Сирийската опозиция поиска международната общност да забрани на Башар Асад да използва балистични ракети и авиация срещу цивилното население на страната, освен договореното преди ден между САЩ и Русия премахване на химическия арсенал на режима в Сирия. Въстаниците искат също така на правителствените войски да бъде забранено използването на танкове и друга тежка техника в населените места. Според опозицията тези мерки, заедно с унищожаването на химическото оръжие, ще прекратят масовите убийства на сирийци. Ден по-рано противниците на режима на Асад заявиха, че ще продължат да се борят да падането му от власт, независимо от постигнатото между Вашингтон и Москва споразумение за предаване или унищожаване на химическото оръжие до средата на 2014 г.
Планът предвижда до една седмица президентът Башар ал Асад да предостави изчерпателна информация за запасите от това оръжие. Инспектори на ООН трябва да влязат в страната не по-късно от ноември. Целта е до средата на 2014 г. сирийското химическо оръжие да бъде унищожено напълно или изнесено от страната, добави Кери. Финализирането на техническите подробности ще стане от Организацията за предотвратяване на химическите оръжия.
И двамата външни министри - на САЩ и Русия, казаха, че ако Дамаск не спазва споразумението, ще трябва да понесе последиците от задействане на Член 7 от Хартата на ООН, предвиждаща санкции и военни операции. За това ще бъде подготвена резолюция на Съвета за сигурност на ООН.
US държавният секретар Джон Кери посочи, че няма споразумение между Москва и Вашингтон какви би могло да са тези мерки. Президентът Барак Обама приветства споразумението и отново каза, че си запазва правото да употреби военна сила срещу режима на Асад. Руският дипломат №1 Сергей Лавров поясни за сделката, че "няма нищо за употребата на сила или за автоматично задействане на санкции."
Съботното споразумение от Женева между държавния секретар на САЩ Джон Кери и руския външен министър Сергей Лавров предизвика положителни отзиви по света. Великобритания обаче изтъкна, че без незабавни действия, то ще се обезсмисли. Британският външен министър Уилиам Хейг определи решението като "съществена стъпка напред". Френският му колега Лоран Фабиюс обаче смята, че това е само "първият етап". Хейг заяви, че споразумението трябва да бъде последвано от незабавни действия за поставяне под контрол на сирийските химически оръжия, за които се предполага, че са разположени на територията на цялата страна. Сега зависи изцяло от режима на президента Асад да се съобрази напълно със споразумението, посочи британският външен министър. Международната общност, включително Русия, трябва да търсят пълна отговорност от Сирия, което означава да се прави всичко по силите за спиране на продължаващото кръвопролитие в Сирия, заяви още Хейг.
Той ще обсъди темата в понеделник в Париж с Фабиюс и Джон Кери, който ще пристигне във френската столица от Израел. Покана да се включи в разговора е получил и турският външен министър Ахмет Давотоглу в телефонен разговор с американския държавен секретар.