Ден след като внесе повторно искане Конституционният съд да се произнесе по казуса "Пеевски", президентът Росен Плевнелиев обясни, че въпросът е принципен и не става дума за конкретен депутат, а изобщо за функционирането на Народното събрание. "Държавните институции, включително и президентът могат ли, когато пожелаят, да отзовават при, бих казал, доста неясни условия когото са назначили? Мога ли аз да отзова назначените от мен конституционни съдии, когато пожелая?", запита Плевнелиев от Виетнам, където е на официално посещение. В това според него е смисълът на въпроса, отправен към КС - може ли парламентът да отзовава когато намери за добре.
Запитан защо оповестява мотивите си точно сега, когато е на посещение във Виетнам, президентът отговори, че това е въпрос на процедура. "Държавният глава не отсъжда сам. Има правен съвет, секретари, които отговарят с подписите си, за да може накрая държавният глава да сложи своя подпис. Процедурата отнема малко време; това е съвсем нормално", разясни той. В изготвянето на мотивите до КС е ползвал услугите на външни консултанти, професори по конституционно право и преподаватели в различни университети.
В понеделник Плевнелиев атакува пред КС решението на парламента от 19 юни за отзоваването на Делян Пеевски като шеф на ДАНС. Според юристите обаче, ако съдът приеме мотивите му, това ще означава Пеевски да се върне начело на агенцията. В този дух бе и коментарът на външния министър Кристиан Вигенин, който написа във "Фейсбук": "Президентът Плевнелиев е поискал КС да върне Пеевски начело на ДАНС, като отмени съответното решение на парламента?! Кажете, че е някаква грешка!".
Преди три седмици КС отсъди в полза на Пеевски и го върна като депутат, след като оставането му в НС бе оспорено от ГЕРБ с мотиви, различни от тези на президента.
/:/ "Преди три седмици КС отсъди в полза на Пеевски и го върна като депутат, след като оставането му в НС бе оспорено от ГЕРБ с мотиви, различни от тези на президента..."
.............................................................................
КС НЕ отсъдил "в полза на Пеевски", а в "полза" на конституционността и законността!
Защото:
-Д.Пеевски е поискал сам, по лично негово желание, да бъде освободен от депутатския му мандат, кандидатствайки за длъжност, която е "несъвместима" с депутатската(т.е., НЕ може да е едновременно и депутат и шеф на ДАНС)!
- Парламентът НЯМА право да откаже на депутат прекратяване на мандата му, ако е по лично желание и причини на депутата!
- Парламентът е одобрил Д. Пеевски за шеф на ДАНС и Пеевски е положил клетва пред Парламента, за да заеме длъжността щеф на ДАНС!
- С това одобрение от Парламента Д. Пеевски да стане шеф на ДАНС и с тази клетва(за шеф на ДАНС) на Д. Пеевски пред Парламента, Пеевски АВТОМАТИЧНО и съзнателно губи депутатските си пълномощия- и овакантява депутатското си място за заемане от следващ в изборната листа на ДПС за този Парламент!
- С прекратяването на заемането от Д. Пеевски на "несъвместимата" с депутатстването длъжност "шеф на ДАНС", се прекратява автоматично конституционната забрана спрямо Д. Пеевски да бъде депутат в този Парламент- и Пеевски има НЕоспоримо право да се върне в Парламента, ако пожелае това!
- Горното е така, защото Д. Пеевски НЕ е бил лишен от право(с присъда на наказателен Съд)по чл. 37 т.6/ или с решение на КС) да бъде депутат в този Парламент!
Ерго, Д. Пеевски има право, ако пожелае и ако депутатското му място(принадлежащо на ДПС) е свободно, да го заеме, ако НЕ изпълнява длъжност, която е НЕсъвместима с депутатстването!
Така че, президентът няма защо да пита КС дали решението за освобождаването на Д. Пеевски от длъжността щеф на ДАНС е конституциосъобразно- защото никой няма право да откаже на Пеевски той да се откаже както от депутатския си мандат, така и от друга длъжност, за заемането на която е имало нужното одобрение от Парламента- а Парламентът има право да отменя собствените си решения, даже и закони, даже и такива, приети от предишни Парламенти!
И не е работа на КС да се занимава с "казус Пеевски"- защото такъв "казус" НЕ съществува!