:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 170
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Какво трябваше да направи България за грамотността

Страната ни успешно пропиля 5 години, докато други държави успяха да подобрят забележително резултатите на 15-годишните
Кои са най-грамотните деца и най-успешните реформатори? Отговор на този въпрос търсят анализаторите на PISA в последния тематичен доклад преди представянето на новите резултати. Програмата PISA на Организацията за икономическо развитие и сътрудничество е едно от най-мащабните международни изследвания за знанията на учениците. То се провежда на всеки 3 години, като през 2009 г. в него взеха участие 470 000 деца между 15 и 16 години от 65 страни.

Силно представилите се участници и успешни реформатори в образованието споделят някои общи характеристики - убеденост в потенциала на всички техни възпитаници, силна политическа воля и капацитета на всички заинтересовани да положат системни усилия за подобрение.

Представянето на поредните резултати от PISA неизменно подканва към оживена дискусия за образователната политика в държавите участнички. Защо да ни е грижа за резултатите от тази тригодишна оценка на успеха на образователните системи в подготовката на учениците за пълноценен и продуктивен живот, риторично питат анализаторите. Отговорът им е прост - PISA не е само моментна снимка на знанията и уменията на 15-годишните по четене, математика и природни науки в даден момент,



тя е и поглед в бъдещето



Скорошно проучване на ОИСР за уменията на възрастните установи пряка връзка между представянето в PISA и уменията по четивна и математическа грамотност на изследваните възрастни в по-късен етап от живота им. Новото изследване показа още, че висококвалифицираните възрастни имат два пъти по-големи шансове да бъдат наети и три пъти по-големи шансове да получат заплата над средната в сравнение с хората с ниска квалификация. С други думи лошите умения сериозно ограничават достъпа на хората към по-добре платени работни места. "А много от тези умения се придобиват по време на задължителното образование. PISA не само измерва това, което учениците знаят в последните години от задължителното образование, но измерва и какво могат да направят с това, което знаят", се отбелязва в доклада.

Резултатите от изследването през годините показаха, че силните държави в областта на образованието, като Канада, Финландия, Япония, Корея, Нова Зеландия, както и китайските административни райони Хонконг и Шанхай, имат различни културни традиции и са на различни етапи на развитие. Тези резултати показаха също, че силното представяне не трябва да бъде постигнато за сметка на равнопоставеността в образованието. В някои от най-добре представилите се държави учениците с нисък социално-икономически статус се представят на същото ниво като социално облагодетелстваните си връстници. Типичен пример в това отношение са Канада, Естония, Финландия, Хонконг, Исландия, Лихтенщайн и Корея, където всички 15-годишни показват резултати над средните, и това са места, където социално-икономическият статус има по-слабо влияние върху постиженията в сравнение с други страни.

10-годишната история на PISA вече може да открои кои са



успешните държави реформатори



Това са страните, в които 15-годишните в края на първото десетилетие на новото хилядолетие са по-опитни в четенето в сравнение с връстниците им през 2000 г. От 26-те държави, за които има сравнима информация, половината - Албания, Бразилия, Чили, Германия, Унгария, Индонезия, Израел, Корея, Латвия, Лихтенщайн, Перу, Полша и Португалия - са показали по-добри резултати по четене между 2000 и 2009 г. Фактът, че такава разнообразна група страни е успяла да повиши нивото на представяне на своите ученици по четене е още едно доказателство, че всяка държава може да се подобри независимо от нейната култура, традиции, равнището на развитие или първоначалното ниво на умения, е един от важните изводи на доклада.

Страни като Бразилия, Индонезия и Перу подобриха до такава степен представянето си, че от "далеч под средното ниво" през 2000 г. девет години по-късно вече се доближават много по-близо до средните резултати на участниците в изследването. Тези примери показват, че уменията на учениците по четене, математика и природни науки не са нито предварително предопределени, нито са фиксирани - всички ученици могат да подобрят постиженията си при подходящи условия. Изследването помага да се идентифицират конкретните практики и политики, които могат да осигурят по-ефективни възможности за обучение на ученици. Но другата половина от страните със сравнима информация - тези без подобрение, показва, че повишаването на образователните резултати



изисква политическа воля,



системни усилия и споделена отговорност между политиците, обучителите и отделните ученици и техните семейства.

Промяната в резултатите на българските ученици не са приведени като пример за добра практика, въпреки че в периода от 2006 до 2009 г. се наблюдава леко подобрение в постиженията на 15-годишните. Страната ни не участва в основното изследване PISA 2000, а се включва в PISA 2000+, което се провежда през 2003 г. Вероятно липсата на сравнимост на данните за трите изследвания е причината да не попаднем в доклада. Изводите от него обаче се отнасят с пълна сила за образователната ни система, защото лекото подобрение в резултатите не променя с нищо плашещото ниво на грамотност, измерено през 2009 г. - делът на слабите ученици, които не успяват да покрият критичния праг на грамотност по четене, математика и природни науки, се колебае от 39 до 47%. В различни последващи доклади Европейската комисия многократно е цитирала именно данните от 2009 г., че 41% от гимназистите са неграмотни и по този показател заедно с Румъния сме на последните места в ЕС.

България е и един от негативните примери за силната зависимост между образователните резултати на учениците и социално-икономическия им статус. В тази група сме с държави като Перу, Чили, Аржентина, Уругвай, Люксембург и Турция. У нас разликата между София и селата е 146 т. при 36 средна разлика за ОИСР. Резултатите по четене показват още, че българските ученици се справят най-зле с въпросите, при които се изисква да осмислят и оценят прочетеното, и не умеят да боравят с текстове, в които има включени графики и таблици. Между другото тази констатация неизменно се повтаря и при изводите от матурите и националните тестове за IV и VII клас.

И какво от това? Какво направиха българските политици, учителите, директорите на училища и родителите през последните 5 години, за да се оттласнем от дъното на неграмотността? Безразборното харчене на милиони от еврофондовете,



замаскирано под миловидната програма



"За по-качествено образование" и безкрайното говорене по кръгли маси не доведе до конкретни резултати - липсва закон за училищното образование, а поради това липсват и нови учебни програми по всички предмети и за всички класове. За последните 3 години - от последното изследване PISA, родното училище едва ли е подобрило резултатите си по забележителен начин. Напротив, пропастта между знанията и уменията на учениците, които завършват гимназиите, и изискванията на пазара на труда става все по-дълбока и се превръща в непреодолимо препятствие. В последните 5 години две правителства - на тройната коалиция и на ГЕРБ, успешно пропиляха всички шансове да предприемат генерална промяна на сектора.

Въпросът е какво ще направи новият министър при представянето на новите резултати от PISA? Ще обвини предшествениците си или ще се заеме с реформата. А докладът завършва така: "Така че, ако питате защо трябва да се вълнуваме от резултатите от PISA, си помислете за бъдещето на детето си, за вашето собствено представяне в училище или в работата, както и за възможността на вашата държава да се конкурира в условията на глобализирана икономика. Ето затова трябва да се вълнувате".
20
3205
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
17 Ноември 2013 19:21
Като сваляме образованието до грамотност да се чете...
И такива статии ще четем...
-----------------------
Сайтът на Генек
17 Ноември 2013 19:45
Какво трябваше да направи България за грамотността

Амчи,внук на Дража министер и ...готово
17 Ноември 2013 19:55
Да престанем да раздаваме дипломи на Сльо и Пульо!........
17 Ноември 2013 19:56
Реформа, много ясно. И, ако след реформата остане някой грамотен, пак реформа. И пак и така, докат се върнем по дърветата.
17 Ноември 2013 20:59
У нас разликата между София и селата е 146 т. при 36 средна разлика за ОИСР


В селата отдавна не живеят и не учат българчета.
17 Ноември 2013 21:04
Гороломе, да внимаваш кви ги говориш че да те не подгонят от БХК за расизъм
17 Ноември 2013 22:04
Ще призная авторката за грамотна, ако успее сама и без чужда помощ да посочи точния брой на правописните грешки в творбата си.
Стилистичните грешки великодушно ще подмина.
Грешките, допуснати поради недостатъчно добро познаване на родния език, от което следват идиотски конструкции при превода ("споделят някои общи характеристики" - също.
17 Ноември 2013 22:14
Със 70% учители в предпенсионна възраст и тези резултати са чудо.
17 Ноември 2013 22:39
Реформа, много ясно. И, ако след реформата остане някой грамотен, пак реформа. И пак и така, докат се върнем по дърветата.

17 Ноември 2013 23:38

A бе, за всичко са виновни комунистите!
17 Ноември 2013 23:55
Комунистите - едва ли. По тяхно време неграмотността беше практически ликвидирана.
Виж, тия дето престанаха да са комунисти...
18 Ноември 2013 12:11
Темата се замазва, като се говори за българска неграмостност. Фактически става дума за циганска такава. А някой да се е оправил с циганите?
18 Ноември 2013 13:40
Деца, учете без умора!
Защо ли? Ей че прост въпрос:
животът иска умни хора,
защото той е много прост.

Марко Ганчев


18 Ноември 2013 13:53
Indiec, абсолютно прав си! Изчисляват грамотността както се изчислява средната заплата /, началника получава 1000 лева, а чистачката - 300 лв. Значи, средната заплата е 650 лева/.
18 Ноември 2013 13:58
Тревожи ме друго, "...делът на учениците, които не могат да четат ... е 37 до 40 и няколко си процента. Това означава, че неграмотните циганчета са почти половината от цятото поколение. Заслужава да се замислим.
18 Ноември 2013 17:34
Резултатите по четене показват още, че българските ученици се справят най-зле с въпросите, при които се изисква да осмислят и оценят прочетеното, и не умеят да боравят с текстове, в които има включени графики и таблици.


Дали само учениците не могат да се справят с текстове (и тестове), в които има включени графики? Или това се отнася и за изпитващите ги?
18 Ноември 2013 18:21
Много дрънканици "на аба".
Форматът на ПИЗА беше непознат в България. Едва от миналата година започнаха да излизат специални помагала, които са точно от този тип - четенето е свързано с математика и обратното.
И за бога! - стига реформи
Като начало вкарайте децата в класните стаи, дайте права на педагозите, задължете всеки един родител поне два пъти в срока да прекарва по 1-2 учебни часа в класа на детето си, вкарайте циганчетата в седмичен пансион без досег с "маалата" с изключение на събота и неделя, въведете годишни изпити за всички класове по поне пет основни предмета и с оценяване от външни преподаватели, намалете бройката на местата за първокурсници в университетите от 57 000 на не повече от 20 000, па нека след пет години да видим дали няма да има положителен ефект.
18 Ноември 2013 18:50
PISA мери функционална грамотност на 15 годишни ученици. Не дали могат да четат, а дали разбират разни видове текст и могат ли да извличат информация от разни видове текст и да я използват, за да решат задача. През 2009 на 41 % гореописаното им беше трудно. Като за първото от 4 нива на можене по скалата на ПИЗА. Нормално е там да са 7-8 %. Във Финландия са под 2%. Особено им е трудно да извличат информация от таблици, графики и диаграми - т.е. "нетипични" текстове в сравнение с обичайния начин на писмено изпитване в нашето училище. Извадката е представителна - вси„ки групи и видове учещи на 15 години са си представени пропорционално и е от около 4500 деца. 5 реда са. Просто е. Участвали сме 4 пъти. Време е да спрем да правим тъпи обобщения и невъзможни констатации. На 3 декември ще излязат резултатите от изследването през 2012.
18 Ноември 2013 18:54
57 000 първокурсници в университетите?!? А после се чудим що има (написано) "УкОпация"...
18 Ноември 2013 18:56
Под "грамотност" се разбира не само познаване на буквите и произнасяне на думите, както си мислят форумните комунисти, а и разбиране на смисъла на текста, на мисълта, вложена в него.
В НРБ имаше "грамотност" от първия вид. Комунистите, хората с турско национално самосъзнание и социоромите познаваха буквите и думите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД