванта няма, в най-добрия случай се възприемат като досадни педанти.

Публична тайна е и това как определени учители, често с мълчаливо съгласие на директорите или пък направо по техни разпореждания, влизат в сговор с учениците и "подпомагат" представянето им на матурите, внасяйки по един или друг начин решени тестове в изпита. Не ми е известно инспекторат да е извършил повторен, контролен, тест при някои изпити със смущаващо "щастлив" среден резултат.
19 Август 2013 22:59
Firmin,подсети ме когато бях войник в едно тихо и спокойно запасно поделение-оснавната ни задача беше да пазим складовете и техниката.Винаги ни предупреждаваха за евентуална "тревога".При една такава "тревога" почти всички бяхме на изходния пункт преизпълнили норматива,само тези които дойдоха от най-далечния караул дойдоха на време,но не по-рано.
Ротния ни раздаде по два дни отпуск на най-първите,а на останалите по един ден.На следващата сутрин командирът на поделението изненадващо вдигна тревога,най-бързите бяха закъснели поне с минута-две.
Последваха наказания за всички,отнемане на отпуските и една седмица устав за всички(старшини и офицери).
19 Август 2013 23:29
Неизвестния диверсант ме изпреварил...
Казано от него точно и сбито...
20 Август 2013 00:25
Хотели как лучше, а получилось как всегда»
Тоест, по-зле. /добавката моя/

Фирмин

20 Август 2013 02:24
Ами, то си е очевидно как могат да се изкарат пари за училището! Директорът и учителите трябва или да са тъпи или троегъзи за да не се впрегнат. За тъпи е ясно, а за другите ще са непукисти като Новата тройна докато вредят на себе си и на училището.
20 Август 2013 03:26
Пак ще ловим маймуни с трици!
20 Август 2013 04:36
Много критики. А вие какво предлагате? Или само колкото да покажете колко сте важни и "разбирачи".
Инициативата е много хубава. Най-важното че пътят е правилен , дефектите ще се отстраняват в ход.
20 Август 2013 07:12
Четвърти клас, седми клас... За гимназиите по-горе нито дума не видях. Как да го разбираме туй - като - поредната - пре/етническа/ориентация ли?! Някой да й беше обяснил на г-жа министърката, че трябва да се направи сериозен анализ на резултатите от миниматурите, както и на формАта на самите изпити (видяхме тази година к`ви глупости и грешки имаше), за да се подбере формат, който наистина да проверява знания и умения, а не копипейст от чужди модели и усвояване на технологията на решаване на теста... Ама де толкоз акъл у експертите министерски, пък и г-жата от средно образование хабер няма. То и от висше толкоз има, щото може да е била блестящ ректор, обаче на медицински университет, където нещата стоят различно - има единни държавни изисквания примерно, но и редица други разлики.
20 Август 2013 07:15
Защо е това външно оценяване, след като оценката му не формира бал за прием след 7-ми клас!?

Преди да коментира, пишещият е добре да се информира. Малко по-подробно: Изпитът по математика и български език и литература слез VІІ клас е и вход за гимназиите с допълнителен модул.
20 Август 2013 08:21
По математика и български език - да, но по другите предмети за какво се прави външно оценяване?! Моята дъщеря държа изпит за външно оценяване по антична история. Която учат в VІІ клас, а не по българска, която учат в V и VІ клас!? Това е поредната недомислица на бюрократите от МОН. Дали има друга държава в ЕС, в която учениците ги оценяват външно по антична, а не по националната им история?!
20 Август 2013 08:30
Това е голямата глупост на програмата, тото - пълна липса на междупредметни връзки. В V клас по литература се учат фолклор и митология, които би трябвало да вървят ръка за ръка с античната история... Само това да беше... Въпросите се решават от групички специалисти, държани в тайна, без широко обществено обсъждане. При това - на парче - всеки предмет за себе си. Обаче какво ли съм се разгорещила и аз, нали в министерството работят експерти
20 Август 2013 11:35
Реформата в училищата е адски проста, но явно не е за прости хора - нека се разделят преподаването и оценяването. Това е. То отведнъж ще сложи оценките на всички на равни начала и ще покаже къде обучението е по-качествено. Така преподавателите, чийто ученици имат по-високи оценки ще бъдат стимулирани и поощрявани. Отделно преподавателите те ще бъдат отговорни за оценка за поведение на учениците, а пък учениците веднъж годишно да дадат анонимна оценка на учителя си (която да бъде пресята естествено от опитни педагози - имайки се предвид интелектуалния багаж на подрастващите, но и без да ги подценяваме излишно).
20 Август 2013 12:49
Две малки подробности - т.нар. външно оценяване в четвърти клас се прави от учителите в училище.
При седмокласниците външни проверители се занимават само с оценяването по български и по математика, останалите предмети пак са поверени на педагозите от училището.
При това положение няма да е учудващо с колко много отличници ще се сдобием в най-кратко време.
20 Август 2013 12:56
Преди да коментира, пишещият е добре да се информира.

SvSophia,
Не е "пишещият", а пишещата - та доста пъти съм поправял г-жата, но без успех - тя явно не чете форума...
За съжаление, образованието не ѝ е силната страна, но явно в редакцията няма желаещи да пишат за образование... имаше един Моркин, той също толкова "компетентно" пишеше по военни въпроси...
20 Август 2013 16:21
Юруш на шестиците, упс, грешка шистицити
20 Август 2013 17:38
"компетентно"
коНпеНтентно ве жена, щъ пратим на училище в упщина Кирково
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД