:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,950,112
Активни 283
Страници 8,955
За един ден 1,302,066
Криза

Как да учим, за да работим, а не обратното

Нашият трудов пазар прелива от висшисти, а е изключително трудно да се открие свестен служител, който да разбира от нещо
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Образователната система - другият играч в схемата - има по-голяма полза да вкарва младите в университети, отколкото в кратки обучения. Затова имаме с хиляди повече места във висшите училища, отколкото кандидатстващи. Това е отрицателен страничен ефект на образователната ни система, с който все още не сме се справили.
Прочетох статията на Ивайло Калфин относно въвеждането на програмите за двойно обучение (малко в училище, повече чиракуване) като мярка срещу нарастващата младежка безработица. Тази стратегия има четирима активни участници - държавата, която стимулира, образователната система, която предоставя услуга, бизнесът, който гони печалба, и младите, които са податливи на социален натиск.

Държавата при даден проблем винаги би избрала подход, при който се правят минимални реформи, добавят се стимули и регулация и най-вече - хвърлят се маса пари върху даден проблем. Виждаме това във всеки аспект през последните 20 години в България и сегашният кабинет засилва тенденцията с необмислено увеличаване на социалните плащания. Хвърлянето на пари по даден проблем само по себе си не води до решение - трябва добре да се обмисли каква ще е дългосрочната полза за фирмите. Ако нещо като това, което предлагате, се прави, то трябва да е с минимални пари от държавата. Ако бизнесът не вижда икономически смисъл в краткосрочен план, а гони само субсидиите, нищо няма да се получи.

Бизнесът наистина изпитва глад за специалисти, но



грешите, като мислите, че чиракуването ще оправи това



Икономистите, инженерите, математиците, програмистите и мениджърите не излизат от схеми като тази. В Германия такова чиракуване подпомага онези, които не са влезли в университета и нямат занаят, с който да се изхранват. В този смисъл държавата спестява от бъдещи социални помощи, като ги инвестира в занаятите. Насочват ги предимно към професии, които са изключително важни за обществото - монтьори, строители, заварчици, водопроводчици и прочие, но не непременно такива, от които бизнесът изпитва глад. Това важи както за страните, които са изброени в писмото, така и за България.

Образователната система - другият играч в схемата - има по-голяма полза да вкарва младите в университети, отколкото в кратки обучения. Затова имаме с хиляди повече места във висшите училища, отколкото кандидатстващи. Това е отрицателен страничен ефект на образователната ни система, с който все още не сме се справили. Наистина, тези курсове ще са предимно в средното образование или в специализирани училища, но когато имат избор между лесно висше и някакъв занаят, децата и родителите биха избрали това, което догмата диктува, че е по-перспективно. Висшите училища пък ще отговарят на търсенето.



Така стигаме до младите



Повечето от тях се стремят към определен вид работа, за който дипломата е изискване. Заради обезценяването на висшето образование в България то е нужно дори за елементарна чиновническа работа в клон на банка - нещо, което в Германия се прави с шестмесечно обучение, и при това смея да твърдя - доста по-професионално. Причината е, че докато в това шестмесечно обучение се получава реален практически опит, много млади в България вземат "нещо висше", без дори да имат реални знания и след това обвиняват държавата, че не ги взема на работа.

Заради това идеята за нова работническа класа от млади хора, които са наясно с възможностите си и виждат успеха точно в чиракуването, е химера предвид нагласите на обществото. Не поставям под въпрос нуждата от такава мярка - дърводелците, строителите и майсторите като цяло печелят повече дори в следкризисното време от доста "висшисти". При повишаване на жизнения стандарт именно липсата им дърпа прогреса назад. Въпросът е, че децата трябва да го видят и да се махне стигмата от професионалните училища и този тип професии.

Предложението на Ивайло Калфин обаче е да се пригоди тази стратегия, за да се справим с младежката безработица в условия на криза, а това е невъзможно. Както казах, за да е устойчива, бизнесът трябва да вижда икономическата полза от нея или няма да поеме риска да инвестира в нея. В кризата на доверие, в която се намираме, готовността им да рискуват е нищожна. Да, държавата може да ги компенсира за отделения човешки и икономически ресурс, но опитът сочи, че тези фондове бързо се превръщат в единствената цел на занятието. Изградения от много правителства и програми модел за стимулиране на бизнеса диктува също, че ако искаш да оцелееш, трябва да имаш минимални допирни точки с държавната машина.

Тезата, че точно липсата на хора би стимулирала бизнеса да въведе чиракуване, също не е валидна, защото липсва друг тип специалисти.



В пазар, преливащ от висшисти,



е изключително трудно да се открие свестен служител, който да разбира от нещо. Този проблем не се оправя с шестмесечни обучения, чиракуване или еднократни стимули от 350 лева, платени с държавен заем. И сега има стажантски програми, които помагат в тази насока и определено трябва да бъдат разширени драстично. Има и много частни инициативи, като академията на "Телерик", която доста успешно се бори с недостига от IT специалисти у нас.

Не ме разбирайте погрешно - подкрепям идеята за чиракуването. Изброявам само причините защо би била просто поредното скъпо политическо клише, ако не бъде премислена поне малко, преди да се приложи. Началото ще е навярно най-трудно - трябва да измислите начин да убедите десетки хиляди младежи и родителите им, че "гарджето" им просто няма потенциал за висше образование и би имало далеч по-успешно бъдеще, ако подхване някой занаят - било то майсторлък или чиновническа работа. В същото време трябва да вдигнете социалната стигма над професионалните училища и да занижите формалните изисквания при наемане на чиновници на определени позиции. Последното е нужно, защото ще се окаже, че младеж, минал 6-месечно обучение с чиракуване, е далеч по-подготвен за държавната администрация, отколкото магистър от някой си университет.

Както винаги проблемът не е в идеята, а в детайлите. В подобни програми за подпомагане мантрата е, че щом имаме пари, ще решаваме изскочилите проблеми в движение.





48
4347
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
20 Септември 2013 19:45
"Как да учим, за да работим, а не обратното", т.е. как да работим, за да учим ли

Този проблем - неспособността да се формулират ясно най-простичките мисли, започва да се превръща в пандемия. Какво да му чете човек на текст с подобно заглавие



нова работническа класа от млади хора... е химера

Точка. Не може да има работничеса класа там, където няма икономика, която да създава работни места.
20 Септември 2013 20:05
Обратното е всеизвестно - учи , за да не работиш.
Съгласна съм с автора, ние отново ще откриваме колелото. А положението с кадрите е отчайващо и става още пО. В България занаятчиите изчезват.
20 Септември 2013 20:23
Г-н Юруков, мислех яко да те отшия, щото по инерция помислих че са те довлачили от вебкафе, ама видях, че си си дал адреса на блога, погледнах го и те видях на снимката, че си млад.
Голяма е кашата за България в главата ти, затва - глей сега и не се заблуждавай:
1. Капитализъм няма. Има държавни чиновници, назначени на длъжност "капиталист".
2. Бизнес няма. Конкуренция няма. Пазар няма. На чиновниците, назначени на длъжност "капиталист" им е абсолютно все едно има ли печалба от "бизнеса" им или няма. Длъжността им не зависи от това.
3. Производство няма. Цялото разпределение, търговия и инфраструктура се организира и управлява от държавата.
4. Населението е поставено в социално менгеме, и големият доброжелател отвън непрекъснато навива ръкохватката на менгемето и хуманно стяга матряла. В тая ситуация всички - и стари, и млади - са излишни, и все повече. Старите са ги замразили по местата им (по-евтино е отколкото да ги регистрират като безработни). Младите обаче са ТРЪН за държавата - ни да ги замрази, ни да ги регистрира. В крайна сметка пак ги замразява. Фризерът е наречен "университет".
5. На държавата не й трябват никви "професионалисти", никви дърводелци, строители и майстори. Ако зависеше от държавата, престоят в университет във фризера щеше да продължава до 48-годишна възраст (защото всеки, претендиращ за каквато и да е работа, е ИЗЛИШЕН), а без диплом от университет щеше да е забранено назначаване дори на позиция "уличен мениджър по чистотата". Държавата не може да удължи отведнъж университета до 48 г. (засега), но прави всичко, което е по силите и, да го удължава малко по малко.
Изводи по-нататък за образование, професия и търсене на работа си прави сам.
20 Септември 2013 21:28
Има и много частни инициативи, като академията на "Телерик", която доста успешно се бори с недостига от IT специалисти у нас.
ПУЦ за програмисти?А някои се цупят на заместник министри-кинезитерапевти.А какви мерки се вземат за преодоляване на недостига на телефонни(смартфонни,таблетни)хигиенисти?
20 Септември 2013 21:41
И аз да покажа нещо - Натисни тук
Натисни тук
--------------------------------
Сайтът на Генек

20 Септември 2013 22:05
Трябва да се премахне масовостта на висшето образование/прекалено некачествено е в момента заради масовостта/. Държавата да обяви едиколко си стипендии на година за най-добрите студенти по определени специалности. Всеки друг да си плаща цялото висше/има кредити, има други стипендии и т.н./, без да има помощ от държавата както е в момента. Тъкмо ще се намалят безбройните знайни и незнайни университети, които само печатат дипломи.

А що се отнася за научаването на занаят. Хубаво е. Но в момента няма работни места. А няма работни места, защото тия които трябва да създават, не го правят. Защото данъчната ни система ги поощрява да не правят нищо. Натисни тук
20 Септември 2013 22:26
трябва да измислите начин да убедите десетки хиляди младежи и родителите им, че "гарджето" им просто няма потенциал за висше образование
Човек като гледа нашите бизнесмени, политици и държавници, просто няма начин как да бъде убеден да не праща "гарджето" във ВУЗ-а. Да изкара едно "вишо", в чужбина по-добре, че да не се излага кат Румяна Желева, Деян Пеевски, да не е прост кат Бойко Борисов, да не лъже глупаво кат Местан и Станишев и да не се напиня да ръси дивотии кат Красен Станчев, Алекс Алексиев, Илиян Василев и тям подобни соросиди, обслужващи чужди икномически и политически интереси.
20 Септември 2013 22:30
Телерик академията е много добра инициатива. И‌ Светльо Наков е пичага. Който наистина иска, ще научи нещо практическо там. Сравнено с ФМИ не съм сигурен, но спрямо псевдо дипломи по информатика от незнайни "университети" от рода на П.У.Т.К.А със сигурност е доста по-добро.

е, вярно че и летящите асистенти като маркса с двата минуса трябва да ядат от време на време, ама времето когато плащаха заплати за разясняване на ленинизма и сталинизма, изтече, марксчо!


21 Септември 2013 00:06
Бизнесът наистина изпитва глад за специалисти




Айде, холан.
За наште каскети, дето станаха пишман - бизнесмени с парите на Декамесето през 90-та година им трябват сал охранители и компаньонки.
21 Септември 2013 00:34
грешите, като мислите, че чиракуването ще оправи това
Икономистите, инженерите, математиците, програмистите и мениджърите не излизат от схеми като тази. В Германия ...

Уважаеми г-н Юруков, простете, но опитът Ви за есе не струва.
В света има само три образователни системи:
Руска, основана на феноменалната мотивация на обучаващите;
Японска, в чиято основа стои феноменалната мотивация на обучаваните;
Никаква. Там сме и ние, да не би да пропущиме
21 Септември 2013 00:55
да не би да пропущиме
Май Финландия. Все требе да има едно място, където цялото общество е мотивирано.
21 Септември 2013 03:36
Докато не се дефинира "бизнесът", всякакви подобни са от пусто в празно. Поне една пета от висшистите могат всеки ден да натракат подобно есе. От което полза няма, разбира се.
21 Септември 2013 07:06
Песимистична статия.
За протокола:
- Освен "висшисти" има и Висшисти.
- 'да се справим с младежката безработица в условия на криза, а това е невъзможно' - няма невъзможни неща. В желание всичко се постига.
- 'поредното скъпо политическо клише, ако не бъде премислена поне малко, преди да се приложи' - кое тук е скъпото? Не намирам причини стажуването да струва някакви пари на Държавата.
21 Септември 2013 07:38
Я, стига сте циврили.. Който го може, го прави.. Да ме прости г-н Дончев - да не излезе като реклама или подмазване - ама Овргаз прави точно това което е нужно... Училища, образование, кадри..
Не само газопрдажби
21 Септември 2013 08:05
"Кадрите решават всичко"
И при капитализма приказката си е вярна. Въпроса е да има система за положителен отбор, Сталин е успял /поне докато е бил жив/ да я направи с бой и страх, американците /поне до скоро/ с моркова на "американската мечта", японците с вродената дисциплина, китайците комбинират метода на Сталин и на американците.....
А, ние?
21 Септември 2013 08:19
При тези дипломи раздавани на килограм,за какви умения може да става дума?
21 Септември 2013 09:06
Меат -
Какво е това "БИЗНЕСЪТ"???
-----------------------------------------
Сайтът на Генек

21 Септември 2013 10:05
Няма как да не се обезцени образованието, след като държавата остави хиляди лекари, учители, инженери и др. специалисти през 90 - те години да карат таксита, да редят или носят тухли. Всичко тава беше видяно от младите тогава и решиха, че нема да учат( защото за инженер или доктор, бая пот требва) ами ще стават "бизнесмени".Нароиха са хуманитари.Не си струва тежкото следване за да ти плащат 500 лв.Затова няма инженери и доктори, ще свършат и учителите скоро.
21 Септември 2013 10:33
Всичко тава беше видяно от младите тогава и решиха, че нема да учат( защото за инженер или доктор, бая пот требва) ами ще стават "бизнесмени".
не,не, не. това не важи за инженери и доктори и математици и други подобни за които се иска много сиво вещество. децата които стават такива отиват да следват там от любов към специалността, а не от някакви комерсиални мотиви. така е било и така ще бъде.
21 Септември 2013 11:00
Ти заеби тая работа, любов на гладен стомах е мнооо тежко чуство, а младите не са идиоти.
21 Септември 2013 12:15
има и други видове любов и жажди, като например жаждата за знания.
ван гог? от алчност ли е бил ръководен когато рисува слънчогледите?
21 Септември 2013 12:53
Говорим за това как е на практика при нормалните хора. А, изключения винаги е имало и ще има. А, специално Ван Гог очевидно не е бил нормален.
21 Септември 2013 13:06
свестните у нас считат за луди
както е казал един друг велик човек.
21 Септември 2013 13:13
Румене,
прав си - Ван Гог не е бил нормален.
В природата няма слово, няма култура, няма литература, няма живопис, няма ... Абе, няма мислене! Има нагон, рефлекс - придобит и вроден, инстинкт.
И две основни цели - оцеляване и размножаване.
Това е нормата!
Останалото - култура, цивилизация, създаване, творчество, анализ, естетика...
Не влиза в природните норми.
Тоест - по-голямата част от човечеството е нормална. Но има и ненормалници.
А образование и обучение не са едно и също. В природата има обучение. Образованието, свързано с мислене, разбиране, развитие...То е за ненормалните.
Затова - на "бизнеса" са му нужни нормални хора. Бачкатори и консуматори.
Другите трябва да бъдат овреме отклонени от гибелния /за "бизнеса"/ път. Или смазани - с невнимание, мизерия, законово...
Така че - да живее нормата! И "бизнеса"...
--------------------------------------------------------------
Сайтът на Генек

21 Септември 2013 13:53
21 Септември 2013 14:16
И като унищожите нормалната част от населението? "Генийте" от де ше додат да ви нарисуват "слънчогледите"? Кадри можеш да отбираш, докато има от какво, е имаше ма свърши. Ако не бъде запуснат някакъв механизъм за създаване на кадри и стимули за положителен подбор, скоро нещата ще свършат съвсем зле. Друга тема, може ли изобщо днешното "корпоративно" общество да направи нещо полезно. Но, ако некой верва че гениалните математици са кат гъбите, растат си сами и сами ше му поднесат чудеса на тепсия.... може и да има такива случаи но това са изключения.
21 Септември 2013 14:39
Започваш откровено демагогски...Кой, къде, кога е казал, че трябва да се УНИЩОЖАВА нормалното население? Дори напротив - в подобни материали се иска да се затруднят, ако не и премахнат всички възможности за развитие, ненормалните.
С две думи - регионът тук е курортен и земеделски. Значи - всички деца да се готвят за орачи, копачи, сервитьори и проститутки.
--------------------------------
Сайтът на Генек


21 Септември 2013 14:40
Що се отнася до растежа на математиците - ами нали това говоря? Че трябват грижи за намирането и отглеждането. Но "бизнесът" иска бели роби - независимо дали математици или шивачки.
Какво ДАВА насреща тоя "бизнес"?
И, можеш ли да кажеш - КАКВО Е ТОВА БИЗНЕС?
----------------------------------
Сайтът на Генек

21 Септември 2013 14:55
С две думи, ако ше развиваме "модерно селско стопанство и туризъм", квато е мантрата последните 23г, то отговора е ДА, нужни са трактористи, келнери и проститутки. Математици никому не са нужни. Т.е. трябва да се каже кво ше се прави, трябва да се отглеждат и подбират кадри за това коет сме решили да правим. Което се и прави.
Искам да кажа че не се наблюдава недостиг на кадри за селското стопанство и туризма.
ПП БИЗНЕС е това коет прави пари...... а, според модерните разбирания, щом бизнеса прави пари, на всички им е готино
ППП Верно пари не мое се ядат..... но америката123xyz, ше потвърди че по-важно нещо от тех нема => по-важно нещо от бизнеса нема и ние живеем за да му е гот първо на него.
21 Септември 2013 15:03
президент и министъра първи да запишат децата си...след тях-целокупния "бизнес"...
21 Септември 2013 15:08
Не виждам какво спорите. Само си представете как карате учителите по български да се справят с матурата по математика, и учителите по математика да се справят с матурата по български. Резултатите ще са плачевни. А изводът е, че системата е сбъркана от доста време.
21 Септември 2013 15:18
отказваме се от образование за да мундщроваме дебили,защото и сега у-щата били калпави...стратези
21 Септември 2013 16:34
Абе, някой да се е сетил, че става дума за деца, за хора?
И основният въпрос е - училището защо съществува - да дава възможности и знания на децата? Или да създава кадри за някакъв бизнес?
Говори се като за някакво предприятие, което произвежда /да - така казвате!/ нужни някому детайли за производството. Които може да се нарекат кадри, роби или части...Все тая...
Децата хора ли са? Или просто НУЖНИ някому кадри?
И си спестете мантрата, че трябва да имат занаят, за да ядат. Нека ТЕ да решават кой какъв ще стане.
Добре, че все още не се говори /но се намеква!/ за задължително обучение по нужни някому професии и задължително разпределение по работни /де ги?/ места...
Таварищ Троцки се хили на оня свят...
---------------------------
Сайтът на Генек

21 Септември 2013 17:00
RumenS
Сталин е успял /поне докато е бил жив/ да я направи с бой и страх...

Ох на мама смасленото! А как ти звучи малкия златен медал за завършване на средно образование с отличие?
Шестнайсет и половина грама злато 14 карата? За всяко дете, завършило последните две години от средното образование с отлични оценки?
А как ти звучи големия златен медал (трийсет и пет грама злато 14 карата), даван на деца, завършили средното образование само с отлични оценки? От първи до десети клас?
Бой и страх, а?
Учредени са 1945, когато на работниците давали 550 грама хляб дневно, а на всички останали - 350 грама.
През 1946 Монетният двор на СССР изразходвал хиляда седемстотин четиридесет и един килограма рафинирано злато за производството на въпросните медали.
Бой и страх, а?
21 Септември 2013 17:07
RumenS
21 Сеп 2013 11:00
Мнения: 3,958
Ти заеби тая работа, любов на гладен стомах е мнооо тежко чуство, а младите не са идиоти.

Ма тоа верно бил от наште.
Шалом, тавагишч!
21 Септември 2013 17:10
Пъпъ - _____________________________________________
Желѣзной рукой загонимъ человѣчество къ счастiю!
21 Септември 2013 18:43
Сталин действително е унищожавал некадърниците и страхът че ако чиновника не си върши работата или крадне ще отнесе куршума го е имало. Аз не твърдя че това е лошо, мисля даже е много добър начин да заставиш елита да работи за народа си. Те затова сегашните кат чуят "Сталин" и почват да бълват змии. Отделно че е насърчавал умните и верните /както той го е разбирал/. Но все пак се е издънил, не е успял /не е могъл?/ да направи система, която да работи и без него.
21 Септември 2013 20:14
образование и здраве от права станаха "продукт" на системата.стока или екстремент?
21 Септември 2013 20:26
Пак много шум за нищо и празно умуване около прости като боб неща.

1. За да има място за младите, трябва да има ръст на икономиката.
2. За да има ръст на икономиката, трябва да е конкурентоспособна.
3. За да е конкурентоспособна, трябва... Трябват много неща, ама не им е тук мястото...
21 Септември 2013 21:59
И защо да учим като след това няма да ни плащат за положения труд?

Ниското заплащане на труда е в основата на всички проблеми.
Как е възможно цените на основните стоки да са над европейските, а доходите - в пъти по-ниски?

Така всичко се руши, бавно, но славно...
България умира!
За мое най-голямо съжаление!


22 Септември 2013 01:17
В подкрепа на Генко:
къде го овой българско BUSINESS?
Сущий он, де в криза и намаляла популация не може да си намери метачи, продавачи и техници (при 1/3 висшисти от целокупното работоспообно население) ? Де плаща като за "Бог да прости" и вие - немало производителност? Он ли же бизнесо, де чака от образованието специалисти по "дупки пробиваме всякакви"? Сущий он бизнес, според който БГ е като Алиса в страната на чудесата, където се чака безкрайно нарастваща печалба от сега до довечера? Де търси "лоялни, мотивирани, амбицирани, с отлични комуникативни и презентационни умения"?
22 Септември 2013 10:18
Натисни тук
22 Септември 2013 12:30
Традиционна обява:

"Търси да назначи млад служител, 5 години стаж, английски, немски френски предимство, работа в млад динамичен екип. Да обича предизвикалствата и да умее да работи под напрежение и скъсени срокове. Да работи с МС Офис, като Фотошоп и ХТМЛ са предимство. Заплащане: на интервюто"

В превод:
"Търси се млад, ентусиазиран балък, който няма как да има 5 години стаж, понеже е млад, но пък като се изтъкне това и представите за висока заплата отпадат. Да е завършил аглийска гимназия, и университет, щото шефа е с основно, и може да крещи само по висшисти, а и все някой трябва да превежда английският спам в е-мейла. Всички останали в офиса са подобни, като работното време е 24/7, шефчето крещи и звъни по всяко време, всичко се иска за вчера. Да знае да пише документи, обаче ако се наложи, да направи и някоя реклама във Фотошопа и да поддържа уеб сайта. Заплащане: най-много 300 лв. За повече може да говорим след 3-4 години, но тъй като е абсурд, човек да се задържи повече от 5 месеца, няма за какво да се говори. Отделно, шефа дава много пари за тоалетна хартия в офиса и разходите са огромни!"

Те толкова за тоя "материал".
22 Септември 2013 16:38
младите не са приоритет за това правителство. бойко строеше детски градини, а не вдигаше пенциите. а дрогарят орешарски щял да увеличи пенсиите защото пенсионерите гласуват за комунистите, а децата от детските градини-не.
22 Септември 2013 17:57
-изтрито-
22 Септември 2013 18:04
Бизнесът наистина изпитва глад за специалисти
Не е точно така.
"Бизнесът" изпитва неописуем глад за НИзКОПЛАТЕНИ специалисти.
В конвертируемите професии...
22 Септември 2013 18:20
пенсионерите гласуват за комунистите, а децата от детските градини-не.


Унуката, изучена в елитна детска градина, бленуваше да гласува за Бойко, в каквото и да е държавническо качество, и съответно за ГЕРБ. Бе им единодушна детска кристална мечта, цяла в небесно-синьо и розово.

Някои политически невежи отроци отдаваха преференции на Хана Монтана...
22 Септември 2013 18:32
Хана Монтана ... Это даааа! Ав-то-ри-тет!

Офтопик, тези дни като вървеше новината за онова изследване - какво не знаят младите - си помислих "А какво ли щеше да е аз да се събудя един ден забравил, каквото те не знаят?".

Е, за симетрия, можете да се запитате "А какво ли щеше да е да се събудят те един ден, узнали, каквото ние знаем?"

Има една такава наука - футурология. Може би в нейния метод можем да открием отговори на въпроси като горните два, а?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД