:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,740
Активни 397
Страници 27,150
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

След 12 години в армията военният не мисли

Ако падне таванът на пенсиите, тези, които имат над 20 години служба, сами ще си тръгнат и ще освободят места за млади хора с нови идеи, казва шефът на легия "Раковски" Иван Милов
Снимка: Борислав Николов
Старши лейтенант Иван Милов е председател на легия "Раковски" от началото на 2001 г. Завършил е ВВВУ "Георги Бенковски" през 1997 г. 30-годишен. Женен, с две деца.



- Г-н Милов, поискахте да бъде премахнат таванът върху пенсиите на военните. Защо само за тях, а не за всички?

- Ние сме военна професионална организация и е нормално да се интересуваме само от настоящите или бившите военнослужещи. Не съм против да махнат прага и на лекарите, учителите, миньорите, но това е работа на техните синдикални организации.

Правим реформа в армията, но по този начин, който в момента се прави, не става. Нещо механизмът не работи. Изкуствено се мъчим да направим първо вертикалното движение. От една страна намалихме пенсионната възраст, за да махнем над 500 полковници, а те се оказаха 119.

-----------------

Другото е хората, които имат право на пенсия. Това са тези, които имат над 20 години служба в армията, но са на възлови длъжности и още стоят на служба. Ако падне таванът на пенсиите, те сами ще си тръгнат. Така ще освободят нови работни места. Така може да се изпълним и хоризонталното движение. Основният им мотив да останат на работа е да взимат заплата. В момента хората, които имат право на пенсия, казват, че най-добрата пенсия е заплатата.

--------------------

- Няма ли да има социално напрежение - най-ниската пенсия на военен ще стане около 300 лева?

- За да няма напрежение, ние няма да натоварваме държавата. Предлагаме да бъде създаден специален фонд, който да обслужва единствено разликата между тавана и реалната пенсия. Ако военният трябва да взима 400 лева, а държавата му дава 200, то разликата ще се покрива от този фонд. Ние не искаме държавата да се ангажира към този момент със запълване на разликата. Аз им давам начин на решение. Парите за фонда могат да идват от продажбата на войскови имоти. Така и министерството ще има за цел да не ги продава на безценица.

- Като свършат тези пари, какво правим?

- Могат да се дават под дългосрочен наем пак имоти на армията. Може да поискаме директно финансова помощ от европейските институции. Този фонд може да съществува само 2 години, ако дотогава падне таванът на всички пенсии.

- Колко са военните пенсионери?

- Между 70 и 90 хил. души.

- Ако няма таван, каква ще е пенсията на един генерал?

- За генерал не мога да сметна, но на един полковник от ВВС с 22-годишен трудов стаж пенсията му трябва да бъде 450 лева. Това са пари, които той си е изработил и заслужил.

- Другото ви искане е държавата да осигурява работа на военните с над 12-годишен трудов стаж в структурите на местната и централната власт. Бихте ли пояснили какво по-точно означава това?

- Идеята ни я подсказаха колегите от Германия. При тях се смята, че един човек може да се адаптира социално, ако има служба в армията до 12 години. Над тези години се смята, че мисленето им вече е променено и трудно могат да бъдат преквалифицирани. В Германия по принцип работят по съвсем друг начин за социалната адаптация. Там военния започва да се подготвя 3 години, преди да бъде прекратен договора му, а не като при нас - само за 6 месеца.

-----------------

Там ти казват, ако имаш 12 години стаж, можеш да излезеш в пенсия или да отидеш на работа в държавните или общинските структури. В Германия един полковник много лесно може да се влее в бумащината, тъй като дълго време се е занимавал да попълва разни документи и да разнася папките по кабинетите. Той за друго не може да мисли. След 12 години работа в армията е доста трудно да накараш един военен да мисли. Тези хора обаче имат едно качество, което не може да им се отрече. Те са невероятно послушни и изпълняват всичко. Държавата така или иначе вече е инвестирала доста пари в този човек. Обучението на един летец е 100 хил. долара. Не е ли нормално държавата да не се интересува от тези пари и да ходят инвестициите й на вятъра.

--------------------

Дори гърците ни предложиха да им дадем 4000 военнослужещи и това е нормално. Тези хора са обучени и с минимални средства за курс по език ти имаш готов специалист. В Германия пък "Луфтханза" чака летците на входа на военното летище и веднага им предлага договор за 10 години. Единствено ние тук си позволяваме лукса да имаме две отделни сфери за обучение на летци - военна и гражданска.

- Какво предлагате като промяна на нормативната база, за да бъде уреден статутът на участниците в мироопазващите мисии и техните семейства?

- Това е принципна идея, която цели да защити участниците ни в тези мисии и техните семейства. Просто трябва да бъдат изравнени всички стандарти с останалите участници в мисиите на НАТО. Самите немци ни казаха, че не може един щабсфелдфебел, който е много ниско в йерархията, да взима 2 пъти повече пари от един полковник от унгарската армия. Щабсфелдфебелът, като види полковника, се изпъва и му отдава чест, но след като да си вземат заплатата, единият отива да пие бира, а другият не смее да пие и кафе, защото то струва 4 евро.

Към жените и децата на тези военни също трябва да има по-специално отношение. Техните мъже не са при тях и то не защото така са искали, а защото тяхната държава ги е пратила. Щом ще защитава интересите на държавата, тя също трябва да защитава техните. Първото нещо, с което може да се помогне, е облекчаване на здравното осигуряване и възстановяване на старата система на военна болница. Защо я разбиха?

- Но жената на този военнослужещ може да си е осигурена от мястото, където работи?

- Точно така. Обаче отива при личната си лекарка и тя и казва, че са й свършили безплатните картони. Тази жена и децата им по време на мисията трябва да имат достъп до военна болница. Мъжът й не е пратен някъде за удоволствие.

Трябва да има и данъчни преференции за момчетата. Защо неговото дете примерно да няма право да посещава по-добра детска градина?

- Защото е пазарна икономика и всеки плаща за това, което иска да ползва. Има детски гранитни, които струват по 1000 долара на година. От бюджета ли трябва да се дават тези пари?

- На Запад хората казват, че щом държавата си позволява лукса да изпраща контингент някъде, то тя е длъжна да подсигури и семействата им. Защо след като се върнат от мисията, трябва да им се присмиват, че са ходили някъде залудо?

-------------------

Направихме и предложение фирмите, които наемат освободени военнослужещи без право на пенсия, да получават данъчни облекчения. Цяла Европа стимулира частниците да наемат такива хора на работа. Ние пак забавяме процеса, докато проблемът не почука на вратата.

-------------------

- При евентуалното ни членство в НАТО няма ли тези неща автоматично да влязат в сила?

- Тези неща ще започнат да идват точка по точка и ние тогава пак ще пришпорим нещата и ще ги направим типично по български. Ние искаме още преди да получим реалното членство в НАТО да сме готови с тези точки. Искаме превантивно да подготвим социалната дейност, за да можем след 2 години да кажем, че и там сме изравнили нещата със стандартите на НАТО. Нашите бойци не трябва да се различават от останалите, за да няма напрежение.

- Какво от тези предложения ще искате да влезе в новия закон за отбраната, който ще се готви след срещата в Прага?

- В него първо трябва да се обособи работата на военнослужещия. Той трябва да знае своето бъдеще. След определен брой години какво да прави - да се уволни или да продължи да учи. Като падне таванът на пенсиите, пък ще ускорим реформата. Хората, които се махнат, ще освободят места и ще дойдат млади хора с идеи, които наистина ще провеждат реформата. Ние се надяваме да ни поканят на консултации, когато започнат да работят по новия закон.

- Тези идеи обсъждали ли сте ги с военния министър Свинаров и с шефа на ГЩ генерал Колев?

- Очакваме министъра да ни приеме, но около Прага е доста зает. Искаме да осъществим и среща с ген. Колев, за да разберем мнението на Генералния щаб. Досега обаче не съм чул някой да ми каже, че не иска да взима по-висока пенсия.

Дано да не влезем в унгарския модел. При тях всичко уж беше ОК, а в един момент се оказа, че не са изпълнили сума ти критерии като член на НАТО.

- Как ще коментирате парадокса, че тази година във Военния университет отново имаше наплив от кандидати и то предимно жени?

-----------------

- Доста е цинично, но си спомням как по БНТ се въртеше един клип, с който се подканваха кандидатите за военни, а във същото време вървяха съкращения. Тези хора за съжаление отиват там с акъла на средностатистическия българин, който си мисли, че щом си със шапка, ще си работиш и ще си пееш, а държавата ще ти плаща.

--------------------

С кой акъл се приемаха и преди години курсанти, след като беше ясно, че ще има съкращения? Можеше да обявят повече нулеви години, а не само две. Според мен реформата в армията стартира с идването на новото правителство, докато при Иван Костов умишлено се забавяше тази реформа.
2758
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД