:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,398
Активни 867
Страници 3,328
За един ден 1,302,066
Интервю

Не може 35 ученици да учат ефективно в една класна стая

Правилното място на майчиния език е в ЗИП и СИП, смята зам.-министърът на образованието Мукаддес Налбант
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Мукаддес Налбант е завършила философия в Софийския университет през 1979 г. От 2011 г. е докторант към катедра "История на философията" във Философския факултет. Има 22-годишен опит като учител и преподавател по философия в средни училища (Момчилград и Кърджали) и в Учителския институт "Л. Каравелов" - Кърджали. През 2001 г. става директор на Дирекция "Координация и контрол на средното образование" в Министерство на образованието, а през 2005 г. е назначена за заместник - министър. При правителството на ГЕРБ се връща начело на дирекцията, където работи до 2010 г. Освободена е от тогавашния министър Сергей Игнатов.
- Г-жо Налбант, много родители от столицата се оплакват, че групите за целодневно обучение на 5- и 6-годишните деца са претъпкани и не може да се обърне нормално внимание на всички.

- В различните общини условията са различни. Ако досега сме разчитали най-вече на общините, сега искаме като държавна политика да дадем приоритет на обхвата в детските градини и на условията, които се осигуряват, най-вече във възрастта между 5 и 7 г. Тъй като много проблеми, които се появяват в училищна възраст, са свързани с подготовката на детето за училището, ние искаме да наблегнем на детските градини и в момента обсъждаме мерки, чрез които не с административна принуда, а със стимули да мотивираме семействата да пускат децата си в подготвителните групи.

- Какви ще бъдат тези мерки?

- В момента сме в процес на обсъждане в различен формат и със синдикатите, и с представители на други министерства. Във всички случаи искаме чрез стимули да направим така, че семействата да пращат децата си в детските градини. Тези мерки ще бъдат насочени към семействата с финансови затруднения.

- Тоест стимулите ще са финансови?

- Да, но не бих могла да кажа как и в какви размери. Това е по-правилната формула. Например някои общини са премахнали таксите за детските градини. Резултатите от мерките в такива общини са просто изненадващи. Така че имаме различни идеи, които да огледаме и да намерим най-подходящата форма. Това трябва да бъде национален приоритет, защото ще предотврати по-нататъшни проблеми с отпадането на учениците в училищна възраст, с успеваемостта им, а това е здравословно за нашето общество. Ние казваме, че възрастта от 5 до 7 години е достатъчна за задължителна предучилищна подготовка и обучение. Свалянето на възрастта може да предизвика сериозни проблеми. В големите градове местата и без това не достигат, а в отдалечени райони, където няма детска градина, детето трябва да пътува всеки ден.

- Наскоро МЗ пусна проект на здравна наредба за седмичното разпределение на часовете, която противоречи на закона за степента на образование и общообразователния минимум. Според закона в I и II клас се допускат до 22 часа седмично, а в проекта на наредба - от I до IV клас до 5 часа дневно.

- Наредбата иска да каже, че не бива да се натоварват децата и че не се допускат повече от 5 часа дневно, т.е. могат да бъдат и по-малко, така че седмично да се получат 22. Традиционно, когато се защитават списъците с броя на паралелките, седмичното разписание и т.н., наредбата на МЗ винаги се е спазвала - всяко училище трябва да мине през комисия на здравната регионална инспекция.

- Има и друго несъответствие. Според закона свободноизбираемата подготовка не е задължителна, но практиката в много училища е да принуждават родителите да попълват декларации, че децата им ще посещават СИП по даден предмет, за да се запълни хорариумът на учителите. Така децата се натоварват повече.

