Румънски спецполицаи задържаха при рейдове в страната десетки хора, замесени в укриване на данъци, между които прокурор и чужденец. |
Над 50 души се разследват във връзка с делото за укриването на данъци. Шефът на Националната дирекция за борба с корупцията Лаура Кодруца Кьовеши съобщи, че по делото за укриване на данъци са замесени и хора с важни длъжности - служители на финансовото министерство, управители на фирми, адвокати, но и други лица, отбелязва агенция Медиафакс. От НДБК уточниха, че се проучва дейността на над 100 румънски и чуждестранни фирми в сферата на хранителната промишленост.
Румънските власти постоянно провеждат акции срещу укриването на данъци в страната. Преди време полицията арестува 34 души, заподозрени в укриване на данъци за над 20 милиона евро. Задържаните са заподозрени и в пране на пари. Сред арестуваните бил и бивш началник на финансовата полиция. Румънската прокуратурата твърди, че задържаните са създали пет фиктивни фирми, които фактурирали фиктивни услуги и доставки на мрежа от съществуващи компании, като по този начин избягвали плащането на данъци към държавата. Членовете на престъпната банда поделяли помежду си парите, които "спестявали" от данъци.
ЗАКАНА
Държавният глава на Румъния Траян Бъсеску го чака съд след приключването на президентския му мандат, заяви пред журналисти премиерът на страната Виктор Понта, цитиран от ИТАР-ТАСС. "След като свърши мандатът му, Бъсеску няма просто да си отиде у дома, а ще се изправи пред съда", заяви премиерът, коментирайки скорошното решение на правителството да съкрати бюджета на администрацията на президента. По-рано заради оспорения от Бъсеску в Конституционния съд закон за статута на народните представители бе отложено влизането в сила на нова система за финансиране на депутатите в парламента, където мнозинство има управляващата в Румъния в коалиция партия "Социаллиберален съюз", оглавявана от премиера Понта и председателя на Сената Крин Антонеску. Конфликтът между Бъсеску и лидерите на "Социаллибералния съюз" продължава вече втора година. През лятото на м.г. Антонеску и Понта предприеха опит да отстранят от длъжност губещия популярност президент. Референдумът, в хода на който 87% подкрепиха оставката на президента, бе признат от Конституционния съд за несъстоял се заради факта, че избирателната активност е била с 4% по-ниска от необходимата 50-процентна бариера.