:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,431,959
Активни 307
Страници 5,091
За един ден 1,302,066

84 млн. лв. ще струва на бизнеса ръстът на минималната заплата

286 000 работещи ще получават повече благодарение на административната мярка на правителството
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Въпреки 4-часовите дебати финансовият министър Петър Чобанов обяви, че бюджетите ще се приемат от МС без промени, а президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев се закани синдикатът да преосмисли участието си в тристранката, след като от нея нищо не зависи.
Увеличението на минималната работна заплата от 310 на 340 лв. през 2014 г. ще струва на бизнеса по 7 млн. лв. на месец, или 84 млн. лв. за година заедно с по-високите осигуровки. За разлика от частния сектор, хазната издържа сравнително малък брой работещи на минимума и затова винаги е на плюс от подобни административни мерки, тъй като печели допълнителни приходи от осигуровки и данъци.

След промяната българите, които се трудят за минимално възнаграждение, ще се увеличат от 195 000 души на 286 000. Въпросните 195 000 работещи ще преминат от 310 на 340 лв. заплата, т.е. ще получат увеличение с 9.7% независимо от производителността на труда си. Останалите 91 000 души в момента получават между 310 и 340 лв., т.е. трудът им е оценен от работодателите по-високо от минималната заплата заради по-добрата им квалификация или образование. От догодина обаче те ще са наравно с неквалифицираните работници на най-ниското възнаграждение.

Данните изнесе социалният министър Хасан Адемов при дебатите с работодатели и синдикати в Националния съвет за тристранно сътрудничество, където вчера беше обсъден проектът на постановление за увеличението на минималната заплата. В мотивите към него е записано, че "тази сума е сравнително малка на фона на всички разходи на работодателите - от порядъка на 0.06%, и няма да окаже съществено влияние върху конкурентоспособността на фирмите на национално равнище. Същевременно увеличените средства на тези 286 000 души, ще се отразят осезаемо благоприятно както на техните семейни бюджети, така и на осигурителния им принос." Според Адемов увеличението на минималното възнаграждение ще допринесе и за изсветляване на икономиката и не би повлияло съществено върху намеренията на бизнеса да наема или да съкращава работници, тъй като това зависи от други фактори, някои от които извън страната.

Противоположно мнение застъпват работодателските организации, които са твърдо против ръста на минималната заплата по административен път и съобразяването й със социални показатели. "Това не е решение при над 400 000 загубени работни места и реална безработица от 20% - 13% плюс 7% обезкуражени. За 5 години минималната заплата е нараснала с над 40% - от 240 лв. тя ще стане 340 лв. догодина, при по-малко от 2% ръст на производителността на труда. Защо трябва да изправите работодателя пред избор дали да минава в сивия сектор, или да затваря предприятието си", попита шефът на АИКБ Васил Велев. Той уточни, че заради добавката за всяка прослужена година за много работещи на минимална заплата реалното възнаграждение всъщност е доста повече. От БСК пък припомниха, че има сектори и региони, където минималната заплата е около средната и в тях увеличението би било непоносимо. Синдикатите очаквано подкрепиха постановлението. Те нееднократно са обявявали, че увеличението дори трябва да е повече.

Според социалния министър Хасан Адемов 340 лв. минимална работна заплата отговаря на основните принципи на политиката на доходите по отношение на нископлатените работници. "Новият размер е съобразен с динамиката на средните равнища на заплащане на страната, относителната стабилност на ценовите равнища на стоките и услугите за лично потребление и с обема на необходимите средства за преживяване на заетите на минимална работна заплата и техните семейства", мотивира ръста Адемов. Друг аргумент е, че така нетният размер на минималното възнаграждение след приспадането на данъци и осигуровки става 266 лв., което с малко надвишава линията на бедност от 251 лв. за догодина. А по-високите доходи на хората ще увеличат социалната им защита и ще съживят потреблението.

Непрекъснатите увеличения на минималната заплата обаче вече дават изкривявания в доходите в някои браншове и области, за което "Сега" нееднократно е писал. Тези мерки например опасно свиват ножицата между възнагражденията на неквалифицираните служители и квалифицираните. Оказват влияние и върху други плащания, като майчинството. В 19 области се стигна до абсурда втората година да е по-добре платена от първата, макар че по закон е точно обратното - в първата година се полага 90% от осигурителния доход, а във втората - минимална заплата. С други думи, доходът, върху който се правят осигуровки, е по-нисък от минималното възнаграждение.
16
1683
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
29 Октомври 2013 20:00
Който не може да плаща, да фалира. Мястото му ще заемат други фирми. Такива са пазарните правила. Куците коне ги разстрелват и правят колбаси.
29 Октомври 2013 20:22
айде бе! кога за последно яде конски колбас
29 Октомври 2013 20:25
иначе тез пишман работодатели, дето се жалват, че 340 лв/мес или, иначе казано, под 2 лв/час им е непосилно, и аз ги съветвам да продават всичко и да влагат в депозити, щото ако си купят апартаменти да ги дават под наем или ниви да печелят ренти ще ги измамят. казано е, че докато има телета, ще има и касапи.
29 Октомври 2013 20:41
Бълха го ухапала бизнеса...
29 Октомври 2013 20:41
хазната издържа сравнително малък брой работещи на минимума и затова винаги е на плюс от подобни административни мерки, тъй като печели допълнителни приходи от осигуровки и данъци.
Те тук е заровено кучето... П.П. Конският колбас е страхотно мезе ... ама няма
29 Октомври 2013 20:52
До №1
Който не може да плаща, да фалира.

Няма да фалира,ще уволнява и ще си работи сам.
А най-вероятно ще иде на сиво.
29 Октомври 2013 20:56
beagle
2013-10-29 20:41:38
Бълха го ухапала бизнеса...

Айде бе! Я го сметни в Ламборджинита да видиш малко ли е!...
29 Октомври 2013 21:13
286 000 души работят на заплата между 310 - 340 лв. - това е отчайващо, още повече, че основно са в частния сектор.Или им се доплаща с пари под масата, или бизнеса е пред фалит.Чудя се, какво точно и колко "произвеждаш", за да бъде оценен труда ти на такава заплата.Толкова ли бизнеса не могат да генерират печалба, за да не могат да покрият 30 лв. увеличение, че то само натрупаната инфлация сигурно е толкова между две вдигания на минималната заплата.Егати и бизнеса, егати и чудото, че и с претенции към цялата държава.
29 Октомври 2013 21:22
хазната издържа сравнително малък брой работещи на минимума и затова винаги е на плюс от подобни административни мерки
Аха, и кой плаща здравната осигуровка на близо 4 млн. българи (пенсионери, деца и учащи)? Или пак смята да се направи на тарикат и да измисли друг минимален доход вместо 340 лв.?
иначе тез пишман работодатели
Прав си, че се пишман. Вместо да преговарят само се жалват. Какво им пречеше на представителите на работодателите да искат осигурителните вноски да се разпределят 50:50 както по принцип беше заложено в така наречената пенсионна реформа? Ако осигуровките бяха 100% за сметка на работника, поне 10% се спестява от работната заплата. Ама явно повечето са като Валентин Захариев - лъжат, мажат, начисляват и накрая нема нищо по сметките за осигуровки. И пак никой не е виновен.
Тая тристранка все повече ми прилича на сбирщина от тарикати, където всеки се хвали как прецакал другия като преди това се самооплаква като за умрял.
29 Октомври 2013 21:37
то само натрупаната инфлация сигурно е толкова между две вдигания на минималната заплата
Отрицателно натрупаната инфлация се нарича дефлация.
Чудя се, какво точно и колко "произвеждаш"
Услуги! 66% от БВП се дължи на "услугите", включително и тия от рода "ти на мене, аз на тебе". Баш "услугарите" цела година се осигуряват на минимален доход, а в края на годината изравняват с един "бонус" (хонорар), в пъти по-голям годишния им доход. Така с "жертването" на едни 660 лв. (максималната осигуровка, която е върху 2200 лв., или 680 лв. при осигурителен таван от 2400 лв. за 2014 г.), "спестяват" 11 х (660 - 93) или само 6 хилки, но над 160 работника ... опа... милион
29 Октомври 2013 22:13
Вие сте се вторачили в работодателите, ама минималната заплата влияе и върху всеки българин директно, като такса за посещение при лекар например!
30 Октомври 2013 09:29
Няма да фалира,ще уволнява и ще си работи сам.
А най-вероятно ще иде на сиво.

Да бе, ще работи сам. Може, ама друг път. Веднъж станал чорбаджия, трудно ще стане бачкатор.
30 Октомври 2013 11:30
Щеше да е смешно, ако не беше тъжно!
30 Октомври 2013 18:16
До №1
Който не може да плаща, да фалира.
Ако можеше на българските бизнесмени да им се работи и без пари
30 Октомври 2013 18:17
И без това в България минималната заплата е най-ниска в ЕС!
30 Октомври 2013 18:18
Както и от повечето страни в Европа. Направо срам!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД