Кадастърът ще бъде финансиран с целеви 10 млн. лв. за догодина, но средствата не са заложени в проекта за бюджет на инвестиционното проектиране, а в общия проект на централния републикански бюджет. Това съобщиха от МИП по повод на публикацията на "Сега" от понеделник, че кадастърът няма да е приоритет за ведомството, защото средствата не са отразени в бюджета му. Средствата се администрират от финансовото ведомство и са предназначени за различни политики.
С 2.7 млн. лв. от тези пари се планира да се довърши кадастърът на територията на София, като се обхванат районите извън кадастралните карти - "Слатина", "Подуяне", "Илинден", "Изгрев", "Красно село", "Възраждане", "Лозенец", "Триадица". За изготвяне на специализирани карти по закона за Черноморското крайбрежие, в които ще се отразяват само крайбрежни езера, острови, лагуни, лимани, влажни зони, брегоукрепителни и брегозащитни системи, са предвидени 278 хил. лв. Те ще покрият малка територия, останала некартографирана извън ключовите общини Несебър, Приморско и Царево.
Близо 2.2 млн. лв. ще отидат за карти на 13 общински центъра като Аксаково, Брегово, Бяла Слатина, Свиленград, Казанлък и др. Половин милион лева ще се инвестират в кадастъра на земеделски земи, 1.6 млн. лв. за геодезически работи по държавна нивелачна мрежа и 1.5 млн. лв. - за създаване на цифрова едромащабна топографска карта. Според браншовите организации 10 млн. лв. е максималната сума, която може да се усвоява годишно, защото страната ни няма по-голям капацитет за изработване на картите.
НОВОДОМЦИ
От МИП твърдят още, че не са се ремонтирали цяло лято, а само 10 дни, тъй като Агенция "Дипломатически имоти в страната" им е предоставила бившата сграда на института "Сервантес" чак на 30 септември. Ремонтът е бил съвсем икономичен, излиза от справката на ведомството - 14 312 лв., а голяма част от обзавеждането и компютрите са безвъзмездно предоставени от други бюджетни организации.
|
|