Кадровата рулетка в МВР се завъртя на бързи обороти. Обичайната пълна подмяна по високите етажи във вътрешното ведомство този път дори не изчака да бъдат направени съпътстващите винаги този процес промени в устройствения закон и правилника за неговото приложение.
Първоначално вътрешният министър Цветлин Йовчев обяви, че няма да има кадрова чистка в системата. Няколко дни по-късно той смени мнението си, че "в МВР ще има и структурни, и кадрови промени, които ще бъдат определени на база на
няколко критерия, по които всеки ще бъде оценен -
лоялност към системата, компетентност. Всички, които не са лоялни, не са компетентни, не са съпричастни към дейността на министерството и към резултатите, които постига, няма да имат място на ръководни постове. Така че ще има промени в тази посока", допълни той.
Този анонс дойде точно когато се разбра, че Калин Георгиев напуска най-високия професионален пост в МВР - на главния секретар. За него обаче Йовчев каза: "Аз съм с много добри впечатления за него, оценявам го като наистина много интелигентен, подготвен човек, кадър на МВР". Въпреки това министърът даде да се разбере, че няма никакво намерение да спира Георгиев, ако той наистина реши да си отиде. За да не остане някакво съмнение, го награди с почетно отличие "За доблест и заслуга" - I степен."
На негово място като главен секретар на МВР бе назначен Светозар Лазаров. Неговата кандидатура бе коментирана лаконично от държавния глава при разписването на назначението - приемането на правителственото предложение за Лазаров е
част от кредита на доверие,
който той дава към кабинета "Орешарски".
Иначе Лазаров дойде в МВР от ДАНС, където за последно бе шеф на отдел. Всъщност той е само част от общия процес за назначаването на все повече кадри от агенцията в МВР, и то на най-високи постове. Нещо, което има и своето обяснение в обстоятелството, че самият министър идва от ДАНС, където бе председател.
Лазаров, който е на 39 години, започва работа в МВР през 1999 г. като служител на Специализирания отряд за борба с тероризма (СОБТ). После е назначен в бившата Национална служба "Сигурност" (НСС), а по-късно е прехвърлен в новосъздадената ДАНС. Стана известно, че е зет на Камен Пенков, който беше зам.-министър на вътрешните работи по време на управлението на БСП и е известен като шеф на една от големите охранителни фирми.
Всъщност точно на Лазаров му се наложи да декларира, че
в МВР няма реваншизъм и гонене на хора,
а "структурна реформа". Каза го в Пловдив при представянето на поредния нов областен директор - комисар Тодор Гребенаров. По думите на Лазаров досегашният директор Тодор Чонов оставал в системата, като му била "дадена възможност да си избере длъжност от няколко варианта". Лазаров опита да обясни смените с аргументи като: "Очаквам една полиция, отворена към гражданите и гражданското общество по всички правила и законови изисквания". Както и че дал като приоритет на областните дирекции при възможно най-къси реални срокове да изчистят териториите си от т.нар. криминални предприятия.
Всъщност кадровите смени по области тръгнаха още с ръководителя на най-голямата дирекция - тази в София-град, Валери Йорданов. Той бе махнат с обяснението за неупражнен контрол върху подчинените си, допуснали да има продажба на нелегални цигари. Като конкретен повод бе взета снимка във вестник, на която редом си седят полицаи и продавачи на цигари без акциз. Мнозина обаче смятат, че това наистина е само повод и че вероятно и в момента на същия пазар, както и на още много места в София, пак се продават такива цигари. Така или иначе, в онзи момент и за повече достоверност заедно с Йорданов бе махнат и началникът на столичното Трето РУ "Полиция", на чиято територия е била нелегалната търговия.
Още същите дни обаче беше обявено, че вътрешният министър е
поискал оставките и на още няколко директори
на областните дирекции на МВР във Видин - старши инспектор Цветан Петков, Кюстендил - комисар Георги Джоглев, Монтана - главен инспектор Даниел Псалтиров, Плевен - комисар Мирослав Петров, и Търговище - комисар Станимир Парашкевов. Беше сменен и шефът на областната дирекция във Варна, както и тези в Перник и в Силистра... Очевидно кадровите промени на областните директори продължават.
Тоталната подмяна на кадрите бе направена в МВР и преди четири години - веднага след като ГЕРБ спечели властта. Тогава пак бяха подменени почти всички областни директори. Бяха сменени и ръководителите на основни дирекции - за доставките, инспектората, за подслушването и следенето, вътрешна сигурност... Сменен бе и шефът на института по психология, главният секретар на МВР по онова време Павлин Димитров пък бе махнат, но пък бе сложен за определено време като зам.-министър. После бе освободен и оттам. Може би затова ГЕРБ говорят за кадрова чистка в държавната администрация, но някак пропускат все МВР. Не недоволстват за това ведомство, защото сигурно и те помнят какво са правили.
И тогава, и сега
кадровата подмяна все се обяснява с желанието за краткосрочни мерки
за противодействие на престъпленията срещу личността и собствеността, за "бърза реализация на наказателната отговорност", за "оптимизиране на работата по места".
Сегашното ръководство на МВР започна промените и на възлови позиции вътре в министерството - вече беше освободен шефът на Института по психология Неделчо Стойчев например, нов ръководител има и службата за подслушване и следене, която тепърва ще излиза от МВР. Комплектовано бе и ръководството непосредствено под Цветлин Йовчев - зам.-министрите. Без особена изненада на такъв пост се оказа един от близките на министъра от ДАНС - Васил Маринов. Двамата бяха част от президентската администрация. Йовчев бе определено време началник на кабинета на Плевнелиев, докато Маринов бе секретар по отбраната и сигурността. После изненадващо Йовчев напусна и два месеца по-късно стана вътрешен министър. Заедно с него си отиде и Маринов, който пък отиде като териториален шеф на ДАНС в София. После
Йовчев го предложи за зам.-министър и Орешарски го назначи
Друг зам.-министър на вътрешните работи е Пламен Ангелов. Той пък е бил началник отдел "Европейски политики и инициативи" в Дирекция "ЕС и международно сътрудничество" на МВР. Бил е и следовател в столичното следствие, работил е и в правната служба на Гранична полиция. И третият зам.-министър - Йордан Грамов, е работил като следовател в столичната следствена служба. Той е бил и юрисконсулт в БАН, адвокат, следовател в Софийска окръжна следствена служба, прокурор в Софийска районна прокуратура, командирован в СГП. От юли 2012 г. до назначаването му в МВР е бил командирован в Специализираната прокуратура.
Вълната на кадрови промени очевидно продължава, след като стана ясно, че са били сменени и ръководителите на вътрешната сигурност, на възловата "Координация и информационно-аналитична дейност", на човешките ресурси, на инспектората... Не беше подминат дори ректорът на Академията на МВР.
На немалко места на практика въртележката връща кадри или техни приближени от времето преди ГЕРБ. Ако се върнат ГЕРБ на власт, ще стане точно обратното. Иначе е сигурно, че сега идват промени и в целия сектор за сигурност - разузнаването, НСО, военното разузнаване... Там ще има сблъсък с президента и заради неофициалните намерения на БСП да му отнемат НСО. В България всяко ново мнозинство си идва с кадрите, и то основно в МВР и в спецслужбите. Защото кой, ако не вътрешното министерство, е в основата на всяко управление. Обикновено то качва и сваля от власт.