Така преди пет години бе отворено досието "ДАНС", а Станишев като премиер получи заради това ласкавото прозвище от САЩ Мистър Клийн. |
Но макар че спецслужбата е изрядна в отчетите, само агентите знаят какво се крие зад числата. Което оставя неприятния привкус, че всичко е едно чисто отбиване на номера. Според сегашния отчет
ДАНС е обработила 1071 уведомления за съмнителни операции
по Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП) на обща стойност 270.2 млн. евро. В документа се твърди, че образуваните оперативни преписки за съмнителните операции са 462. Самата ДАНС пък изпратила 309 сигнала до МВР и прокуратурата на обща стойност 339 549 311 евро. Агенцията е открила съмнителни операции за още близо 70 млн. лв. Това станало, след като са разровени подадени в ДАНС уведомления от търговските банки за 104 893 операции за над 30 000 лв. Отделно от това службата е получила 2759 уведомления от други задължени по закон лица - като хазартни оператори, адвокати, нотариуси, фондации и пр. Всички те били въведени също в електронен регистър. Там отишли и банковите съобщения. Отделно от това в ДАНС са получени 689 уведомления за пренос на парични средства през граница - 531 за внос и 158 за износ. Направо да те заболи главата от толкова нищонезначещи цифри.
Интересно е, че на основание всички тези, звучащи страшно данни, както и на база информация от самата агенция със заповед на финансовия министър са спрени само 8 операции на стойност 544 880 евро. Материалите по тях са пратени по компетентност на прокуратурата. Но не става ясно какво се е случило с останалите 339 млн. евро от съмнителните операции.
В отчета на службата е записано още, че за полугодието са приложили 10 656 разузнавателни способи и методи. Експлоатирани са 893 СРС по общо 1091 искания. Обяснения за извършени дейности и постигнатия резултат липсват.
"Съвместно с МВР, прокуратурата и чужди специални служби са осъществени 98 контраразузнавателни операции". В изпълнение на контролните функции на агенцията са проучени 35 324 лица и 343 сделки и са осъществени 17 184 проверки в организационни единици и юридически лица, отчитат още от ДАНС.
Общият брой на изготвените в спецслужбата документи до адресати в България пък е 1668. От тях с аналитично-прогностичен характер са 35, а с информационен характер - 1633. Тук
се имат предвид и докладите до президент, правителство и парламент
Агенцията е работила и по общо 99 прокурорски проверки, от които 37 са образувани по информация на самата ДАНС. Изпълнявани са задачи и по 57 досъдебни производства. 38 от тях са образувани по информация на ДАНС. Към прокуратурата са изпратени общо 108 сезиращи справки, съдържащи информация за престъпления или нарушения на българското законодателство, пишат от ДАНС. От цялата работа става ясно, че за 39 млн. лв. има 37 образувани прокурорски преписки. Агенцията има оправдание - занимава се с проучванията за допуск до секретни данни, не може да казва всичко, основно оперативна и аналитична служба е, едва сега ще може да разследва и да арестува и т.н.
Но определено една от основните задачи, откакто бе създадена структурата, бе да се бори срещу най-тежката организирана престъпност, мафията, корупцията по високите етажи. Като се изключат два-три случая на операции срещу един зам.-министър, данъчен началник и зам.-шеф на бившата агенция за младежта и спорта, за друго човек не може да се сети.
Дребен детайл е, че и тримата бяха оправдани по-късно. Преди време прокуратурата обяви, че "колегите от ДАНС са свикнали да работят като информационна служба" и "материалите, които стигат до нас, съдържат повече обобщения и анализ, отколкото конкретни факти". Обвинението е категорично, че има тенденция да правят изводи, вместо да се търсят доказателства. Все пак прокуратурата си оставя вратичка да не се смрази с ДАНС - службата работела по много сложни казуси, които изисквали повече време за разследване.
Да, финансовата пунктуалност на службата е впечатляваща
Тя е записала дори приходите, които са в размер на 132 587 лв. - най-вече от влезли в сила наказателни постановления за наложени глоби и имуществени санкции по закона за прането на пари и по този за защита на класифицираната информация. Има и приходи от наеми на имоти -18 550 лв. Записани са дори приходи по Закона за електронните съобщения в размер на 100 лв. Дори е отбелязано и плащане на членски внос от близо 3 хил. лв., без да е ясно къде точно членува ДАНС. Дотук добре. Обаче агенцията има голям бюджет и огромни правомощия и е нормално да отчита схеми за източване на над 5 млрд. лв. ДДС вместо глоби от 100 лв. А и екстрите й не са малко. Агентите имат право самостоятелно да използват СРС, да внедряват свои хора във фирми и ведомства, да привикват, да събират информация, откъдето се сети човек, да контролират кореспонденция и какво ли не още. Ползват се с първа категория труд, застраховки, безплатни билети, добавки към заплатите, медицинска помощ в правителствена болница, както и в болниците на МВР и на Министерство на отбраната, пари за храна и за почивки, пазене на мястото на агентите, ако бъдат избрани за депутати, и т.н.
Това, което не се вижда от пунктуалния отчет, е доколко ДАНС е ефикасен механизъм срещу организираната престъпност и корупцията по високите етажи. От юни насам това е най-често споменаваната абривиатура в държавата, но не защото е правила операции, ефективни разработки, реализации, арести на знакови фигури от подземния свят и корумпирани политици. ДАНС стана кръстница на протеста заради кръстника на властта, който я оглави за малко, но, както каза Лютви Местан, "се отказа да консумира директорския пост". Преди да се стигне до ДАНСwithme, по времето на Цветанов агенцията бе завряна в осма глуха, защото ГДБОП и Флоров бяха неговите фаворити. Особено след като именно от ДАНС изтече записът "Мишо Бирата".
Всъщност онова, което очакваме, е ДАНС да даде покана за танц. Нейна работа дали ще е "Криминално танго" или "Затворнически рок".