- Аз също имам наблюдения, че на някои места с цел да се запази норматив за даден учител - отделни са случаите, не е масова практика - директорите са пред дилема. Може да се случи, но искам да обърна внимание на правата на родителите - има текст, който гласи, че обучението по СИП се осъществява по желание на родителите и при наличието на учител. Правото на родителите е да изискват контрол на този процес и ние имаме механизми на контрол. При най-голямата система в България - образователната, разбира се, че когато са живи хора, могат да се допуснат нарушения и нередности, но затова пък гражданите - в случая родителите и семействата, трябва да си търсят правата. От моя опит в министерството много често съм се сблъсквала с този проблем и той в голяма степен се отнася и за обучението по майчин език. Например всяка година учителите по майчин език бяха назначавани на 1 септември и освобождавани на 15 юни, защото не може да се разкрива постоянно работно място. Тези учители бяха под непрекъснат стрес, че могат да не бъдат назначени, ако изборът бъде насочен към други учебни предмети. Този въпрос беше решен с въвеждането на делегираните бюджети.

- Понеже вие отворихте темата за майчиния език, не мога да не ви попитам - ще предложите ли включването на майчиния език в задължителната подготовка?

- Досегашното място на майчиния език е правилното място - в задължително избираемата и свободно избираемата подготовка. Това е категоричното ни мнение. Друг е въпросът, че точно такива проблеми, които споменахте при избирането на предмета по места, могат да повлияят по формирането на хорариумите на учителите. Може би и един друг въпрос трябва да намери ясен текстови израз, а именно - че учебен предмет се изучава при наличие на учебници и учебни помагала. Всеки учебен предмет трябва да се изучава под контрола и грижата на държавата. Лично аз смятам, че този регламент трябва докрай да се спазва. Задължително е учениците да изучават учебен предмет по учебник и помагало, което има оценка на министерството. Не може свободни движещи се книжни тела да бъдат в употреба в класните стаи.

- С подготовката за първия учебен ден родителите отново започват да се бунтуват срещу тежките раници, с които трябва да ходят децата им.

- Това е проблем не само на семействата, но и на държавата и за едно дете не само образованието, но и здравето - преди всичко здравето, е важно. Оценявам всяка една инициатива и усилие в тази посока. Може би трябва да се спомене информационната кампания "На училище без тежест" и за втория комплект учебници, които могат да се ползват от децата. Такива са 1346 училища в момента, в които се ползват втори комплект учебници, но това не е достатъчно. Нека не забравяме, че сме в XXI век и колкото и да не се отказваме от книжката - знаете онази дилема за книжката или мишката, ще трябва да съчетаваме учебниците с някакви електронни варианти. В тази посока имаме какво да дадем на училищата по отношение на училищните библиотеки.

- Но например големите училища няма къде да съхраняват втория комплект учебници...

- Това вече е една друга тема за пълняемост на паралелки, брой паралелки в училища, случая с Варна - с основното училище и математическата гимназия е много показателен. Не може неограничено материалната база да се използва до степен, до която вече да няма нормален учебен процес, камо ли да остават помещения за съхраняване на тези комплекти.

- Вие знаете, че всеки ученик е ходеща банкнота...

- Това, което ни обединява като екип, е общото ни виждане за делегираните бюджети. Докато във формулата на делегираните бюджети не включим като компонент със сериозно присъствие резултати от обучението, количественият признак - броят на учениците, ще бъде основният фактор, който ще определя издръжката, заплатите на училището и ще измества основната цел на образованието. В същото време имаме желание да оптимизираме сериозно броя на децата в паралелка. Това, което през последните години се допусна - с над 10% над бройката по желание на директора, това не бива да продължава. И ако питате мен, по-големият проблем е, че не може 35 ученици да водят ефективен учебен процес в една класна стая. Трябва да има силно ограничение и недопускане над максималната норма ученици.

- Как ще реализирате всички тези намерения? Каква е нагласата на сегашното управление по отношение на финансиране на образованието?

- Нашата амбиция е в краткосрочен план процентът от БВП да надмине 4 на сто, а до края на мандата амбицията ни е да стигне 5%. Второ, усилията ни са обединени много сериозно около това да спечелим доверието за самостоятелна оперативна програма. Това е приоритет в момента и това също би говорило за една политика, при която образованието е национален приоритет, ако има самостоятелна програма. По отношение на парите - ще бъдем много твърди и настоятелни, социалните партньори също поставят сериозно това искане. Това са ни намеренията по отношение на бюджета и парите.
20
3266
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
12 Септември 2013 19:53
Може, може. Когато ние учехме бяхме 39 ученици в класната стая.
12 Септември 2013 20:07
Петров, бяхме 40 ученици в класна стая навремето, но муха не можеше да бръмне. Защото забележка, гонене от час, запалване на врата или викане на родител.
Я се опитай да направиш бележка на съвременен ученик. Дори ще докара родител за да унижи учителя. И 20 са много.
12 Септември 2013 20:29
Правилното място на майчиния език е в ЗИП и СИП
Знаехме си че не му е чист косъма на ЗИП-а...
12 Септември 2013 20:36
Може и то още как. Работил съм и с 43 ученика в клас и те до ден днешен, като ме срещнат ми се радват. Може, но само с мотивирани ученици, убедени че познанията им по математика са основополагащи за успешната им житейска реализация. От тези 43 поне 5 не се стараеха, но сега от 26 САМО 5 се интересуват....
12 Септември 2013 20:39
Намерили коя да слушат...
---------------------------------------
Сайтът на Генек

12 Септември 2013 20:48
И пет ученика да сложат в една стая - все тази. Те са гангренясали от налаганите демократичните ценности за тези 23 годни в БГ.
Резултатът - виден на улицата и в живота въобще.
12 Септември 2013 20:56
Например всяка година учителите по майчин език бяха назначавани на 1 септември и освобождавани на 15 юни, защото не може да се разкрива постоянно работно място. Тези учители бяха под непрекъснат стрес, че могат да не бъдат назначени, ако изборът бъде насочен към други учебни предмети. Този въпрос беше решен с въвеждането на делегираните бюджети.

Стресът се отнася и до младите учители, поради което и не се задържат в училищата. Точно този проблем хич даже не се решава с делегираните бюджети, защото директорите имат полза да назначават млади хора или пенсионери от 1.09 до 15 - 30. VІ, за да пестят. Въобще, някой ще седне ли да провери, как се изразходват тези бюджети и как се контролират. Да контролираш фактури или работни заплати по никакъв начин не прави разпореждането с тях ефективно и в полза на образованието. Може ли едно училищно настоятелство (най-често подбирано от директорите) и профсъюзи от зависими от директорите учители да извършват такъв контрол. Какво качество на образованието, какви пет лева? Не се цени качеството, цени се ... подчинението и ... мълчанието (протоколирано).
12 Септември 2013 22:13
Работил съм и с 43 ученика в клас и те до ден днешен, като ме срещнат ми се радват. Може, но само с мотивирани ученици, убедени че познанията им по математика са основополагащи за успешната им житейска реализация. От тези 43 поне 5 не се стараеха, но сега от 26 САМО 5 се интересуват....


Само да уточним, че децата не са виновни. В наши дни математиката не дава особени шансове за житейска реализация, освен ако не се занимаваш с програмиране, донякъде. Не че преди всички са били математици, де, аз съм учил в математическа гимназия, ми то там от 30 човека в класа имаше 5, които не се стараеха и не се интересуваха... И изобщо, децата не са станали по-лоши, и тогава ние се качвахме на главата на всеки даскал, който беше достатъчно смотан или просто добродушен да ни го позволи, сега им се радваме, като ги срещнем, ама тогава не им прощавахме.
12 Септември 2013 22:21
Работил съм и с 43 ученика в клас и те до ден днешен, като ме срещнат ми се радват.

