Британското правителството предупреди, че ще предприеме сурови мерки срещу медии, които публикуват данни, предоставени от бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън, предадоха агенциите, като цитираха премиера Дейвид Камерън. "Ако вестниците не проявят социална отговорност, на правителството ще е много трудно да не предприеме необходимите мерки", подчерта той. Според британското законодателство властите имат право да блокират публикуването на всяка информация, ако тя според правителството може да нанесе ущърб на националната сигурност. В края на миналата седмица Камерън обвини Сноудън и вестниците, работещи с него, че "помагат на враговете на Великобритания", защото са разкрили методи на националните специални служби.
Междувременно стана ясно, че президентът на САЩ Барак Обама е разпоредил проверка на задграничната дейност на Агенцията за национална сигурност (АНС). Той заяви това в интервю за тв Ей Би Си. Според Обама проверката е необходима, за да се покаже, че техническият потенциал за електронно разузнаване на АНС е под контрол. Той отказа да отговори дали е знаел за подслушването на телефона на германския канцлер Ангела Меркел, като посочи, че информацията е секретна. Барак Обама ще нареди на АНС да спре да шпионира лидери на съюзнически страни, твърди сенаторката от Демократическата партия и председател на сенатската комисия за разузнаване Даян Файнстейн, цитирана от "Гласът на Америка". Тя заяви, че Белият дом я е информирал за това, но оттам отказаха коментар на думите й.
Евролидерите се отказват от мобилните си телефони, за да не бъдат подслушвани. Премиерът на Белгия Елио ди Рупо наредил на министрите си да оставят телефоните си в специална стая, преди да влязат на правителствено заседание, съобщи тв каналът RTL-TVI.