Ех, Даскале,
Така беше и имаше интерес не само към математиката, но имаше и повече ред и уважение...
Минало - заминало...
Сега всички имат права, само учителите не...
13 Септември 2013 00:05
Таз Налбантка беше обавила Левски за терорист, щото нарушавал законите на отоманската империя.
Некой Параграфин или цръвен еничерин, нема ли да и поиска оставката след сите дрънканици за "майчин език", ъм!?
13 Септември 2013 00:41
Ммм даа,
Къв е тоя рев за даскали по майчин язик.Да намерим работа на гърба на държавата за едни хора. Майчин език се учи дОма .
Какво е това име налбантин? Турчин и налбантин? Тя сигурно не си учила майчиния език и в къщи ,учила е някакъв език в джамията. та са я кръстили така.
На училище се ходи да се научи общ език за да се разбират хората.
Щото ако е трябвало да уча майчини , бащини, дедови , бабини езици , къде ще му излезе края? От всякъде си беше дискриминация. Няма да остане време за аритметика .
В гимназията бяхме 40 . А пък от 1 -во до 4-то отделение бяхме 50. Щото учихме 1-ви и 3-ти клас, 2-ри - 4 -ти.Некаква беснотия , ум да им зайде на даскалките.
13 Септември 2013 02:25
Ще, ще,ще - кога ? Едно поколение се изучи докато всичко все още е "ще"
13 Септември 2013 08:00
Сега друга песен запяха. А когато бяха по 25 в клас се оправдаваха със Световната банка и МВФ и разтуряха седянки. Соцкомунистическо юрушлийско депесарско премятане... Направо си плачат са познатото скандиране:"К**** сте!"
13 Септември 2013 10:32
щурчо13 Септември 2013 00:05

Некой Параграфин или цръвен еничерин, нема ли да и поиска оставката след сите дрънканици за "майчин език", ъм!?

А не. Коалиционния партньор трябва да се падкрепя.
13 Септември 2013 12:55
Чудничко, щяло да се промени? А дано, ама надали! Как е досега?
Добрата държава издава хубав закон- примерно безплатно предучилищно обучение от 4-5 год.възраст.
Добрата държава прибира всички приходи на общините и ги кара да и плащат ДДС
Добрата държава намалява събсидиите на лошите общини и им делегира все нови дейности без съответен ресурс.
Лошите общини не се справят щото пари нема!
13 Септември 2013 13:02
Госпожа Налбант да се грижи за българският език е все едно министър на образованието в Израел да е Гюнтер Ферхойген.
13 Септември 2013 13:21
Днешната система на образование е объркана. Гледат се разни глупави неща, които са МНОГО МНОГО ВАЖНИ, ама на пръв поглед! Не е важно дали ще има 20 или 35 деца в стаята. Важно е да има дисциплина в клас, дали ще го гледат в очите учителя и ще слушат. Аз от 1 клас съм учил по 6 часа на ден 6 дни в седмицата - това прави 36 часа седмично! И бяхме над 30 деца, вече не помня колко сме били. Но учехме здраво и слушахме учителката си - тя се казваше Мария Стоева, преподавала ми е от 1950 до 54 год. в 13 у-ще "Кирил и Методий" в София - училището да женския пазар (тогава Георги Кирков, добре че стои паметника му все още до училището...).
А що се отнася до теглото на учебниците - работата би се оправила много лесно. ПРОСТО - да се въведе някаква заповед ли ще бъде, указ или друг нормативен акт (вече не им знам имената) - всички учебници да се печатат на тънка хартия, май й казваха вестникарска. И готово! Ние мъкнахме също много учебници и тетрадки, при това не на гръб, а в чанти носени на ръка...
И още веднаж - всички трябва да разберат, че при демокрацията има свобода, повече свобода от при онзи режим, дето някои му казват комунистически. Но тази свобода не е слободия! Друго няма!!!
13 Септември 2013 14:52
Образованието ни си има министър -Анелия Клисарова, експерт рентгенолог
(снимка: натиснете тук)
13 Септември 2013 17:04
Впрочем колкото и да съм предубеден към кадрите на ДПС, особено свързани с образованието, и още повече когато говорим и за майчин език, тази тука мисля че се изказа доста точно, и са малко нещата за които бих тръгнал да и опонирам.

Въпроса е че както обикновено с ДПС очаквам да са само думи, и на реалност да си правят това което си знаят...
13 Септември 2013 18:05
В наши дни математиката не дава особени шансове за житейска реализация, освен ако не се занимаваш с програмиране, донякъде

Не е работа на математиката да дава житейска реализация!Математиката е фитнес за ума и като такава е основа за други дейности даващи реализациия.
Ако не сте го проумели язък ви за образоованието.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД